• Advertisement

За егоизма

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: За егоизма

Мнениеот vl » 1 Октомври 2012, 12:50:39

Точно!

Ами представяте ли си семейство, в което мъжът е купил хляб и не дава от него на жена си? Някога на село видях такива.
Не бяха в добри съпружески отношения, но чак толкова.......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот iniuta » 1 Октомври 2012, 13:32:43

onufriy написа:
iniuta написа:Повишили са мен в работата, а не Себастиан или Иван, който кротко си седи в ъгъла, не защото аз съм минала "като трактор" през него, vl, а защото аз съм по-квалифицирана, по-инициативна, давам предложения, защитавам идеи и не ме е страх от провал.

Това също не го разбирам като егоизъм. Това би било амбиция в позитивния смисъл и натегачество в негативния. Егоизъм би било следното: трима колеги имате общ pool със задачи. Ти идваш по–рано на работа и избираш за себе си "сладките" (лесни, интересни или каквито ви харесват), а колегите се занимават с остатъците.

Не е егоизъм разбира се. И аз това се опитах да обясня.
И натегачество не е, защото ако има такъв човек в екипа, ако останалите са читави ще решат проблема много бързо.

vl, не можеш да сравняваш колегите и семейството от примера на makeno. Колегите реално не са му никакви на него и той не е длъжен всеки път като носи грозде и шоколад да ги разделя с целия офис....
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот makeno » 1 Октомври 2012, 13:34:28

vl написа:Точно!

Ами представяте ли си семейство, в което мъжът е купил хляб и не дава от него на жена си? Някога на село видях такива.
Не бяха в добри съпружески отношения, но чак толкова.......

Това, както и примерът с водата в планината, за мен не е егоизъм, а лоши междучовешки отношения. Казах за мен какво означава егоизъм. Егоизъм е когато са купили на детето шоколад и то не дава на приятелите си, защото го иска целия за себе си. А когато не даваш на жена си хляб или вода на приятеля си в планината или не помагаш на близък в нужда, то просто си лош човек. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот vl » 1 Октомври 2012, 13:38:56

Така е, не сме длъжни винаги да черпим колегите си. И това според мен не е егоизъм. Но да си купим нещо за ядене и да не го споделим със семейството си......И то, когато сме го занесли в къщи.......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот boyko123 » 1 Октомври 2012, 13:49:57

onufriy написа:Това също не го разбирам като егоизъм. Това би било амбиция в позитивния смисъл и натегачество в негативния. Егоизъм би било следното: трима колеги имате общ pool със задачи. Ти идваш по–рано на работа и избираш за себе си "сладките" (лесни, интересни или каквито ви харесват), а колегите се занимават с остатъците.

Хм, аз пък имам донякъде проблем с термина "натегачество" - напомня ми доста на времето когато посредствеността си отмъщаваше на тези, които се опитваха да си гледат работата , с "натегач" и "който се цепи от колектива...". Да не се бърка с блюдолизтвото, то е описано още от Алеко в Бай Ганю... Апропос, как бихте превели "натегач" на английски, да речем? Не се сещам за хубав превод...

Колкото то егоизма, имах следния случай. Когато започвах работа в Холандия, 4 човека правихме нов отдел във фирмата, първата половин година беше лудница, работехме почти без спиране (случвало се е на много хора...). На предколедния "разговор за оценка" (evaluation talk, имат навика да ги правят всяка година тук, голяма досада) казах на шефа, че на този начин на работа не се издържа дълго време. Отговорът беше "Boyko, when I go to a customer on Friday and need a proposal by Monday, I am interested in getting the proposal done, not in your well-being. Your well-being is your responsibility, you have to put your own borders". (Кратък превод: Аз гледам да се свърши работата, ти трябва да поставяш граници колко можеш да свършиш). Оттогава гледам да поставям граници... в рамките на възможното :-). Дали това е егоизъм е въпрос на дефиниция, но ако е, за мен е здравословен егоизъм. В буквалния смисъл :-).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот onufriy » 1 Октомври 2012, 15:02:03

iniuta написа:
onufriy написа:
iniuta написа:Повишили са мен в работата, а не Себастиан или Иван, който кротко си седи в ъгъла, не защото аз съм минала "като трактор" през него, vl, а защото аз съм по-квалифицирана, по-инициативна, давам предложения, защитавам идеи и не ме е страх от провал.

Това също не го разбирам като егоизъм. Това би било амбиция в позитивния смисъл и натегачество в негативния. Егоизъм би било следното: трима колеги имате общ pool със задачи. Ти идваш по–рано на работа и избираш за себе си "сладките" (лесни, интересни или каквито ви харесват), а колегите се занимават с остатъците.

Не е егоизъм разбира се. И аз това се опитах да обясня.
И натегачество не е, защото ако има такъв човек в екипа, ако останалите са читави ще решат проблема много бързо.

