• Advertisement

История 3: За грешната номерация на Асеневци

За политиканите, че се препълни общия форум.

История 3: За грешната номерация на Асеневци

Мнениеот Лорд Сняг » 17 Ноември 2024, 14:21:14

В нашата наука "номерацията" на Асеневци е наложена от акад. Златарски. Уви, Златарски като първопроходник в нашата историческа наука е допускал и грешки. За извор той е имало основно Иречек, а Иречек - Паисий и Шафарик. Без да отричаме големия им принос за историческата наука, те са работили с ограничени извори и от анализа на фактите може много да се желае.

да започнем с това, че според акад. Златарски, акад. Гюзелев и част от историците през 1186-1196 управлявал Йоан Асен I . А от 1218 до 1246 - Йоан Асен II
Тази номерация е грешна най-малко поради три причини. Ще запопочна отзад напред по важност. Първо според покойния проф. Бакалов, Йоан Асен създава Асеневска династия. т.е. логично е не да говорим за Йоан Асен I, аз Йоан I Асен, Калоян Асен, Йоан II Асен, Константин Тих - Асен и пр.
Втората причина е, че когато следваме тази номерация изключваме Калоян. Реално името Калоян е съкращение от Кало Йоан, или Кало Ян. т.е хубавият Йоан (за сравнение Петър е известен освен като Теодор-Петър, също и като Калопетър, т.е хубавият Петър. Калос значи "хубав") Ромеите са наримчали Калоян "Йоаница". Това значи, че Йоан II Асен би трябвало да е Йоан III Асен.
Но и тази номерация ще е неточна!
В световната историография, номера се слага след името, а едва след това - фамилията. Пример - Алексей I Комнин, Алексей III Ангел или Хенри II Анжу, Хенри VIII Тюдор и пр.
Добре, но в Българската история има един по-ранен Йоан, който не е номериран - Йоан Владислав. Реално той е Йоан I. Защо няма номерация? Вероятно нашите историци са счели че щом има двойно име - Иван Владислав - той трябва да бъде изключен. По отношение на името Владислав обаче не сме сигурни дали това е лично име. Не искам да се разпростирам, но то може да означава прякор. Така например името Расате(Владимир -Расате), всъщност не е лично име а прякор - защото сина на Борис I е загубил битката при Раса. Възможно е и Йоан, от когото Византия се страхувала, да е получил прякор Владислав, в смисъл, че владее в слава. Учените и днес спорят, дали Йоан Владислав не е бил наричан и с името Арон, т.е. с бащиното си име. По-важно е, че ромеите са наричали владетеля "онзи страшен Йоаница" (За справка - Д.Овчаров "Кракра Пернишки в битка за България" - цитиран е Никита Хониат). Ще рече Йоан е името с което е бил известен, и тогава той става Йоан I Владислав или може би Йоан I Комитопул (1015-1018). Впоследствие биха дошли Йоан II Асен (1186-1196), Йоан III Асен /Калоян Асен (1197-1207) и Йоан IV Aсен (1218-1241).
Защо тогава грешката в номерацията не е поправена? ще отговоря - навик. когато един историк напише нещо, друго го цитира и се обляга на него, вторият - на третият и т.н. За да напишеш нещо фундаментално ново трява да се изправиш срещу всички историци писали преди теб по темата. Това би значело да се пренапише цялата ни медиевистика. Затова подобни стереотипи се разбиват трудно. Все пак като стъпка в правилната посока можем да четем Божилов, Ив. който използва не името Йоан Асен I, а Йоан I Асен. Именно той създава прословутата генеалогия на Асеневци.
Остава да видим колко време ще трябва за да бъдат "признати" Йоан Владислав и Калоян, офицално за Йоановци......
Лорд Сняг
Нов потребител
Нов потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 18 Септември 2024, 08:25:09
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Назад към Политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

  • Advertisement