• Advertisement

Може ли с немски номера за БГ?

Обяви за пътуване с автомобил, продажба на самолетни билети и т.н.

Може ли с немски номера за БГ?

Мнениеот rokobaroko » 12 Май 2015, 15:05:10

здравеите имам въпрос купих кола тук в германия я регистритах тук с немски номера и туф,валиден на мое има,въпроса ми е мога ли да я закарам в бг,и да си я карам там като и направаря там бг регистрация,или първо трябва да се отпише тук и да се купят транзитни номера,има ли вариянт да не се купуват транзитни номера а да си я закарам с немските и какво друго ми трябва
Последна промяна boyko123 на 12 Май 2015, 17:29:11, променена общо 1 път
Причина: Кирилица!
rokobaroko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Може ли с немски номера за БГ?

Мнениеот bknf » 12 Май 2015, 20:22:02

Щом имаш немски номера с валидна на тях застраховка, то можеш да си я караш до там.
Транзитните номера са ако нямаш други.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот boyko123 » 12 Май 2015, 23:00:50

Той че може да я кара до БГ с немски номера ясно. Въпроса е може ли да я внесе и регистрира в България, ако не е отрегистрирана в Германия?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот daisy » 12 Май 2015, 23:10:48

Вероятно ще може да я регистрира, но ще трябва и да я отрегистрира в Германия.
Помагах преди години на братовчед ми да си купи кола от Германия и й сложиха транзитен номер и с него се прибра. Той просто става невалиден след месец, ако не се лъжа (не съм напълно сигурна). Застраховката също е временна. Така просто всичко изтича, а през това време колата е записана в Бг.
Последна промяна daisy на 13 Май 2015, 22:00:58, променена общо 1 път
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот naselo » 12 Май 2015, 23:37:50

Аз съм го правил.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот rokobaroko » 13 Май 2015, 11:23:58

благодаря колеги за отговорите но не разбрах много ясно,мога ли да регистрирам колата в бг като я закарам с немските номера без да я отписвам тук,защото ако я отпиша трябва да взема транзитни а какав е смисала да плащам щом тя си има TUF още една година и застраховка,идеята е да се избегнат тези допълнителни разходи и трябва ли ми зелена карта ако съм с немски номера и от къде да я взем,благодаря предварително ако някои може да отговори моля направете го.може ли да се отпише колата от бг

В Заедно се пише на кирилица. Следващия пост на маймуница трия директно! Бойко
rokobaroko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот EdiMi » 13 Май 2015, 12:26:10

rokobaroko написа:................ разбрах много ясно,мога ли да регистрирам колата в бг като я закарам с немските номера без да я отписвам тук,защото ако я отпиша трябва да взема транзитни ........................................ зелена карта ако съм с немски номера и от къде да я взем,................................може ли да се отпише колата от бг

Ще кажа личен опит от преди известно време, като не вярвам да има драстична промяна.
1.При отписване на колата с цел експорт от Германия, номерата с прилежащата им застраховка се "връщат"/от където са получени/. Това пък означава/в зависимост от условията на застрахователя по полицата/ възможност да се възстанови част от внесената премия до края на застрахователния период.
2.След това се "издават" транзитни със застраховка за тях.
3. При смяна на собственост или талон и номера/покупко-продажба или смяна на обичайно обитаване/ на МПС с немски номера, в КАТ се удостоверява и свалените номера си ги получава собственика с цел да си ги занесе и "върне" в Германия по описания в т.1 начин.
Така се правеше преди време. Т.е. пътува колата до БГ с немските номера, в КАТ се сменя талон или собственост/в зависимост от процедурата в момента/ и немските номера се връщат в Германия с цел - опцията по връщане на част от застраховката.
Като задължително си запазваш номерата и ангажимента по връщането си е твой. Друг проблем няма. Процедурата мисля се казваше "зачисляване".
Дано съм полезен с тази информация.
П.С. Мисля, че имаше опция да признаят немския TUV, НО за това не съм сигурен.
Последна промяна EdiMi на 13 Май 2015, 12:28:21, променена общо 1 път
В България, българинът не искал и не можел да работи, НАПРОТИВ, в България българинът иска и може да не работи.
Няма значение дали котката е черна или бяла, а дали лови мишки. Или не!?
EdiMi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот onufriy » 13 Май 2015, 12:27:47

rokobaroko написа:благодаря колеги за отговорите но не разбрах много ясно,мога ли да регистрирам колата в бг като я закарам с немските номера без да я отписвам тук,

може
защото ако я отпиша трябва да взема транзитни а какав е смисала да плащам щом тя си има TUF още една година и застраховка,идеята е да се избегнат тези допълнителни разходи

ми щото предишният собственик трябва да плаща данъци и застраховки, ако не си я ресгистрирал на свое име, разбира се.
и трябва ли ми зелена карта ако съм с немски номера и от къде да я взем,благодаря предварително ако някои може да отговори моля направете го.

