• Advertisement

Поредната тема на новак в Хамбург

Поредната тема на новак в Хамбург

Мнениеот k1ogg » 14 Август 2014, 20:24:00

Здравейте!

Предстои ми преместване в Хамбург с цел дългосрочна(надявам се :) ) работа.

Получих предложение за работа, което приех и на 1ви Октомври започвам.

Тук идват въпросите (примесени с леки притеснения) :-k

Не знам немски, но говоря отличен английски. Компанията, която ме наема ще ми осигури курсове по немски, но за щастие официалният език за общуване в компанията е английски.. Какъв процент от немското население на града говори английски и ще имам ли проблем с ежедневни неща като пазар, градски транспорт и т.н (...да, знам, че въпроса е глупав, но Германия ми е доста непонятна)

Ще ми помогнат с намирането на квартира, но до колкото разбирам от изчетеното във форума - наемите са доста скъпи.

Работното ми място се намира на Theodorstraße 42-90, Haus 9; 22761 Hamburg

Бихте ли ми препоръчали в кои квартали да предпочета квартира за да ми е удобно за работа...За първите 2-3 месеца ще съм без автомобил. Търся място с удобен градски транспорт или в близост до Theodorstraße ? Дали ще мога да намеря нещо за до 800-900Е ?

Пратиха ми и един калкулатор, който смята данъците и останах доста неприятно изненадан. :^o

Има ли някаква опция тези данъци да се намалят или да се откажеш от здравна осигуровка на пример. Живях в Ирландия известно време и там само пенсионите осигуровки бяха задължителни. От другите можеш да се откажеш и ти връщат парите за тях.

Трябва ли да превеждам някакви документи ? От фирмата нищо не ми искаха, но за регистрации и такива неща трябват ли разни свидетелства, дипломи ? Възнамерявам да си купя и автомобил и четох, че трябват някакви документи от БГ, че нямам ПТП заради гражданската отговорност.. Ако някой е минал през закупуване и регистрация на автомобил ако може да сподели :bigsmurf:

Имам още доста въпроси, но за сега да спра.

Поздрави!
k1ogg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Поредната тема на новак в Хамбург

Мнениеот novia » 16 Август 2014, 00:11:01

Добре дошъл в Германия.
Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Stojan » 16 Август 2014, 14:15:09

http://home.immobilienscout24.de/27bAv/ ... ry/Preis/0
Виж за всеки случай. На "твоята" улица са, ако не са на същата улица, то са във Вестенд, което е същото.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот olga » 16 Август 2014, 17:57:48

Как точно от фирмата ще ти помогнат с намирането на квартира?
Аз мисля, че ако не ти помогнат нямаш шанс сам за това в Хамбург.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот k1ogg » 16 Август 2014, 22:41:27

Прегледах офертите, но повечето са офиси. Апартаментите са доста над бюджета ми.

Благодаря все пак!

@олга

В компанията работят доста хора, които не са от Германия и имат отдел, който се занимава с уреждането на преместването (включително самолетни билети, езикови курсове и т.н)

Другата седмица ще говоря с тях и ще имам повече информация :)
k1ogg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 17 Август 2014, 16:05:40

Какъв процент от немското население на града говори английски и ще имам ли проблем с ежедневни неща като пазар, градски транспорт и т.н

Проценти не знам, но проблеми едва ли ще имаш - ще се разбереш с английския.

За какъв пазар става дума?

Градския транспорт - купуваш си една месечна карта и си готов. Разгледай я тая страница и питай, ако имаш въпроси. http://www.hvv.de/en/index.php

А може и с колело да се придвижваш.

но до колкото разбирам от изчетеното във форума - наемите са доста скъпи.

Какво значи "скъпи" - какви са твоите рамки за нормално?
Смятай на месец горе-долу като минимум за жилище 700 - 800 евро, ако е стая може и за 4-500 да намериш.

За данъците смятай около -50% от това което получаваш бруто.

Няма как да се откажеш от пенсионните осигуровки - задължителни са.
За регистрация ти трябва договора за наем, никакви свидетелства или дипломи.
За леката кола - чети из съответния раздел, сигурно има такива теми.

