• Advertisement

Германия vs. Франция

За политиканите, че се препълни общия форум.

Германия vs. Франция

Мнениеот lubo_kranchew » 28 Октомври 2006, 22:39:49

Прехвърлянето на дейностите по производството на Еърбус от Хамбург в Тулуза, беше повод на медиите да припомнят за продължилото векове съперничество между двете държави.
В този смисъл как мислите? Успя ли ЕС да стопи леда между Германия и Франция? От една страна една граница, за която са загинали милиони французи и германци на практика не съществува. От друга страна не познавам германец, който да е държал за Франция на финала на световното и определено най-голямата туристическа дестинация Франция някакси не е толкова предпочитана като Испания и Италия например.

Разбира се историята помни и доста по неприятни факти от взаимоотношенията между двете държави:

"На 27 октомври 2006 се навършиха 200 години от превземането на Берлин, тогавашната столица на Прусия, от френските войски. Само за един месец през есента на 1806 г. наполеоновите войски успяват да завладеят Прусия - една от четирите велики сили в Европа. За да демонстрира властта си, Наполеон заповядва да бъде свалена т.нар. квадрига, колесницата с четирите коня върху Бранденбургската врата."

"На 13 юни 1940 френското правителство обявява Париж за "открит град" и на следващия ден немците влизат безпрепятствено в столицата. Френското правителство се премества в Бордо, където на 17 юни премиерът Пол Рейно подава оставка. Героят от Първата световна война маршал Петен заема неговия пост и иска примирие. На 21 юни генерал Юстинже подписва капитулацията на Франция в същия железопътен вагон-музей в Компиенската гора, където през 1918 г. е сключено примирието с Германия. Франция излиза от войната, а 60% от територията й е окупирана от немците."

Чакам вашите мнения. :)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот bgpower » 30 Октомври 2006, 00:14:39

Ми сега - трудно ми е да съм обективен, защото просто французите са ми страшно противни. За мен просто, немците като европейски народ, са дали най-много от западно-европейските страни на света. Конкретизирай все пак твоето мнение. В момента бих казал, че като влияние, най-вече икономическо, отново Германия е по-силна, но на практика и двете страни исторически погледнато са в една доста глуха позиция, откакто САЩ "командва" света.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 30 Октомври 2006, 01:27:14

Не искам дискусията да тръгне в посока коя държава е дала повече на света или коя е по-силна икономически или военно.

Размишлявам дали е възможно да се развие обществото така че да отпаднат предразсъдаци по отношение на националност, религия, културна принадлежност. Примерно: "французите са противни". И като под това тема ЕС помага ли или точно обратното - пречи за достигането на такова общество.

Итересно би било да споделиш каква е причината за твоята непрязън към французите. Предполагам е резултат от непрязъността на германците, сред които живеем, към французите.
И според теб играе ли роля ЕС и ако да каква за сближаването между европейските народи. От една страна е хубаво, че ЕС махна границата между Германия и Франция от друга страна в ЕС се водят вече безкрайни разправии за Британскита отстъпка, за Френските земеделски субсидии и за пренебрегването на немския език като работен език в ЕС.
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bgpower » 30 Октомври 2006, 01:42:25

Много правилно си казал. Но сам знаеш, че ЕС е много хубаво нещо на думи, но всъщност вътре отново някъде се води старата битка за надмощие. Или поне това биха ти казали немци и французи в момента. Определено ЕС сближава народите, но в принципните си становища те според мен са същите.

Сравнението може да се пренесе до някъква степен дори върху България и Сърбия. Според мен разлика няма. На дипломатическо ниво отношенията са прекрасни, но ако попиташ народа все още съществува този исторически заряд. Ами дори когато преди години Байерн игра с Лион, водещите казаха, че от навлизането в Париж/1940/ насам, няма френска победа над немски отбор. Е Лион тогава тупнаха Байерн с 3:0, но мисля разбираш идеята ми. В такива тънки моменти се разбира добре, макар и вече на шега, какво е все още мнението на хората.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот kukla » 30 Октомври 2006, 13:58:46

Има едно бонбонесто книжле" Ein Engländer in Paris" се казва
от Stephen Clarke. На френски заглавието май беше "Една година
в мерд", там лъха от английско-френска любов. И доста истинна.
Виж, за това, че немците не обичали франсетата, не съм сигурна,
че сте прави. Дори напротив. Едно цъкане, едни мечти, едни
мокри спомени и промяна на пигментацията по врата настават,
като човек заговори за Франция и французите. Да не говорим,
че на много немци им се иска да са французи (виж, обратното
си е равно на ерес), но, колкото и да се стараят, мисията е
импосибъл. Аз се изказвам обаче повече от скромно, като вдигам
глас в подкрепа на "Гаранция Франция". Много верна приказка, много.
А що се отнася до ЕС, не мисля, че немският ще бъде отменен,
та нали немците са едни от основателите на съюза, не върви някак.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот vwpolo » 30 Октомври 2006, 17:57:14

Аз повече симпатизирам на франсетата от гледна точка на начин на живот. Вярно е, че мразят всички, но май това повече ни приближава към тях, отколкото към немците. Лично аз харесвам френската кухня, френския език, френските коли (Ситроен и Пежо де), френския хумор... За немците имам само негативи. Толерантни са към всички други освен към нашенците (визирам славяните като цяло), студени са... за младото поколение бих казал че е ужасно изродено (само излезте след 23 часа да видите) и тяхното забавление е тотално несъвместимо с моите представи за купон.
Сега в петък бях на едно домашно купонче, на което имаше всякакви чужденци и с французите намерих най-общ език.
Не искам да правя генерални заключения, това го казвам само изхождайки от моя опит.

