• Advertisement

За егоизма

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: За егоизма

Мнениеот Mony60 » 7 Октомври 2012, 11:23:11

vl написа:Не ти ли е идвало наум, че някои хора се стремят към максимална обективност и минимални пристрастия?

Такива хора, които се стремят към максимална обективност и минимални пристрастия в Германия ги наричат "Päpstlicher als der Papst", а в България има една сходна поговорка: "Прекален светец и Богу не е драг!"
Иначе егоизмът си е човешко качество, стига количеството да не е огромно ( както солта в супата ;-) ).
Човек, който мисли първо за себе си и после за другите, не може да бъде наречен с право егоист, но има такива хора, който мислят само за себе си и след тях ако ще и потоп да става, това са истинските егоисти. :(
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот vl » 7 Октомври 2012, 12:40:04

Не мисля, че е редно точно тези хора да бъдат свързани с въпросната поговорка. Пресилено е. Те съвсем не са светци. Аз например съм от тях.

Поговорката се отнася за лицемерните "светци".

Егоизмът не е качество, а една лоша черта, която не би трябвало да се радва на такова широко разбиране и приемане. Но като че ли нещо се случи през последните години. Излязоха доста книги, които оправдаваха това "качество" и дори го поощряваха. Обяснихме защо стана така. Няма смисъл да се живее в заблуди. И аз се чудех на това, но от статии като по-горната разбрах "дълбокия смисъл" от тези книги.

А добродетелите вече изчезват и никой не напомня за тях нито в книгите, нито в медиите, нито в интернет, никъде.......

Ето някои от тях:скромността, смирението, уважението, отстъпчивостта, услужливостта, състраданието, себеотрицанието, алтруизмът, толерантността, опазването на природата и още и още.......

Можете да прибавите още.......
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот iniuta » 7 Октомври 2012, 13:10:22

vl написа:Егоизмът не е качество, а една лоша черта, която не би трябвало да се радва на такова широко разбиране и приемане

Т.е. егоизмът няма нюанси? И това казано от човек, претендиращ да е "максимално обективен и минимално пристрастен" ...хм..
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот vl » 7 Октомври 2012, 13:49:14

Нюанси? И нюанси ли трябва да търсим? Ами тогава нека да ги търсим и при другите "качества" като алчност, кариеризъм, наглост, надменност, арогантност, меркантилност и др.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот iniuta » 7 Октомври 2012, 14:00:10

vl написа:Нюанси? И нюанси ли трябва да търсим?
А защо не? Не правят ли така обективните хора?

vl написа:Ами тогава нека да ги търсим и при другите "качества" като алчност, кариеризъм, наглост, надменност, арогантност, меркантилност и др.
Нека. Само че в отделна тема, не в тази :)
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vl » 7 Октомври 2012, 20:56:12

Празни приказки.....Търсете ги без мен. Твърде много се хабих в тази тема. Каквито и аргументи да представя, някои хора си знаят тяхното. Дори не разбрах смисъла на темата. Да ни убеди колко ценно "качество" е егоизмът? Или?
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот iniuta » 7 Октомври 2012, 21:11:57

vl написа:..някои хора си знаят тяхното. ?
В това число и ти ;)

vl написа:Дори не разбрах смисъла на темата. Да ни убеди колко ценно "качество" е егоизмът? Или?

О не, няма скрити конспирации. Исках просто да разбера какво мисли форумната общност за егоизма, това е.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vl » 7 Октомври 2012, 22:51:32

И какво разбра? Научи ли нещо ново?

Тук изписаните страници са само няколко. А другаде се е стигало до десетки.......

Да участваме в такива теми-все едно да пълним каца без дъно.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 7 Октомври 2012, 22:56:49

vl написа:Празни приказки.....Търсете ги без мен.

...като "по-стар чиляк", требе да разбираш съвето-руски:
С точки зрения психологии, эгоизм присущ всем психически здоровым людям так как является следствием инстинкта сохранения. Эгоизм – это не плохая или хорошая оценка, а свойство характера, которое может быть развито в большей или меньшей степени.

