• Advertisement

Атомните електроцентрали в Германия

За политиканите, че се препълни общия форум.

Атомните електроцентрали в Германия

Мнениеот ivo_petkov » 6 Декември 2006, 00:26:41

Здравейте!
Искам да попитам какво последно се реши за ядрената енергетика в Германия? Какво направиха от Голямата коалиция? Промениха ли решението на предишното правителство на Шрьодер да се спират всички АЕЦ до 2020 година, това решение помня, че беше прието под натиска на Зелените, които все пак сега не са на власт.

Поне в България по медиите съобщават, че в Европа предстои Ренесанс на атомната енергетика.

Останалите изчерпаеми източници като нефт, газ, въглища са на привършване и поскъпват постоянно, а от там има криза в енергетиката, които от своя страна води до икономически затруднения дори и на най-напредналите страни.
Друго, което не е без значение е че за производство на ел.енергия е необходим 20-30 хил. пъти по-малко уран отколкото въглища. АЕЦ са с особено висока енергийна ефективност и няма вредни емисии. А новите реактори са напълно безопасни!
Така съответната държава става по-независима от световните пазари. Както Газпром например вдигат цената на газта със всяка година, петролът също "наддава" с по 10$ на година. Така стои въпроса и с въглищата, мазута и т.н.

Що се отнася до възобновяемите източници, според мене и те трябва да се развиват, но все пак съоръженията са още много скъпи и неефективни, инвестицията се изплаща бавно, а цената на тока произвеждан по този начин е доста висока. Още: Вятърните генератори на много опасни за птиците! Не се знае с точност какви могат да бъдат последиците от физическа гледна точка от съсредоточаване на огромно количество слънчева енергия на едно място!!!
Не само аз съм на мнение, че бъдещето е за Атомната енергия и възобновяемите източници да се допълват заедно и разумно. :)

Какво е мнението по този въпрос на немците, както и на всички вас? 8)
На това мнение ли са и немците? :)
ivo_petkov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Dickinson » 6 Декември 2006, 00:42:28

поне Библис в Хесен си седи
Аватар
Dickinson
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 6 Декември 2006, 00:58:47

Тва е тема за iv_ski :)
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот perekli » 6 Декември 2006, 02:13:02

няма напълно безопасна атомна енергетика, но въпроса е решен в един оптимум с високо ниво на сигурност.

последната централа в германия ще бъде изключена в ако не се лъжа 2020 и е най - близо до stuttgart. проблема на жентралите е не сигурността, а съхраняването на отработеното гориво:
1. собствената му температура е доста висока и това разяжда контейнерите за съхраняването му, което отнесено към периода на полуразпад е повече от хилада години
2. досега има теоретични знания и изисления, но никoй не може да гарантира накъде сте тръгнат остатъчните реакции:пример почти не се знае, но щатите са имали проблем с така нареченото уригване на контейнерите, понеже един от крайните продукти е радиоактивен водород и той саздава свръхналягане, т.е. конвенционална експлозия - т. нар. мръсна бомба, подобно на плутоновите бронебойни снаряди на нато в сърбия, (за бронебойност бундесфера не използува полонии а волфрамов карбид) и друго получава се смес, която е и химически активна.
3. а реакцията на разпад е възможно да започне и отново, пример естествен природен реактор в африка

В европа наистина има, но в момента на ниво калкулации, премисляне към връщане на атома.

канадския реактор, за които се говореше, че ще бъде инсталиран в БГ има предимството, че може да работи с не толкова обогатено гориво и това го прави интересен, защото иначе горивото се купува на монополни цени от русия.

в словакия и чехия има реактори от същие тип и на същите години, като козлодуй, но те си купиха ситеми за сигурност от siemens както се сещаш.

немзите имат един такъв един неписан закон, че неща които са приети за държавна политика в дългосрочен мащаб, не се променят от следващото било то и другопартийно правителство
и поздрави на София
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот perekli » 6 Декември 2006, 10:34:48

последен ще бъде изключен блок 2 на nekarwestheim през 2022.

като алтернатива на атомния ток се смята ядрения синтез, за първи път 1970 руснаци в реактор токамак са провели контролиран ядрен синтез (в военното дело това е водородната бомба), но процеса още няма серийно приложение. 2016 в южна франция сте стартира реактора итер ( ITER), за които се очаква че сте донесе технологията на контролиран ядрен синтез
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Re: Атомните електроцентрали в Германия

Мнениеот iv_ski » 6 Декември 2006, 10:47:33

ivo_petkov написа:Здравейте!

Поне в България по медиите съобщават, че в Европа предстои Ренесанс на атомната енергетика.

