• Advertisement

Костов натопи България пред ЕС

За политиканите, че се препълни общия форум.

Мнениеот Bodilov_Bodil » 29 Октомври 2006, 19:11:20

Налагането на стоките в евросъюза не става с бутане или пробутване-прийоми на червените фенери... а с качество и конкурентност, което изобщо липсва. И маймуните отдавна не се ловят с трици...
пази душата си от замърсители
Аватар
Bodilov_Bodil
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 29 Октомври 2006, 19:17:46

AnGeLy написа:А ина4е не забравяйте АЕЦ Белене :wink:

о, да, още по-голямо набутване и затъване в дългове.

А ако имахме малко хъс, можеше и нашите стоки да си пробутаме в ЕС,

за стоката, наречена ток, сме конкурентоспособни и още как. продаваме същото на по-ниска цена. в пазарната икономика това нещо е абсолютно легитимно, но познай колко е "пазарен" пазара, защитаван от големите риби в ЕС. за централата буквално ни извиха ръцете по политически път.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот AnGeLy » 29 Октомври 2006, 19:54:37

За да сме конкурентноспособни, трябва а имаме обу4ени кадри, ама нямаме! Излагация пълна.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот DerWolf » 29 Октомври 2006, 20:01:16

За да сме конкурентноспособни, трябва а имаме обу4ени кадри, ама нямаме! Излагация пълна.

А не не, не съм съгласен. Имаме достатъчно добри специалисти, но те бягат навън защо не виждат перспективи за развитие в България. А и не забравяй, че ние сме малък пазар за да имаме мощна икономика, която да е конкурентноспособна на външни икономически фактори.
Аватар
DerWolf
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 29 Октомври 2006, 20:26:54

DerWolf написа:Имаме достатъчно добри специалисти, но те бягат навън защо не виждат перспективи за развитие в България. А и не забравяй, че ние сме малък пазар за да имаме мощна икономика, която да е конкурентноспособна на външни икономически фактори.

То4но това имах предвид, като казах, 4е нямаме специалисти. В БГ няма хора просто, кадрите са ни извън страната.
Може в хранително-вкусовата промишленост да направим доста. Ама не ми се говори как се излагаха представителите на нашите фирми на Българските кулинарни семици в Кауфхоф... :( И туризмът ни се развиваше добре, но нашите ламтят за пари и застрояват вси4ко. Няма кой да им каже, 4е с хотел до хотел не можеш да привле4еш хората. Трябва да покажем нещо ново, такава прекрасна природа имаме. Но това е, иди го обяснявай на някакви мутри, притежатели на хотели :(
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот DerWolf » 29 Октомври 2006, 20:43:18

Трябва да покажем нещо ново...

Да. Нещо с което да вземем акъла на всички, и което да е добре подплатено с патенти и "железни" клаузи в тях. Нещо което да изнасяме и продаваме успешно навън, внасящо пари в българската икономика. А бе погледнете Адам Смит и "Богатство на народите". Също така и меркантилистите...
Аватар
DerWolf
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 29 Октомври 2006, 21:27:56

Не е въпросът да измислим нещо ново, а да използваме рационално това, което имаме.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот DerWolf » 29 Октомври 2006, 22:30:48

Ами като се замисля нямаме нефт и рудни изкопаеми. Имаме природа, но "дивите интереси" са на път да я погубят с тези строежи. Не сме Швейцария за да привличаме чуждите пари в нашите, пардон на наша територия банки. Остава земеделие, но иди да накараш някой да се захване в този бранш, при положение че държавите от ЕС ще ни заринат с продукция...Не се сещам за нещо кой знае колко перспективно..
Уф отплеснах се...Това е за друга тема. Примерно "Икономическите перспективи на България".

П.П. Забравих ИТ сектора - има "хляб" при положение че сключиш стабилен договор с някоя световна корпорация за outsource-инг. И пак нищо сигурно.
Аватар
DerWolf
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 29 Октомври 2006, 22:56:43

И аз това казвах за туризма. Ина4е не е вярно, 4е ще ни залеят ЕС-страните с тяхната продукция, тя ще е много по-скъпа от нашата. Оба4е нашата би била доста по-евтина за тях :)
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bgpower » 30 Октомври 2006, 00:08:02

Нашите цени в сравнение са доста по-високи от колкото очакваме. Технологиите понижават доста цените, а и нека сме честни, компаниите като Мииле например са малко. Всичко вече се произвежда само в Китай, Тайван и тн, а там дори и нашите стоки са неконкурентноспособни.

И въпреки всичко перспективи има. За мислещи винаги има работа и бъдеще.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот Alf » 30 Октомври 2006, 01:01:33

Alf написа: Като цяло мисля, 4е е изклю4ително некоректно да агитираш против 4ленството на БГ в ЕС при положение, 4е ти ве4е си се уредила с ЕС-паспорт и не ти пука! Ти не си изолирана от целия европейски свят, нали? Но определено искаш ние да останем в кюпа с Турция, т.е. извън ЕС. Това твоето не се нари4а родолюбие определено!

В изказванията си не "агитирам" против ЕС,а просто казах,какво 6те стане след като влезем в ЕС.Мисля,4е практиката го е доказала.
Цените на тока и парното в БГ са отдавна за много семейства непосилни.Ло6ото е,4е у нас средната класа просто се стопи.
Все о6те имам БГ паспорт и не виждам засега при4ина да се отказвам от него :)Мисля,4е всеки има право на мнение и в този форум ние просто обменяме мнения,без да ги натрапваме на другите,или? :)
Аватар
Alf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Alf » 30 Октомври 2006, 01:34:09

Привет отново,
Герминия е водила войни,за да спе4ели нови зони на влияние,вси4ки знаем,какъв е бил края.Раз6иряването на ЕС,6те озна4ава за БРД,нови пазари където може да се инвестира,съответно нови зони на икономи4еско влияние.Навремето са водили войни за това,сега го полу4ават на тепсия.
Мисля,4е ЕС така 6те ни оправи,както навремето руснаците(не със сила,а с икономи4еска зависимост),но едно е сигурно,за бъде6тето друг път няма.
4ао засега :D
Аватар
Alf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот azbuk » 30 Октомври 2006, 08:54:33

Alf написа:Мисля,4е ЕС така 6те ни оправи,както навремето руснаците(не със сила,а с икономи4еска зависимост),но едно е сигурно,за бъде6тето друг път няма.

доста точно казано.

а нашите селскостопански продукти не знам дали ще са по-скъпи. дори и да са, може би ще е оправдано, защото тези технологични праскови с вкус на чушка тук не са много качествени. технологията за сметка на здравето. затова немците ходят и трошат пари в биомагазини и си купуват.... румънски мед!
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Bodilov_Bodil » 30 Октомври 2006, 19:43:25

AnGeLy написа: В БГ няма хора просто, кадрите са ни извън страната.
:(

Е,е, по-споко с хулите, де! Нацията ни не е оплешивяла са излезлите навън няколкосотин хиляди българи! Нито ше се "възобнови" със завръщането на стотина ентусиасти или непласирали се хвалипръцковци. А да не си слагаме ореол на незаменими. Останалите в България не са биологичен боклук!!! Ако наще хирурзи, лекари, зъболекари и други специалисти не бяха на ниво, ниските / в сравнение с ЕС/ цени не биха били достатъчен стимул европейците да търсят тези услуги в страната ни. Аз лично съм водил там германци за такива услуги! Тъй че, да слезем на земята от фалшивото си самочувствие, че като сме на запад, сме най-великите и незаменими умове!
пази душата си от замърсители
Аватар
Bodilov_Bodil
Тукашен
Тукашен

Мнениеот GVP » 4 Ноември 2006, 14:51:13

Bodilov_Bodil написа:Налагането на стоките в евросъюза не става с бутане или пробутване-прийоми на червените фенери... а с качество и конкурентност, което изобщо липсва. И маймуните отдавна не се ловят с трици...

Говориш глупости. Къде видя, че нашите стоки нямат качество и конкурентност в Европа? Дори напротив, имаме много стоки които не само са конкурентни на западните, ами и са много по-качествени и евтини.
Причината да не са на европейския пазар е не качеството, а интересите на западноевропейците. Ти как си представяш аз ако държа 60% от пазара на обувки (например) в Германия и да допусна някой си производител от България да ми подбива стоката не само с качество, а и с цени. Еми няма как да стане.

Само като пример мога да ти кажа, че нашите плодове и зеленцучи биха били без конкуренция в Европа и по качество и по цени. Същото е и с меда и млечните продукти и луканките. Да не говоря, че в БГ има фирми, които правят супер костюми и обувки не отстъпващи на западните (тук не включвам Бос, Армани и т.н. с космически цени). А какво ще кажеш за продуктите "Ташев" например? Те ли не са конкурентни и качествени? По мое мнение те произвеждат най-качествените раници в Европа, особено когато става въпрос за алпийски туризъм - здравина, удобство, лекота, дизайн. А и цените са им в пъти по ниски с тукашните измислени ранички. Те вече са пробили във Франция де, но в Германия никой не ги знае.
Та накратко, не виждам на какво се базира мнението ти.
Аватар
GVP
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Политика