• Advertisement

Пътуване и престой в Хамбург

Re: Пътуване и престой в Хамбург

Мнениеот daisymm » 12 Декември 2012, 11:56:37

Аз препоръчвам следния маршрут при пътуване София-Хамбург с лек автомобил, като се предполага, че с пълен резервор автомобилът може да измине 900 км:

Калотина (България) - Tompa (Унгария)
При влизане в Сърбия си струва човек да обмени 10-15 евро в динари, които може да използва при необходимост за зареждане на гориво.

Пътните такси за Сърбия през август 2012 бяха: 2.50 евро, 3.00 евро и 6.00 евро. На путарините (местата, където става това плащане) спокойно може да се плаща в евро. Пътната такса е обявена на табло в евро и динари. При обръщане на таксата в евро сърбите са достатъчно коректни и това е направено при съвсем изгоден курс. Препоръчвам да се приготвят дребни банкноти и монети в евро, за да не трябва да се чака дълго за ресто (случвало ми се е да не могат да ми върнат, докато не минат няколко други човека или да ми предлагат да ми върнат динари).

Tompa (Унгария) - Parndorf (Австрия)
Препоръчвам КПП Tompa (Унгария), защото преминаването обикновено става за три минути, за разлика от Horgos, където съм разтоварвал цялата кола и съм чакал по 1 час (през месец март, не през отпускарския август) някой да благоволи да провери багажа ми. На Horgos унгарските митничари често се престарават.

През Унгария може да се пътува с винетка (като се използват магистралите) или без винетка (само по първокласните пътища). При спазване на ограниченията на скоростта има забавяне около един час, при каране по първокласните пътища. Но в този случай пътя се намалява с около 50 км (икономия на гориво->средства), кара се с по-ниска средна скорост (икономия на гориво->средства) и не се плаща винетка (икономия на средства).

Винетките в Унгария са електронни с различна продължителност, приличат на касова бележка и просто се пазят в колата за евентуална проверка. Могат да бъдат закупени от кабинките след влизане в Унгария или на всяка една унгарска бензиностанция. Препоръчвам закупуване на унгарска винетка в евро от унгарска бензиностанция на някоя от големите вериги, където ще обменят еврото ви по централния им курс или много близък до него. Не е необходимо да се купува винетка от първата срещната бензиностанция или да обменяте евро във форинти. Проверките от полицията за наличие на винетка се правят обикновено на паркингите по магистралите или на границата и закупуването й не бива да се отлага прекалено дълго. Унгарската винетка се мени по продължителност и цена през раличните сезони, може да струва например 5-10 евро за седмица, има също месечна и годишна. Актуална информация има на английски тук. И още нещо важно - за да получите винетката е необходимо да кажете регистрационния номер на автомобила, защото той трябва да бъде вписан във винетката.

При необходимост може да се преспи в крайпътен пансион, мотел или хотел, като цената за 4 възрастни започва от около 50-60 евро за нощувка.

Parndorf (Австрия) - Linz (Австрия)
След влизане в Австрия се купува австрийска винетка - 8 евро, 10 дни (цена към 30 август 2012), има също двумесечна и годишнa. Това може да стане на всяка една погранична бензиностанция от големите вериги. Актуална информация за цените има тук.

В Parndorf на Outlet-а (GPS координати: 47.979006,16.847362) се прави презареждане с гориво на бензиностанциите на JET. Виждат се от голямо разстояние. Там има поне още една друга бензиностанция, но цените на тези 2 JET-а са най-атрактивни, с около 15-20 цента по-ниски от цените на магистралите в Германия и 10-12 цента от тези в Австрия.
Другото място с евтино гориво на OMV или JET в близост до магистралата е Loosdorf (GPS координати: 48.18929,15.408973)

Linz (Австрия) - Hof - Leipzig - Hannover - Hamburg (Германия)
По този маршрут почти всичко е ясно. По немските магистрали в общия случай няма ограничения на скоростта. Ако има, те са само за определени участъци.

При необходимост мога допълнително да се аргументирам защо не препоръчвам в този случай пътуване през Словакия и Чехия.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
BTomov
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот BTomov » 12 Декември 2012, 12:22:55

Още веднъж благодаря!
Тъй като имам достатъчно време да планирам пътуването, информацията е много полезна.
Ако не "изпадне" изключително изгоден полет, най-вероятно ще пътувам с автомобил.
Грубите сметки към момента показват цена на пътуване с автомобил наполовина на тази със самолет.
Пътуването през Австрия е малко по-дълго, но явно по-удобно.
А евентуалното преспиване следва да бъде в Унгария, в близост до Будапеща - дали има такава възможност в хотели на магистралите?
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 12 Декември 2012, 13:57:52

BTomov написа:Още веднъж благодаря!
Тъй като имам достатъчно време да планирам пътуването, информацията е много полезна.
Ако не "изпадне" изключително изгоден полет, най-вероятно ще пътувам с автомобил.
Грубите сметки към момента показват цена на пътуване с автомобил наполовина на тази със самолет.
Пътуването през Австрия е малко по-дълго, но явно по-удобно.
А евентуалното преспиване следва да бъде в Унгария, в близост до Будапеща - дали има такава възможност в хотели на магистралите?

Моите разходи за аналогичен (по дължина) на описания по-горе маршрут са около 220 евро в посока, като:
- в тази цена не се включва преспиване
- автомобилът ми е дизел, среден разход 6,6л/100км.
- средна цена на горивото: 1,40 евро/л.

По отношение на преспиването не мога да дам актуална информация. Последния път, когато съм преспивал в Унгария беше преди 5 години. По онова време на почти всеки по-голям изход на магистрала М1 / M5 имаше пансиони, мотели или хотели. Не беше необходимо човек да се занимава с резервации, предлагането е наистина голямо. Просто в един момент започваш да се оглеждаш (все пак е добре това да бъде в светлата част на денонощието), спираш , харесваш и спиш. Предполагам, че в момента предлагането на места за нощуване е още по-голямо.

Цената за нощувка може да падне до 30-50%, ако съответния пансион, мотел или хотел не е разположен непосредтсвено на магистралата, а е в малко населено място на 5-10 км. от нея. В този случай обаче е необходимо ровене в Интернет.

Успех!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
BTomov
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот BTomov » 12 Декември 2012, 15:35:40

И пак благодаря!
Запазвам си правото за още въпрос-два по-натам във времето..
BTomov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти

Мнениеот sanq1312 » 2 Декември 2013, 04:52:39

VesselinAtamian написа:Смених 4 квартала в Хамбург, живял съм и в сума други градове в Германия, тъй че имам опит доста в тази сфера.

Здравейте Веселин! Бихте ли изказали мнение? Какви са шансовете да успеем да си намерим квартира в Хамбург при положение че нямаме работа. Идеята е да намерим къде да живеем аз и моят приятел, да се запишем на интензивен курс по немски и да търсим някаква ниско квалифицирана работа. Имаме някои лев спестен и по груби сметки вярвам че ще издържим поне 4 месеца с тях. Дали това време ще ни бъде достатъчно да намерим работа и да почнат да ни плащат най - вече :) та да успяваме да свържем двата края, докато понаучим езика дотолкова, че да се ориентираме към по - добре платена работа. Благодаря предварително!
sanq1312
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Предишна

Назад към Хамбург