• Advertisement

Пътуване и престой в Хамбург

Re: Пътуване и престой в Хамбург

Мнениеот BTomov » 26 Ноември 2012, 14:53:31

Това е история с четиригодишна давност. Преминахме изпитанието, наречено българско здравеопазване, и се озовахме в Хамбург. Ние вече два пъти сме идвали, като вторият път бе за около месец, но притеснението си остава. А клиниката, в която се лекуваме, е най-добрата детска ортопедична клиника в Европа - 22149 Hamburg (Rahlstedt), Liliencronstraße 130,
Katholisches Kinderkrankenhaus Wilhelmstift
Респективно, лекуващият лекар, д-р Хабенихт, е абсолютен гений.
Насочиха ни хора от България - и да знаеш, че и тук има, макар и малко, читави хора.
Разказвам ти тези неща, защото за мен са от огромно значение.
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот olga » 26 Ноември 2012, 14:56:52

Това е добре, че сте стигнали до правилния лекар.
Това само контролен преглед ли е?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот VesselinAtamian » 26 Ноември 2012, 15:00:13

BTomov написа:Олга, Веско,
Предполагам, че и двамата знаете немски език.
Възможно е да ми се наложи да ползвам услугите на преводач, докато съм в Хамбург.
Ако сте в града м.юни следващата година, можем да договорим условията.

За какъв преводач става дума? Поне аз нямам професионална квалификация за преводач, иначе немски език говоря от над 10 години, като в университета и в работата ми това ми е основния език за комуникация.
VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот VesselinAtamian » 26 Ноември 2012, 15:01:39

BTomov написа:Олга,
Какво е Герн.?
А ти близо ли си до Rahlstedt /сигурно е име на квартал/?

Аз живях в Ралщедт близо месец, така че съм запознат с квартала, и то доста добре ;)
VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот BTomov » 26 Ноември 2012, 15:07:27

Веско,
Част от ползваните термини са медицински, знам ли...
Щото аз с моя английски не успях да разбера какво ми обясняват - когато го правеха на английски, де.
Аз по-горе казах, че живях в района, но пък, вярвай ми, помня само две - три улици..
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот BTomov » 26 Ноември 2012, 15:09:09

Олга,
Да, едночасов контролен преглед.
Дай Боже, колкото се може по-натам да идваме пак.
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот BTomov » 26 Ноември 2012, 16:14:14

Между другото, самолетните билети днес струват не 800 евро както вчера, а 1200 евро. Явно е въпрос на дебнене.
Аз вече съм почти сигурен, че ще пътуваме със самолет. Пътят с кола е адски много - прегледах сайта, който Веско ми посочи - чак се изплаших, път, път, път, табели.....
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 26 Ноември 2012, 17:28:20

Пътуването с колата не е толкова страшно, но ако ще караш сам непременно трябва междинно да спите някъде, в Унгария или Австрия. Иначе не знам какъв сайт с табели си видял, но като се качиш на магистралата в Сърбия, и след това, излизайки от нея.. после Унгария, и си е спокоен път (само магистрали). Е, кякъде може и да те хване някакво задръстване, ама и това не е голям проблем. Ти все пак не си с тир, или с автобус.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
BTomov
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот BTomov » 26 Ноември 2012, 17:33:42

Правя ги и тези сметки - нощуване около Будапеща, по средата на пътя. Ама пак си е доста път. А има ли много полиция по пътя, та да си карам нормално 140-150?
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 26 Ноември 2012, 22:34:57

Непременно спазвай знаците навсякъде, в Сърбия май ограничението на магистралата е 120. Там понякога можеш да попаднеш на някоя полицейска кола в засада. Но по принцип, няма от какво да се плашиш.
Унгария около Будапеща е малко по-натоварено, иначе после в Германия ограничения за скорост на магистралата нямаш. Но пак внимавай със знаците - понякога има нещо, и може да те фотографират че си превишил скоростта.
Дали ще има полиция точно тогава, когато ти си на пътя.. божа работа)
Кога смяташ да пътуваш?

