• Advertisement

Защо не гласувах

За политиканите, че се препълни общия форум.

Защо не гласувах

Мнениеот iv_ski » 23 Октомври 2006, 08:41:54

Скъпи форумци,

лошо, много лошо. Само 2003 са гласували тук в Германия. А официално са 48 000 българи. Нека всеки който не е отишъл да гласува да напише един ред защо не е отишъл. "Заедно" го четат няколко хиляди, в раздел политика се водиха ожесточени спорове от много хора и накрая само 2003.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

edin vazmojen otgovor

Мнениеот perekli » 23 Октомври 2006, 11:26:58

Има две големи групи негласуващи - първите са разочаровани от всеки и от всичко, а втората са десните избиратели, оказали се слабо мотивирани да участват на тези избори.

86,31% са гласувалите в Кърджали област за двойката-фаворит от първия тур на изборите Георги Първанов – Ангел Марин. Това нарежда Кърджали на първо място в страната по гласоподаватели в полза на досегашният президент.
Волен Сидеров – Павел Шопов спечелиха доверието на 9,56% тук. Кандидатите на десните Неделчо Беронов – Юлиана Николова взимат 2,34% от вота.

Президентът Георги Първанов ще се състезава на балотаж на 29 октомври с лидера на крайните националисти Волен Сидеров, след като първият тур в неделя премина при най-ниската избирателна активност на президентски избори в България от падането на комунизма през 1989 г., съобщават чуждите осведомителни агенции от София.

Макар да твърди, че политиката му не облагодетелства никоя партия, той е смятан за архитект на управляващата коалиция между социалистите, центристите и партньорите им от етническата турска партия.

Просто няма разумна политическа алтернатива. Ако си направите труда да видите какво пише в конституцията на БГ, ще видите че не е оставено място за избор на нормалния избирател. Нещата на практика стоят така: " Народа трябва да избере тези кандидати, които му се поднесат, ако народа не прояви желание, отива се на балотаж, където е достатъчно един единствен човек да гласува и готова работата"
и кво да гласувам за AGENT ГОЦЕ с апартамента, за които се мълчи, за Волен с опасня блясък в очите или за дядо ми, който е израснал с вестник "Работническо дело" и може да не изкара мандата докрай или за другия, които също има досие: обаче то не му пречи?

Всички тия хора не могат да носят моралната отговорност да представят БГ в света.

Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот makeno » 23 Октомври 2006, 11:54:18

Аз не гласувах,защото тука няма къде.А да ходя до Щутгарт-не ми се дават още пари на DB:)Иначе с удоволствие гласувам и избори не пропускам от 4години насам.А и то е ясно кой ще е президент-при условие,че имаме само един достоен кандидат:)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот copland » 23 Октомври 2006, 12:07:47

Снощи точно по този въпрос говорих с майка ми. Тя е върла привърженихка на "синята идея" и всяка изборна загуба я приема много тежко. Обикновено си го отнася баща ми, който от около 10на години насам не гласува. Принципно съм съгласен с нея - трябва да се гласува. Но за мен изборите за Президент на Републиката са свързани с личности, а не с идеи и партийни линии.
А дилемта беше (поне за мен) следната:

1. Бивш комунист, понастоящем социалист, бъдещ ???, който преди 5 години не искаше и да чуе за НАТО и ЕС. Сега е най-голям фен на идеята. А след 5 години?

2. Бивш журналист с националистки идеи. Сега кандидат-президент с националистки идеи. Представям си го като Президент на Републиката и върховен главнокомандващ на Армията. С националистки идеи. И това ми стига да се ужася от факта, че близо 600 000 човека са гласували за него.
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот perekli » 23 Октомври 2006, 12:40:10

...в по-горния смисъл бих гласувал с пълната си убеденост за Ахмед Доган. Хем сте си имаме един авторитетен човек, награден с орден лично от пРезидента - Обединител, изстрадал репресии на етническа основа, хем сте дадем сигнал на света, че ето в БГ има будно, прогресивно малцинство, от чийто среди се създават политици ...
и същевременно сте разсеем съмненията за радикален национализъм, които се подхранват с кандидатурата на Волен
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот kukla » 23 Октомври 2006, 13:06:14

Никому не вярвам. Затова.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот retal » 23 Октомври 2006, 13:18:44

аз пак гласувах

:shock:

и съм си в България
Аватар
retal
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот aw_neli » 23 Октомври 2006, 14:16:03

Когато ние ( трима души), бяхме в изборната секция в Хамбург, имаше едва 5 пуснати бюлетини, колкото бяха членовете на комисията - в 10 часа сутринта...Тук сме гласували 2003, а в Турция- до 16 часа бяха гласували вече 20 000. В репортажа даваха дълги опашки от чакащи за да гласуват хора. Има ли смисъл да коментираме? Ок, ние изминахме 350 км за да отидем и се върнем до и от урната. Естествено,че това не са дребни суми. Затова и донякъде разбирам трудностите на негласувалите в чужбина. Но нашите там?-където във всеки кватрал има избирателни секции? И опъват каиша на место? В Испания от 95 000 българско общество са гласували...4000. Когато статистиката говори, обезверява и досега надявалите се...Сериозно се двоумя дали да отида за балотаж!
Щастието не е спирка, която можеш да достигнеш, а начин на пътуване!
Аватар
aw_neli
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mr.Bombastic » 23 Октомври 2006, 14:43:39

Нека да внеса малко прагматизъм. Според мен на втория тур ще има пак толкова гласували. Защо?

1. Доста хора не отидоха, защото беше ясно че ще има втори тур. И те вероятно тогава ще гласуват.
2. Много хора (като Нели може би) няма да отидат отново, вероятно по финансови причини.

Резултат: пак много ниска избирателна активност.

Иначе съм 99% съгласен с коментара на Перекли. Просто за първи път нямах желание да избера нито един от кандидатите, а директно да ги пратя на съд и да им се държи сметка за направеното досега. А на Берон пожелавам да си опита късмета в следващата новоизлюпена партия, която се появи.
Последна промяна Mr.Bombastic на 23 Октомври 2006, 19:03:01, променена общо 1 път
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Mr.Bombastic,

Мнениеот aw_neli » 23 Октомври 2006, 18:05:43

къде съм написала че няма да отида на втори тур по финансови причини? Казах, че се двоумя дали да отида, поради нежеланието за гласуване на съотечествениците ни, извън и останали в България.А някой по- нагоре писа, че не му се дават пари за ДВ. Ако отида в неделя, ще изразя несъгласието с двамата претенденти със зачеркване и на двете двоики имена. Защото не искам да ги избирам.
Щастието не е спирка, която можеш да достигнеш, а начин на пътуване!
Аватар
aw_neli
Тукашен
Тукашен

Мнениеот copland » 23 Октомври 2006, 18:24:38

Така бюлетианата ти не става ли недействителна? Пак се превръщаш в статистика, просто в друга графа. Вместо "негласувала" си "невалидна". А на двамата претенденти ще им е през... предизборната кампания дори и десетки хиляди да направят същото като теб.
Пъравнов коментира избирателната активност като "не драматично ниска". Колко ли трябва да спадне, за да стане драматично ниска?
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 23 Октомври 2006, 18:36:22

Аз пък гласувах, защото това е гражданският ми дълг. Това е на4инът, по който мога да променя нещо в управлението, което не ми харесва. Гласувах и след това мога да бъда недоволна ако нещо не ми харесва. Който не гласува, няма право да се оплаква, защото не е направил нищо, за да промени ситуацията!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот foxi » 23 Октомври 2006, 18:52:46

Аз пък също гласувах!
Правилно, АnGeLy!
Curiosity killed the cat!
В любовта и в прогнозите за времето няма лъжа, а само грешки.
Аватар
foxi
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Dickinson » 23 Октомври 2006, 19:31:05

Аз гласувах,за разлика от повечето ми колеги в околността....Според мен ниската избирателна активност се дължи на това че хората са налегнати от супер голяма апатия,която ги владее дори като става дума за техния личен интерес,а да не говорим за избори за президент,който според повечето няма реална власт и има само представителни функции...
Аватар
Dickinson
Роден писач
Роден писач

Мнениеот copland » 23 Октомври 2006, 19:48:49

AnGeLy написа:Аз пък гласувах, защото това е гражданският ми дълг. Това е на4инът, по който мога да променя нещо в управлението, което не ми харесва. Гласувах и след това мога да бъда недоволна ако нещо не ми харесва. Който не гласува, няма право да се оплаква, защото не е направил нищо, за да промени ситуацията!

И мама точно това казва.
А баща ми е на мнение, че ниската избирателна активност сама по себе си е начин да изразиш протест.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Политика