Не мисля. Рибата се вмирисва откъм главата: ако началникът толерира подобни практики, има два варианта:
a) При професии с голяма конкуренция колегите си налягат маясъла, да не им изстине мястото.
б) Otherwise човек си събира парцалите и просто си тръгва.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот onufriy » 1 Октомври 2012, 15:25:02

Та да се изходя и аз генерално по темета: моето мнение е, че егоизмът се разраства там, където обществото регламентира отговорностите, които поема за индивида. Т.е. ако съседът ти в Долно Нанагорнище счупи крак, ти го мяташ в колата и караш към най–близката болница, щото там никога не е имало Бърза помощ и общността е изградила механизъм да си помага.
Преди години бях чел интересно изследване: Сляп човек застава да пресича улицата, колко хора биха предложили помощ. Та най–слаби резултати имаше в Амстердам, защото там просто имало инсталации за слепи по светофарите.

Въпреки това съм съгласен с vl: общност от егоцентристи се управлява (ако щете манипулира) далеч по–лесно от колектив. В тоя ред на мисли, кампанията от последните десетилетия за дискредитиране на профсъюзите е обезпокоителен пример.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 1 Октомври 2012, 19:30:21

Не, че ме сърбят пръстите, ама как е възможно, някой да твърди, че не е егоист- или никога не е бил? Ми няма такъв филм. Както и няма човек, който да не лъже, или да не е лъгал (имаше и Тема такава).
Ето защо, има и читав егоизъм, та и читави лъжи- туй то от мен :-"
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
elle
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот ysmivka » 1 Октомври 2012, 20:17:04

makeno написа: Купувам си грозде и си го нося с мен на работа. Обаче не черпя колегите, защото съм си го взел с желанието и нагласата да си го изям сам и то всичкото.

Не иска човекът да си дава гроздето, няма нищо лошо, по–скоро е детинска постъпка. Лошо ще е ако е готов на всичко, само и само да си изяде сам гроздето. А най–лошо ще е ако смята, че всичкото грозде по света е само за него.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот vl » 1 Октомври 2012, 21:45:15

velingrad написа:Не, че ме сърбят пръстите, ама как е възможно, някой да твърди, че не е егоист- или никога не е бил? Ми няма такъв филм. Както и няма човек, който да не лъже, или да не е лъгал (имаше и Тема такава).
Ето защо, има и читав егоизъм, та и читави лъжи- туй то от мен :-"

Има, има такъв филм. Аз например не се считам за егоист. Познавам и други такива хора-мои роднини, приятели, познати.

Читави лъжи и читав егоизъм??? Ти направо ме утрепа.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 1 Октомври 2012, 21:57:22

vl написа:... Ти направо ме утрепа.

...надявам се да не съм, щото ще си отидеш марцина ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот ljuba » 2 Октомври 2012, 09:57:26

А според вас от къде идва така наречения егоизъм-от възпитанието,от околната среда или от характера?
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот vl » 2 Октомври 2012, 12:38:27

Май всичките изброени от Вас фактори влияят върху оформянето на егоистичния човек.

Мен още от 5г. възраст са ме учили, че не съм само аз на тоя свят, въпреки че съм единствено дете. И че не трябва да преча на другите, с каквото и да е. Напоследък какъв % от родителите възпитава децата си по този начин?

Веднъж като се прибирахме отнякъде баща ми каза, че вече е много, много късно, за да се вдига шум. Часът беше 22,30. А сега като ги чувам как викат през нощта дори в 2 и 3часа! И естествено не ги е грижа, че ще събудят десетки или стотици хора, които сутринта трябва рано да станат за работа.

Ех, тази думичка "натегач" не съм я чувал от много години. Ежедневно я употребяваха в казармата. Това е човек, който винаги се стреми да се хареса на началството.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 4 Октомври 2012, 09:54:42

ljuba написа:А според вас от къде идва така наречения егоизъм-от възпитанието,от околната среда или от характера?

Имаше един британски биолог (убийте ме, ма не му се сещам за името), който имаше много интересна теория по въпроса. Преразказвам по памет: "В основата си човешкият мозък има малка сърцевина, отговорна за задоволяването на основните потребности на организма: храна, секс, удобства. Тази сърцевина не се различава по обем или устройство от същия сегмент в мозъка на гущер. Над този слой идва по–голям, бозайнически, отговорен за грижата за малките, членовете на стадото, собствения вид и пр. Най–отгоре има още един сегмент, човешки, отговарящ за абстрактното мислене и социалното общуване. В съвременото общество ние се оставяме да бъдем водени от гущеровата част: непрекъснато търсим удоволствие, рекламите са насочени към задоволяването на отделния индивид, пропагандира се ценността на отделната личност спрямо обществото (защото го заслужавате, за нас мъже/жени/деца и т.н.)."

Друг пример, подкрепящ част от горното твърдение, е описан от Елиът Арънсън в "Човекът, социално животно": Две шимпанзета са затворени в съседни клетки с решетка между тях. Едното има храна, другото – не. Това без храна започва да “проси“. Другото, с явно нежелание, показващо че то би задържало храната за себе си, почва да носи храна до решетката.

Та в резюме: аз смятам, че и егоизмът и алтруизмът са вродени, ролята на средата и възпитанието е да напрвят едното или другото доминантно.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ysmivka » 4 Октомври 2012, 11:32:44

Ако питаш мен, егоизма и алтруизма си знаят как точно е :)
Със сигурност има отключващи механизми и за едното и за другото.

Ще мине сигурно за намек мЪ, досега прочетох само един мъж който написа:
Желая Ви всичко добро, г-жи и г-да "ЗАЕДНО"!
и това е човекът зад профила apockapock.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник