• Advertisement

За егоизма

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: За егоизма

Мнениеот vl » 4 Октомври 2012, 14:56:01

Аз се сетих и за друго. Често в наши дни егоизмът е съпроводен от надменност, нахалство, арогантност, безцеремонност, алчност и още какво ли не.....
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот vessy72 » 4 Октомври 2012, 15:45:07

На мен ми се струва, че често егоизмът бива бъркан с егоцентризъм или дори с нарцисизъм. Смятам, че има здравословен егоизъм и най-неопровержимото доказателство за него е съществуването на човешкия род до днес (че нали се възпроизвеждаме именно благодарение на здравословния си егоизъм?). Хрумката не е моя, но я споделям напълно...
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Мнениеот vl » 4 Октомври 2012, 16:39:40

Не четеш назад. Това вече го обяснихме. Егоцентризмът е КРАЙНАТА И НАЙ-ЛОШАТА ФОРМА НА ЕГОИЗМА.

И още. Не бива егоизмът да се бърка със себеуважението и въобще грижата за себе си. Твърде различни неща са. Но напоследък се появиха твърде много книги, които се стремят да объркат тези понятия и съвсем да ни заблудят. Целта на това мероприятие също я обяснихме по-назад. Егоистът е предсказуем в действията си и е лесен за управление и манипулация.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vessy72 » 4 Октомври 2012, 17:16:14

vl написа:Не четеш назад.

Напротив! Следя темата от самото ѝ начало.
vl, имаш ли деца? Смятам, че какъвто и отговор да дадеш, причините за твоето и на партньора ти решение по този въпрос се основават на егоистични подбуди. А дали това е здравословен егоизъм или пък не, зависи единствено от собствената ти преценка (т.е. пак от собствения ти егоизъм ;))
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 4 Октомври 2012, 22:36:53

Бре какви въпроси, какви заключения, човек да онемее!

Ами те и крадците смятат, че са прави в начинанията си, убийците-също. Кои сме ние, че да ги съдим.....

Някога моят свако казваше:"Един излъгал и смята, че е прав, друг откраднал и той смята че е прав......"

Аз пък за егоизма ще кажа следното:"Прочетени калпави книги и като резултат криви разбирания....."
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот robo-pat » 4 Октомври 2012, 23:05:00

Едни мои мисли...
Ако допуснем, че егоизмът същесвува в спектър ( от 0 до 100%) и той е функцията на способността ни да взимаме решения т.е. егоизмът го разглеждаме като функция на живота ни, който е съвкупност от решенията ни, то тогава човек с нула процента егоизъм е мъртъв!
Ако не вземеш решение да спиш, да се храниш и да пиеш, тогава май не след дълго ще си мъртъв :) .

От друга страна човек с 100 % егоизъм е човек приличащ на черна кутия, кон с капаци и т.н. Ако би могъл да се сравни със страна, тогава се сещам примерно за Северна Кореа.

В този смисъл ми се струва, че егоизмът не само съществува във всеки от нас в отделна точка от спектъра, но и той има екзестенциална функция за самите нас.

Егоизмът може би го сочат като отрицателен хора, които страдат
в минало време - аз щях да бъда това и това, ако не беше това и това, можех да постигна това и това, ако някой не беше това и това направил или опитал да ме оцени - или
в бъдеще време, понякога това е завист-
той/тя направи това и това,а аз това и това /не/направих, затова сега той/тя е там, а аз съм тук и незнам къде си още.

Ако човек не се сравнява толкова често с другите, а се интересуваше от собствения си погрес, то тогава той ще си спести много голямо количество енергия, която иначе би се трансфомирала в завист или страдание.

Фиксирането върху собствените резултати и собствения прогрес е вероятно пътя към егоизма в здравословния му вид.

Потребители благодарили на автора robo-pat за мнението (общо 2):
makenoiniuta
Рейтинг: 8%

Аватар
robo-pat
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот vl » 4 Октомври 2012, 23:19:11

Такава математика според мен тук не е приложима. И вие бъркате егоизма със себеуважението и грижата за себе си. А те са твърде различни неща!

Защо си мислите, че ние критиците на егоистите съжаляваме за пропуснати неща или пък сега завиждаме на някого за успехите му? Да не би това да е написано в някоя нова книга? Преди 2-3г. ни обвиняваха, че завиждаме на плевенския хулиган Слави за "грандиозните му успехи" и поради това го критикуваме! Аз попитах не е ли възможно да изпитваме досада и отвращение, а не завист? Не си спомням какво отговориха останалите негови критици. А неговите почитатели направо бяха вбесени и гледаха на него като на Господ! Кои сме ние, че да критикуваме техния "Господ"?

