• Advertisement

Особености на националните пътища и глоби

Обяви за пътуване с автомобил, продажба на самолетни билети и т.н.

Особености на националните пътища и глоби

Мнениеот onufriy » 10 Март 2014, 17:06:10

Миналата седмица пътувах през Сърбия и напр'их... Така де, издънка. Всъщност две, светнáха ме и в Австрия. Та сръбският полицай взе да ми обяснява, що за глоби ме очаквали и в резултат на това получи солиден... ами подкуп, така да се каже. Ядосан на себе си, реших да проверя глобите в Сърбия и сега си мисля, че съм си минáл тънко.

Та не за това ми беше думата де, ето няколко извадки от минис(т)ерството на транспорта, не знам доколко са меродавни:
Австрия
Сърбия
Турция
Белгия

Освен това, мисля, че тема, където се синтезират локалните особености на отделни страни, би била полезна.
Последна промяна onufriy на 10 Март 2014, 19:28:43, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 3):
ivan.1312velingradboyko123
Рейтинг: 13%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Re: Особености на националните пътища и глоби

Мнениеот boyko123 » 10 Март 2014, 18:56:21

Локални особености в Холандия - глобите са "да ти падне шапката". Не използвам по-пиперлив израз само защото форума не е 18+...

И така, току-що преведени глоби от официалния сайт на вътрешното министерство (суми в евро):

Неправилно паркиране - 90
Неправилно паркиране на инвалидно място - 370
Движение по или неоснователен престой в аварийната лента на магистрала - 370 (спиране по "внезапно възникнала естествена нужда" е основателен престой в аварийната лента, има тълкувателно решение на върховния съд! Дължи се само глоба за "ходене по естетвена нужда извън определените места, извън населено място" - 45 евро ;) )

Преминаване на червен светофар - 230 (преминаването на жълт светофар не се наказва)
Неспиране на знак "стоп" - 230 (независимо дали фактически е отнето предимство)
Отнемане на предимство - 230
Неправилно изпреварване - 230
Неспазване на дистанция, "натискане" на предния - 280 - 700, зависи от скоростта и дистанцията, най-високата глоба е при скорост над 120 км/ч и дистанция под 3м

Използване на мобилен телефон без "handsfree" - 230
Неизползване на предпазния колан (вкл. на задните седалки) - 140

Превишена скорост (ориентировъчно)
с 10км/ч - 59, 63, 67 (магистрала, извънградско, градско)
с 20км/ч - 162, 172, 180 (изпитано лично миналия месец ](*,) )
с 30км/ч - 271, 301, 316
с 40км/ч - 400, съд, съд
над 40км/ч - на съд и почти винаги отнемане на книжката за известно време
Фактическите глоби са с точност до километър превишение, за любопитните ето ги тук на холандски

Алкохол - до 0.5 / 1000 - ОК (за шофьори със стаж до 2 год. ОК е до 0.22 / 1000, после 360 евро)
0.5 - 0.8 -> 360
0.8 - 1.0 -> 500
1.0 - 1.15 -> 600 или съд
1.15 - 1.3 -> 750 или съд
над 1.3 -> съд и задължително отнемане на книжката
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
velingradonufriy
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот velingrad » 10 Март 2014, 20:00:02

Може да не е най-актуалната информация***, но във всеки случай дава представа, къде, какво и колко- Заеднопедия с други думи, ама кой ли я чете ;-)

Информация при пътуване в Европа с автомобил

+

Къде колко се плаща за глоби по пътищата

Глоби и наказания в Гърция за най-чести нарушения по пътищата

*** Нищо против, който желае да помогне с актуализирането :thumbleft:

p.p. Някои линкове бяха грешни- поправени са O:)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот boyko123 » 12 Март 2014, 22:44:09

Актуализирана :). За нашата губерния... Хайде и другите ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот setfan » 10 Юни 2014, 00:12:41

А може ли тук в тази тема да задам въпроса как минавате границата със Сърбия? Особенности?
Оставяте ли си 20-39 евро в паспорта преди да го подадете за да няма "проблеми"?