Наздраве ;-)
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот vl » 7 Октомври 2012, 23:14:14

Уф и на английски да го прочета-все ми е едно! Изкривена представа за егоизма и толкова. Напразно се трепах да обяснявам кое е егоизъм, кое егоцентризъм, кое грижа за себе си и кое-себеуважение. В тези нови книжки, написани предимно от американски автори нещата са ТОТАЛНО ОБЪРКАНИ! И целта на объркването им обясних, давайки даже материал за четене. Толкова от мен. Изморих се.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот contraintuitive » 8 Октомври 2012, 21:16:37

vl написа:Ето някои от тях:скромността, смирението, уважението, отстъпчивостта, услужливостта, състраданието, себеотрицанието, алтруизмът, толерантността, опазването на природата и още и още.......

Можете да прибавите още.......

куража, да се притечеш на помощ на човек в беда, искренност...

извинявай това всичко което изброяваш са качества, които може да има човек, на който емоционалния "резервоар" e пълен до горе и който е бил истински, чистоплътен ЕГОИСТ. Освен това зависи от средата ти в която си отрасъл, от нагласите, житейския опит, интелектуалния багаж, средата в която живееш и т.н.
Пътувал ли си в самолет? Обясненията на екипажа на самолета за безопасност слушал ли си ги внимателно?
Като падне налягането в кабина и изпаднат кислородните маски от панела над главата ти, как е правилно да действаш? Ами естествено, че тази която е най-близо до тебе си я слагаш първо ТИ!!! Защо? Ами, за да можеш да помогнеш на другите, които не са успяли да намерят или сложат своята! ;)
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот jamiemirror » 24 Ноември 2012, 02:04:17

Бойко хубаво го е написал за границите.
Другия вариант на прекален алтруизъм според мен е изкуствено създаден - получаваме индивид който позволява да му се месят и определят отвън неговите собствени цели, задачи, ценности и приоритети. Беззащитен, става точно овца за доене, стригане и клане... точно на това учат и хората в България от десетилетия. Човек има точно толкова права, колкото е способен да защити - научете се да казвате "не" без притеснение.
jamiemirror
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот vl » 31 Март 2013, 21:37:41

Днес новият папа каза, че егоизмът може да унищожи семейството и да убива хора. Според мен е прав. Твърде много примери могат да се дадат.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот AsenIlievvv » 28 Февруари 2018, 01:41:34

ВСЕКИ МИСЛИ ЗА СЕБЕ СИ НА ПЪРВО МЯСТО И НЕ СЕ ПОСТАВЯ НА МЯСТОТО НА ДРУГИЯ ИЛИ ГО ПРАВИ СЛЕД КАТО ЗАГУБИ НЯКОГО ИЛИ НЕЩО! ЗА ВСИЧКО Е ТАКА! НАВСЯКЪДЕ Е ПЪЛНО С ИЗМАМНИЦИ! ХОРА, ХОРА И ХОРА! АЗ БЯХ ИЗМАМЕН ОТ ЛИЦЕ, КОЕТО СЕ ПРЕДСТАВЯШЕ ЗА УСПЯЛО И Е ГОТОВО ДА ПОМОГНЕ НА ВСЕКИ! НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ НА НИКОЙ ОТ ФИРМА BROKER DEFENSE, CHECK AND PAY, WARNING TRADING. Ето това също е егоистично, вие коментирате дали е добро качество, а аз директно си казвам лицето, което ме е предало! Това му е достатъчно! Дано му се върне някой ден... :^o :^o :^o :^o :^o :^o :^o :^o :^o
AsenIlievvv
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот AsenIlievvv » 28 Февруари 2018, 23:13:41

Aз съм част от измамната им мрежа..... не едни подли същества , безскрупулни....
AsenIlievvv
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник