• Advertisement

Трябва ли Турция да влезе в ЕС? (Анкета)

За политиканите, че се препълни общия форум.

Трябва ли Турция да влезе в ЕС?

да, колкото се може по-скоро
4
9%
да, но не преди 2020 г.
7
15%
да, но не преди 2050 г.
7
15%
да, но най-рано след 500 години
7
15%
не, никога
21
46%

Общо гласове : 46

Мнениеот Mottor » 2 Януари 2007, 23:41:36

А бе Николай да не се подвизава под две нови имена: tonic и lubo_kranchew.
Като гледам целите са същите. Да се покажат колко са велики и да ядосват хората за да могат да плямпат глупости
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 23:44:14

azbuk написа:tonic, съгласна съм донякъде с част от нещата,които казваш и особено частта за промиването на мозъци и прекаления национализъм. но мисля, че отиваш твърде далеч като наричаш терористи хората, които просто са се борили за свобода на собствената си територия. основно право на всеки народ е да се самоуправлява, самоопределя и да защитава своята независимост. това е точно модерното виждане за нещата, а не някаква средовековна философия. каквито и да са били методите на българските революционери, те се вписват в представата за освободителна дейност и са напълно оправдани дотолкова доколкото турците са били завоеватели и подтисници на наша територия, които никой не е канил, да не говорим за организираните от тях особено жестоки кланета в България и в други техни завоювани територии.

друг е въпросът, че България особено много е пострадала от османското владичество, за разлика от разни гърци или пък от евреите, които с право могат да гледат на османлиите като на добри приятели. само пояснявам, че на територията на Османската Империя не само че не са били преследвани евреи, но и са били особено търсени и ценени заради качествата и образованието си и са били назначaвани на високи постове. познай примерно какъв е бил Осман Паша. гърците пък по подобни причини са имали доста голяма автономия, на църквата им не са били отнемани земи, отворен им е бил пътят за издигане във висшата администрация на Империята, подобно на евреите. не е ставало също така дума за насилствено приемане на Исляма.

България не е имала този късмет, а на всичко отгоре не са признавали независимата ни църква и са ни поставили в зависимост от гръцката, която за осмалиите е била олицетворение на православието и туй то, както се казва. допълнителен фактор за особено засиления контрол и дискриминация на местното население по нашите територии е била и ключовата позиция на България за защита на границите на империята. просто хватката при нас а била съвсем друга и за съжаление народът от това много е пострадал.

абсолютно съм съгласна с тебе...дори бих продължила, че турците са насърчавали проникването и присъствието на други християнски деноминации /католици и протестанти/ в България, само за да могат отслабяят влиянието на българското православие, което е било един от устоите на националността...политика...нищо ново под слънцето...

може би наистина мойта гледна точка е малко крайна /макар че примерът с Ботев е класически случай на тероризъм, независимо от благородните му цели/ и то по отношение на твояя коментар "изконното право на всеки народ, залегнало и в основата на съвременното международно право, да се защитава срещу посегателства върху свободата му за самоопределение", но така и нее разбирам защо в чисто исторически контекст, когато България лежи на 4 морета е гордост, а когато друг лежи на 4 морета вече става позор...това първо... и второ, така и не разбрах каква е връзката между онези времена и нашата липса на толерантност към днешна Турция /нали не тряябва да пренасяме безразборно/

азбук, благодаря ти, че единствена излагаш аргументи ...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот AnGeLy » 2 Януари 2007, 23:46:31

Mottor, може би не са една и съща ли4ност, но със сигурност са в един кюп. Единият плюе християните, а другият нари4а героите зни а национално освобождение терористи. :pukeleft:

...така и нее разбирам защо в чисто исторически контекст, когато България лежи на 4 морета е гордост, а когато друг лежи на 4 морета вече става позор...

tonic, защото съпоставката ти е неуместна. За нас е позор, за турците е горост. Когато лежим на 3 морета за нас е гордост, когато 500 години ни тъп4ат е позор. Кое е неясното? За турците това, 4е са ни поробили, не е позор.
Последна промяна AnGeLy на 2 Януари 2007, 23:59:10, променена общо 1 път
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот tonic » 2 Януари 2007, 23:57:33

AnGeLy написа:
tonic написа:Значи ли, че всички, които се казват Айше и Ботев не ги е освобождавал, са някакво друго качество и тряябва да изпитват някакъв срам за това, или пък задължително живеят в несвободни държави?

Не tonic, зна4и 4е ти като българка щеше да си друго ка4ество 4овек, щеше да се срамуваш от това и щеше да живееш в несвободна държава. Схващаш ли разликата?

tonic, това което пишеш е нелепост. Имай за Бога малко уважение към хората, благодарение на които днес си гражданин си на една свободна дърважа. Благодарение на такива като "терориста Ботев" ти днес се нари4аш българка, а не гяурка или рая!

аз не го нарекох, аз ви разказах позната случка и вие /поне част от вас/ лесно го разпознахте?

отговорих на предишнияя ти пост само от уважение
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny

Мнениеот AnGeLy » 3 Януари 2007, 00:02:12

tonic написа:отговорих на предишнияя ти пост само от уважение

Аз пък само от уважение и такти4ност не съм ти задала един въпрос, който май ве4е вси4ки тук си го задаваме и който лесно би обяснил позицията ти.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот tonic » 3 Януари 2007, 00:16:42

AnGeLy написа:
tonic написа:отговорих на предишнияя ти пост само от уважение

Аз пък само от уважение и такти4ност не съм ти задала един въпрос, който май ве4е вси4ки тук си го задаваме и който лесно би обяснил позицията ти.

аз не виждам нищо неуважително в това да задаваш въпроси...смяяятам, че обратното е признак на известна липса на интелигентност...интересно как вие всички тук имате общ въпрос...да не би да живеете заедно?
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mottor » 3 Януари 2007, 00:33:34

Аз по принцип избягвам да се намесвам в подобни спорове, но тъй като вече се изцепих по горе, трябва и да се поясня:
Значи преди си мислех че подобни изказвания се правят само от идиотите от организациите на Сорос, ама йвано има доста хора, които са си чоплили носа в час по история. Та ето какви са основните твърдения:

1. Християнство:
a) Христос е бил обикновен човек и въобще не е възкръсвал. Значи от тук нататък новия завет го пиши бегал. Ако го няма новия завет и аз ще се откажа от християнството.
b) кръстоносните походи - Не си спомням да сме ходили на кръстоносни походи, а точно обратното, те са идвали при нас
c) инквизицията била лоша - ами пак не си спомням да сме имали инквизиция. Нейната роля чудесно се изпълняваше по това време от турците.
2. Историята
a)ни била пълна с насилие.
Да бе но повечето войни, които сме водили са били или за да се защитим или да присъединим територии на който са живеели българи.
b) Левски бил педераст, а Ботев терорист - тук чисто и просто нямам думи. Целта е ясна: остави нацията без герои и ги карай да се чувстват мижитурки
3. Писменост - и тук се опитаха да ни пробутат шлйокавица и да пишем с латиница. Че ако я нямаше нашата писменост и българската църква, с голяма вероятност нямаше въобще да има българска държава.
4 Не сме имали толерантност.
Е точно затова циганите, които изселиха от западна европа се заселиха при нас. И точно затова не ги кастрирахме, както правеше Швеция.
Затова също не сме избили и турците в България навремето, както направи толерантната Турция с арменците.
Затова не избихме и евреите и още какво ли не.

Та общо взето целта е една: Лиши един народ от вяра, история и писменост и той вече няма да е народ. Ще е рая. И тогава можеш да правиш с него каквото си искаш.

А за някои от горно пишещите: Прочетете първо историята на България писана от българи, след това тази писана от чужденци, които са живели по онова време и чак тогава това което се пише от английските жълти вестници и от американските македониски такива.

