• Advertisement

България през периода 1878-1944г.

За политиканите, че се препълни общия форум.

Re: България през периода 1878-1944г.

Мнениеот vl » 6 Март 2019, 00:45:13

Проф. Пламен Цветков руши митове: Санстефанският мит е една от най-трайните манипулации в историческата памет на българите, тъй като това всъщност е един договор за безсрочната окупация на България от Русия. В този договор няма никакви срокове за изтеглянето на руските войски, след като изтекат предвидените две години руска окупация. Дори има една разпоредба, в която се казва, че Русия ще изтегли войските си от всички останали части на Турция, с изключение на България. Няма никакъв международен контрол върху руската окупационна администрация. Разноските на окупационните сили са изцяло за сметка на окупираната страна.
Има още нещо много важно. Някои историци, по-скоро в червения спектър на българската политическа действителност, между които и проф. Константин Косев, също казват, че Санстефанският договор не е нищо друго, освен една фикция. Реалният договор е Берлинският. Едва Берлинският договор намалява срока на руската окупация от 2 години на 9 месеца. Той изрично задължава, в рамките на три месеца след изтичането на 9-месечния срок, Русия да изтегли всичките си войски от България. От самото начало той поставя руската окупационна администрация под международен контрол. Именно благодарение на международния контрол руската окупационна администрация е принудена да пристъпи към създаването на български държавни учреждения. За съжаление тези важни подробности са известни на малко хора. Това се знае само от специалисти, а добре платени фалшификатори на историята, които сами се хвалят как народът ги е нарекъл професори, продължават да бълват тази зловредна легенда за Санстефанския договор.

https://frognews.bg/inteviu/prof-plamen ... 5EAh28oKvg
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 448 пъти
Благодарено: 187 пъти

Мнениеот bknf » 7 Март 2019, 20:55:51

vl написа:4.03.1942 г. – Никола Вапцаров е заловен и затворен. Защо? За заниманията му извън поезията... Противодържавна дейност и участие в нелегалната комунистическа партия...Да имаме ли „вяра“ на лъжци?

В случая интересно е и нещо друго. Дядото на "вл" през 1942 година къде ли е бил. Доброволец на Източния фронт, към Сталинград - в редовете на доблестната румънска армия? В царската полиция? Към охраната на Царя?

А вяра и убеждение може да имаме единствено в самите себе си. Нито в бога, нито в падишаха, нито в Папата.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот vl » 8 Март 2019, 00:27:43

Точно тогава моят дядо е бил счетоводител в кожената ф-ка в Русе. Не ми е известно да е участвал във ВСВ, но в първата е участвал. Още пазим медалите му и снимките му на кон. Не е жив от 1951г., тоест аз не го познавам.

Другият ми дядо е бил магазинер в едно русенско село. Беше жив до 1993г.

Колкото до викането по манифестациите, всички искаме не искаме, викахме. Майката партия ни изнудваше чрез училищните ръководства. В техникума обаче само в първи курс минах покрай трибуната с отговорните другари. През следващите години успях да избягам както доста мои съученици заради занижения учителски контрол. А уж бях примерен ученик.....Но тези досадни манифестации ми идваха в повече......Комсомолски секретар нито съм бил, нито съм се кандидатирал за такъв. А тук се опитват да ме клеветят точно по тази линия! Безочие и наглост, научени в партийните школи! Нямам около мен пострадали нито преди, нито след 9.09.1944г. И злобата ми е непознато чувство. В замяна на това особено държа на обективната и безпристрастна оценка! Но това не се харесва на партийните и руски слуги.....Те искат всички да им козируват на лъжите, които толкова години разпространяват! Не са познали......С невъоръжено око се забелязва, че темата за Вапцаров е мноооого по-важна за тях от темата за освобождението! И за мое най-голямо учудване хем критикуват днешното статукво, хем го покровителстват!? Това си пролича в темата за борбата с недоволствато. Който не ми вярва, може да надникне в нея. Тоест какви точно слуги са в днешно време???

Какво да кажа за Вапцаров? Изявен терорист, слуга на СССР, на заплата пак там, който заслужено е бил заловен и осъден. Никога поезията му не ми е допадала. И тя беше слугинска на СССР! Това е моето мнение, а написаното по-нагоре го копирах.

Не се надявайте да ви отговарям в скоро време. Нямам нито време, нито желание! Но ще пускам по някой интересен линк. Това е най-лесно и не ми отнема време. Както сте забелязали и в други теми пускам-в здравната, културната, за ретропарадите. Тоест не се ограничавам само с историческите теми, които вие смятате за политически.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 10 Март 2019, 21:11:32

vl написа:Сан- Cтефанският мит е една от най-трайните манипулации в историческата памет на българите
vl написа:особено държа на обективната и безпристрастна оценка

Я разкажи тогава, какъв е тоя "Сан-Стефански" мирен договор, защо след него е последвал "Берлинския" мирен договор, който не е бил толкова изгоден за ново възникналата държава България?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот itzo » 10 Март 2019, 21:47:44

Зер история не сте чели? Санстефанският договор, както обичат да казват някои съфорОмници, за съжаление е фейк, разписан от двете главни страни с ясното съзнание, че няма да го бъде изобщо. Даже някой си граф Игнатиев е отнесъл калая за него фейков договор лично от батюшката Цар-Освободител, до колкото може да се вярва на руските историци.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.

Потребители благодарили на автора itzo за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот vl » 11 Март 2019, 00:52:43

Дежурният демагог на форума отново неистово крещи "Дръжте крадеца!" Дали някой му вярва? Съмнявам се......Но за разлика от него аз не съм на заплата в интернет и няма да водя спорове до Нова Година......На такива като него смисълът на живота е да направят от Бг заддунайская губерния! Не вярвам да успеят.....
По отношение на прошката виждаме поредната проява на лицемерие! Каква прошка от партиен демагог?! Те не са научени нито да прощават, нито да се извиняват! Справка-моята тема за прошката от миналата година, която стигна до заключване.....Лъжи, клевети и безгранична наглост!

https://www.7kefa.com/%D0%BF%D1%80%D0%B ... sVaPm777Cw
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 11 Март 2019, 02:11:02

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 12 Март 2019, 10:19:03

Имаше един дядо в махалата, той беше воювал от дето се вика първия до последния ден на Втората световна война, къдет е имало българска армия на фронта. Не искам да преразказвам и да внасям своя оценка, ще се опитам да го цитирам, доколкото си спомням (аз ще да съм бил в класовете на началното образование някъде).

По повод на това, как са го взели в армията и за всяка следваща повиквателна: “Строиха ни на мегдана, на кой децата ситни, на кой жената болна, ние с дедо ти Цане на по 19, айде нас. Дойдем си ние май месец, на хората ръжта по трийсе санти, ние тепърва ореме."

По повод на това, как е минал на страната на Съюзниците: "Строиха ни една сутрин нас и командирът вика: Който е съгласен да мине на страната на партизаните, една крачка напред! И ние останáхме четирима човека. А дедо ти Цане ми вика: Слушай, на нас нема кой да ни поверва, че не сме знаели за тая работа, дай да минем и ние, че иначе ще ни разстрелят."

Гледаме учебника по история, там нациските войски бяха представени с едно такова леко презрително отношение, с чуство за превъзходство некак си. Не знам, дали щото учебникът за началните класове, ма май не е чак от такова значение. Та той по въпроса: "А, не, немецът не беше това. Немецът умееше да воюва."

За свикването с обстановката: "Войната, моето момче, е три дена. Първите три дена по три път на ден се насираш, след това ти е все едно. До тебе пада снаряд, на тоя до тебе му извавда картечница червата, на тебе ти е все тая."

Та него след това го бяха викали и за акциите срещу горяните. До средата на педесетте или началото беше, не си спомням, на мен ми е било едно и също време тогава. От спането на земята беше хванал жесток ревматизъм, по Татово време имало пансиони, та ходел нагоре-надолу по балнолечебните заведения. След това виеше като куче докато умре. За сина му казваха, че влязъл студент по буква "Ж", демек като дете на активен борец, а след десети не искал да го погледне, ма аз това не съм го видял. И те така.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот vl » 12 Март 2019, 15:41:08

