• Advertisement

9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: 9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

Мнениеот Franken » 17 Април 2015, 10:26:57

olga написа:
Franken написа:Много съм любопитен дали си живяла по това време или не.

Не, на луната съм живяла по това време.

Благодаря за любезния отговор, Олга, не знаех, че на луната е имало живот или поне така ни учеха в училище!
Питах, защото трябва да си преживял благоденствието на социализъма, за да знаеш за какво става дума. От близо 30 години се опитвам да обясня това на западно-германците, те кимат с глава, казват ja, ja, но ги усещам, че не схващат какво им разказвам. Та CHBG го е обяснил много добре, като че ли е чел мислите ми. И за да живееш добре напред, трябва да помниш много добре миналото си и да се предпазваш от направените грешки (като гледам напоследък кактво става в Германия по отношение на неонацизма и се питам защо това е основно в бившето ГДР?) и да не ги повтаряш. Ще цитирам CHBG пак, че като идея социализъма звучи идеално, но на практика е неосъществима (или може би горе на Луната....).

И друг път съм го казвал, че другарите от високите етажи са знаели, че няма да векуват и се бяха подготвили идеално за промените. Разпределиха си всичките пари, които десетилетия бяха трупали, отвориха бутилката със злия дух (криминализма) и последното, което ги вълнува е какво ще стане с България - респективно Русия. Обикалям малко света и почти навсякъде в гадните капиталистически държави чувам българска и руска реч. Та което на времето Ленин и Сталин не успяха да постигнат с война, май сега ще стане с пари...

Потребители благодарили на автора Franken за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот olga » 17 Април 2015, 10:33:27

CHBG написа:В един от предишните си постове задаваш въпроса, че кой при социализма се e притеснявал какво ще яде утре и дали ще си купи лекарства. Аз пък ще ти задам въпроса: Е, тогава защо тази система рухна, като е била според теб толкова съвършена?

Ъ, не ми слагайте думи в устата, моля. Къде съм казала, че която и да е система е "толкова съвършена" ?!
Цитат, моля.

А и това, че в обратния на капитализма строй "хората са се притеснявали какво ще ядат утре и дали ще могат да си платят отоплението и лекарствата" беше от vl, не от мен. Попитах го само защо твърди това, след като не е вярно.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот CHBG » 17 Април 2015, 11:01:15

olga написа:
vl написа:В белите и напреднали страни също има доброволци, но за да бъдат такива те са добре финансово и не се безпокоят какво ще ядат утре, с какво ще си платят отоплението и лекарствата.

Че кой по време на социализъма се е притеснявал какво ще яде утре, с какво ще си плати отоплението и лекарствата ?

Олга, не ти слагам в устата думи, които не си казала: Или имаш къса памет, или са те научили да казваш на бялото черно и обратното. С такива хора не си заслужава да се спори. Прочети много добре какво съм написала и ако имаш минимална способност да мислиш логично, не би изопачавала думите ми, а би отговорила смислено на зададен от мен съвсем конкретен въпрос.

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 2):
Frankenvl
Рейтинг: 8%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот olga » 17 Април 2015, 11:11:43

Я си повтори пак смислено зададения от теб съвсем конкретен въпрос, за да мога да ти отговоря.
Защото не го откривам.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот jorko » 17 Април 2015, 11:45:33

olga написа:А и това, че в обратния на капитализма строй "хората са се притеснявали какво ще ядат утре и дали ще могат да си платят отоплението и лекарствата" беше от vl, не от мен. Попитах го само защо твърди това, след като не е вярно.

Ама как ще се притесняват за такива "дреболии", когато живеят в рая? Погледнете останалите "резервати" на комунизма като Куба или Северна корея и ще видите една идилия - хората пеят, птичките чуруликат...една дума РАЙ.
То вярно в Куба температурата рядко пада под 20 градуса, така че е абсолютна лъжа, че хората не могат да си платят отоплението. А са и толкова здрави, че някои от тях решават да плуват до Key West ей така за едното здраве.

В Северна Корея е още по-добре. Зимата като е минус 10 градуса хората извън Пхенян слагат едни наилони, защото няма прозорци - да е екологично! От чешмите не тече вода а само мед и масло ама май само от чешмата на Ким Чен Ун. И севернокорейците като кубинците спортисти - много обичат нощно ориентиране около границата с Китай.

Потребители благодарили на автора jorko за мнението (общо 2):
Frankenvl
Рейтинг: 8%

Аватар
jorko
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот olga » 17 Април 2015, 11:52:07

jorko написа:
olga написа:А и това, че в обратния на капитализма строй "хората са се притеснявали какво ще ядат утре и дали ще могат да си платят отоплението и лекарствата" беше от vl, не от мен. Попитах го само защо твърди това, след като не е вярно.

Ама как ще се притесняват за такива "дреболии", когато живеят в рая? Погледнете останалите "резервати" на комунизма като Куба или Северна корея и ще видите една идилия - хората пеят, птичките чуруликат...една дума РАЙ.
То вярно в Куба температурата рядко пада под 20 градуса, така че е абсолютна лъжа, че хората не могат да си платят отоплението. А са и толкова здрави, че някои от тях решават да плуват до Key West ей така за едното здраве.

В Северна Корея е още по-добре. Зимата като е минус 10 градуса хората извън Пхенян слагат едни наилони, защото няма прозорци - да е екологично! От чешмите не тече вода а само мед и масло ама май само от чешмата на Ким Чен Ун. И севернокорейците като кубинците спортисти - много обичат нощно ориентиране около границата с Китай.

Май говорим за България тук, или как ? България по време на социализъма.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 17 Април 2015, 12:26:52

Много думи се написаха, но ще отговоря на franken и vl.
franken, Един завършил вишист (лекар, инжинер, архитект и т.н.) получаваше 95 (деветдесет и пет) лева месечна заплата

1) Което не било правилно, разбира се. Висшистите е трябвало да получават повече. Явно се е предполагало, че за тях самата радост от свършената работа е достатъчна? Не знам. За сметка на това съм чувал, че чистачката е получавала повече даден инженер. Което също не е никак правилно. Просто е била друга система.

2) Но не забравяй и друго. Можеш ли да споменеш, колко е струвал литър бензин по времето, когато ти си получавал 95 лв на месец? Сигурно това е било 60-те години? А наема и останалите разходи, с каква стойност са били?

И пак повтарям - не е било правилно това. Трябвало е да получаваш не 95, а 950 лв.

3) Освен това, знаеш ли че и в BRD по онова време са получавали по няколко стотин марки?
(Първите 10 години след войната)

vl
bknf, какво означава това "навсякъде"? Във Франция, ФРГ, Англия, Австрия, Швейцария, Норвегия, Дания и Швеция имало ли е? И тази тема май е трън в очите ти и се стремиш да я задръстиш с фалшификации.

1) На теб тоя въпроса със затворите и лагерите ти се върти постоянно из главата, така че нека да се върнем към него.
Все още те чакам да споделиш/ напишеш - къде е имало такива институции през 80-те години?
Име на населеното място + колко хора са били вътре през 80-те години? Благодаря за информацията.

2) И още един път да уточня, специално за теб. Ти самия твърдеше в началото че имало еди какво си. А сега на мен ми твърдиш, че аз съм фалшифицирал информация? Върни се назад и прочети още един път какво си писал. Ставаше дума за твоите твърдения за многото политически затвори и лагери в НРБ през 80-те години.

За трънове не знам, ама никак не обичам когато някой ми разказва нещо, а не може да го докаже.

franken, искам само да спомена, че "навсякъде" - това е бившият социалистически лагер

Сам можеш да намериш, къде и колко са тайните (демократични) затвори на ЦРУ по света.
Но в днешно време - не преди 80 години
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот vl » 17 Април 2015, 13:11:16

E, ама ти СЪВСЕМ НА ДЕМАГОГИЯ го обърна!

Кой говори тук за политически затвори и лагери? Аз? Или някой друг?

