• Advertisement

Безусловен базов доход

За политиканите, че се препълни общия форум.

Безусловен базов доход

Мнениеот onufriy » 30 Юни 2018, 09:52:50

Идеята не е нова, наскоро обаче доби пак актуалност. Швейцарците имаха референдум по вупроса, решаваха, дали всеки поданик да получава безусловно 2500 франка. Финландия въведе пилотна група за 2017-18.

Какво е вашето мнение по въпроса?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Re: Безусловен базов доход

Мнениеот itzo » 30 Юни 2018, 10:09:34

Швейцарците казаха "не". Занимавка за държави, които се чудят какво да правят с кинтите си...и имат налице високи дувари, или като в случая Финландия- бели мечки и Балтийско море на пътя на желаещите да се възползват от безусловния базов доход:)
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 248 пъти

Мнениеот onufriy » 30 Юни 2018, 11:37:51

itzo написа:Швейцарците казаха "не". Занимавка за държави, които се чудят какво да правят с кинтите си...и имат налице високи дувари, или като в случая Финландия- бели мечки и Балтийско море на пътя на желаещите да се възползват от безусловния базов доход:)

Швейцарците казаха „не“ на правото на жените да гласуват. 1990 година... Само че 20% гласуваха „за“, след десет години кой знае колко ще са...
Финландия има една най-добрите образователни системи в света. После, ще се учудиш, колко и какви застъпници има базовияt доход. Милтън Фридман, to name one...
Някъде четох, че Индия също се замисля по въпроса.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 30 Юни 2018, 15:10:19

onufriy написа:...Някъде четох, че Индия също се замисля по въпроса.

Интересно за какъв размер базов доход се е замислила държавата с почти милиард и половина население, почти седемдесет процента от което преживява с по- малко от два долара на ден?
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 2 Юли 2018, 10:45:59

ivo75 написа:
onufriy написа:
itzo написа:Швейцарците казаха "не". Занимавка за държави, които се чудят какво да правят с кинтите си...и имат налице високи дувари, или като в случая Финландия- бели мечки и Балтийско море на пътя на желаещите да се възползват от безусловния базов доход:)

Швейцарците казаха „не“ на правото на жените да гласуват. 1990 година... Само че 20% гласуваха „за“, след десет години кой знае колко ще са...
Финландия има една най-добрите образователни системи в света. После, ще се учудиш, колко и какви застъпници има базовияt доход. Милтън Фридман, to name one...
Някъде четох, че Индия също се замисля по въпроса.

Те едно време и много интересни личности са се подписали под комунистическия манифест, но това не означава, че подобни идеи не са мъртвородени. Тъй като ми е бедна фантазията бих сравнил базовия доход със селския туризъм ака къщи за гости в БГ, или иначе казано източване на европейските фондове за лични нужди. Идеята за базов доход е нелогична безсмислена приказка тип детски фантазии за напреднали възрастни.

Аз лично се учудих, че Милтън Фридман е застъпвал сходна идея. Става въпрос за негативен данък, но основата си е същото:

ivo75 написа:Фактите, швейцарците гласуваха против, финландците вече прекратиха експеримента, като неуспешен.

Финландците бяха пуснали пилотен проект за две хиляди човека за две години по 560 Евро на месец. Накрая правителството спря финансирането. Можеш ли да ми извадиш статистика за резултате, аз досега не съм виждал?
ivo75 написа:За индийците, просто...без коментар. Идеята има някакъв смисъл само, като вариант за съкращаване на без друго орязаните социални разходи, на принципа на един бивш външен министър на ФРГ и бивш лидер на най-клиентелската партия-" die Arbeit muss sich wieder lohnen"..Как? Като орежем социала. Господ така се възхити от госпожата, че го взе при себе си си да вкара малко ред, само не е ясно къде? В ада или в рая?

