• Advertisement

9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: 9.09.1944г.-10.11.1989г.-факти, събития, коментари

Мнениеот vl » 18 Май 2020, 21:50:02

Даваше, но не беше достатъчно! Купуваха и от др. страни.

Именно през 1975г. бяха въвели талони за бензин и ги раздаваха по предприятията! С лимит за месеца ,разбира се.....

С пари бензин от бензиностанциите не можеше да се купи!

Същото ни сполетя и през 1987г.

Но кой си спомня тези неща сега?

Ами опашките за бензин през 1990г.?
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 485 пъти
Благодарено: 192 пъти

Мнениеот bknf » 18 Май 2020, 22:16:18

vl написа:Даваше, но не беше достатъчно! Купуваха и от др. страни. Именно през 1975г. бяха въвели талони за бензин и ги раздаваха по предприятията! С лимит за месеца ,разбира се. С пари бензин от бензиностанциите не можеше да се купи! Същото ни сполетя и през 1987г. Но кой си спомня тези неща сега? Ами опашките за бензин през 1990г?

Ставаше дума по-горе, за самолетите, многоуважаеми. За цените на самолетните пътувания. Както и че например тогава, през 1975- 77, сме се греели с нафтова печка през зимата, на място където е нямало централно отопление.

Та, да бъдем съвсем точни - колко нефт е получавала НРБ на година от СССР, и на какви цени? От 1945 до 1990, когато вече и Перестройката на Горбачов е развила скорост.

Загрижил си се за бензина, но по едно време имаше и купони за хляб, и можеше да се вземе само по 1 на ден. Както и режим на тока. Това знаеш ли, защо възникна?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот vl » 18 Май 2020, 22:37:41

Режим на тока имаше откакто се помня до 1991г. И през 50-те е било ужас......Спомени на баща ми........

Ти намеси горивата и аз трябва да ти отговоря.......А сега и режима на тока......Ами разместените почивни дни? Или ти не си спомняш такива подробности?

И всичко това дооооста преди Горбачов.......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 20 Май 2020, 09:47:21

vl написа:Режим на тока имаше откакто се помня до 1991г. И през 50-те е било ужас......Спомени на баща ми........

Ти намеси горивата и аз трябва да ти отговоря.......А сега и режима на тока......Ами разместените почивни дни? Или ти не си спомняш такива подробности?

И всичко това дооооста преди Горбачов.......

За производството на електроенергия не сме били зависими от СССР, през педесетте на практика започва изграждането на повечето мощности и не спира до 1989.

Реално Горбачов няма нищо общо с недостига на електроенергия за битови нужди, поради простата причина, че ние газови централи не сме имали, там има два други фактора:
1. Потреблението на електроенергия в индустрията.
2. Износът на електронергия за Гърция и Турция: това е един от най-стабилните източници на твърда валута в края на социалистическия период.
Последна промяна onufriy на 20 Май 2020, 18:35:34, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
bknfvl
Рейтинг: 8%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот bknf » 20 Май 2020, 16:43:33

vl написа:Режим на тока имаше откакто се помня до 1991г. И през 50-те е било ужас......Спомени на баща ми......

Как е било изграждането на електричната мрежа в НРБ след войната, е отделен въпрос. И колко ВЕЦ-ове и ТЕЦ- ове са били построени и пуснати в експлоатация. Например при строежа на ВЕЦ-а, трябват хиляди курсове на самосвали, които да прекарват изровената земя. Както и прекарването на кабелна мрежа до всички села и паланки.

Но като каза "спомени на баща ми", се сетих и нещо друго. Той е роден към средата на 40-те години. Като е бил 5-6-ти клас, е слязъл в избата да смени крушката, щото била изгоряла. Забелязал, че на нея имало имало надпис "произведено в Германия" и оня знак със пречупения кръст.

Bъпроса е по скоро и технически - как така, тогава е било възможно, да се произведе крушка, която да работи 20 години. А сега - не.)

Доста преди Горбачов - кога? Бях 6-7-ми клас, когато в Пловдив 1-2 месеца през зимата имаше режим на тока. Значи ще е било към 87- 88 година. Тогава разбира се не знаех, че тока са го изнасяли към Турция. Кой прибрал печалбата - явно не държавната хазна.)

Спомням си и аварията в Чернобил. Много години по-късно, ще разбера от други места, че тая авария, както и пращането на съветските войски в Афганистан, е било умишлено. Една част от партийната (съветска) номенклатура, много са искали да станат "олигарси". И съответно е било необходимо, да разрушат СССР на всяка цена.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот onufriy » 20 Май 2020, 18:34:46

bknf написа:
Но като каза "спомени на баща ми", се сетих и нещо друго. Той е роден към средата на 40-те години. Като е бил 5-6-ти клас, е слязъл в избата да смени крушката, щото била изгоряла. Забелязал, че на нея имало имало надпис "произведено в Германия" и оня знак със пречупения кръст.

Bъпроса е по скоро и технически - как така, тогава е било възможно, да се произведе крушка, която да работи 20 години. А сега - не.)
Имаше един дукументален филм, “Купи, счупи", даже трябва да го има из форума, разтърси се. Иначе през оседемдесетте източните германци са имали на практика вечна крушка... никога не стига до пазара. Сходно е отслабването на найлоновите продукти. А, да, planned obsolescence май му викаха.
... пращането на съветските войски в Афганистан, е било умишлено. Една част от партийната (съветска) номенклатура, много са искали да станат "олигарси". И съответно е било необходимо, да разрушат СССР на всяка цена.
Пращането на съветски войски в Афганистан е по молба на тогавашното афганистанско правителство. Въпросното правителство надживява с три години изтеглянето на съветските войски, като се замислиш, дори самия Съветски Съюз...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 20 Май 2020, 18:58:07

onufriy написа: Пращането на съветски войски в Афганистан е по молба на тогавашното афганистанско правителство. Въпросното правителство надживява с три години изтеглянето на съветските войски, като се замислиш, дори самия Съветски Съюз...

Да, разбира се че е било. Но има и разни мътни работи - свързани с тая история. Преди бая години, си зададох въпроса - защо се разпадна СССР. Което разбира се е пряко свързано и с НРБ (ГДР и т.н.). Отначало мислех, че причините са икономически. Но се оказа нещо друго.)

Тогава разбира се още не знаех, много от детайлите. А те са много. И за Чернобил не бях сигурен - случайно ли е станало, човешка грешка ли, техническа ли недомислица. Обаче главната цел е била една. Но после, оттук- оттам, ми станаха някои неща по-ясни.

Що се отнася до живота на техническите изделия - да, и това е ясно. Печалбата за производителя не се състои в това, като купиш нещо, и да го ползваш много време (вечно). А да си купиш нови, след половин- една година.)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 21 Май 2020, 09:47:21

bknf написа:...Доста преди Горбачов - кога? Бях 6-7-ми клас, когато в Пловдив 1-2 месеца през зимата имаше режим на тока. Значи ще е било към 87- 88 година. Тогава разбира се не знаех, че тока са го изнасяли към Турция. Кой прибрал печалбата - явно не държавната хазна.) ...

Износът на ток е бил един от малкото начини за НРБ да си набавя твърда валута. Твърдата валута е единственото, с което същата НРБ си е плащала вноските по заемите към западни банки, което пък е бил единственият начин и гаранция да получава нови заеми. Пирамида. Социализмът- това е една много добра обществена система...докато не свършат парите на другите :mrgreen:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот bknf » 21 Май 2020, 10:26:51

itzo написа:Износът на ток е бил един от малкото начини за НРБ да си набавя твърда валута. Твърдата валута е единственото, с което същата НРБ си е плащала вноските по заемите към западни банки, което пък е бил единственият начин и гаранция да получава нови заеми. Пирамида. Социализмът- това е една много добра обществена система...докато не свършат парите на другите

bknf написа:Забрави да дадеш и точните данни за:
1) колко ток се е произвеждал
2) колко се е употребявал и
3) колко се е експортирал.
4) колко вноски e трябвало да се плащат, за взети кредити - и откъде са идвали парите за тях.
5 колко точно "твърда валута" е била необходима на държавата НРБ, и защо
6) Какви са били приходите, и колко - разходите

itzo написа: Ааа, почваме пак старата игра, аз си принасям факти и ти на следващата страница "забравяш" и задаваш същия въпрос. Няма да стане.

Да ама в случая,
1) ти твърдиш нещо
2) към което аз ти зададох няколко изяснители въпроса
3) на които ти, вместо да отговориш, прехвърляш топката към мен.

А аз ти обясних, че след като ти твърдиш нещо, е твой ред ти самия да намериш и представиш доказателствата за него.
Но няма нищо, ще видим, дали аз ще ти намеря и отговорите.

vl написа:Аварията в Черноблил не е предизвикана умишлено, а от глупост. Безумен и опасен експеримент, за да се отчетат пред КПСС с нещо ново точно за 1-ви май......Такива са били порядките. Мога да опиша и въпросния експеримент, ако се интересувате. Имаше документален филм, в който нещата бяха изопачени и преиначени, но изглеждаха правдоподобни. Пропагандата говори за човешка грешка и това е извънредно нагло!

Що се отнася до Чернобил, там въпроса е малко по-сложен, и наистина е изглеждало като нещастен случай. Но не ми се отваря сега цяла тема по него, въпреки че е интересно. Същото и с Фокушима, Япония, построена от Дженерал Електрик през 70-те, ако не ме лъже паметта. Още повече пък и за СССР. Там е още повече, информация.
Последна промяна bknf на 21 Май 2020, 17:34:33, променена общо 1 път
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот vl » 21 Май 2020, 11:51:35

Не ток, а ел.енергия. Наистина е жалко, че населението масово върви към неграмотност. Токът няма цена, но ел.енергията има. Мощността умножена по времето ни дава ел.енергията.

Тук се засягат много въпроси едновременно.

Аварията в Черноблил не е предизвикана умишлено, а от глупост. Безумен и опасен експеримент, за да се отчетат пред КПСС с нещо ново точно за 1-ви май......Такива са били порядките. Мога да опиша и въпросния експеримент, ако се интересувате. Имаше документален филм, в който нещата бяха изопачени и преиначени, но изглеждаха правдоподобни. Пропагандата говори за човешка грешка и това е извънредно нагло!

Защо се разпадна СССР? Защото не беше съюз на независими държави, а всички по-малки бяха завладени от Русия. Защо не се разпада Германия, например? Нали е федерална? Или Италия? Защо се разпадна Югославия? И тя беше федерална, на сръбски я наричаха федеративна, което е същото. Тя е била създадена като изкуствена държава от Англия и Франция след ПСВ, за да се разтури Австро-Унгария и евентуално да няма военни заплахи. Но и в Югославия имаше доминация на една държава-Сърбия. Когато през 1991г. Словения обяви независимост, Сърбия веднага започна войната. Същото се случи и в Хърватска, и в Босна. Тоест Сърбия е желаела да продължи да доминира над останалите......Но в останалите имаше сръбски малцинства, които образуваха анклави.

Откъде Бг след 1990г. набавя валута? До 1997г. много не успяваше да я набавя......Неслучайно се стигна и до хиперинфлация. След 1997г. се установиха доста чуждестранни фирми, а наши граждани след 2000г. излязоха на работа навън. Поради това има откъде да идва валута. Но сега нашият лев е конвертируем, а преди нямаше даже вътрешна конвертируемост! Тук стигаме до един много важен въпрос-защо някои валути са силни, а други слаби и неконвертируеми? От какво зависи валутния курс на една държава?

Аз и преди съм писал как нашият лев се обезцени 3пъти от 1975г. до 1989г. Според някои въпросните години са били успешни за Бг......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот itzo » 21 Май 2020, 14:02:46

bknf написа:Забрави да дадеш и точните данни за:

Ааа, почваме пак старата игра, аз си принасям факти и ти на следващата страница "забравяш" и задаваш същия въпрос. Няма да стане.

bknf написа:...Както и колко точно "твърда валута" е била необходима на държавата НРБ, и защо. Какви са били приходите, и колко - разходите.

Дребни на днешния фон суми. Проблемът е, че:

bknf написа:Пък и защо никога дотогава, и никога след това не е имало в Пловдив режим на ток? :

То и в Бояна нямаше, докато другите квартали гаснеха и палеха по график. СофиЕнци се бъзикахме, че сме дискотека, а в Бояна седи дисководещият :mrgreen:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
vl

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 21 Май 2020, 14:07:45

itzo написа:
bknf написа:...Доста преди Горбачов - кога? Бях 6-7-ми клас, когато в Пловдив 1-2 месеца през зимата имаше режим на тока. Значи ще е било към 87- 88 година. Тогава разбира се не знаех, че тока са го изнасяли към Турция. Кой прибрал печалбата - явно не държавната хазна.) ...

Износът на ток е бил един от малкото начини за НРБ да си набавя твърда валута. Твърдата валута е единственото, с което същата НРБ си е плащала вноските по заемите към западни банки, което пък е бил единственият начин и гаранция да получава нови заеми. Пирамида. Социализмът- това е една много добра обществена система...докато не свършат парите на другите :mrgreen:

Кво значи "пари на другите"? Нали знаеш коя е държавата с най-голям дълг? Или и там социализъм? Сега знаеш ли колко е българският дълг и при какв условия? Ми то Чаушеску остави Румъния без една стотинка дългове... Помниш ли какво озверяване имаше там? Или според строя дългът е добро или лошо нещо? Ай стегни се малко, стига с тия скандирания, таман взехме да говорим малко по-сериозно...

vl написа:Не ток, а ел.енергия. Наистина е жалко, че населението масово върви към неграмотност. Токът няма цена, но ел.енергията има. Мощността умножена по времето ни дава ел.енергията.

Тук се засягат много въпроси едновременно.

Аварията в Черноблил не е предизвикана умишлено, а от глупост. Безумен и опасен експеримент, за да се отчетат пред КПСС с нещо ново точно за 1-ви май......Такива са били порядките. Мога да опиша и въпросния експеримент, ако се интересувате. Имаше документален филм, в който нещата бяха изопачени и преиначени, но изглеждаха правдоподобни. Пропагандата говори за човешка грешка и това е извънредно нагло!
По-скоро серия от човешки грешки, включитело безотговорност и неразбиране на процес, както и провеждането на тестове в отсъствието на главния инженер, което в моите очи пак е безотговорност..
Защо се разпадна СССР? Защото не беше съюз на независими държави, а всички по-малки бяха завладени от Русия.
Във всяка една голяма федерация имаш доминантен елемент и противопоставяне. СССР, иаше проблем с мотивацията на населението: Социална справедливост, подкрепа на братските потиснати народи в Африка, с това трудно може да се идентифицира масовият гражданин. Освен това, те изоставаха в потребителското производство и населението, естествено, беше фрустрирано. За какво ти е икономическа мощ, ако всекидневният ти живот не се променя?
Защо не се разпада Германия, например? Нали е федерална?
Германия няма механизми за отцепване на провинции, федерална е доколкото повече права, примерно образованието, са делегирани на провинциите. То и Австрия също толкоз федерална, там Форарлберг се опитва да се отцепи през 1918, въпрос на конюнктура...
Или Италия?
За Северната лига да си чувал? Колко минисър-председатели са излъчили те? Ломбардия и Венеция, ако ги оставиш да гласуват свобдно по въпроса, знаеш ли какво ще се случи? За Южен Тирол да коментираме ли? Това е като да питаш, защо каталуния не се отцепва от Испания или Чечня от Русия....
Защо се разпадна Югославия? И тя беше федерална, на сръбски я наричаха федеративна, което е същото. Тя е била създадена като изкуствена държава от Англия и Франция след ПСВ, за да се разтури Австро-Унгария и евентуално да няма военни заплахи. Но и в Югославия имаше доминация на една държава-Сърбия. Когато през 1991г. Словения обяви независимост, Сърбия веднага започна войната. Същото се случи и в Хърватска, и в Босна. Тоест Сърбия е желаела да продължи да доминира над останалите......Но в останалите имаше сръбски малцинства, които образуваха анклави.
Значи, там имаше по-дълбоки причини:
Първо: имаше исторически търкания между отделните нации, още от търско, та през Първата, та през Втората световни войни, те са боювали помежду си.
Второ: Словения е етнически чиста, там ги пуснаха да се отделят след шест дни, през които армията е действала по устав, а в Белград никой не е знаел какво става.
Трето: Както vl правилно отбеляза, сърбите бяха доминантният елемет в Югославия, но ексцесии имаше от всеки срещу всеки: мюсюлманите срещу сърбите, хърватите срещу мюсюлманите, словенците срещу хърватите, сърбите срещу албанците и , естествено хърватие срещу сърбите. Доколкото съм успял да си изградя картина, там нещата почват на икономическа основа, национализмът се прокрадва след това: през оседемдесетте Югославия е колос на глинени крака - взимат по 2000 марки заплати, а произвеждат Югота и плескавици. Добре де, това последното е грубо преекспониране, но икономиката им е зависима от дотациите на запанди държави, предимно на Щатите. Това е и периодът, в който в Чикаго можеш да си купиш въпрсоното Юго, барабар с Голф единичка, примерно... Та, Югославия се отплаща с политически... хм... подкрепи. По това време тя е председател на Движението на необвързаните и е противотежест на някои други членове, примерно Куба, която... няма значение, адски дълга тема. В средата на оседемдесетте, обаче, отношенията между САЩ и СССР се затоплят, 89-та пада желязната завеса, 92-ра се разпада СССР. В самата Югославия Милошевич все повече отнема правомощия от републиките и автономните области (последните направо си ги ликвидира, ма айде) и ги изтегля към Белград. Освен това Словения, Хърватия и Сърбия са икономически индустриално развити, докато останалите... то ясно. One thing lead to another и останалото е история.
Откъде Бг след 1990г. набавя валута? До 1997г. много не успяваше да я набавя......Неслучайно се стигна и до хиперинфлация. След 1997г. се установиха доста чуждестранни фирми, а наши граждани след 2000г. излязоха на работа навън. Поради това има откъде да идва валута. Но сега нашият лев е конвертируем, а преди нямаше даже вътрешна конвертируемост!
Значи, сега, демек от 1997, нашият лев не е валута, поне в смисъла, в койдо са датската крона или британският паунд. Едно от условията на валутния борд е, че за всеки лев в обращение, трябва да се държи същата стойност в евро в ЕЦБ. Демек БНБ не може да емитира левове, тя може да печата банкноти само срещу замразени депозити или, иначе казано, левовет български в обращение са обръщение към еврото, емитирано от някой друг.
Тук стигаме до един много важен въпрос-защо някои валути са силни, а други слаби и неконвертируеми? От какво зависи валутния курс на една държава?
Вие питате, ние отговаряме: "Конвертируемост" на една валута, казано на прост български, е това, какво можеш да си купиш за тея пари. Въпросът е колкото икономически, толкова и политически.
Икономическата част ясна, поне на теория: ако ти имаш някаква сигурност, че с тази напечатана хартийка (запис в някой компютър) можеш да си купиш реална стока, ти си склонен да я приемеш като солидно платежно средство. Инак - йок, виж горните ми писаници за Югославия, не съм споменал инфлацията им, ма е екстензивно документирана.
Политическа: някои стоки, демек петрол и газ, не можеш да си ги купиш с коя да е валута, пък колкото и да стабилна тя, там требат долари, примерно:
Някои, като Саудитска Арабия, Кувейт, ОАЕ, Оман и други такива еминати на демокрацията спазват стриктно този принцип и са остров на стабилността, благоденствието и демокрацията.
Други, като Венецуела, Русия, Иран, Ирак (по времето на Саддам), се опитват да продават и в други валути, примерно Евро или Юани, и те за в списъка на държавите, подкрепящи тероризма.
Някои страни, като примерно Китай, имат строг контрол на обмяната на тяхната валута. Там злите езици твърдят, че други държави, демек САЩ, просто печатали пари, без да имат покритие. Другарят Тръмп и компания, съответно, са повече от кисели, защото "Китай манипулирал валутата си", а както вече може би добиваме усещане, е право на САЩ да я контролират. Добре де, на борсите, пък САЩ да контролират борсите, и така може...
Аз и преди съм писал как нашият лев се обезцени 3пъти от 1975г. до 1989г. Според някои въпросните години са били успешни за Бг......

Значи почти всички валути се обезценяват почти непрекъснато. Ей ти долара след 1950. Дискусията, как и защо, друг път, че ме заболяха пръстите...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
bknf

onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 21 Май 2020, 14:19:46

onufriy написа:...Кво значи "пари на другите"? Нали знаеш коя е държавата с най-голям дълг? Или и там социализъм? ...

Когато сам печатиш парите, които дължиш какво значение има, колко много дължиш? :mrgreen: Там социализъм нямат, ама имат социалисти. И както е тръгнало нищо чудно ако чичко Доналд фалира поредното си предприятие грейт ъгейн да проимат и социализъм :laughing6: :laughing6: :laughing6:
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 21 Май 2020, 14:49:49

itzo написа:
onufriy написа:...Кво значи "пари на другите"? Нали знаеш коя е държавата с най-голям дълг? Или и там социализъм? ...

Когато сам печатиш парите, които дължиш какво значение има, колко много дължиш? :mrgreen: Там социализъм нямат, ама имат социалисти. И както е тръгнало нищо чудно ако чичко Доналд фалира поредното си предприятие грейт ъгейн да проимат и социализъм :laughing6: :laughing6: :laughing6:

Чичи Доналд ли стартира девалвацията на долара? Или печатането на непокрити пари? Или свръхзадълженията? Той ли премахна регулациите на спестовните банки? Или цоциалистите виновни?

Дребни на днешния фон суми. Проблемът е, че:

trite-taini-falita-na-bkp-i-todor-jivkov-8 (1).jpg

Ta прицент от БНП отива за обслужването на кредити? И все пак, колко са, 30 години по-късно? Колко са на прибалтийските страни, като 1992 започнаха без една стотинка/копейка/цент заеми?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 21 Май 2020, 16:22:11

onufriy написа:...Той ли премахна регулациите на спестовните банки? Или цоциалистите виновни?...

Tой премахна ограниченията при раздаване на кредити, обезпечени с...ъъъ... добри намерения, които ограничения бяха въведени в САЩ след кризата от 2008-ма. Всъщност това беше първото му действие като президент. Цитирам по памет: "Някои мои приятели бизнесмени с големи идеи не могат да ги осъществят, защото банките не им отпускат кредити..."
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

ПредишнаСледваща

Назад към Политика