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
BTomov

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот VesselinAtamian » 27 Ноември 2012, 23:06:57

В Сърбия е 120 ограничението. Задължително си носете сръбски динари, защото цакат с валутата по тол-овете и по бензиностанциите. Най-добре е да не се зарежд в Сърбия.

Унгария - много чакане на границата, заради Шенген. Винетката е електронна там, любопитно ми е какво представлява и на мен. Ограничението е 130, за препоръчване е да се спазва, макар че местните много-много не го спазват. Около град Кешкемет, на околовръстното му, поне така съм чувал, че има комплекс от хотели като ЕТАП, ИБИС и тн нискобюджетни, които се ползват най-вече от пътуващи българи/гастарбайтери от Турция, точно тръгнали с коли към Германия. За Будапеща не знам хотелите как са.

Илюзията, че в Германия няма ограничения, вече се разваля - на много места слагат ограничение от 130 и за автомобилите. В Южна Германия има няколко отсечки все още без ограничение. Актуална цена на бензина тук в момента е около 1.55, но варира в зависимост от града и квартала в него - при нас в Хамбург, в центъра е 1.69, в крайните квартали е около 1.55. За препоръчване да не се зарежда на ШЕЛ или АРАЛ, защото там горивата са с поне 9-10 цента отгоре, само заради името на бензиностанцията.

Спазвайте си ограниченията, със семейство сте, при пътуване от 2000км няма никакво значение дали ще стигнете 20-30 мин. по-рано. Но спазвайки ограниченията, със сигурност няма да се налага да треперите за камери.

Потребители благодарили на автора VesselinAtamian за мнението:
BTomov

VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот BTomov » 28 Ноември 2012, 09:26:25

Ами, май разбрах.
Два дни по 14-15 часа път с кола.
Внимателно, съобразено с ограниченията шофиране.
Една нощувка в Унгария.
Съответната валута.
300 евро в посока.
Симпатяги българи в Хамбург.
Благодаря ви!
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jamiemirror » 28 Ноември 2012, 16:19:25

Вариант ти е да вземеш някой от България който иска да се прибере в Хамбург - да се редувате да карате а и да спестиш от хотела по пътя. Но с деца пак най-добрия вариант е с чести почивки... жалко че няма самолет на нормални пари.
Инак за в бъдеще може да гледаш и полети до други летища (примерно Бремен, Мюнстер, Берлин че и дори и Дортмунд с нискотарифници) и после влак - в Германия разстояние 300км с влак се взима за под 2 часа и семейно не излиза скъпо.

Потребители благодарили на автора jamiemirror за мнението:
BTomov

jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот bknf » 29 Ноември 2012, 08:19:42

2 х 14,5 часа, не е толкова (много). Всъщност качиш ли се на магистралата в Сърбия, и вече е нормално. А стигнеш ли Унгария е още по-лесно. Там ти трябва винетка май за 1 ден 6 евро.

Само един път съм минавал през Румъния, от Унгария за Видин и т.н., и то не през Nadlac/ Arad, а през един малък ГКП, Cenad. Та пътя през цялата рум. територия от Cenad до Bидин беше по време колкото от Cenad до Хамбург.

Горе стана дума за Шел и Арал и за разликата в цените.. аз пък точно там бих зареждал, особено из Унгария и Сърбия.
Там има малки бензиностанцийки, оня нещо ти зарежда и ти казва някаква цена - иди после се разправяй, на каква цена, защо и колко. Особено пък в Унгария.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот VesselinAtamian » 29 Ноември 2012, 11:11:43

Колега, не си ме разбрал. Аз имах предвид за ШЕЛ и АРАЛ в Германия. Ясно е, че в Източна Европа трябва да се зарежда на реномираните марки, не че и те не те удрят в цените, но поне има горе-долу някаква гаранция, че сипваш почти читаво гориво.
За цените специално посочих, че е хубаво да се носи местната валута. В Сърбия задължително динари, за Унгария също препоръчват форинти да се носят, като там все пак на повечето места вече може да се плаща с карта.
VesselinAtamian
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Хамбург