• Advertisement

Студенти в Саарбрюкен/Saarbrücken

Студенти в Саарбрюкен/Saarbrücken

Мнениеот isis » 24 Февруари 2005, 15:11:58

Познавате ли се, събирате ли се някъде? Всякаква информация ще ми е от полза.
Аватар
isis
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот balla » 14 Март 2005, 17:11:27

Български студенти в Саарбрюкен колкото щеш.

Ето и някои редовни български мероприятия:

1. Танцов ансамбъл за народни танци, всяка сряда

2. Футбол всяка събота от 14:00 на изкуственна трева в унито.
Последна промяна balla на 28 Декември 2006, 20:59:10, променена общо 2 пъти
Аватар
balla
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Ksenia » 30 Януари 2006, 15:50:34

Бихте ли споделили мнението си за града и университета. Благодаря
Аватар
Ksenia
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот balla » 1 Февруари 2006, 22:06:59

Какво да кажем хубаво за Сарбрюкен:
- град средно голям с над 100 000 население, столицата на Сарланд
- реката заар минава директно през града
- има над 300 български студенти в университета
- инфраструктурата е добре развита за региона, кина, театър и спорни мероприятия, футбол 2 ра лига и тн.
- сравнително ниски цени и сравнително ниско заплащане
- не гъмжи особенно от интелектуалци в региона, тази провиция се е прехранвала с минодобив
- добре развит диалект, колкото по наделеч от града толкова по зле става диалекта (аз лично си уважавам диалекта)
- за унито не желая да си давам мнението, аз съм завършил Хохшуле а в унито само ходя на бг парти :) ама има много ауслендери в нашето уни
- Фрация е на един скок т.е. 5 мин с кола а Люксембург на 25 мин, следователно има много французи да работят в града. Мисля 1955 преминава провинцията от Франция към Германия чрез народно допитване
- Германците не се държат особенно любезно, но не са и враждебно настроени срещу нас. На тях сме им "egal-все едно" както казват тук, а пък и на тях дано им приседнат всички данъци дето им плащам всеки месец ... пу :)
Аватар
balla
Тукашен
Тукашен

Мнениеот storm » 16 Декември 2006, 16:14:09

хехехе balla, много цветущ пост, ако мога така да се изразя ;)

Тъй като и аз съм се ориентирала там (Германия) да уча и по-специално в Saarbrücken бих искала да чуя някакво сравнително мнение на компетентни хора, а къде по-компетентни от тези, които са вече там.
100 000 жители ? То не било по-голямо "градчето" от моето ;) Градът, в който живея, също наброява горе-долу толкова жители.
Може би тук е моментът да кажа, че съм била в Saarbrücken (с лека нотка на хвалба :Р) и мога да кажа, че доста ми хареса. Бях 2 седмици в Саарланд на обмен и така .. но това е друга тема.
Като чувам 300 български студенти (!) само там, то и ВУЗът си го бива ;) Пък и как да не - там може да се запише един от рядко срещаните за цяла Германия Studiengang - а именно - Übersetzen und Dolmetschen. Поне засега на там съм се ориентирала.
Да си дойдем на думата или по-точно на въпроса ;) Смятате ли , че е по-добре да се запиша в по-малък град отколкото в някой по-голям като Bonn, Köln и т.н. Наясно съм, че в едните ще се намира повече работа отколкото в други, ще имам повече възможности за реализация (блабла) и т.н.
Та какво ще ме посъветвате ? Да кандидатствам ли в Саарбрюкен ?
Бих искала да вметна, че решаващ за избора ми именно към SB е факторът , че имам познато семейство близо до St.Ingbert (ех, пак този обмен ;) ). Чувала съм, че ще ми е значително по-лесно ако имам някой познат до себе си. А и те биха ми били в голяма полза (не само за квартирата де).

Поздрави 8)
Когато искам да прочета нещо хубаво, сядам и си го пиша сам.
Аватар
storm
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lenkaMIMIlenka » 22 Декември 2006, 02:45:50

здравей!

преди около две години имах същия проблем, за същия град и uni ... историята е дълга, няма да разтягам локуми, но важна е поуката - в Saarbrücken съм живяла точно два семестъра - бях там на Deutschkurs, след което кандидатствах и ме приеха в Tübingen, затова съм и сега тук, не защото не ми е харесвал града или нещо такова.

извода, които направих за себе си, и това което ще те посъветвам: гледай най-напред кое uni стои най-високо в Rankingliste-то по специалността, която си избрала! Това е най-важното. Тогава кандидатствай не само в най-добрите унита, но и в по-малко добрите ... в крайна сметка съдбата сама ще те насочи към правилното решение - от някои ще получиш Zulassung, от други - Ablehnung, и така накрая ще решаваш според ситуацията. Колкото се отнася до другите фактори, оказващи влияние:

работа - има достатъчно, от личен опит и от опит на приятели го знам, това че града не е толкова голям, не означава, че няма да си намериш работа - зависи повече от желанието ти, настройката и това колко си пробивна и об6тителна! работа има!

познати - аз също навремето имах познато семеиство, и това също ми оказа влияние, хубаво е да знаеш, че има поне един човек, на които да можеш да разчиташ, дори и да не ти се налага ...

ако имаш възможност да намериш инфо за това, мнения на хора, които вече следват по специалността, как е структурирана в различните uni-та, където искаш да се пробваш, направи го - мисля, че това е много важно, например една и съща специалност в един университет се преподава така, че повече хора имат възможност да си взимат изпитите, не става въпрос за по-лесно, по-скоро по-добра организация ... по-прецизна учебна програма и върви по-леко! в други юни-та - точно обратното - спънки, колкото искаш, но това си е индивидуално - затова - ако можеш проучи и избери най-доброто за себе си!

желая ти успех!
Аватар
lenkaMIMIlenka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот balla » 28 Декември 2006, 20:57:31

Здравей,

редно е сама да направиш избора си къде да учиш, дали ще е Сарбрюкен, Мюнхен или Бон, важното е къде ще се чустваш по-добре, а това се подразбира никой не може да предскаже. Хамалска работа има навсякъде.
Дали твоята специалност ще ти гарантира добро заплащане и шансове за работа, аз лично се съмнявам. Германия не е мястото където един Българин ще се чуства на уютно.
Но сигурно ще спечелиш много по-ценни духовни придобивки, които в България не можеш да получиш :D

Успех и на добър час,
Бала
Аватар
balla
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Lokateli » 20 Февруари 2007, 01:48:47

Здрасти,

тих и спокоен град е Саарбрюкен , има работа достатъчно, зависи как и какво търсиш.
А що се отнася до специалност и уни -всичко е строго персонално, общо взето качеството на обучението в Германия е на приемливо ниво навсякъде.Разгледай бг сайтовете , има линкове във "връзки", там има мноооого информация!
Успех!
Аватар
Lokateli
Нов потребител
Нов потребител

Търся сайт на българските студенти в Саарбрюкен!

Мнениеот Lokateli » 20 Февруари 2007, 01:55:37

Здравейте,
знае ли някой дали съществува сайт на бг студентите в Саарбрюкен, доколкото разбрах имало над 300 в унито..!?
Мерси предварително!
Аватар
Lokateli
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот liverbird » 20 Февруари 2007, 02:02:24

опитай в studivz.net - може да има група на бг-тата там или нещо такова .
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

За тези които / ще или вече / следват в Саарбрюкен !

Мнениеот lordshsh » 30 Юли 2009, 20:54:48

Здравейте, аз ще следвам дизайн в HBKsaar и реших да пусна тема, в която всеки студент или бъдещ като мен такъв, може да напише - в кое уни e и какво следва ! Разбрах че HBKsaar няма българи... такива даже не са кандидатствали ! Е много кофти ми стана и реших да пусна тази тема, пък кой знае, може да се намери някой, а пък дори и да не е от това хохшуле да се знае поне, че не съм единственият нов бг студент И в града ... [-o<
И ТЪЙ... мерси вниманието =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
PEASE :rr: \/ :rr:
Аватар
lordshsh
Нов потребител
Нов потребител

Re: Студенти в Сарбюкен

Мнениеот vaji » 12 Юни 2010, 11:36:01

Здравейте, казвам се Виктор Маринов и съм от БГ. Искам да кандидатствам компютърни науки в университета в Сарбрюкен. Имам нужда от малко помощ?! Някой може ли да ми каже какви точно документи трябва да подам, каква апликационна форма за кандидатстване?, има ли възможност за езиково обучение през първата година , има ли общежитие и как да кандидатствам за него, има ли някой който да учи нещо подобно там и мога ли да почерпя някакъв опит от ВАС? Ще съм благодарен на всякаква информация? Има ли семестриални такси за обучение, в какъв размер? Очаквам Ви Благодаря предварително!!!
Поздарви :) :) #-o
Аватар
vaji
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kremencheto » 12 Август 2010, 19:43:04

Здравейте..аз съм приета в ДСХ курсовете в унито. Ако има заминаващи за там тази година, ще се радвам да се запознаем. Нямам познати там и незнам добре езика, всякакво инфо ще ми е от полза. Стискайте палци \:D/ \:D/
kremencheto
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bravo » 10 Септември 2010, 11:49:08

Добре дошли на всички нови студенти и успех ;)
bravo
Нов потребител
Нов потребител

Студенти в Саарбрюкен?

Мнениеот atanas1054 » 6 Октомври 2014, 12:52:56

Здравейте,

Приеха ме магистър в University of Saarbrücken. Има ли и други българи в този университет?
atanas1054
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Саарбрюкен