А иначе французите и немците винаги ще се мразят според мен - французите, защото просто мразят всички, а немците, защото искат да са французи.
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 30 Октомври 2006, 21:19:34

А според вас ЕС смегчава ли я тая омраза или напротив. Има ли изобщо начин да се преодолее омразата с времето, със съвместни бизнес или културни инициативи и т.н.?
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vwpolo » 30 Октомври 2006, 21:32:04

ако в критичен момент едната държава се притече на помощ на другата може би....
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот velingrad » 30 Октомври 2006, 21:43:48

@lubo_kranchew
За каква омраза говориш ве човек? Все едно че чета BILD - сомо на тях, би им хрумнало подобно сравнение. Как да мразиш хора които не познаваш? А за да опознаеш някого, са нужни години съвместно същесвуване. И чак тогава можеш да мразиш, ама може и да го/ги заобичаш :wink:
Съжалявам, но Темата е "разклонение" на други - за/против Турците, за/против Германците и Румънците и Албанците и т.н.т.
Няма омраза на Народ срещу Народ - има единици, които подклаждат подобна омраза.

Искал да каже и....писал: velingrad :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот elle » 30 Октомври 2006, 21:57:43

Според мен ЕC трудно може да повлияе по някакъв начин на нагласата на французите спрямо немците. Като цяло франсетата са доста независими, свободолюбиви, със собствено мнение по всички въпроси на НАТО и ЕС. Когато нещо не им се нрави те просто го отхвурлят както стана с "Европейската проектоконституция ". Казвам "нагласата" защото не бих казала че може да става въпрос за "омраза ". За времето, което до сега съм прекарала във France (почти 4 години) не ми е направило впечатление някой французин да се изкаже лошо за немците. И си мисля че в момента обикновенният французин е ангажиран с доста по съществени проблеми от отношенията с Германия ( визирам предстоящите президентски избори и огромното питане ще си изберем ли и ние жена начело на държавата, а също и евентуалните нови метежи в предградията ). Пак казвам че за мен лично поне от страна на французите за "омраза" не може да се говори тъй като за голяма част от тях те "живеят в най-хубавата страна на света" и няма защо да мразят немците. Кранчев, относно немците, които посещавали Испанските курорти а не France....логично е имайки се предвид че не всички имат възможност да си позволят почивка на Лазурния бряг...
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот kukla » 30 Октомври 2006, 22:13:10

Elle, тю а резон, ама голям резон.
Подкрепям мнението ти изцяло.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bgpower » 30 Октомври 2006, 22:17:04

Ето колко различни може да са мненията. Мисля все пак, генерално погледнато, че ЕС обедини държавите /а не хората/ с едни общи цели и един общ манталитет. И това неминуемо влияе и на мнението им един за друг.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот lubo_kranchew » 31 Октомври 2006, 23:31:21

velingrad написа:@lubo_kranchew
За каква омраза говориш ве човек? Все едно че чета BILD - сомо на тях, би им хрумнало подобно сравнение. Как да мразиш хора които не познаваш? А за да опознаеш някого, са нужни години съвместно същесвуване. И чак тогава можеш да мразиш, ама може и да го/ги заобичаш :wink:
Съжалявам, но Темата е "разклонение" на други - за/против Турците, за/против Германците и Румънците и Албанците и т.н.т.
Няма омраза на Народ срещу Народ - има единици, които подклаждат подобна омраза.

Искал да каже и....писал: velingrad :wink:

Да омраза е силна дума. У част от германците обаче определено има някаква натипатия. За мене това от една страна е обяснимо от гледна точка на историята и необяснимо от гледна точка на бъдещето и двете държави. Имайки предвид сплотеността на другите големи икомомически центрове САЩ и Далечния Изток, би трябвало да се държат едни за други за да устоят на конкуренцията.

Иначе подкрепям те, че не оправдано да се мразят хора, които не се познават. Но такъв феномен съществува и той базиран основно на страха примерно от непознатото и различното. Такъв точно е страха от мюсюлманите, който е налице и в България.

В този смисъл е похвална всякакви мерки за преодоляване на предразсъдъците и страха базиран на миналото. Това би било само в плюс и на двете държави. :)
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 31 Октомври 2006, 23:58:27

Нещо ви се разминават термините момчета :?
Не мисля, че някой като казва омраза го слага в истинския смисъл на думата. Той си каза любо неприязън, после обаче пак на неточния термин мина....
Аз не съм сигурна дали даже и неприязън има м/у народи. Според мен става въпрос как като чуеш за хората от определена страна ти изниква някаква негативна представа, свързваш ги с нещо неприятно. Но при повечето хора е лечимо, де. Тези негативни представи нямат нищо общо с човека като личност, т.е. почти никой не си ги измисля сам, просто това е някакво чувство, насаждано от средата(в определена общност/държава). Аз имах подобни неприятни представи за французи и румънци, примерно, но много набързо ги излекувах като се запознах с няколко супер пекани французойки и с една страхотна румънка.
Оставете думата 'омраза' настрана и да продължим по темата за въпросните негативни представи. Ще ми е интересно да прочета още мнения:)
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 1 Ноември 2006, 01:52:48

Аз мисля, че вече веднъж писах по тоз повод, ама може да е бил и друг форум...

Франсетата за мен са най-отвратителното племе на майката земя. Е, вече може би са на второ място след събратята от Френска Швейцария (даже отказах ебаси офертата за работа там). Никой не може да ме убеди, че Франция е най-най-най-великата страна на света, както се опитват да го изкарат франсетата. Майната им, първо да научат някой свестен език, освен техното лигаво наречие :twisted:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Следваща

Назад към Политика