Айде със здраве.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот lubo_kranchew » 3 Януари 2007, 02:20:16

И пропагандата и историята на един народ са неговата гледна точка и неговото тълкуване на спорни въпроси, така както му изнася. И за това аз поне не се учудвам, че има хора определяни като национални освободители и терористи едновременно. За българите Левски е национален освободител, за турците е терорист. Шамил Басаев за чеченците е национален освободител, за руснаците е терорист. И каква е разликата между ИРА и ВМРО - принципно никаква. Ама не все ще намерите някаква писаница, че едите са терористи, а другите революционери...
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот mammamia » 3 Януари 2007, 02:26:29

Моля,знам,4е е пълнолуние, но преди да изпратим Ботев като"класи4ески слу4ай" в отбора на Бен Ладен ,не може ли всеки да си отспи махмурлука? :roll:
.
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот pim1985 » 3 Януари 2007, 02:30:44

Любчо има си мяра и ти я прекрачи доста отдавна :!: Не ми се прави на космополитна личност с широки разбирания,защото си само един провокатор -комплексар и не заслужаш никаво внимание,същото се отнася и за тоник.Няма да ви отговарям повече на смехотворните постове.
Oci, oci, tvoje oci
kao sjajni biseri u noci
oci, oci, kad me gledaju
mojoj dusi mira nedaju
pim1985
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 3 Януари 2007, 02:33:39

tonic написа:
но така и нее разбирам защо в чисто исторически контекст, когато България лежи на 4 морета е гордост, а когато друг лежи на 4 морета вече става позор...това първо... и второ, така и не разбрах каква е връзката между онези времена и нашата липса на толерантност към днешна Турция /нали не тряябва да пренасяме безразборно/

за това съм съгласна, да.

тъй като си ме цитирала, не можах да поправя една своя грешка по невнимание, която поправих в моя постинг, но в името на фактологията все пак казвам, че имах предвид Сюлейман Паша, а не Осман Паша. не че някой е забелязал :D

П.П. впрочем не бих нарекла Ботев терорист ама и не го идеализирам толкова. спомням си как си говорехме веднъж с учителката ми по литература за неговото стихотворение "Ней". в него просто си проличава, че човекът си има една доста първична по-/раз-бойническа жилка, която обаче беше смитана набързо да не се вижда. коментираха се само разни факти и детайли, които се вписваха в този идеализиран комунистически образ на патриота, но такива неща като стихотворението "Ней" се подминаваха с мълчание. вие впрочем чели ли сте го това стихотворение?

не става дума за развенчаване на идоли, но нека си останем реалисти и да не живеем с разни идоли в главите. това си е форма на слепота.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот AnGeLy » 3 Януари 2007, 03:00:07

azbuk, всеки народ има нужда от идоли.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот azbuk » 3 Януари 2007, 03:08:31

AnGeLy написа:azbuk, всеки народ има нужда от идоли.

ами да, като онзи народ дето се кланял на Златния Телец в пустинята, нали знаеш какво станало с него?

Цитат:

1. Аз съм Господ, Бог твой, да нямаш други богове освен мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи.

и така нататък. има си мъдрост в тия заповеди, която не е чисто религиозна, а си е просто част от живота.
"Недостаток оригинальности...считался всегда первым качеством и лучшею рекоммендацией человека дельного, делового и практического."
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот AnGeLy » 3 Януари 2007, 03:10:57

azbuk написа: ами да, като онзи народ дето се кланял на Златния Телец в пустинята, нали знаеш какво станало с него?

2... не им се кланяй и не им служи.

Не се кланяме и не служим никому. Не сме издигнали златен телец. Просто изпитваме уважение и признателност.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот azbuk » 3 Януари 2007, 03:15:40

AnGeLy написа:Просто изпитваме уважение и признателност.

ами няма проблем с уважението. стига преклонението пред идолите на историята да не ти отнема виждането за настоящето.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Политика