Успех!)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот k1ogg » 24 Септември 2014, 10:57:45

Здравейте

Съжалявам за дългото отсъствие, но оправях всичките глупости преди заминаване.

На кратко :

Вече имам уговорени няколко огледа за апартамент (хората от компанията ми съдействат доста). Още на втория ден от пристигането ми ще ме водят и до Bezirksamt.

Пътувам в понеделник и съм запазил хостел за първата седмица и силно се надявам да успея за това време да си намеря жилище и да се нанеса, защото ако трябва да живея по-дълго в хостел/хотел ще ми излезе доста солено.

Спрях българския си телефон и бих искал да попитам за мобилен оператор, който да ми препоръчате..
Единственото ми изискване е да имам неограничен мобилен интернет. Има ли предплатени услуги или трябва да сключа договор?

За банкова сметка трябва ли да имам адресна регистрация?

Също така има ли места на които се събират българи или да разчитам на късмета си :-k
k1ogg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 24 Септември 2014, 16:41:52

Tия не са лоши - o2 http://dsl.o2online.de/provider/content ... fvergleich
А тука можеш да ги сравниш всичките http://www.billiger-telefonieren.de/mob ... -vergleich

Единственото ми изискване е да имам неограничен мобилен интернет. Има ли предплатени услуги или трябва да сключа договор

искаш само мобилен интернет или и домашен? Как си с немския - разбираш ли какво пише там?

За банкова сметка трябва ли да имам адресна регистрация

Cпоред мен да - трябва някъде да ти пращат писмата, а и да живееш някъде. С хостела май няма да стане.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Септември 2014, 17:36:33

Здравей k1ogg,

и аз ще карам накратко:

k1ogg написа:... Вече имам уговорени няколко огледа за апартамент (хората от компанията ми съдействат доста). Още на втория ден от пристигането ми ще ме водят и до Bezirksamt.

Пътувам в понеделник и съм запазил хостел за първата седмица и силно се надявам да успея за това време да си намеря жилище и да се нанеса, защото ако трябва да живея по-дълго в хостел/хотел ще ми излезе доста солено.
Дори и жилищата, които ще оглеждаш, да са освободени вече, пак ми се вижда нереалистично да се нанесеш там в рамките на една седмица. По-вероятно е, при свободно жилище, да успееш да се нанесеш за не по-рано от 15-20 дни след огледа.

Колко струва този хостел? Би трябвало месечният наем в хостела да е не ти излиза много по-скъпо от месечния наема на апартамента + едномесечните разходи за него. А в хостела би трябвало да получаваш и закуска.

Ако просто не ти се иска да оставаш в хостел по друга причина, тогава погледни офертите тук: https://www.airbnb.com. Цялата информация е достъпна и на английски. Ако искаш си търсиш самостоятелна стая, ако искаш - малък апартамент. Но на място пак ще трябва да ти помогне някой от фирмата.

Офертата в темата Имате ли нужда от помощ в Хамбург? Безплатно! също може да ти бъде от полза.

k1ogg написа:Спрях българския си телефон и бих искал да попитам за мобилен оператор, който да ми препоръчате..
Единственото ми изискване е да имам неограничен мобилен интернет. Има ли предплатени услуги или трябва да сключа договор?
Какво имаш предвид под "неограничен мобилен интернет"? Неограничен трафик и интернет на преносимия компютър със стик? Или просто интернет за смартфона? И каква скорост на връзката ти е релано необходима?

Ако не сваляш филми и ползваш интернет на смартфона, би трябвало 5 GB да ти стигнат за 30 дни. Става въпрос за предплатената карта на ALDI TALK - Internet-Flatrate XL, но за да я активираш пак ще ти трябва помоща на колегите. ALDI TALK има и други тарифи, разбира се. Картата се купува от касите на магазини ALDI.

k1ogg написа:Също така има ли места на които се събират българи или да разчитам на късмета си :-k
Започни от тази тема: Има ли българи в Хамбург

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот k1ogg » 24 Септември 2014, 21:57:03

Благодаря Ви за бързите отговори!