не
може ли да се отпише колата от бг

не, номерата трябва да се върнат обратно в Германия (поне аз така направих де).

В Заедно се пише на кирилица. Следващия пост на маймуница трия директно! Бойко
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот rokobaroko » 13 Май 2015, 15:23:01

добре,да видим дали сам разбрал правилно.колата е на мое име застраховката също с немски номера е не ми трябва зелена карта отивам с нея до бг ,регистрирам на мое име и връщам номерата тук,или пращам по пощата номерата на приятел тук да ги върне
rokobaroko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот EdiMi » 13 Май 2015, 15:37:33

rokobaroko написа:добре,да видим дали сам разбрал правилно.колата е на мое име застраховката също с немски номера е не ми трябва зелена карта отивам с нея до бг ,регистрирам на мое име и връщам номерата тук,или пращам по пощата номерата на приятел тук да ги върне

Да.
Не знам само, връщането може ли да не е лично или с куриер. Ще питаш. След като е с нормална немска регистрация, всичко е на твое име, караш из ЕС и няма нужда от допълнения. В РъБъ писах как е. Да не говорим `що коли се карат с немски номера. Уж лизингови.... или на "приятели". Ама т`ва е друга тема, бира, дъвка и прочие ;-)
В България, българинът не искал и не можел да работи, НАПРОТИВ, в България българинът иска и може да не работи.
Няма значение дали котката е черна или бяла, а дали лови мишки. Или не!?
EdiMi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bknf » 13 Май 2015, 17:23:26

Няма как да да пратиш номерата по пощата. Някой трябва да иде там лично - с всички документи.
https://www.kroschke.de/kfz-zulassungss ... elden.html
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот rusenec » 14 Май 2015, 11:20:06

rokobaroko написа:добре,да видим дали сам разбрал правилно.колата е на мое име застраховката също с немски номера е не ми трябва зелена карта отивам с нея до бг ,регистрирам на мое име и връщам номерата тук,или пращам по пощата номерата на приятел тук да ги върне

Можеш спокойно да отидеш с колата до Бг , нo преди да се регистрира в КАТ , трябва да и се направи "Abmeldung" в Германия.За което ще трябва да пратиш на твоя приятел не само номерата , а и двата талона, и след това той ти ги праща обратно .
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот ysmivka » 14 Май 2015, 15:19:52

Невероятно е как по един нищо и никакъв въпрос, звучащ почти абсурдно, могат да се изпишат купища още по-невероятни отговори. Единственото което искам да кажа е, че дори аз случайно знаейки отговора на този въпрос съм вече почти раздвоена, какво може, защо го може и дрън-дрън. Тези които не знаят отговора а наистина ги интересува, ами да не са чели, техен проблем.
По въпроса: подобно занимание е смислено само ако става въпрос за собствена кола, която искате да си оставите за лично или на роднина ползване в България. Колата си отива с немския номер в Бг, в Кат се прави договор за покупко-продажба, колата се регистрира на новия собственик, подписвате документ, че ще върнете сами немските номера в Германия. Копие от новата регистрация и че ще си върнете сами номерата се превеждат на немски, договора за покупко-продажба си го получавате на немски. В Германия връщате номерата в Zulassungsstelle-то, отписвате колата, Autobrief-а се връща.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот rokobaroko » 14 Май 2015, 19:08:58

благодария за отговорите .това в идеята колата е хубава и здрава на мое име е и немска регистрациа искам да си я оставя в бг за ползване но не разбрах защо да правя договор за покупко продажба след като искам да си я регистрирам на мое име и не мога ли да я отпиша оттам защото може да не идвам до германия отново
rokobaroko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ysmivka » 14 Май 2015, 19:55:28

:) ако няма да идваш отново в Германия си постъпил много умно, регистрирайки колата в Де. Не знам дали е възможен твоя вариант, отиваш в цуласунгсщелето и питаш. Някой трябва да пълни хазната :( .
Последна промяна ysmivka на 14 Май 2015, 20:10:30, променена общо 2 пъти
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Следваща

Назад към Пътуване