• Advertisement

За чалгата

Тралалалааа

Мнениеот daisy » 3 Декември 2006, 17:16:57

За мен, например, е, когато се прави и изпълнява от хора, които нямат никакво понятие от музика и обикновено не се отличават с особен интелект. И текстът е често много пошъл. Теодоси Спасов си е музикант и въобще не може да се сравнява с гореописаните.
Иначе досега не съм се сещала да погледна в някой тълковен речник ... Но бих се радвала, ако някой ме информира за научното определение на тази дума.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот klatilina » 3 Декември 2006, 17:29:13

думата "чалга" на турски означава "песен".
А думата "чалгаджъ" (оригинален правопис calgaci ) означава "музикант".
в един тристически гайд за бг дават определение като сватбарска музика и показват няколко снимки на оркестри циганьори.
Аватар
klatilina
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот stereo_girl » 3 Декември 2006, 17:42:45

АААААААААА ето защо тези цигани на Пайнер феста така ентусиазирано се тресяха! :D Хопала
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот vwpolo » 3 Декември 2006, 22:56:21

аз знам че думата ЧАЛГЪ е на цигански и значи музика. Все пак ще питам някой турски колега има ли такава и на турски

все пак ме изненадвате колко плоско гледате на нещата - някой слуша чалга => еди кво си... разочарование :?
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот velingrad » 3 Декември 2006, 23:46:08

vwpolo написа:все пак ме изненадвате колко плоско гледате на нещата - някой слуша чалга => еди кво си... разочарование :?

Не се връзвай толкова -погледнете речника, на 1-ва страница на Темата!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот stereo_girl » 4 Декември 2006, 21:18:46

Ако някой го вълнува как се става чалга певица ето тука:

http://www.vbox7.com/play:58df8dfc
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisy » 4 Декември 2006, 22:52:49

Като гледам, имам необходимите физически данни. Сега остава и подходяща песен да си намеря. :lol: :lol: :lol:
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот vwpolo » 5 Декември 2006, 00:38:30

daisy написа:Като гледам, имам необходимите физически данни. Сега остава и подходяща песен да си намеря. :lol: :lol: :lol:

под 23 и готова да спиш с всеки, който иска да ти спонсорира кариерата?
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот stereo_girl » 5 Декември 2006, 10:30:11

Много ми хареса сравнението с циганина, люпещ семки :D
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Мнениеот criyo » 11 Декември 2006, 00:58:13

klatilina написа:
daisy написа:Много съжалявам, но тези последните правят балканска музика, а не чалга. Поне за мен. И няма нищо общо с постните певици с по 300 пластични операции и нулеви музикални способности.

а каква е разликата между балканска музика и чалга? има ли някаква класификация какво точно е чалга и какво балканска музика? ако може и с музикална терменология да се подплати, че да ми стане по ясно. например размер, тоналност, ладове. и дали турбо фолка е чалга също.
аз единственото, което знам и е написано в тълковен речник е думата чалга = сватбарска музика от там нататък всичко е интерпретация.

Абе клатина, искаш ли да пробваш да обясниш защо по дяволите постваш флайер на дръм-н-бейс парти в тема за ЧАЛГА?!? :evil:

В момента съм готов да скоча на клавиатурата и яко да те нахраня, но очаквам някакво логическо обяснение от теб!
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот kanchev » 11 Декември 2006, 01:20:59

Мда тва с циганина и семките беше добро.ма и тва с зеленчуковия бизнес :D :D
kanchev
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот klatilina » 11 Декември 2006, 13:46:03

criyo написа:
klatilina написа:
daisy написа:Много съжалявам, но тези последните правят балканска музика, а не чалга. Поне за мен. И няма нищо общо с постните певици с по 300 пластични операции и нулеви музикални способности.

а каква е разликата между балканска музика и чалга? има ли някаква класификация какво точно е чалга и какво балканска музика? ако може и с музикална терменология да се подплати, че да ми стане по ясно. например размер, тоналност, ладове. и дали турбо фолка е чалга също.
аз единственото, което знам и е написано в тълковен речник е думата чалга = сватбарска музика от там нататък всичко е интерпретация.

Абе клатина, искаш ли да пробваш да обясниш защо по дяволите постваш флайер на дръм-н-бейс парти в тема за ЧАЛГА?!? :evil:

В момента съм готов да скоча на клавиатурата и яко да те нахраня, но очаквам някакво логическо обяснение от теб!

иформация давам. интерпретацията е оставям за разбирачите.
за мен е днб чалга.
а всъщност няма значение, щото и без това нямам интерес към темата и не се вълнувам дали тва е събкултура или начин на мислене и стереотип. аз слушам съвсем друг вид музика и тва кво слуша пешо или мара си е тяхна работа. всеки си има право да обича каквото си обича и е още по-селски да се обсъжда, да се генерализира и да се дават неадекватни и ненужни съвети.
Аватар
klatilina
Роден писач
Роден писач

Мнениеот criyo » 11 Декември 2006, 23:37:24

Да сравняваш дръм-н-бейс с чалга...особено пък проекта на Кух, който е джаз и дръм-н-бейс...не нямам думи. Ти ************ се.
Още по зле е да пишеш, че не слушаш дръм...за чий дявол тогава се хабиш да пишеш глупости? И след като е селски да се генерализира, защо по дяволите си седнала да генерализираш дръм-н-бейс-а, при положение че дори и един артист сигурно не знаеш?!?

модерирано: vel...
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот klatilina » 13 Декември 2006, 19:29:54

criyo написа:Да сравняваш дръм-н-бейс с чалга...особено пък проекта на Кух, който е джаз и дръм-н-бейс...не нямам думи. Ти ************ се.
Още по зле е да пишеш, че не слушаш дръм...за чий дявол тогава се хабиш да пишеш глупости? И след като е селски да се генерализира, защо по дяволите си седнала да генерализираш дръм-н-бейс-а, при положение че дори и един артист сигурно не знаеш?!?

модерирано: vel...

хаха, разбра ли кво e написнао от мен въобще?
напротив пиша, че не слушам чалга... но и не я мразя, даже ми е забавна до някъде.
казах, стила е " д'н'б чалга ", а не че е чалга, става въпрос за категории в определена музикалНо стилова ориентация.
в сърбия например има днб базиран на турбо фолка, което принципно е паралел на нашата чалга (турбофолка имам предвид). респективно оркестър карандила са чалга, защото свирят сватбарска музика, а кух им прави ремикси в днб и брйкбийт варианти. като събере едното с другото прави ДНБ ЧАЛГА.

В МОМЕНТА, В КОЙТО ТИ пиша слушам Trans Balkan Express - OMFO и rare jazz fusion gems, който имат дъб ремкси, което може да се интерпретира като дъб чалга и тн.
дръм анд бейз си слушам. даже ходя най редовно на партита на хоспитал, ренегейт харрдуер и еос. и не само днб слушам, миналата седмица например ходих на концерти на енио мориконе и туул.
Аватар
klatilina
Роден писач
Роден писач

Мнениеот criyo » 13 Декември 2006, 20:35:05

Да кажеш че кух прави ремикси на сватбарска музика...не знам, доста е далече от турбо-фолк-днб, хех чувал съм за srbscore, ама сърби да ремиксират днб в тяхната чалга, дори да го има е много по-различно от теодосии спасов и кукер ремиксед. Поне чула ли си албума? Все пак не смятам, че е правилно човек, който слуша артистите на хоспитал и ренегейдж да няма уважение към кух, който наистина се доказа като талант, най-малкото е вторият човек издал винили в чужбина със своя музика, който се пускат от audio, resonant evil, skitty, дори и на renegade hardware и therapy sessions. Но няма значение, всеки си мисли своето :)
Интересно ми е защо не го напишеш в dnb.cult.bg? ще ми е интересна реакцията :D
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Музика, концерти и театри