И защо си мислите, че аз и други подобни на мен непрекъснато се сравняват с другите? Аз не го правя, а за другите критици на егоизма не зная.

Неслучайно днес пуснах темата за св.Франциск-един светец, който е достоен за преклонение. Дали е бил егоист, как мислите?
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот iniuta » 5 Октомври 2012, 05:06:14

vl написа:И вие бъркате егоизма със себеуважението и грижата за себе си. А те са твърде различни неща!

А може ли да дадеш конкретни примери от ежедневието за "себеуважение" и "грижа за себе си"?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот vl » 5 Октомври 2012, 14:07:00

Да, аз например всеки ден вземам най-различни лекарства-за кръвно налягане, за очно налягане, за спане, против алергии отвреме навреме. И много хора са така. Но това егоизъм ли се нарича? Преди седмица си сложихме семейно грипните ваксини.

Като излизам винаги се стремя да се облека прилично, а не със скъсани дънки и раздърпани фланелки. Винаги обличам едноцветна риза и нормален, приличен панталон, а не такъв, който наподобява дънковата кройка. Даже и къси такива си направих сега през август за най-големите горещини.

Някои вече дотолкова са се объркали, че смятат такова облекло за официално. Дори преди 1-2седмици ми го казаха. А то е твърде далеч от официалното. Просто е малко по-прилично.
Някога като бяхме малки ученици ни учеха, че облеклото е израз на уважение както към околните, така и към самите нас.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот iniuta » 5 Октомври 2012, 18:04:46

Хайде пак за облеклото :) Дискутирахме го това в една друга тема надълго и широко. Придържай се моля към сегашната.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот vl » 5 Октомври 2012, 21:37:29

Да, точно това се нарича себеуважение-да се обличаме добре. Ако обаче се увлечем дотолкова, че семейният бюджет сериозно пострада заради това наше старание, тогава положението клони към егоизъм.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vessy72 » 5 Октомври 2012, 21:45:28

Драги vl, а накъде според теб клони човек, тогава когато прави съпричастна широката аудитория с оценките си относно материите и вида на собственото си облекло, при това в теми, които не третират този предмет на размисли? В допълнение с гарнитура от лични мнения, които се поднасят изключително като меродавни и нетърпящи възражение?

Признавам си, че на мен това ми понамирисва на егоизъм (в смисъла, който ти влагаш в термина. Аз бих го окачествила като егоцентризъм ;))

Потребители благодарили на автора vessy72 за мнението:
contraintuitive
Рейтинг: 4%

Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 6 Октомври 2012, 11:30:15

Тази тема не е за лични нападки, а за принципни дискусии. В случая отговорих на въпроса кое е себеуважение и кое грижа за себе си. Явно и това не ти допада като формулировка.Ти си знаеш своето.
Какво значи меродавно мнение и нетърпящо възражение? Какво трябва да бъде то според теб, за да бъде приемливо?
Всичко, което досега написах се базира на прочетени неща и на житейски опит. Неслучайно обясних от кои "качества" е често придружен егоизмът.
Ако си мислиш, че темата е за похвала на егоизма твърде много си се объркала. И предишното ти включване беше доста нелепо, за разлика от други, които се включиха много по-смислено.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот vessy72 » 6 Октомври 2012, 15:57:33

vl, изобщо не съм имала намерение да те нападам. В случай, че си приел поста ми като лична нападка, извинявай и знай че не това е била целта му! Целта му беше да се опитам да илюстрирам колко субективно всеки гледа на "принципната дискусия" и как това се преплита със субективното разбиране на всеки един от нас относно егозима. С две думи, според мен няма хора, които не са егоисти.

Ти казваш, че всичко, което си написал досега се базира на прочетени неща и житейски опит. Нали не се съмняваш, че и останалите участници споделят мненията си именно базирайки се на опита си и прочетеното от тях? Поне според мен, ако някой не допуска съществуването на мнение, различно от неговото, или ако квалифицира и тълкува околните, но пропуска да погледне отстрани и себе си, е форма на егоцентризъм. И пак казвам - нищо лично! [-X
Последна промяна vessy72 на 6 Октомври 2012, 22:21:44, променена общо 1 път
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Мнениеот vl » 6 Октомври 2012, 21:20:30

vessy72 написа:
С две думи, според мен няма хора, които не са егоисти.

Откъде извира тази сигурност? На какво точно се базира? Житейски преживявания, прочетени книги, разказани истории, друго?

Защо си мислиш, че субективизмът ни е завладял до козирката? Не ти ли е идвало наум, че някои хора се стремят към максимална обективност и минимални пристрастия?
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник