• Advertisement

Трябва ли Турция да влезе в ЕС? (Анкета)

За политиканите, че се препълни общия форум.

Трябва ли Турция да влезе в ЕС?

да, колкото се може по-скоро
4
9%
да, но не преди 2020 г.
7
15%
да, но не преди 2050 г.
7
15%
да, но най-рано след 500 години
7
15%
не, никога
21
46%

Общо гласове : 46

Мнениеот lubo_kranchew » 31 Декември 2006, 13:31:05

pim1985 написа:Не може да ме наричаш расист,защото турците са от нашата раса,объркал си нещо понятията. :shock:

Ок, прав си не е расизъм. По правилно е да се нарче религиозна дискриминация.
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот tonic » 31 Декември 2006, 14:40:18

имам опасенияята, че възпитанието в преклонение към всяякакви революционери е причината за този спор... в нашето близко минало тероризмът във всичките му прояви и през дългата ни историяя беше издигнат в култ и ни беше внушавано, че това е повод за гордост...по тази същата причина християянските добродетели като търпимост, състрадание, милосърдие и човеколюбие не бяяха удобни и бяяха представяяни като израз на тъпота и овчедушие...дойде време, когато същеествуват плахи опити да сложим човека на неговото достойно и централно мяясто...да разберем, че всички сме от кръв и плът и че всеки един е по-важен и ценен от всяякакви измислени привързаности към парчета земя, религии или други идеи...

пожелавам ви да сте здрави и силни през новата година ида отстояявате идеите си дори и когато околните не ги споделят...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот pim1985 » 31 Декември 2006, 15:14:56

След подобно изказване аз сериозно обмислям дали да не престана да пиша,наистина не мога да повярва,че има българи,които смятат Ботев или Левски за терористи,вие просто ми паднахте в очите.Изключително съм потресен и изразявам разоочарованието си от вашите изказвания.Мисля,че малко национална гордост на никой не е излишна.
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот stereo_girl » 31 Декември 2006, 17:34:02

pim1985 написа:След подобно изказване аз сериозно обмислям дали да не престана да пиша,наистина не мога да повярва,че има българи,които смятат Ботев или Левски за терористи,вие просто ми паднахте в очите.Изключително съм потресен и изразявам разоочарованието си от вашите изказвания.Мисля,че малко национална гордост на никой не е излишна.

Прекалената обаче е излишна!
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tonic » 1 Януари 2007, 18:50:17

pim1985 написа:След подобно изказване аз сериозно обмислям дали да не престана да пиша,наистина не мога да повярва,че има българи,които смятат Ботев или Левски за терористи,вие просто ми паднахте в очите.Изключително съм потресен и изразявам разоочарованието си от вашите изказвания.Мисля,че малко национална гордост на никой не е излишна.

пим, аз разбирам, че не е приятно да узнаеш, че има хора, които не мислят като теб, но не е ли малко късно да осъзнаеш това на тази възраст /допускам, че си над 20/ ...да, има и като спреш да пишеш тук или там, те няма да изчезнат...не се притеснявай...не боли, когато хората имат различни мнения, дори и диаметрално противоположни /за драмата, която настъпва в твоята душа, не си ти виновен- това е резултат на това същото възпитание, за което стана дума по-горе, но вече вероятно си пълнолетен, вземи нещата в свои ръце и не приемай опонеентите си за врагове, те са най-големите ти приятели, защото само с тях можеш да напипаш всички слаби пунктове на своите идеи и вижданияя...и не е задължително да си промениш мнението, но просто щее знаеш, защо твоето мнение е такова/...извинявай за менторскияя тон, но такасе получи...

сега по същество ...как бихме нарекли в днеешно време, един човек с група съмишленици, който се качва на един пътнически кораб с мирно население /включително жени и деца/ и в един момент вземе пътници за заложници, опре оръжие в слепоочията и им нареди да акостират, където той каже???
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny

Мнениеот pim1985 » 1 Януари 2007, 19:09:22

@Тоник,аз не съм ви обявил за врагове,опази Боже :) .Смятам твоите изказвания за не на място.Ако смяташ,че цялата революционна дейност на българите,а и на всички балкански народи против една османска власт,наложена с цената на убийства и геноцит,за терорестични актове,то може би,трябва да преосмислиш позицията си и то изцяло.(Сигурно и смяташ,че Ататюрк е терорист)Неуместно е да правиш асоциации с днешно време.Денк дран :)
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 09:00:40

pim1985 написа:@Тоник,аз не съм ви обявил за врагове,опази Боже :) .Смятам твоите изказвания за не на място.Ако смяташ,че цялата революционна дейност на българите,а и на всички балкански народи против една османска власт,наложена с цената на убийства и геноцит,за терорестични актове,то може би,трябва да преосмислиш позицията си и то изцяло.(Сигурно и смяташ,че Ататюрк е терорист)Неуместно е да правиш асоциации с днешно време.Денк дран :)

прав си, че моите изказвания са не на място, тъй като ставаше дума за приемането на Турция в ЕС, но аз ги оценявам като правдиви и в контекста на възпитанието в толерантност и зачитане на човека .... също така си прав, че трябва да преосмисля позиците си, което аз вече направих....години наред ме бомбардираха с измислен патриотизъм, като този колко били умрели за мен и какви природни красоти имала България, докато разбрах, че всички страни и мат природни красоти и никой от хората, които живеят там, нямат принос за това, и че тези дето са умирали за мен, дори не са и подозирали, че аз ще съществувам, т.е. са го правили по други причини, час от които вече коментирахме... и така преосмислих нещата и извървях своя път...и вече когато ми кажат, че Македонски е герой, аз питам защо, а не оставям да ме облъчват?

виж какво мислят по въпроса чужденците /прави или не/:
Two groups within the Ottoman Empire also resorted to techniques considered by some historians to be in the same category as those used by the People's Will and the Anarchists. One group was those fighting for an independent Armenia, divided into two parties, the Social Democrat Hunchakian Party and the Dashnaks or Armenian Revolutionary Federation. The other group was those fighting for an independent Macedonia, divided into two organizations, the Internal Macedonian Revolutionary Organization (IMRO) and the External Macedonian Revolutionary Organization (EMRO).

The IMRO was founded in 1893 in Thessaloniki, now in Greece but then part of the Ottoman Empire. The organisation was driven by Slavic nationalism, and later acquired a reputation for ferocious attacks, including the 1934 assassination of Alexander I of Yugoslavia during a state visit to France.

The Fenians/IRA, the Hunchaks and Dashnaks, and the IMRO may be considered the prototype of all 'nationalist terrorism', and equally illustrate the (itself controversial) expression that "one man's terrorist is another man's freedom fighter". At least one of these groups achieved its goals: an independent Ireland came into being. So did an independent Macedonia, but the original IMRO probably contributed little to this outcome. The territories of today's Armenia, however, are all in the former Russian empire.
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот pim1985 » 2 Януари 2007, 14:35:03

Не пробутвай английска пропаганда(най-вече насочена срещу Ирландия)Все пак в някои техни учебници пише,че България е била част от Македонското кралство :D .Не знам,но откривам някаква нотка на неприязън към нашата история и типично изопачаване на фактите,за това какво се е случило през Възраждането.Въпреки всичко не може да правиш аналогии за балканските революционни освободителни движения и днешните терористи,чети странична литература,излез от рамката на псевдоглобализма :wink:
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 2 Януари 2007, 18:58:12

tonic написа: ...как бихме нарекли в днеешно време, един човек с група съмишленици, който се качва на един пътнически кораб с мирно население /включително жени и деца/ и в един момент вземе пътници за заложници, опре оръжие в слепоочията и им нареди да акостират, където той каже???

Мила tonic, благодарение на такива хора като Ботев, ти днес живееш в свободна държава и не се казваш Айше! Събития като това се разглеждат единствено и само в контекста на историята и даденото време и всяко тълкуване извън него е нелепо :!:
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот solay » 2 Януари 2007, 19:53:37

tonic написа:имам опасенияята, че възпитанието в преклонение към всяякакви революционери е причината за този спор... в нашето близко минало тероризмът във всичките му прояви и през дългата ни историяя беше издигнат в култ и ни беше внушавано, че това е повод за гордост...по тази същата причина християянските добродетели като търпимост, състрадание, милосърдие и човеколюбие не бяяха удобни и бяяха представяяни като израз на тъпота и овчедушие...дойде време, когато същеествуват плахи опити да сложим човека на неговото достойно и централно мяясто...да разберем, че всички сме от кръв и плът и че всеки един е по-важен и ценен от всяякакви измислени привързаности към парчета земя, религии или други идеи...

"пази боже сляпо да прогледа" ...

!"§$!"§%!%!§$%!§!"§!"§%&/()&%&$!""§$%
Аватар
solay
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот azbuk » 2 Януари 2007, 21:50:03

tonic, съгласна съм донякъде с част от нещата,които казваш и особено частта за промиването на мозъци и прекаления национализъм. но мисля, че отиваш твърде далеч като наричаш терористи хората, които просто са се борили за свобода на собствената си територия. основно право на всеки народ е да се самоуправлява, самоопределя и да защитава своята независимост. това е точно модерното виждане за нещата, а не някаква средовековна философия. каквито и да са били методите на българските революционери, те се вписват в представата за освободителна дейност и са напълно оправдани дотолкова доколкото турците са били завоеватели и подтисници на наша територия, които никой не е канил, да не говорим за организираните от тях особено жестоки кланета в България и в други техни завоювани територии.

друг е въпросът, че България особено много е пострадала от османското владичество, за разлика от разни гърци или пък от евреите, които с право могат да гледат на османлиите като на добри приятели. само пояснявам, че на територията на Османската Империя не само че не са били преследвани евреи, но и са били особено търсени и ценени заради качествата и образованието си и са били назначaвани на високи постове. познай примерно какъв е бил Сюлейман Паша. гърците пък по подобни причини са имали доста голяма автономия, на църквата им не са били отнемани земи, отворен им е бил пътят за издигане във висшата администрация на Империята, подобно на евреите. не е ставало също така дума за насилствено приемане на Исляма.

България не е имала този късмет, а на всичко отгоре не са признавали независимата ни църква и са ни поставили в зависимост от гръцката, която за осмалиите е била олицетворение на православието и туй то, както се казва. допълнителен фактор за особено засиления контрол и дискриминация на местното население по нашите територии е била и ключовата позиция на България за защита на границите на империята. просто хватката при нас а била съвсем друга и за съжаление народът от това много е пострадал.

пиша това, за да обясня защо е погрешно да се говори за нетолерантност на турците към други религии. това не е съвсем вярно, макар и за отношението им към българите до голяма степен да важи. погрешно е обаче историята да се пренася върху обстоятелствата от настоящето. също толкова погрешно е да се забравя историческия контекст на събитията и да се пренасят безразборно върху тях разни съвременни понятия като тероризъм, особено когато става дума за изконното право на всеки народ, залегнало и в основата на съвременното международно право, да се защитава срещу посегателства върху свободата му за самоопределение.
Последна промяна azbuk на 3 Януари 2007, 02:28:48, променена общо 1 път
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 23:11:34

pim1985 написа:Не пробутвай английска пропаганда(най-вече насочена срещу Ирландия)Все пак в някои техни учебници пише,че България е била част от Македонското кралство :D .Не знам,но откривам някаква нотка на неприязън към нашата история и типично изопачаване на фактите,за това какво се е случило през Възраждането.Въпреки всичко не може да правиш аналогии за балканските революционни освободителни движения и днешните терористи,чети странична литература,излез от рамката на псевдоглобализма :wink:

не разбирам за каква пропаганда става дума...това е уикипедия и същото го има и на български,но в по-съкратен вариант ... не познавам тези няякои учебници, но познавам българските учебници /е, не всички/ и се убедих с времето, че те са едностранчиви и нямам нито неприязън, нито привличане към нашата история, защото тя е факт, който не зависи от мен, и не виждам повод да се гордея или срамувам от нея /все едно твоите прияятели немци да се срамуват, че Хитлер е върлувал в Германия/...не знам коя е редовната ми литература, за да започна със страничната...чета квалификации като изопачаване, неприяязън, псевдоглобализъм, но никакви аргументи...не ми се сърди, но искам да преговориш кога е било Възраждането по света, кога е било у нас, какви са неговите характерни особености... и накрая да отговориш имало ли е Възраждане в България? /ти намеси Възраждането, а то ми е друга "болна тема"/ :!:
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 23:19:29

AnGeLy написа:
tonic написа: ...как бихме нарекли в днеешно време, един човек с група съмишленици, който се качва на един пътнически кораб с мирно население /включително жени и деца/ и в един момент вземе пътници за заложници, опре оръжие в слепоочията и им нареди да акостират, където той каже???

Мила tonic, благодарение на такива хора като Ботев, ти днес живееш в свободна държава и не се казваш Айше! Събития като това се разглеждат единствено и само в контекста на историята и даденото време и всяко тълкуване извън него е нелепо :!:

Значи ли, че всички, които се казват Айше и Ботев не ги е освобождавал, са някакво друго качество и тряябва да изпитват някакъв срам за това, или пък задължително живеят в несвободни държави? Не разбирам защо ако един българин вземе за заложници невинни австрийци с "гол в ръката нож" преди 150 години е оправдано, а сега ако един чеченец направи същото с невинни руснаци не е оправдано? Обясни ми точно кое е нелепето?
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 23:23:51

solay написа:"пази боже сляпо да прогледа" ...

дай, Боже, всички слепци да прогледнат! /хората, които брояят себе си за християни изписват Бог сс главна буква...но не такъв беше случаят с нашите учебници по историяя и литература, за съжаление/
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 2 Януари 2007, 23:28:40

tonic написа:Значи ли, че всички, които се казват Айше и Ботев не ги е освобождавал, са някакво друго качество и тряябва да изпитват някакъв срам за това, или пък задължително живеят в несвободни държави?

Не tonic, зна4и 4е ти като българка щеше да си друго ка4ество 4овек, щеше да се срамуваш от това и щеше да живееш в несвободна държава. Схващаш ли разликата?

tonic, това което пишеш е нелепост. Имай за Бога малко уважение към хората, благодарение на които днес си гражданин си на една свободна дърважа. Благодарение на такива като "терориста Ботев" ти днес се нари4аш българка, а не гяурка или рая!
Последна промяна AnGeLy на 2 Януари 2007, 23:42:04, променена общо 1 път
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Политика