Аз пътувах веднъж с кола от Германия до БГ, през Сърбия. Ще опиша преживяното защото си беше фарс. Карахме БМВ закупено за човек от БГ съответно бяхме с временни номера. Моя спътник (докторант в Германия) беше направил застраховката по интернет от Герм. и беше включил преминаване през Сърбия. На границата митничаря ни отбива и вика "брато немаш зелена карта, ей тамо е гишето отиваш плащаш" [-X {120 евро мисля беше тогава}. Моя спътник отива към гишето и през това време митничаря ми вика "ей ходи го върни ще оправим работата". Връщам го аз преди да се е наредил да плаща 120 евро, и митничаря вика "давай 3о Евро ще ви оправя, ей тука си пропуснал да напишеш нещо на ръка, по-евтино е нали". Това беше на влизане вечерта. След цяла нощ каране през Сърбия и спазване на всички огранияения (имаше полиция на 2-3 знака 40) на сутринта в 6:30 на излизане пак ни отбиват. "Немаш зелена карата, как си карал през Сърбия ей тука отбивай" и не ни връща паспортите. Моя спътник изнервен реше да се разправя и започна а му обяснява как сме оправили проблема на влизане. Обче тоя митничар не приема. Влезна някъде с паспортите. Ние почнахме да се чудим какво да правим и седнахме на земята до колата да починем. След 30 мин. излезна някакав друг и даде паспортите. После на българската страна се заядоха, че липсвали някакви документи на колата...проблема беше бързо решен с 40-50 Евро. През това цялото време отстрани до нас "Белгийци", "Французи", "Германци" птъуващи към Турция с претоварени от чанти коли и бусове си минаваха за 5 мин. през границата ](*,) Та въпросът тук е има ли си рушвет по тези граници и колко е? Как стават тези номера. Аз корупцията не я уважавам ама никак!!!!
2 години преди тази случка пътувах от Англия с кола през Франция - Италия----Гърция. Никакви ядове :-"
/ако този пост не е за тук, го изтрийте/
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот onufriy » 10 Юни 2014, 15:39:40

setfan написа:А може ли тук в тази тема да задам въпроса как минавате границата със Сърбия? Особенности?
Оставяте ли си 20-39 евро в паспорта преди да го подадете за да няма "проблеми"?

Аз пътувах веднъж с кола от Германия до БГ, през Сърбия. Ще опиша преживяното защото си беше фарс. Карахме БМВ закупено за човек от БГ съответно бяхме с временни номера. Моя спътник (докторант в Германия) беше направил застраховката по интернет от Герм. и беше включил преминаване през Сърбия. На границата митничаря ни отбива и вика "брато немаш зелена карта, ей тамо е гишето отиваш плащаш" [-X {120 евро мисля беше тогава}. Моя спътник отива към гишето и през това време митничаря ми вика "ей ходи го върни ще оправим работата". Връщам го аз преди да се е наредил да плаща 120 евро, и митничаря вика "давай 3о Евро ще ви оправя, ей тука си пропуснал да напишеш нещо на ръка, по-евтино е нали". Това беше на влизане вечерта. След цяла нощ каране през Сърбия и спазване на всички огранияения (имаше полиция на 2-3 знака 40) на сутринта в 6:30 на излизане пак ни отбиват. "Немаш зелена карата, как си карал през Сърбия ей тука отбивай" и не ни връща паспортите. Моя спътник изнервен реше да се разправя и започна а му обяснява как сме оправили проблема на влизане. Обче тоя митничар не приема. Влезна някъде с паспортите. Ние почнахме да се чудим какво да правим и седнахме на земята до колата да починем. След 30 мин. излезна някакав друг и даде паспортите. После на българската страна се заядоха, че липсвали някакви документи на колата...проблема беше бързо решен с 40-50 Евро. През това цялото време отстрани до нас "Белгийци", "Французи", "Германци" птъуващи към Турция с претоварени от чанти коли и бусове си минаваха за 5 мин. през границата ](*,) Та въпросът тук е има ли си рушвет по тези граници и колко е? Как стават тези номера. Аз корупцията не я уважавам ама никак!!!!
2 години преди тази случка пътувах от Англия с кола през Франция - Италия----Гърция. Никакви ядове :-"
/ако този пост не е за тук, го изтрийте/

На мен досега в Сърбия зелена карта не са ми търсѝли, май отдавна я махнаха...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот setfan » 10 Юни 2014, 18:42:31

onufriy написа:
setfan написа:А може ли тук в тази тема да задам въпроса как минавате границата със Сърбия? Особенности?

Аз пътувах веднъж с кола от Германия до БГ, през Сърбия. Ще опиша преживяното защото си беше фарс. [/i]

На мен досега в Сърбия зелена карта не са ми търсѝли, май отдавна я махнаха...

Не съм споменал, че случката беше 2011 год. Но няма значение предполагам, че решат ли да те рекетират все ще намерят за какво да се заядат. От тогава не ми е и хрумвало да минавам от там с кола :rr:
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Назад към Пътуване