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 12 Март 2019, 18:16:51

11 март (26 февруари стар стил) в 1907 г. - убит е едва на 48 години, министър-председателят Димитър Петков.
Роден е на 2 ноември 1858 г. в село Башкьой, Тулчанско, но произхожда от род на изселници от село Войнягово, Карловско.
Участва в Сръбско-турската война и в четата на Филип Тотю и Панайот Хитов. По време на Руско-турската война (1877-1878) е доброволец в Първа дружина на българското опълчение, участва в боевете при Свищов, Стара Загора и Шипка.
Тежко е ранен и губи лявата си ръка. За храбростта си е награден с Георгиевски кръст за храброст, връчен му лично от император Александър II.
След войната Димитър Петков е чиновник в Министерството на вътрешните работи. През този период той активно се самообразова и става редовен посетител на сбирките в дома на водача на Либералната партия Петко Каравелов.
Противопоставя се на Режима на пълномощията, за което е осъден и остава в затвора от 1882 до 1884 г. След освобождаването му става близък сътрудник на Стефан Стамболов и се присъединява към създадената от него през 1886 г. Народнолиберална партия.
При Стамболовото управление Петков е кмет на София (1888 – 1893), председател на парламента (1892 – 1893) и член на правителството (1893 – 1894).
От 3 до 17 май 1893 г. е председател на IV велико народно събрание.
Като кмет на София Димитър Петков проявява забележителна енергия и размах. В реч пред Градския съвет от 1889 г. той очертава посоката за развитие на града и убеждава съветниците да гласуват за сключване на огромен за времето си десетмилионен заем от Лондонската банка, предназначен за градоустройство. С помощта на този заем през следващите години започва прокарването на улици и канализацията им. Наред с развитието на градската инфраструктура обаче тогава са разрушени част от старините на София.
Димитър Петков през 1893 г. издава една книга, която дава възможност на българите да разберат истинските намерения и зловеща роля на Русия в страната ни. Тя е със заглавие "Документи из секретните архиви на руското правителство", с предговор от Д. Петков и изпълнена с много автентични документи хвърлящи светлина към тъмната страна и средствата с които си служи маскираната като „благодетелка“ империя. Обявата за появата ѝ, от първа страница на в-к "Свобода" от 8 януари е достатъчно ясна: "Явяваме на всички, че книгата с документите, които доказват хайдушките действия на Русия спрямо България, както и това, че всички комплоти, бунтове, бъркотии, убийства и пр. са дело на руската дипломация - е вече отпечатана...". После книгата е преиздадена под заглавие „Окупационен фонд основан за създаване на Руско Дунавска област“.
Паралелно с книгата, Д. Петков, пуска части от нея с коментари и в издавания от него сатиричен вестник „Свирка“. Така с руски документи се разобличават българите, които са се поставили срещу заплащане в услуга на чужда сила и вместо на страната си,служат на Русия. Става видно срещу какви суми са организирани преврати, атентати и убийства на БЪЛГАРИ. Чуждите слуги са наричани "рубладжии", но винаги са купувани с твърда валута.
В съответствие с продължаването на тази политика и действията за изпълнението ѝ, през 1894 г. е организирано убийството на Стефан Стамболов,на което Димитър Петков става пряк свидетел.
След смъртта на Димитър Греков през 1901 г. Петков оглавява Народнолибералната партия и става вътрешен министър в правителството на Рачо Петров (1903 – 1906).
После идва и неговия ред да стане жертва ... Към 17 часа на 11 март (26 февруари стар стил) 1907 година Димитър Петков е застрелян с пистолет близо до Орлов мост в София. При атентата е ранен и придружаващият го министър на търговията и земеделието Никола Генадиев. Нападението е извършено от Александър Петров, който през юни е осъден на смърт и обесен...
Димитър Петков е погребан в София, между гробовете на Стефан Стамболов, убит при подобни обстоятелства, и Димитър Греков.
Има двама сина, също убити...
- Петко Д. Петков, земеделски политик също е застрелян на в София през 1924 г.
- Никола Петков, също земеделски политик е арестуван, измъчван и осъден на смърт чрез обесване и глоба от половин милион лева в скалъпен процес през 1947 г. от комунистическия режим. Тялото му е погребано в ... необозначен гроб...
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 12 Март 2019, 18:19:14