Имах предвид неограничен интернет за смартфона си. Нужен ми е за разговори в скайп/вайбър, постоянен достъп до мейл и други онлайн услуги.В БГ съм на доста бавна скорост и ми върши работа, за това не държа да е бърз, а да мога да ползвам целия месец нет без да се налага да доплащам ако правя голям трафик.

До колкото разбирам от компанията работят с няколко брокера на недвижими имоти и ме увериха, че ще успеят по-бързо да ми намерят нещо.. За сега стискам палци 8-[

Когато вече съм на място ще поразпитам дали някой от колегите ми търси съквартирант, което също е опция.

Оказа се, че фирмата ми осигурява и карта за целия градски транспорт, което разширява зоната в която търся квартира.

(ако някой от форума търси съквартирант, моля да сподели :) )

Хостела, в който съм е около 30 евро на вечер и ще стоя там колкото се налага.

Прегледах и темата Има ли българи в Хамбург, но последния пост е от преди доста време :(

Благодаря отново на всички за помощта! Ще Ви държа в течение какво се случва с мен и се надявам скоро да мога да ви благодаря лично :flower:

едит:

@bknf

Благодаря за съобщението. Все още не мога да пиша лични, но можеш да ми пишеш на wavetwister [at] гмейл :thumbleft:
k1ogg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот k1ogg » 17 Октомври 2014, 09:06:42

Moin!

Съжалявам за дългото отсъствие, но трябваше да мина през доста неща...

Както и да. Вече съм устроен, работя от 2 седмици, намерих си жилище и всичко е на ред..

Бих искал да споделя някои неща през които минах и си мисля, че ще са полезни за други.

1) Няма проблем да се регистрирате в bezirkamt с адреса на хостела/хотела, в който сте. За целта са ви нужни потвърждение за регистрация в хотела/хостела, паспорт/лична карта, 10 евро и формуляр, който можете да вземете директно от там. За съжаление не говорят английски (или поне жената на която попаднах в bezirkamt altona)за това ще е най-добре ако има с вас немскоговорящ. Моят Persönliche Identifikationsnummer дойде в хостела след около 8 работни дни.

2) Намирането на самостоятелно жилище в Хамбург се оказа доста сложна задача.. Обикновено на огледите има още доста хора, които искат да го наемат. В повечето случаи са германци с доста високи доходи, които винаги ще бъдат предпочитани пред вас :(
Аз намерих стая в апартамент в www.wg-gesucht.de. Пуснах обява там, че търся апартамент и отделно кандидатствах по доста от обявите.. Ходих на доста огледи, но за щастие намерих това, което търсех :)

3) Издаването на банкова сметка става с предварително уговорен час в банката. За щастие от фирмата ми помогнаха и още първия ден успях да го направя. В клона на Deutsche Bank в Altona има банкерка, която говори отличен английски и доста ми помогна. За около 7 работни дни дойдоха картата, пин-а, и двете писма за онлайн банкирането.
Ако някой иска, мога да му пратя детайлите на въпросната банкерка.

За сега се сещам за тези неща и се надявам, че ще бъдат полезни.

Ако някой иска някой път да изпиеме по бира (дано и времето се оправи) моля да пише.. Все още не мога да пиша лични съобщения за това най-добре да пишете тук.

Живея в Bahrenfeld.

Поздрави!

Потребители благодарили на автора k1ogg за мнението (общо 2):
robbiewwwdaisymm
Рейтинг: 8%

k1ogg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Сандилах » 8 Юли 2015, 17:43:19

Здравейте ! Още ли сте в Хамбург? Аз съм за "по бира".Тръгвам по Вашият път-дано ми провърви така бързо както и при вас!
Сандилах
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Кити2002 » 29 Септември 2015, 20:08:47

Здравей k1ogg,
отчаяно се нуждая от адресна регистрация.За да си направя немска здравна застраховка.
Кой е този хостел,и какво им казваш,че искаш.
Разкажи ми и ми дай идея как да постъпя.
Благодаря
Кити2002
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Назад към Хамбург