• Advertisement

...защото "Козлодуй" е необходим за Европа

За политиканите, че се препълни общия форум.

...защото "Козлодуй" е необходим за Европа

Мнениеот velingrad » 4 Ноември 2006, 22:22:47

Намерих случайно (както винаги :wink: ) ТОЗИ САЙТ и ми хареса начинЪт на писане. От многобройните коментари, се спрях на ТОЗИ, защото доста често, бе споменавано и при нас по случая.
Та четете и си кажете мнението.

п.п. И другите коментари, анализи и разследвания, си заслужават да бъдат прочетени. :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот DerWolf » 4 Ноември 2006, 22:42:31

Даа този сайт е интересен. :!: Харесвам такъв стил на писане. :wink:
Един такъв провокативно-арогантен (в добрият смисъл) и насочен към размисъл по теми, чиято гласност се избягва в масмедиите.
Последна промяна DerWolf на 4 Ноември 2006, 22:49:25, променена общо 1 път
Аватар
DerWolf
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот azbuk » 4 Ноември 2006, 22:45:44

хм, някои от нещата, които се казват от статията, са малко изненадващи. пратих ги на компетентната инстанция да видя какво ще ми кажат. ако има нещо, ще споделя.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот deyan » 5 Ноември 2006, 01:27:40

Не мога да разбера нещо.

По информация, която имах преди повече от 5 години, Козлодуй (с всичките си 6 енергоблока - 4 х 440 Мегавата и 2 х 1000 Мегавата) доставяше около 30% от електроенергията, необходима в бг (към тогавашна дата индустрия у нас нямаше). Останалото идваше от ТЕЦ-овете. И ВЕЦ-овете си имаха своята роля - да обират дребните флуктоации в електропотреблението.

Как тези два блока, 3-ти и 4-ти, тези 880 Мегавата, могат да бъдат толкова важни за енергийната система на Балканите?
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 5 Ноември 2006, 10:17:40

deyan написа:Не мога да разбера нещо.

Как тези два блока, 3-ти и 4-ти, тези 880 Мегавата, могат да бъдат толкова важни за енергийната система на Балканите?

защото работят освен тях само 1-ви и 2-ри блок. другите два са май все още в ремонт. но важното е, че 3 и 4 блок работят САМО на печалба и изплащат дълга за ремонта на 5 и 6 блок. когато ги затворят, централата ще задлъжнее неимоверно. тя и сега е, защото един куп държавни предприятия не си плащат тока и няма кой да им го спре.

а и ставаше дума за осигуряване на ток за съседите, не за БГ. за България ще има, но ще загубим безумно много пари от непродаден ток!
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот deyan » 5 Ноември 2006, 15:26:44

Сажалявам, не работи танслатора на азбука и на това пц нъамам кирилица, а виртуалната клавиатура отнема много време...

Добре, де, за саседите говорим. Не говорим дали в бг ще има ток и колко ще задлайнее Козлодуи или НЕК или които там задлайнъава.
Та, ако говорим за криза в енергиината система на Балканите, то тогава излиза, че само бг има централи. На мен това ми звучи несерьозно.

превел: vel...
deyan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 5 Ноември 2006, 15:34:16

deyan написа:Sajalyawam, ne raboti tanslatora na azbuka i na towa pc nyamam kirilica, a wirtualnata klawiatura otnema mnogo wreme...

Dobre, de, za sasedite goworim. Ne goworim dali w bg shte ima tok i kolko shte zadlajnee Kozlodui ili NEK ili koito tam zadlajnyawa.
Ta, ako goworim za kriza w energiinata sistema na Balkanite, to togawa izliza, che samo bg ima centrali. Na men towa mi zwuchi neseriozno.

е, чак за енергийна криза не знам. но при положение, че си свикнал да купуваш ток отнякъде и изведнъж вече не можеш, това е проблем. вероятно играе роля и централното ни положение на балканите. но ще питам за подробности. спец-а отсъства :wink:

П.П. това за енергийната криза и мен ме учуди. според мен има ток за продаване, но на по-висока цена. точно това им е целта на разни французи... друг е въпросът обаче при тия бедни държави на Балканите дали има кой да им го купи.

П.П.П. другият проблем е, че нашата централа може да фалира в дългосрочен план след спирането на 3ти и 4ти блок. това е реална опасност. цените на родния пазар се държат ниски, износът ще отпадне, а дълговете няма да намалеят.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Alf » 5 Ноември 2006, 23:04:12

Аз имам едни съмнения и понеже си спомням,как като дете имахме режим на тока 2 към 4,може българите пак да истанат на тъмно :shock:,а пък в съ6тото време да изнасяме ток за съседите,4е да вържем бüджета?!.през 80 години бе6е така.
при тези продажни политици няма да се у4удя.А министър Ов4аров сигурно си има при4ина да не реагира,кой знае?В съседна на БГ държава не се ли строе6е АЦ с френски капитал?За6то да се напъва 4овека,ако французите пла6тат добре.
Целта оправдава средствата!
Аватар
Alf
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 6 Ноември 2006, 12:11:59

ето че получих един информиран отговор по повод статията:

Мисля, че това момиче (или жена) не се е интересувало от проблема, който беше дискутиран от компетентни по въпроса хора още преди 2-3-4 години. Може би е било твърде младо, за да се вълнува от такива въпроси или просто му е било безразлично. Ако се беше интересувало, щеше да знае, че споменатите компетентни хора (тук скромно слагам и себе си) винаги са казвали, че затварянето на блоковете би било една от най-великите глупости на българската държава. Разбира се, имаше и други, не толкова компетентни, но за сметка на това по-гръмогласни и с повече власт, а и много добре платени от заинтересовани среди в Европа, които твърдяха, че това е най-великото решение на българските държавници.

Тази Люба явно не знае, че когато България беше в черния Шенгенски списък, на Иван Костов му извиха ръцете по мафиотски от Брюксел и го принудиха да подпише през 1999 г. меморандума за затварянето на блоковете. Иначе няма изваждане от списъка.

После рекетът на европейските чиновници продължи по време на присъединителните преговори. Сега, когато договорът е подписан и промяната му означава, че трябва отново да се договори, е лесно други вече чиновници да се правят на разкаяни и уж да предлагат спасение на блоковете. Предоговарянето означава, че трябва се каже сбогом на 01.01.2007 г. Никой в България не иска това.

Ако от Европа са толкова загрижени за енергийната сигурност и приносът на България за това, не е редно да искат българите да направят стъпка за промяна на присъединителния договор. Те трябва да го предложат на България, за да е сигурно, че връщане назад няма и датата 01.01.2007 е закована. Ако ние направим първата стъпка, оттам ще кажат ами добре, но присъединяването ви ще е след подписването на новия договор.

Такива ми ти работи. Този ван Орден може и да е искрен в желанието си, но е длъжен да знае и това, което ти казвам. Но ако го знае, предложението му е твърде лицемерно.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 6 Ноември 2006, 13:29:07

интересна страница велинград (ама много за четене ;)
ако някои има интерес да се затваря българската аец - то какво можем да кажем за идеята да се затворят всички немски аец (след не знам колко години беше), които доста по голям обем на производство имат...
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот azbuk » 6 Ноември 2006, 13:33:43

bknf написа:ако някои има интерес да се затваря българската аец - то какво можем да кажем за идеята да се затворят всички немски аец (след не знам колко години беше), които доста по голям обем на производство имат...

имат достатъчно (и висококачествени) въглища, за да могат да си го позволят. за България немислимо. нашите въглища са с ниско качество и замърсяват ужасно. атомната енергия при нас е по-чистият вариант.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Назад към Политика