11.03.1883 г. – издъхва Александър Горчаков, руски княз, държавен канцлер и министър на външните работи.
В живота си работи за осъществяване на политиката на император Александър II и е близък негов сътрудник. Издъхва извън Русия, в Баден-Баден, Германия, на
84 години. Но делата му в ущърб на България са живи до днес...
Защо?
Поне по четири причини: 1. Той е поръчителят на злощастния край на Апостола на БЪЛГАРСКАТА СВОБОДА. НА НЕГО СЕ ОТЧИТА ОРГАНИЗАТОРЪТ на пъкленото дело, руският посланик в Цариград граф Игнативев, който е организатор по изпълнение на поставената задача. Това става ясно от кореспонденцията между двамата след обесването на Левски. В свое писмо-доклад графът се отчита пред държавния канцлер Горчаков по поръчката за „Софийския процес”, В него Игнатиев докладва на княз Горчаков, че относно „процесът” османските власти са „последвали нашите съвети”, а „Софийското съзаклятие е получило задоволително решение“. Като съобщава самодоволно, че всичко е завършило съобразно с руските искания, накрая на писмото се подписва „ най-смирен и най-покорен слуга” за да няма недуразумение, че е изпълнил точно исканото от Горчаков и не е допуснал Апостолът да оцелее. Това би било в интерес на делото на тайните български революционни комитети, но в противоречие с действията на Русия да стъпи на българска земя, като стъпка за бъдещи действия за овладяване на проливите..

2. Горчаков, като министър на външните работи след три години придружава руският император на срещата в замъка „Райхщад“ с австро-унгарския император Франц Йосиф и министъра на външните работи граф Дюла Андраши. Тя се провежда веднага след Априлското въстание, на 26 юни (н. ст. 8 юли) 1876 г., за да предреши съдбата на българите. Тя е в основата на решенията на Берлинския конгрес след две години, през 1878 г. Тогава и там двете страни се договарят да няма силна и голяма държава на Балканите... В резултат на войната, която също се планира още тогава, части от българската земя са дадени на други, а на картата се появяват две нови територии населени с българи, едната васална на султана, другата частот Османската империя.
3. Горчаков е пряско свързан с решенията Берлин за създаването на българска земя точно на такива осакатени държавици. Ненапразно точно Горчаков ръководи руската делегация и замисълът в тайното Райхщадско споразумение става реалност.
По негово настояване Добруджа е откъсната от България и е дадена на Румъния. Така над 50 хил. добруджански българи стават роби на румънците. А неговия „най-смирен и най-покорен слуга” граф Игнатиев в същото време лъже българите, че тази румънска власт ще е временна са. След подписването на Берлинския договор, в 1878 г. Горчаков постепенно се оттегля от дипломацията и политиката, но последствията остават Защото за години напред Русия е вбила клин между Българи и Румъния.
4. На името му през е създаден Фонд „Горчаков”... В този смисъл политиката му продължава до сега, защото е свързана със сегашната власт в Русия. Създаден е по личното разпореждане на руския премиер Димитрий Медведев, през февруари 2010 г. и се финансира изцяло от руската държава. Това означава, че през него се реализират приоритетите в актуалните геополитически интереси на Кремъл. Руската държавна пропаганда и хибридната война, която Москва води в държавите от ЕС и НАТО се финансира от фонд свързан с името на човека навредил особено на България. Познато, познати интереси, познати действия, познати имена...
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vl » 12 Март 2019, 18:24:57

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 13 Март 2019, 10:00:22

Ох, прочетох гнусотиите ВееЛ-ви (copy/paste де, акъла му го знаем всички колко му е) и ся ми едно таквоз... ами гнусно, кво да ми е...

Няма значение, пак чуто от рода, комшии и съселяни.

Та: това го е чувал баща ми от дядо си. Неговият дядо бил некакъв секретар на Организацията, та преразказвам преразказаното: "Преди да умре (пра-пра-пра)дядото бил една седмица в кома. Накрая се събудил. Над огнището имало една полица с тефтери, дядото рекъл, че не искат децата му да страдат заради него и ги накарал да ги изгорят. Никой друг не бил грамотен, та да може да прочете, какво пише вътре.

Та като казах за въпросния прадядо, там всичките бяха овчари. Та неговия личен спомен за Организацията бил: "Дойдат ония с пушките и викат: Ти ще дадеш ли едно/две/колкото трябва ярета за общото благо? Ми що да правя, те педесе човека с пушки, аз сам с овцете. После сайбията от мойта плата ги приспада и наесен аз имам да му плащам, вместо той на мен".

И като съм захванал за Организацията, какво ми е разправял моя дядо, демек зетят на горния. Те живели мизерно. Баща му умрял, като той бил на една и от девет братя и сестри в крайна сметка оцелели четири. Една година си взели прасе да гледат, ма било единичен случай. Та дядо разправяше: "Една вечер се тропна в поднико и аз излизам да видя какво става. Нещо пукна и аз се прибрах. На сутринта гуде немаше, а един куршум се беше забил в горната греда на вратата. Повече не си земахме прасе да гледаме."

От дума на дума, за ВМРО, за дедо, една история за Вапцаров, ма стария, Йонко. Той, както нашата ерудирана публика сигурно знаете, е бил некакъв сериозен фактор в Организацията. Вапцарови са били заможни, пък Везюви не ще да са били бедни, все пак майка му е завършила Американския колеж. Та на Йонко му се е е носела славата, че като хване някой да му бере овошките, го е окачал на въжето. Веднъж сбарал и дядо ми да краде някакви сливи, дядо ми ще да е бил на към шест-седем години. Та Йонко вади въжето, премята го през некакъв клон и тригва да закача дядо ми. Някакво хора минавали, та убедили Йонко да го пусне.

И като казах Йонко, да кажа и за Кольо: на братовчед ми две лели били учителки в разложката гимназия, съответно и на Кольо. Някъде след девети ги търси някакъв журналист от София, правят очерк за Никола Вапцаров, та разпитват кой го бил познавал, какво и как. Та лелите рекли: "Ние за Кольо Вапцаров хубаво не можем да кажем. В гимназията той беше атаман на всички разбойници, а некой се обади, а виж горната точка с Йонко и въжето." Явно във Варна идеите на вапцаров са се променили диаметрално.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 13 Март 2019, 11:20:33

onufriy написа:... неговия личен спомен за Организацията бил: "Дойдат ония с пушките и викат: Ти ще дадеш ли едно/две/колкото трябва ярета за общото благо? Ми що да правя, те педесе човека с пушки, аз сам с овцете. После сайбията от мойта плата ги приспада и наесен аз имам да му плащам, вместо той на мен".

И като съм захванал за Организацията, какво ми е разправял моя дядо, демек зетят на горния. Те живели мизерно. Баща му умрял, като той бил на една и от девет братя и сестри в крайна сметка оцелели четири. Една година си взели прасе да гледат, ма било единичен случай. Та дядо разправяше: "Една вечер се тропна в поднико и аз излизам да видя какво става. Нещо пукна и аз се прибрах. На сутринта гуде немаше, а един куршум се беше забил в горната греда на вратата. Повече не си земахме прасе да гледаме."

От дума на дума, за ВМРО, за дедо, една история за Вапцаров, ма стария, Йонко. Той, както нашата ерудирана публика сигурно знаете, е бил некакъв сериозен фактор в Организацията. Вапцарови са били заможни, пък Везюви не ще да са били бедни, все пак майка му е завършила Американския колеж. Та на Йонко му се е е носела славата, че като хване някой да му бере овошките, го е окачал на въжето. Веднъж сбарал и дядо ми да краде някакви сливи, дядо ми ще да е бил на към шест-седем години. Та Йонко вади въжето, премята го през некакъв клон и тригва да закача дядо ми. Някакво хора минавали, та убедили Йонко да го пусне...

Едно време голЕм шум се вдигна срещу филма "Мера според мера" че представял революционерите като разбойници. Еми публичната тайна е, че са си били горе-долу точно разбойници, ама нали, наши разбойници. Така де, някои са били периодично ту наши, ту чужди, но за това не е прието да се говори :)
П.С. То и ся ни управлява акъна разбойник, та времената не са се пременили кой знае колко.
П.С.2 Същите работи съм слушал и аз по наследство, с дядо-селски секретар на ВМРО. БТВ,у наше село навремето са утрепали физическите ликвидатори на Тодор Александров. Толкоз по въпроса за реда и законноста из българските земи тогава ...и сега.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот onufriy » 13 Март 2019, 11:22:21

ivo75 написа:
onufriy написа:Ох, прочетох гнусотиите ВееЛ-ви (copy/paste де, акъла му го знаем всички колко му е) и ся ми едно таквоз... ами гнусно, кво да ми е....

Ааа, не така! Сам си си виновен, кой те кара да подкрепяш клик индустрията? От десет години не съм отворил един негов линк, и на другия, приятелката на контрито, също. Достатъчно ми е да видя само адреса, например измислици.орг, и си спестявам времето. Е, католикът не получава стотинки за разпространението, но не го мисля, има достатъчно балъци да му четат измислиците и лъжите, няма да умре от глад. :mrgreen: Най-много да се задави от злоба, сблъсквайки с реални факти, вместо с виртуалните лъжи, които разпространява.

Бе не съм щракал на линковете, текста тука прочетох. Ма е смущаващо дори да пейстнеш такава злоба, па камо ли да я напишеш...
onufriy
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Политика