Какво е мнението по този въпрос на немците, както и на всички вас? 8)
На това мнение ли са и немците? :)

Петков,

ето отговорите ми на поставените от теб въпроси:

Това което съобщават медиите в България е абсолютно невярно. Можеш да прочетеш коментара ми по повод една статия в Капитал:

http://www.zaedno.de/article784.html&mo ... =0&thold=0

Не зная защо Капитал не я публикува. Т.е. мога само да предполагам. В момента Газпром плаща яко под и над масата милиони за да си прокарва политиката, включително и тук в Германия. Естествено е че "независимите" български медии са много лесни за подкупване. Като се има предвид че в момента на власт са посткомунистите то пъзела се нарежда съвсем.

По втория ти въпрос: мнението на германци, австрийци, испанци, белгийци и почти всички европейци е абсолютно ясно: НЕ на атомната енергетика. В горната ми статия има линк към официалния сайт на Германското федерално министерство за екология, природозащита и сигурност на атомните реактори. Той е на много европейски езици. Предполагам че ще можеш да го прочетеш на някакъв език. Ако ли не - то накратко - 71% от германците са против атомната енергетика. И ако някой в България е за нея, то го пращай да отиде да посети Чернобил днес. Всеки който го направи е за винаги против. Това лично съм се обедил. Най-сигурния аргумент е едно посещение на Чернобил.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот ivo_petkov » 6 Декември 2006, 20:52:27

perekli написа:последен ще бъде изключен блок 2 на nekarwestheim през 2022.

като алтернатива на атомния ток се смята ядрения синтез, за първи път 1970 руснаци в реактор токамак са провели контролиран ядрен синтез (в военното дело това е водородната бомба), но процеса още няма серийно приложение. 2016 в южна франция сте стартира реактора итер ( ITER), за които се очаква че сте донесе технологията на контролиран ядрен синтез

Това за ядрения синтез е много интересно! Аз преди 2 седмици чух че във Франция ще се строи Термоядрен реактор с мощност 500 MW. Аз много се впечатлих, но има нещо, което не ми става ясно. То е как ще се поддържа тази висока температура, при която може да се осъществява процеса?
Иначе идеята е много добра, защото нямало да има каквито и да било радиоактивни отпадъци, нито пък вредни емисии в атмосферата. А източникът е вода - неизчерпаем. :) 8)
В Германия дали се проектира нещо такова?
ivo_petkov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот iv_ski » 6 Декември 2006, 21:21:09

ivo_petkov написа:В Германия дали се проектира нещо такова?

Ако ми кажеш защо се интересуваш ще ти кажа. Че напоследък са се навъдили из Европа разни индивиди, платени от Газпром и КГБ дето задават подобни въпроси.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ivo_petkov » 6 Декември 2006, 22:22:53

Лелеее, как може човек да си помисли такова нещо? Защо пък и в този форум? :roll:
Интересувам се от научна гледна точка. Сега в университета изучавам предмета Радиобиология и ми стана много интересно да се разровя по-надълбоко в областта на ядрената физика и химия. Впечатляват ме различните видове радиоактивност, изотопите и радиоизотопите, и съответно техниката, която е необходима за ускоряване и изучаване на ядрения разпад и синтез. Аз следвам биотехнологии и в крайна сметка е важно да се знае как тези явления въздействат на организма и на клетъчно ниво.
От малък ми е била много интересна и ядрената енергетика и бих искал да знам дали скоро ще се сбъдне мечтата на всеки един физик да се построят работещи реактори за ядрен синтез, които работят с Н и Не ! 8)
Ако смяташ, че е толкова неподходящо да ми отговаряш във форума, ако знаеш нещо и ако искаш можеш да ми го напишеш лично. :?
ivo_petkov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот perekli » 7 Декември 2006, 13:24:22

ето няколко места, където можеш съвсем легално да се осведомиш

http://www.iter.org/ – Offizielle Homepage des ITER-Projekts

http://www.ipp.mpg.de/ippcms/de/pr/fors ... index.html – Max-Planck-Institut für Plasmaphysik

http://www.fz-juelich.de/ipp/ITER – Institut für Plasmaphysik am Kernforschungszentrum Jülich

http://www.iaea.org – International Atomic Energy Agency

Германия е представена чрез научно-изследователски център юлих
и Мах-Планк-Институт
Аватар
perekli
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот satbradar » 7 Декември 2006, 18:05:51

наистина немсците са против атомните централи-тука в немско само да каже6 4е некакав продук е с поголяма безопсност -и калвът веднага.
водихме 1 дискусия с колеги по тоя въпрос -вси4ки в едн глас -атомните централи били опасни и така нататка.
ама кат ги попитах -ама кат се дигне ценат на тока тогава .......- и вси4ки мал4ат.
стот сега им е леко около врата-все осте могат да го пла6тат и аиде -пеи сърце.

