• Advertisement

Свободата на журналистиката

За политиканите, че се препълни общия форум.

Одобрявате ли уволнението на Инджев?

Анкетата свършва на 16 Ноември 2006, 10:58:55

Да, категорично
0
Няма гласували
Да, но нещо ме смущава
1
5%
Е, не биваше точно така (и точно сега)
0
Няма гласували
Не, категорично
17
85%
Не ми пука ...
2
10%

Общо гласове : 20

Re: Свободата на журналистиката

Мнениеот AnGeLy » 17 Октомври 2006, 20:53:51

valjo написа:Изглежда ми странно, че в този форум на будни и страстни политици, досега не се появи реакция на уволнението на Иво Инджев.

http://www.zaedno.de/postt3366.html - как да няма реакция. Веднага пуснах темата. И отговори има.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот azbuk » 17 Октомври 2006, 21:13:57

здрасти,

коментарите на журналиста нямат много значение поради уличаващото съдържание на писмата. всичко излязло в медията е публикувано и той носи отговорност за него. затова по принцип информацията се проверява, каквато и да е. предполагам сам се сещаш, че ако не беше така, щеше да е отворен пътят за всякакви спекулации. то не че в жълтата преса не е така, но една уважаваща себе си публикация би го избягвала, най-малкото през редактора такова нещо не би минало.

за политиците по принцип смятам, че трябва журналистите да имат повече свобода да ги критикуват, вкл. и да публикуват непроверена информация. но аз лично пак бих се чувствала зле да публикувам информация, под какъвто и да било предтекст, която теоретично всеки би могъл да ми подхвърли, ако не я проверя. такива "публикации", особено по време на предизборна кампания, са малко тенденциозни и намирисват на нисък професионализъм.

аз не търся и не намирам вина. по-скоро си мисля, че журналистът сам си е отговорен в този случай. намирам го обаче за интересно, че и Първанов не е публикувал никакво опровержение. това също е странно, според мен.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот valjo » 18 Октомври 2006, 10:00:34

Извинявай, AnGeLy! Прегледах заглавията на темите, преди да отворя тази, но нищо не ми подсказваше, че въпросът вече е повдигнат - поне от заглавията.
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот valjo » 18 Октомври 2006, 10:30:12

Иначе въпросът за свободата на журналистиката хич не е лесен. Тази свобода трябва да върви ръка за ръка с отговрността (както е при всяка свобода). Докъде стига границата на правото и задължението да информираш обществеността и къде започва манипулацията и клеветата. В случая аз съм на страната на Инджев, но не съм убеден, че е постъпил достатъчно професионално. Не можеш просто да кажеш пред всички "Получих информация, че сестрата на президента е ***** - вярно ли е това?". И президентът трябва да обяснява, че няма сестра. Когато възникне обществено интересен въпрос журналистът трябва да направи своето разследване, да събере факти, да потърси отговора. И ако не успее да стигне до истината (все пак не е следовател с неговите права и възможности), но е събрал достатъчно факти за това, че въпросът е основателен, то тогава може да поднесе въпроса и установените от него фактите на вниманието на общестеността.
Лошото е, че у нас нормативната база е опорочена (може би умишлено) и медиите не са принудени да се придържат към истината и нейното търсене, а могат да плещят каквото им падне и каквото им се диктува. А журналистите са притиснати от мафията и не могат глас да нададат. И повечето от тях просто са се нагодили и работят само по поръчка, а не по съвест. С малки изключения, на които бързо им се запушва устата.
Последна промяна valjo на 18 Октомври 2006, 10:57:32, променена общо 1 път
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот haralampy » 18 Октомври 2006, 10:53:18

Най-лошото в този случай е, че и тук важи "всяко чудо- за 3 дни". Инджев вероятно ще започне след време в Нова (вече има предложение), Бареков вече зае мястото му в собственото му предаване, а Първанов, въпреки тази изцепка може би ще спечели 2ри мандат, защото ако наистина излезе на балотаж с болния Сидеров, гласувам за Гоце с две ръце (въпреки наследствената ми ненавист към червените и характерните за тях тоталитарни номерца).
Инджев ми харесва с достойното си поведение- без да плете интриги направо каза какво е станало и защо е станало. Трябваше да бъде подкрепен от колегите си в телевизията, но това, учудващо защо, не стана. Жалко!
По-добре да кичиш бор, отколкото да се бориш с кич.
Аватар
haralampy
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 18 Октомври 2006, 10:56:52

valjo написа:Когато възникне обществено интересен въпрос журналистът трябва да направи своето разследване, да събере факти, да потърси отговора. И ако не успее да стигне до истината (все пак не е следовател с неговите права и възможности), но е събрал достатъчно факти за това, че въпросът е основателен, то тогава може да поднесе въпроса и установените от него фактите на вниманието на общестеността.
Лошото е, че у нас нормативната база е опорочена (може би умишлено)...

съгласна съм. това, за което говориш, се нарича журналистическо разследване и е страшно интересна и обществено полезна работа. само че за тази работа се изискват и действащи закони, които уточняват правата и задълженията, както на журналиста, така и на засегнатите от неговите писания партии и личности. в България не само няма закони. няма и съзнание за това, че журналистиката не е просто празнословене и клюкарстване. Единици са публикациите, които поддържат някакъв висок стандарт, но и това пак е трудно без законовата база.

честно казано, това е една от причините да не работя като журналист в БГ, но и познатите ми, които си бяха просто родени журналисти и наистина запалени по професията (аз за сравнение реших да се преквалифицирам), се разпръснаха по света. спомням си какво ми каза един ентусиаст, който две години се мъчи и писа политически анализи в "24 часа" и после ми каза, че и той заминава:
"ако остана, ще ми трябват поне десет години, за да стана редактор и да направя нещо сносно от този вестник, но и тогава не е много ясно какво точно ще излезе."
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот aw_neli » 18 Октомври 2006, 14:43:47

Неудобни винаги е имало, когато се показва очевадната истина.За съжаление, колкото и да си пишем, няма да го върнат.За кадърните и почтените отдавна няма място в политическото блато на безПравова и безРедова България.

тук е всичко казано в прословутото препъникамъче на Първановата кампания.

http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=948264
Щастието не е спирка, която можеш да достигнеш, а начин на пътуване!
Аватар
aw_neli
Тукашен
Тукашен

Мнениеот azbuk » 18 Октомври 2006, 14:50:10

"Въпреки големия си и безспорен професионален опит и заслужена популярност, водещият на авторитетното публицистично предаване "В десетката" си позволи грубо нарушаване на журналистическата етика и основни принципи на сериозната журналистика.

Изразявам дълбокото си съжаление от факта, че миналата неделя - 8 октомври, уважаваният и лично от мен журналист погази правилото за непубликуване на непроверена информация, при това от анонимен източник".

ами прав е. не казвам, че е лесно, но е трябвало да си свърши работата съвестно. ако е ставало дума за информация, която се укрива или е недостъпна, да търси други начини за потвърждаването й, да се консултира с редактора си, с други колеги, да разпита тук и там. така и не разбрах най-накрая за този апартамент, има ли го Първанов или не, или никой не иска да каже?

П.П. пък и в крайна сметка какво лошо има в това да си купиш апартамент. важно е по-скоро с чии пари. там е трябвало да се зарови, не че е благодатна почва за копаене :D ама какво ме топли Първанов дали си купил апартамент? да е жив и здрав, само работата да си върши.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот perekli » 18 Октомври 2006, 15:31:49

азбук, плоско поглеждаш на нещата!
колко е президентската заплата?
апартамента струва 100 000 EUR = 195 580 BGN по данните на журналиста, които са непроверени, а вече и никoй не ги проверява:-) (защо ли?) ,
а точно преди изборите, уважаема, кандидат президентите декларираха имущество и там апартамент не се споменава, доколкото си спомням!

да не говорим, че за такива цифри, според Бг стандарта трябва и прокуратурата и данъчните да се самосезират и изобщо не е толкова трудно да се намери собственика, защото все някой е внесъл ДДС и т.н. въпрос на желание
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот azbuk » 18 Октомври 2006, 15:36:44

perekli написа:азбук, плоско поглеждаш на нещата!
колко е президентската заплата?
апартамента струва 100 000 EUR = 195 580 BGN по данните на журналиста, които са непроверени, а вече и никoй не ги проверява:-) (защо ли?) ,
а точно преди изборите, уважаема, кандидат президентите декларираха имущество и там апартамент не се споменава, доколкото си спомням!

чудесно. и ако е вярно, голямо разкритие. ама като си хванал голяма риба, подсигури се, че си я хванал. да го публикуваш ей така е глупост.

не знам колко плоско разсъждавам, ама този, който е публикувал такова нещо от анонимен източник без потвърждение, не е много умен. нещото, до доказване на противното, може както да е истина, така и лъжа.

тва е положението :wink:
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот perekli » 18 Октомври 2006, 16:47:36

редно е Първанов да предложи, особено сега в момента на предизборна къмпаниа, да се направи разследване по случая - това първо, а на Инджев да му заведат едно дело, понеже цялото разгласяване опира до нерешени правни казуси. това си е прежедент в нашата най-нова история!
и оттука нататък сте ясно какво може и какво не!
...обаче дано не пуснах пак бомбата на общонародната дискусия
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот azbuk » 18 Октомври 2006, 23:15:33

абе да ти кажа, ако законът е както цитирах, Инджев да се радва, че не му завеждат дело. а без работа иначе не е останал. Първанов не ми се коментира. и да е можело да бъде изловен за нещо, сега когато алармата е бита по този тъп начин, надали ще стане.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот perekli » 19 Октомври 2006, 13:08:19

ok. 2532 BGN е заплатата на Първанов, по бегли сведения това прави 77 месеца работа или 6,5 години пълна заплата дадена само за изплащане на такъв апартамент, тъй че не е маловажно дали апартамента съществува
защо не му дадат време на журналиста да си докаже твърденията ами го гонят веднага?
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот valjo » 19 Октомври 2006, 14:55:34

А ето и линк за истинска подписка:
http://www.podpiski.org/?petitions:indzhev
Аватар
valjo
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот aw_neli » 19 Октомври 2006, 16:57:16

да, тук вече може да се подпише човек.Дано да има успех!
Щастието не е спирка, която можеш да достигнеш, а начин на пътуване!
Аватар
aw_neli
Тукашен
Тукашен

ПредишнаСледваща

Назад към Политика