Идеята е една от малкото, които не предлагат да се върнем в седемдесетте, по Сара Вагенкнехт, в педесетте, по AfD генерално...
Или ако се изходим малко по-отдалеч, за задните редове: Първата и Втората индустриални революции предизвикват сериозни катаклизми в социалните отношения, демек много народ изпада зад борда, респективно умира от глад болести и други byproducts на долните стъпъла на икономическата стълбица. Като се замисля, колко кризи е имало от оседемдесетте насам, и с дигитализацията не ще да е минало гладко...
Anyway, днес технологиите зачертват също широк спектър от професии, да не говорим, че огромното мнозинство от вече съществуващи такива, не биха издържали най-проста рационализация. Та като имаме 4% заети в селското стопанство, 15% (с тенденция за сериозен спад) в индустрията, нека още 15% да са в здравеопазването и образованието, кво правим с 60-70% безработни?

Днешната социална система, поне в Германия, е заета да субсидира low wage сектора, респективно да плаща заплати на администрацията. Толкоз. Измъкване от Harz IV, освен в екстремно редки случаи, няма. Образователната система е ориентирана към създаване на работници за конвейра, такива, както осъдихме по-горе, вече няма да са нужни никому. От друга страна, пробиването в образователната система е зависимо от ангажимента и способностите на родителите. За Harz IV сегмента, с някоя друга унизителна процедура от споменатата по-горе администрация.

Разхвърляни мисли, ако дискусията продължи, по-долу ще систематизирам.
itzo написа:

Интересно за какъв размер базов доход се е замислила държавата с почти милиард и половина население, почти седемдесет процента от което преживява с по- малко от два долара на ден?

Стотина долара на месец. Гледах го в едно видео за базовия доход на Финладия, ама сега не мога да го изровя...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 2 Юли 2018, 11:31:02

onufriy написа:
itzo написа:

Стотина долара на месец. Гледах го в едно видео за базовия доход на Финладия, ама сега не мога да го изровя...

А откъде пари? Поне петстотин милиона индийци човек убиват за сто долара на месец. Все едно финландците да бяха предложили еквивалента на 5-6 хиляди евро месечно.

П.С. Наш Болен и компания тръгнаха с обещанията от хиляда лева минимална пенсия... преди да дойдат на власт де:)
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 2 Юли 2018, 12:58:26

itzo написа:
onufriy написа:
itzo написа:

А откъде пари? Поне петстотин милиона индийци човек убиват за сто долара на месец. Все едно финландците да бяха предложили еквивалента на 5-6 хиляди евро месечно.

П.С. Наш Болен и компания тръгнаха с обещанията от хиляда лева минимална пенсия... преди да дойдат на власт де:)

Richard David Precht предлага облагане на финансовите транзакции. В Швейцария сметките отивам към пет промила на транзакция, в Индия едва ли е приложимо... От друга страна БНП на Индия за 2016 е към 2,264 трилиона долара, демек към 5% за всичкото индиец, ако сметнем за 363 милиона бедни , отиваме към 1,3%. Все пак Индия е екстремен случай, а на мен не ми беше за това приказката. Аз питах, доколко намирате за смислен безусловния доход. То като има желание, пари се намират, рефернция към инжекциите за финансовата индустрия...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 4 Юли 2018, 13:52:41

ivo75 написа:Прекратиха експеримента или спря финансирането, преоблякъл се Илия, погледнал се, пак в тия. Нямам достъп до резултатите или някаква конкретна статтистика, на мен лично не ми е нужна, но съжалявам, че не мога да ти предоставя, нещо по-конкретно от празни приказки или иначе казано, моето лично мнение.

Ами не точно. Начинът, по който се харчат парите се определя от политиката. Начинът, по който се произвеждат парите, демек по пътя на заема, предполага непрекъсната инфлация, иначе всички активи биха се стекли в централната банка. Не е необходимо да знаеш какво е Ред на Коши, за да го видиш, ама според мене помага...
В Германия има една икономическа специалност VWL, не съм сигурен за еквивалента и на български, но може би е Стопанско управление. Там се изучава най-грубо и държавния бюджет. Колкото и да го разтягат, орязват, подправят и украсяват, той е някакво число, с което биват плащани разходи, за да се гарантира генерирането на приходи. Не може просто ей така, да вземеш 1,5% и да кажеш, аха, какво толкова, от утре ще ги харчим за безусловен базов доход. С останалите 98,5%, както досега. Бюджетите на най-развитите западни икономики представляват в проценти 70+% връщане на заеми и лихвите по тях. Остават едни по-малко от 30-на %. На Гърция, Италия и някои други, нищо не им остава...без нови заеми.
Това е така, първо заради механизма на производство на парите (виж по-горе), второ, защото национализираха частни заеми, трето, защото в голамата си част се касае за омразен дълг. После, ако с това отпаднат социалните помощи и разходите за администрация, ножицата ще се позатвори.
Апропо, аз съм финансист по образование и междувременно поставям под сериозно съмнение това, което съм учил в университета. Ако има интерес, мога да разясня по-подробно по горните точки...
Така че аз хич не съм съгласен с :

itzo написа:...Занимавка за държави, които се чудят какво да правят с кинтите си...

Реално, според един евреин тоже, всичко е релатив. Темата с базовия доход е привидно икономическа, но всъщност е чисто философстване. Изхождането назад в историята, днешната социална система и дигитализацията, ще ги коментирам по-късно, при съответно развитие на темата.

Темата е макроикономическа, или ти дето викаш, VWL. Микроикономиката, или грубо BWL, се занимава с въпроса от типа: “Как да продадем две кофички кисело мляко на някой, който има нужда от една“
И нещо конкретно по темата:

На протест:
- За какво протестираш?
- Ми щото нямам работа...
- Ето ти визитка, утре 9 ч. започваш при мен!
- Еееее, ти па от 3000 човека баш мен ли уцели?

На това му се вика blame the victum. Бюрото по труда в Германия прави точно това: принуждава те да работиш нископлатена работа, доплаща разликата до социалния минимум, демек спонсорира low wagе сектора. На това му се вика нелоялна конкуренция, изкривяване на пазарните механизми, you name it...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот onufriy » 5 Юли 2018, 08:36:25

Знаех си аз, че ше се отплеснем и то без помощта на М'Бвана. Обратно към темата - базов доход за всеки. Оставяйки настрана откъде ще се финансира, какъв ефект би имало генерално според вас?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 5 Юли 2018, 16:20:35

onufriy написа:...Обратно към темата - базов доход за всеки. Оставяйки настрана откъде ще се финансира, какъв ефект би имало генерално според вас?

Какъвто има в момента сравнително безусловното социално подпомагане. Създава цяла социална класа- траш, къде уайт, къде не чак дотам.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 6 Юли 2018, 10:05:51

itzo написа:
onufriy написа:...Обратно към темата - базов доход за всеки. Оставяйки настрана откъде ще се финансира, какъв ефект би имало генерално според вас?

Какъвто има в момента сравнително безусловното социално подпомагане. Създава цяла социална класа- траш, къде уайт, къде не чак дотам.

Ами не. Пример, простичък: сега взимаш от джоб центъра примерно 600 Евро на месец. Ако идеш да изкараш някъде още 200, то ще получиш само 400. Демек, защо да работищ? Джоб центърът регаира със система на принуда към нискоквалифицирани професии и контрол по един пъти в месеца.
Взимаш 600 Евро безусловен доход. Ако изкараш 200 отгоре, си ги слагаш в джоба, евентуално след отчисляване на осигуровките, си ги слагаш в джоба. Демек имаме коренна промяна на мотивацията.

Не се хващайте за конкретните числа, примерът илюстрира посоката...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 6 Юли 2018, 10:34:48

Безусловният базов доход не е ли по дефолт за онези, които нямат други доходи? Иначе става безусловна добавка към заплатата...
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 6 Юли 2018, 12:39:23

itzo написа:Безусловният базов доход не е ли по дефолт за онези, които нямат други доходи? Иначе става безусловна добавка към заплатата...

Ами затова е безусловен. За всеки. Алтернативата е негативният данък на Фридман, който релативира добавената стойност.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Назад към Политика