цената на електроенергията е много крити4на за хилядите фабрики в немско -кат се вдигне много -фабриката се мести-и тогава хем цената на тока е ве4е висока -хем безработните се увели4ават. Ама и тука народа си е кат стадо кат му пуснат рекламки и се хвастат на въдицата -и се деиства по системата-мисли само в краен слу4аи .
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот iv_ski » 8 Декември 2006, 11:29:02

Петков,

преполагам че линковете на Перекли ще ти стигнат за дипломната работа. Но да не се откланяме от темата. Наскоро имаше конгрес в Берлин. Там имаше много интересни доклади за климата. Бих ти препоръчал следния доклад на Claassen

http://www.enbw.com/content/de/impulse/ ... aassen.pdf

Ще разбереш всичко от извора. Подай този доклад на някой твой професор да го преведе и да го пусне в някоя независима медия, която още не е получила пари от Газпром. В основни линии ще ти цитирам две негови мнения от доклада зад които стоя и аз:

1)Erdgeschichtlich gibt es überhaupt keine Alternative zum Übergang in die regenerative Energiewirtschaft.

2)Ich möchte an dieser Stelle betonen, dass ich jeden Kernkraftgegner genauso wie ich jeden Kernkraftbefürworter respektiere, denn es geht letztlich um die Abwägung des (bedeutenden) Vorteils der CO2-Vermeidung gegen den Nachteil des Restrisikos eines Unfalls. Das müssen wir gegeneinander abwägen.

И накрая нещо за автора Claassen - той не е човек който говори празни приказки, в крайна сметка миналата година се подписа под 4 Мио еуро. Така че можеш да му вярваш. Като президент на EnBW e най-големия противник на закона за затваряне на атомните реактори в Германия от останалите трима други президенти на конкурентите EON, RWE и Vattenfall. Може би защото той беше първия който трябваше да затвори атомен реактор и да уволни хиляди хора. Не е съветник на федералното правителство - това е другия бос - на Vattenfall. Но предполагам че и федералното правителство би застанало зад този доклад. Това е по-въпроса за атомните централи тук.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ivo_petkov » 8 Декември 2006, 16:39:22

Наистина много благодаря за отговора ти, iv_ski! Това напълно смятам, че ще задоволи моите по-научни интереси.

Искам да попитам има ли вече затворени АЕЦ в Германия? 8O

Най-голямото безобразие, което чух съвсем наскоро, е че от ЕС са ни притиснали дори и да срежем старите 1 и 2 реактор на "Козлодуй", случайно да не ги пуснам пак... Аз досега не съм чувал за никоя страна в света, която да го е направила!
Още повече, че потреблението на електроенергия нараства и може да се наложи да се използват отново. Особено ако наистина на залежите на течни горива им се види дъното. :D
Нашите реактори са модернизирани и могат да се използват поне още 20 години, в тях са наляти милиони. Ако се смени политиката след някоя друга година това може да се осъзнае. Не може да се спира и унищожава нещо, което работи, да не говорим, че все още няма алтернатива, която да го замести. Това ще стане чак 2013 ако дотогава построят Белене. :(
ivo_petkov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот iv_ski » 8 Декември 2006, 20:37:51

ivo_petkov написа:Искам да попитам има ли вече затворени АЕЦ в Германия? 8O
:(

Естествено - две дори: през 2003 в Stade и през 2005 в Obrigheim. Но почти в цяла Европа се затварят атомните централи. Единствените страни в ЕС (15) които няма да ги затварят (засега поне) - това са Франция и Финландия. Taka че си прави заключение. И давай отпор на подкупните български медии.
iv_ski
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ivo_petkov » 8 Декември 2006, 20:49:48

iv_ski написа: И давай отпор на подкупните български медии.

Нали вече казах, че не съм нито журналист, нито пък съм пратеник на коя да е от тези компании, за които си ми споменал по-горе.
Искам да знам донякъде за обща култура и не съвсем. Имам възможност като резервен вариянт да специализирам ядрена химия или физика ако не мога да се добера до биотехнологиите в Германия! Искам да знам дали бих могъл да имам приложение в ДЕ със съответната диплома. Затова е цялата тази тема, не за нещо друго. И се интересувам от енергетика. :wink: :)
ivo_petkov
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Политика