Затворите и лагерите са както всички други за всякакви престъпници, но ЗА ГОЛЯМО СЪЖАЛЕНИЕ там са вкарвани хора политически неудобни(дисиденти) именно според онзи член от НК, който Петър Младенов отмени. Например Илия Минев-цели 26години и бил по затворите! В края на 80-те Янко Янков, Христофор Събев. Като се сетя и за други, пак ще пиша. Както вече споменах, познавам хора, които са били на такива места през 60-те. Дори един от тях е спасен от лекар, вкаран е без причина в болница, за да не го убият в лагера "Белене"! Разказа ми го преди 2месеца.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0% ... 0%B5%D0%B2

http://desebg.com/2011-01-06-11-55-07/1 ... 8-16-35-54

https://angeligdb.wordpress.com/2009/07/31/1-359/

http://forum.all.bg/showflat.php?Number=2607645&page=12

http://iankov.com/

И НАЙ-ТРАГИЧНОТО Е, ЧЕ КРИМИНАЛНИ ПРЕСТЪПНИЦИ СА БИЛИ СЪУЧАСТНИЦИ НА МИЛИЦИЯТА И ДС СА УБИВАЛИ ПОЛИТИЧЕСКИ НЕУДОБНИТЕ! Например известният музикант Сашо Сладурът е убит от циганин криминален престъпник с името Шахо!

И пак ти напомням, за затворите на ЦРУ си направи тема! Тук не е мястото за подобна дискусия. Дори ти обещах, че в такава тема аз няма да участвам. А на теб в раздел "Общи" трябва да посветим специална тема, в която да коментираме "творчеството" ти. Искаш ли още днес да я направим???
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот bknf » 17 Април 2015, 15:38:16

vl, Не разбирам, накъде си тръгнал и с каква цел пишеш тука изобщо.
А мен с какво ме заплашваш - с това ли?

Е, ама ти СЪВСЕМ НА ДЕМАГОГИЯ го обърна! ..А на теб в раздел "Общи" трябва да посветим специална тема, в която да коментираме "творчеството" ти. Искаш ли още днес да я направим???

Според мен с това ти съзнателно нарушаваш правилата за ползване на заедно.

Заедно" има само една цел и тя е да позволи на сънародниците ни да общуват един с друг и да си помагат и веселят заедно. "Заедно" е отвъд политиката и не желаем да бъдем асоциирани или да участваме в каквато и да е било политическа формация. Страница изисква от посетителите си да спазват набор от правила, за да се поддържа спокоен и конструктивен диалог.

Няма смисъл да пренасяш навън това, което е вътре в теб. Никой няма нужда от него - както и ти самия.
Обърни се към виновните за нещо си, в съответния съд - и повече се радвай на живота.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Franken » 17 Април 2015, 19:36:27

"За трънове не знам, ама никак не обичам когато някой ми разказва нещо, а не може да го докаже." - казва bknfл

На него, на olga и подобните им (които май са живяли на Луната по това време) искам да цитирам Чърчил, според който "демокрацията може да не е най-добрата политическа система, но - поне засега - по-добра от нея няма". Край на цитата. Което го доказва и практиката - само след 80 години комунизъма се срути катастрофално и държавите, където той е бил все още не могат да се оправят. Вижте как още бившето ГДР има известни проблеми, а какво да кажем за България - като си нямаме Западна България..... (само за сведение но повечето ясновидци в темата ще спомена, че през 1990 година в Западна Германия се въведе данък "солидарност" за подпомагане на ГДР-то, който щеше да се плаща 2 (две) години. Днес сме 2015 година и все още го плащаме.....).

Навсякъде този "строй" (съзнателно използувам този термин), имам предвид комунистическия, е дошъл на власт не по нормален, изборен път, а със силата на оръжието. Като по-страшното идва после - за да се задържи на власт избива една голяма част от интелигенцията и през всичките години, дори и през 80-те, драги ми bknf , трябваше да внимаваш какво говориш и какво пишеш. Не случайно се наричаше "диктатура на пролетариата"! Вярно, не с тази заплаха както през 50-те и 60-те години, но все пак - имай едно на ум! И никъде в демократичната част от света, драги ми bknf не са ликвидирани и вкарвани в затворите хора, които са против строя. А че затвори има във всяка една държава на света - това кой го отрича, докато има кретени от всякакъв характер, ще има и затвори. Но става дума за предното изречение.

А колкото до заплатите - веднага ми се отговаря кое колко струвало. И аз винаги запитвам какво би могъл да си купиш с една заплата: колко хляба, колко кила месо, колко литра бензин и т.н. Та заплатата на един лекар, драги ми bknf , през 1986 година беше 125 (сто двадесе и пет) лева, бензинът беше 70 стотинки, кутия цигари 1 лев. И да ги ожалиш западните немци с техните няколкостотин марки....

vl

Franken
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 17 Април 2015, 21:25:49

Да, франкен - напълно съм съгласен. Тая така наречена "диктатура на пролетарията" е започнала с милиони излишни жертви - и в една напълно погрешна посока. Но и kой изобщо я е финансирал тая революция (1917) - също е интересен въпрос.

Цитата на англичанина съм го чувал, но и зад гърба му е била Британската империя. Заедно с английските колонии, в които не е имало никаква демокрация. А и той ако не се лъжа, не е бил голям приятел на България.

Дали 1975 г. (примерно) в НР България се е живяло по-добре (по-сигурно, спокойно, комфортно) , отколкото в тогавашното ФРГ, Гърция, другаде по света или в днешна България (2015) ? Не знам.

Но имали ли са франкен, някакъв друг избор хората, които са живеели по онова време? От 1945 до 1990 година?
И как можем днешните българи да се поучим от миналото - за да създаваме по-добро бъдеще?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот vl » 17 Април 2015, 21:45:01

bknf написа:
Дали 1975 г. (примерно) в НР България се е живяло по-добре (по-сигурно, спокойно, комфортно) , отколкото в тогавашното ФРГ, Гърция, другаде по света или в днешна България (2015) ? Не знам.

Но имали ли са франкен, някакъв друг избор хората, които са живеели по онова време? От 1945 до 1990 година?
И как можем днешните българи да се поучим от миналото - за да създаваме по-добро бъдеще?

През 1975г. по-добре в Бг, отколкото във ФРГ? За пореден път се шегуваш с нас......Да ти извадя ли пак някои данни? Вече съм го правил в други теми.

Как точно ние обикновените хора трябва да се поучим от миналото? Дай ни своето компетентно предложение!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот Franken » 17 Април 2015, 22:44:08

Щях да падна от стола като прочетох въпроса "Дали 1975 г. (примерно) в НР България се е живяло по-добре (по-сигурно, спокойно, комфортно) , отколкото в тогавашното ФРГ, Гърция, другаде по света или в днешна България (2015) ? Естествено, драги bknf , особено "по-комфортно". Българите можеха да пътуват навсякъде по света, магазините бяха пълни (особено когато имаше конгрес на бкп), слушаше се всякаква музика, гледаха се всякакви филми, дори имаше и един пълен ден, в който по телевизора вървеше руска програма. Да продължавам ли още?

А колкото до "англичанина" и мнението му за демокрацията не виждам никаква връзка с това, че зад него седяла Британската империя. И след като в английските колонии "не е имало никаква демокрация" защо до ден днешен техните жители масово ги напускат и отиват не къде да е, а точно във Великобритания?

И понеже не е бил приятел на България защо ли е искал Вторият фронт да бъде открит на Балканите, т.е. братята руски освободители да бъдат спрени преди това? За съжаление (или за радост на някои от тук присъствуващите) Рузвелт не е бил съгласен - него също го розбирам и по тази причина комунизъма заля половин Европа. И слава Богу половин, а не както тов. Сталин е искал да я завземе цялата....

vl

Franken
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот CHBG » 18 Април 2015, 16:10:49

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
vl

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот bknf » 18 Април 2015, 19:04:45

Щях да падна от стола като прочетох въпроса

Въпросa е напълно закономерен, уважаеми франкен. Някой друг път ще сравним и останалите държави.

Данните за годините между 1950 и 1965 не ги намерих веднага (за тия няколко минути).
Може и да ги има някъде - но може и на някой да не му е изгодно, те да се знаят.
Във википедията тихо са ги премълчали.

новородени деца в НРБ
1950 182.571
1965 125.791
1966 123.039
1967 124.582
1968 141.460
1969 143.060
1970 138.745
1971 135.422
1972 131.316
1980 128.190