• Advertisement

Германия vs. Франция

За политиканите, че се препълни общия форум.

Мнениеот elle » 1 Ноември 2006, 15:51:08

И_Всички_ГОли разбирам че ти, както и други явно, си имал някакви неприятни изживявания свързани с френч гаис и вече си направил генералните изводи. Ок, все пак тия форуми са за това всеки да си изкаже позицията, макар и не винаги тя да е абсолютно обоснована. А ако тръгнем да споделяме личен опит мога и аз да се оплача тъй като Май месец кандидатствах за един стаж в една инвестиционна банка в Лондон. Отивам там на едно интервю и предвид препоръките ми бях сигурна че "ще стане работата" и то почти така и беше. Бритaнецът, които провеждаше въпросното интервю само преглеждаше CV-то с думите "good, gооd" и в един момент ме пита " А вие от каква националност бяхте" отговарям : "бг" при което той: "Е явно че в крайна сметка никoй не е перфектен".......Намерих си стаж във френска банка и им теглих една (на този етап) на господата в Лондон. Но това не е повод сега да отворя една тема " вс. UК" и да почна да "плюя" тия колко са "прости"

Кукла, това твойто се казва изчерпателен отговор по темата. Напълно съм съгласна с всичко което си написала за франсетата просто защото съм го видяла с очите си и знам че наистина е така. За немците нямам достатъчно наблюдения и не коментирам.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 1 Ноември 2006, 19:40:24

I_Vsichki_Goli,
Ако тръгнеш с негативни предразсъдъци към който и да било човек, не очаквай да му се харесаш. Ако не положиш никакви усолия за да комуникираш с другия, не се сърди на него.
Не са длъжни всички хора по света да ти разбират лошия английски. Интересно колко пъти ти се е случвало да говорите с американец или англичанин на език различен от родния му. Интересно и ако идетеш на екскурзия в САЩ дали ще се възмущаваш, че неможеш да си говориш с местните на немски или български и ще ги мислиш за простаци. Лично аз в Италия по Олимийските игри не намерих италианец дето да знае чужд език, добре че беше пълно с руснаци.
Мисля, че винаги е от полза да знаеш един език повече, да не говорим пък за френски, който се говори на 5 континента. Най-малко е предпоставка за по-приятно прекарана почивка във Франция. Не знам с какви очаквания си ти за почивка във Франция, но аз не отивам там само заради водата и слънцето, а искам и да опзная културата им, да се запозная с нови хора. Освен това френския на мен ми звучи чудесно, за разлика от английския например дето трябва да си лапнал дъвка за да уцелиш правилното произношение.
Не мисля, и че французите знаят по-малко чужди езици от деугите европейци. Доколкото знам също изучават два чужди езика в училище, но са свободни да си ги избират и предпочитат испански и италиански. Лично познавам две французойки, които ни гостуваха в България и за един месец научиха български в степен да пазаруват, да се ориентират за посоки и други такива неща. Така, че съм на мнение, че са склонни да учат и да приказват на чужди езици.
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 1 Ноември 2006, 20:39:29

Простетата и предубежденията....

При първото ми посещение в Париж, точно когато влязохме в Париж, спукахме някакъв маркуч от охладителната система на колата и без да го оправим нямаше да можем да се върнем. Кофти тръпка. Да намериш такова нещо в събота си е невъзможно. Е, успяхме да намерим представителство на VW (обясненията как да стигнем бяха нещо от сорта "тудоа, тудоа и вляво"). Даже човекът там говореше английски! И на разваления си английски ни обясни, че той вече затварял. Щял с удоволствие да ни продаде каквото търсим в понеделник. Жестока нация, нали!

В хотела спахме разделени на мъже и жени 8O. Естествено хотела, за който имахме резервации, ни беше дал стаите на други и нямаше нито едно свободно легло (супер са простетата :wink: ). Гот, а!

Ние се паднахме с някакъв имитатор на Чарли Чаплин, който се разхождаше по скърцащите дъски до 3 сутринта.

На другия ден щем не щем трябва да викаме пътна помощ, за да си ходим. Девойката на рецепцията говореше английски и успя да ми обясни на кой номер да се обадя, но не пожела да се обади вместо мен. На това му казвам услужливост! Е няма да ви казвам какво сме се разбирали с девойката от сервиза, защото нейните чужди езици се простираха до ОКей. Все пак дойде едно момче с камион да ни вдигне колата. Също така ни обясни, че с удоволствие ще ни превози колата до сервиза, където ще я оправят веднага щом отворят в понеделник сутринта. Казахме му да ходи да се ********. Е, той пък ни взе 600 франка ($120) за разходката му. Наснаждахме някакъв друг маркуч и поне успяхме да се приберем и да запазим тези топли спомени за простетата.

------------------------

Френският се говорел на 5 континента..... Е да ама 90% от тия, дет го говорят са снежковци. Те и без това едва ли ползват повече от 20-30 думи (за какво са им повече на маймуните). Преди време помня Желю Желев беше на среща на страните-франкофони (чи ка без нас). Та в зоологическата градина имаше двама бели - президента на простетата и Зелката. Как да не почне веднагически да го учи тоз език човек. Ако искате да говорите език, на който ще ви разбират навсякъде, учете китайски.

Сега били сме по-близки с простетата. По-скоро сме два южни народа. Естествено, че ще сме по-близки до простетата от немците, както и финландците или поляците ще са по-близки с немците. Ама ша ме прощаете, но нищо от просташкия начин на живот (демек така, както живеят простетата) не ми е близко. Колко от вас си говорят на Вие вкъщи (както показваха по всички френски филми, давани по БГ телевизиите)? Или си похапват сурова кайма с майонеза и го наричат висша кухня?

Били големи любовчий... С тия крокозабъли, направо да им се чуди човек. Немците не правят такива глупости, щот си знаят колко са им убави женорята, ама простетата що се правят на чукове, не мога да кажа
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Предишна

Назад към Политика