• Advertisement

За чалгата

Тралалалааа

Мнениеот Wiguru » 18 Декември 2005, 17:45:06

A запитвали ли сте се откъде идва тая асоциация чалга->простотия?
А и не е хубаво да се бърка народна музика (дето едно време я въртяха много по сватби, сега не знам вече, интелигентна и приятна музика със смислени текстове) и чалга (кадето разни, дето на квичащи мелодии два тона не могат да вържат, пеят за банани и подобни..).

Ако някой от чалга-феновете ми намери текст, който поне малко смисъл да има, ще си продам електрическата китара и ще си купя микрофон, хехе.

Чалгата се появи 90-те години у нас (официално) като някаква смесица от сръбско и циганско, ама нещо нашите съвсем я изчанчиха, та съвсем се не трае. Иначе корените на чалгата са разни цигански изпълнения в катуна, доколкото не ме лъже общата ми култура. Но в края на краищата е важно какви чувства предизвиква тази музика в хората. На мен ми е отвратителна, на други им харесва, хората са различни, очевидно, затова Live and let the other live too, с което официално разрешавам слушането на чалга в мое отсъствие, хаха
Аватар
Wiguru
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот nikolandotcom » 28 Декември 2005, 00:26:28

И аз съм на мнение(s.a. Wankata, tsetsi), че хората в БГ са взели своето решение, какво и как да слушат!
Това не е случайност, може би в началото на 90те беше не на място, но с течение на времето хора от всички обществени прослойки слушат попфолк музика.
Така както в Гърция, Сърбия, и другите съседи се слуша попфолк музика, така и при нас това е народна представка..

Едно може да им се признае на Пайнер и др. - добър нюх, добър маркетинг, добре оправлявана индустрия.

А пък и на 2-3 малки, според мен компанията определя посоката.. :lol:

Cheers
DN
Аватар
nikolandotcom
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот Orel_S_Oriz » 7 Януари 2006, 01:46:30

Някой питаше за песен (чалгия) дето да има смислен текст?
Емилия - Която
ок? марзи ме в момента да пиша текста просто, който иска може да си я намери в краен случай ще му я пратя на пощата.

и все пак какво е значението дали ще слушаш (говоря примерно) едни неща на английски или ба български? на английски ако ви звучат по-добре ок!

РЕСПЕКТ!

Кали и Пикасо - Чужда - хип-хоп-7/8
и да разклатиме дансинг-а!
Аватар
Orel_S_Oriz
Роден писач
Роден писач

Снимки: 2
Благодарил: 115 пъти
Благодарено: 60 пъти

Мнениеот BFD » 10 Януари 2006, 14:58:28

"Културата на един народ е огледалo на ду6ата му"!
BFD
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetsi » 10 Януари 2006, 15:20:02

Аз мога да посоча много песни със смисъл но за сега ето една: Само миг моя - на Руслан Майнов за борбата с дрогата.
Аватар
tsetsi
Тукашен
Тукашен

Мнениеот witchkraft » 28 Февруари 2006, 10:02:47

velingrad написа:Aз пък слушам и уродливи типове, защото съм отраснал с AC/DC, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple, Queen, Beatles и ФСБ, Диана Експрес, Щурците, Сигнал.Е как да ги сравнявам с Преслава и т.н.т.?
Подчертах въпроса -отговарете ми на него. :wink:

е и аз слушам "уродливите дето грачат" :-) Макар, че Трая ( Nightwish) и някои други едва ли бих ги нарекла уродливи :-)
въпреки всичко няман нищо против да си слушам отвреме на време Слави Трифонов, Анелия,Преслава,Глория или Каризма. Аз мисля, че те имат хубави гласове и хубави текстове. Слушам си ги като ми стане мъчно за България. А ако направим едно сравнение между Азис "напипай го..(сърцето ми)", Упсурд "бай х*й...(немаш елементарно възпитание)" и Контрол с "най- щастливия ден" на нито еднo от тритe не бих се спряла. А и тия касавци :-) дето аз ги слушам, ако английският не ми беше толкова зле за да си ги преведа, едва ли бих ги слушала преди да си легна :-). Така, че нека сме толерантни и всеки си слуша каквото иска.

P.С. Лично на мен ми харесват клиповите на Анелия. Страшно красиво момиче! Тя няма нужда да си слага силикон където и да било. :-) Красивото си е красиво. :D :D
Аватар
witchkraft
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Lancealot » 28 Февруари 2006, 10:58:58

Здрасти, и аз съм голям фен на Nightwish, но за разлика от теб съм подчертано нетолерантен към чалгарите(простаците). Не ги харесвам, дискриминирам ги, и не общувам с тях. Добре, че около мен няма такива морони. За мен не са от Бг, а от Чалгария. Радикален съм да, но не понасям простотия. А за тези с "хубави" текстове - за мен са само сладникави любовни песни, но все пак са по-добре от останалата плебейска "музика".

Толкова, че вече ми се иска поне за ден да съм с тяло на химик и акъл на скин :)

ПС: А, за онези, които случат "само по купони" - _|_ !
Аватар
Lancealot
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Orel_S_Oriz » 28 Февруари 2006, 11:26:59

Не понасям и аз металите! Това не означава, че трябва да сложа под общ знаменател всички. Това каква музика слушаш не те определя какъв си! Ако искаш да ми кажеш, че тъпия метал дето ходи с тия черни дрехи пуснал е дълга коса, за да прилича на жена ходи с кобинки и през лятото е много културен и интелигентен в стремежа да се оригне по-силно от количеството изпита бира ... не мерси по-добре да съм прост. Изобщо тия крайни изказвания са пална идиотщина и не правят чест на никой. Всеки да си слуша каквото иска. За или против чалгата може по тази логика да се отвори тема за или против рапа, за или против метала, за или против джаза и да не продължавам. Аз лично поп-фолк (поне ако бяхте толкова запознати щяхте да направите разликата между чалга, поп-фолк и сръбска музика) та аз лично поп-фолк слушам напоследак често отбрани песни. Но като цяло слушам български рап. Колумбиеца и М'глата - 2002 мисля, че смисъла на песента е доста ясен и все който има желание преди да критикува нещо може поне да изслуша 1-2 песнички.

Респект! 8)
Аватар
Orel_S_Oriz
Роден писач
Роден писач

Снимки: 2
Благодарил: 115 пъти
Благодарено: 60 пъти

Мнениеот nstoya » 1 Март 2006, 19:00:28

Айде бе, че чалгата я има навсякаде. Ами тази Газолина дето я бяха пуснали последно през лятото. Да не би да не е чалга. Пък и не само това. Като пуснеш МТV половината и повечето са такива. Всичките са един дол дренки. Само че от малко по-различни измерения. Пак и награди си раздават освен това.

Ама това е - на който му се слуша чалга ми да слуша, само при мен да не идва.
- Denken gefährdet die Gesundheit!
- Internet Explorer - the best browser in the world!
- Microsoft - fixing the problems you didn't have
Аватар
nstoya
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petyasun » 2 Март 2006, 09:28:22

Така като прочетох писаното до сега имам чувството, че някои хора не различават чалгата от поп-фолка. Чалгата е кръчмарска музика изпълнявана от не много надарени на глас, но надарени на други неща каки. Текстовете й са най-честно безмислени, но пък развеселяват хората (които и без това вече са весели под въздействието на алкохола). Докато текстовете на поп-фолк музиката са смислени и най-често с някакво послание към слушателите.
Например любовното обяснение на Тони Дачева и Найден Милков. Посланието е към тези, които не са срещнали още тази изпепеляваща любов, като тяхната, да не се отчайват, все някога ще я срещнат. Това пожелават певците. Пример:

Грях ли е, че съм те срещнал?
Грях ли са и наще дни?
Че сърцето, ми горещо
ден и нощ за теб тупти.
Ти дойде, като стихия
моя свят, ти промени.
Сякаш всичко, бе магия
с мен бъди завинаги.
Припев:Грешни сме,но любовта е сляпа.
Грешни сме, това ни е съдбата.
И ако си с мен,с мен бъди отвъд земята.
Само ти си, мойто слънце.
Само теб бих, искал аз.
И пред бога грях да имам.
Аз на друг небих те дал.
Няма нищо, на земя.
С него аз, да те сравня.
Луда страст, ми е в душата
и без теб немога аз.

и още един:
Тръгнали сте вий, млади българи
в Канада,Америка да работите. (2)
Припев: Ах, върнете се мили българи,
за вас плаче родна майка България. (2)
Раснали сте вий, бедни, но с мечти,
търсите си бъдещето в чуждите страни. (2)
Припев:Не забравяйте майки и бащи,
със съзли на очи живеят в тези тежки дни.(2)

или:
Често бе коварна с мене любовта,
само ти ме чакаш вярна българска земя.
Пращаха ме в ада злите ветрове,
само ти не ме предаде българско небе.
Припев:
До сетен час българин съм аз,
над лика ми се развява знаме с огнен лъв.
До сетен час българин съм аз,
никога вода не става българската кръв.
Търсих по земята място най-добро,
но за мен си най-добрата ти-Българийо.
Чакал съм закрила в чуждото гнездо,
но за мен си майка мила ти-Българийо.

Другите текстове на чалгата, както вече споменах, нямат никакъв смисъл: пее се за банани, за секс и оргии и т.н. От тях няма да давам примерни текстове, защото и аз не ги харесвам.

Та това беше от мене. Просто исках да разгранича чалгата от поп-фолка.
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот petyasun » 2 Март 2006, 09:29:54

Ето още един текст за домашна. Нека вие сами да определите към кои спада:

Я кажи ми облаче ле бяло
отде идеш, де си ми летяло?
Не видя ли бащини ми двори
и не чули майка да говори:

“Що ли прави мойто чедо мило?
С чужди хора чужди хляб делило?”
Ти кажи й, облаче ле бяло,
жив и здрав, че тук си ме видяло.

И носи й от мен много здраве.
Много мина мъничко остана.
Иде време дома да се върна,
да се върна, майка да прегърна.
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mr.Bombastic » 2 Март 2006, 09:40:17

Петя, последният текст какво общо има с поп-фолк-а и чалгата? Не спада към нито един от двата "стила" музика.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот Rince » 2 Март 2006, 10:26:03

Mr.Bombastic написа:Петя, последният текст какво общо има с поп-фолк-а и чалгата? Не спада към нито един от двата "стила" музика.

Изпълнява се и от поп-фолк изпълнител(и) доколкото си спомням! :? :roll:
Аватар
Rince
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Liska » 2 Март 2006, 13:53:59

petyasun написа:Така като прочетох писаното до сега имам чувството, че някои хора не различават чалгата от поп-фолка.

Права си аз не правя такава разлика. За мене поп-фолка е "рекламното" име на чалгата. И е точно толкова комерсиално, колкото и синонима му.
А най-любим ми е Азис. Като запее едни любовни мелодии, едни ахх...и като закърши гласче и снага.., аве да ти раздере сърцето направо...
Виж ако говорим за фолклорната, демек, народна музика това става друга тема и няма общо с предишнита...
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот makeno » 2 Март 2006, 15:01:37

Rince написа:
Mr.Bombastic написа:Петя, последният текст какво общо има с поп-фолк-а и чалгата? Не спада към нито един от двата "стила" музика.

Изпълнява се и от поп-фолк изпълнител(и) доколкото си спомням! :? :roll:

много попфолк изпълнители изпълняват и народни песни.така казват,че не само чалгари ами и народни певци.аз лично нямам нищо притив чалгата и някои песни си ги слушам с удоволствие,други-не!
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Музика, концерти и театри