• Advertisement

кат Русия няма втора...

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: кат Русия няма втора...

Мнениеот zlateto » 3 Юли 2014, 12:07:34

Господин ГАЗпутин

Който има газ, има и власт. Шефът на "Газпром" Алексей Милер знае това много добре. Цели държави треперят пред него - заради огромните количества газ, които са под негов контрол. Кризата в Украйна, на която той междувременно врътна кранчето, изстреля 52-годишния Милер и неговия "Газпром" право в центъра на руската власт. Когато Милер каже нещо, му отговарят вече не конкурентите от "Бритиш петролиъм" или "Шел", а държавни ръководители. На гости му ходи не шефът на ЕОН Йоханес Тайсен, а германският министър на икономиката Зигмар Габриел. "Газпром" вече говори вместо Кремъл, а газът е "новото ядрено оръжие на Русия", по думите на украинския премиер Яценюк, цитиран от "Зюддойче Цайтунг".

Шефът на "Газпром" управлява огромна империя: синьото гориво не само отоплява цяла Русия, но е и суровината, от която се произвежда половината от необходимото на руснаците електричество. От Москва Милер ръководи "царство" с над 400 хиляди служители, 160 хиляди километра тръбопроводи и около хиляда дъщерни фирми. Твърди се освен това, че поддържал собствени тайни служби.

Кой е Милер?

Когато през май 2001 година застана начело на гиганта "Газпром", дори експертите в бранша не знаеха нищо за Милер. Днес не е много по-различно - светът знае много за шефовете на "Епъл" и "Майкрософт", но почти нищо за боса на "Газпром". Милер е изключително потаен човек - и до днес съществува една-единствена негова снимка от личния му живот, на която шефът на "Газпром" е заедно със своя лабрадор.

Алексей Милер е родом от Санкт Петербург, както и президентът Путин. Двамата се познават още от времето, когато са работили в местната градска администрация: Милер е бил шеф на отдел в Комитета за външноикономически отношения, а Путин - негов пряк началник. През 1996 година Милер се издига до шеф на пристанищния комплекс в Санкт Петербург, а три години по-късно вече е генерален директор на местно газово дружество. През 2000 година Путин, вече президент на Русия, го изтегля в Москва и го назначава за заместник-министър на енергетиката. Година по-късно Милер вече е начело на "Газпром" - компанията, която за Москва е по-важна от всеки друг концерн.

Природните ресурси са истинската валута на Русия, а най-големият в света износител на суровини разполага с огромни количества от тях. "Нашата цел е да станем номер едно на глобалния енергиен пазар", казва Милер, знаейки много добре колко силен е козът, който държи в ръцете си. Това пролича ясно в хода на украинската криза: "Без руския газ Украйна не може да оцелее", каза Милер в прав текст. И ѝ завъртя кранчето, след като Киев отказа да купува газ по предложените му завишени цени. "Няма никакво основание да правим на Украйна отстъпки, с каквито се ползват приятелите на Русия", поясни Милер и добави: "Който не плаща, остава на сухо".

Провалът на тайните преговори в Берлин, Брюксел и Киев събужда спомена за 2006 и 2009 година, когато Москва също беше спряла доставките на газ за Украйна. Стотици хиляди източноевропейски домакинства мръзнаха през зимата на 2009 година заради газовата война между Москва и Киев. Сега експертите се опасяват от нова подобна криза. С едно щракване на пръстите шефът на "Газпром" е в състояние да спре "топлото" и "светлото" в обширни части на Европа, тъй като много страни са изцяло зависими от руските енергийни доставки. Германия е едно от изключенията - федералната република покрива едва 1/3 от потребностите си с доставки от Русия, припомня агенция ДПА.

Апетитът идва с яденето

Макар че и сега е свръхмогъщ, Милер иска да разшири още повече влиянието си. Това лято "Газпром" се надява да финализира сделката по придобиването на германската фирма "Wingas", която държи 1/5 от германския пазар на природен газ. Така руснаците ще сложат ръка върху 2 хиляди километра тръбопроводи и няколко газови хранилища, сред които е и най-голямото в Западна Европа - хранилището край германския град Реден. Неговият капацитет е достатъчен за снабдяването на 2 милиона домакинства в продължение на цяла година. Милер напредва и на друг важен фронт - изграждането на спорния газопровод "Южен поток", който е трън в очите на ЕС.

Въпреки всички тези успехи, в много европейски столици се съмняват, че Милер ще успее да съсредоточи още повече власт в ръцете си. Шефът на "Газпром" бе включен в списъка на ЕС със 120 приближени на Кремъл лица, застрашени от санкции във връзка с кризата в Украйна. Междувременно Милер беше изваден от списъка - с надеждата, че това ще доведе до деескалация на конфликта. Но не е изключено името му да бъде върнато в черния списък. Говори се, че с оглед на тази опасност Москва вече е подготвила план Б - има слухове за възможна смяна на върха на "Газпром". Едно обаче и сигурно: тази смяна едва ли ще донесе промяна, тъй като за възможни наследници на Милер се спрягат други двама довереници на Путин - премиерът Дмитрий Медведев и шефът на "Сбербанк" Герман Греф.

http://www.dw.de/%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0% ... a-17753557
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот zlateto » 8 Юли 2014, 18:23:19

Новото богатство на Русия

По 10 000 евро за всяко второ и следващо дете: този стимул накара все повече рускини да раждат дори на късна възраст. Така страната преобърна демографската тенденция и сега се радва на едно неочаквано богатство.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот zlateto » 16 Юли 2014, 16:50:34

Съюзници и(ли) конкуренти?

Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка или просто "БРИКС" - се опитват съвместно да отстояват своите интереси пред света и най-вече пред западните индустриални държави. Но колко всъщност е общото между тях?

Когато през 2001 икономистът Джим О'Нийл въведе понятието БРИК /от началните букви на Бразилия, Русия, Индия и Китай/, и четирите големи държави се намираха в процес на бурно развитие. Но финансовата и икономическа криза сложиха край на този възход. А когато през 2009 към групата се присъедини и Южна Африка, БРИК се превърна в БРИКС.

Икономическите интереси на обединените в групата държави обаче много трудно могат да бъдат координирани, тъй като страните са много различни. "Индия със сигурност е развиваща се страна. Русия определено вече не е. Китай е на път да стане индустриална сила. Не ми е ясно как могат да бъдат обединени тези държави", казва икономистът Ролф Лангхамер пред Дойче веле.

Ако изобщо съществува нещо като общност на интереси, тя се забелязва само между отделни държави от групата. Така например през 2008 по време на разговорите в Доха, Бразилия и Индия влязоха в ролята на говорители на бързоразвиващите се и развиващи се страни. Година по-късно на срещата на върха по климатичните въпроси Китай и Индия осуетиха подписването на споразумение, което не отговаряше на техните интереси. Последният пример е сключеният през май газов договор между Русия и Китай. Сделката, възлизаща на 400 милиарда долара, имаше за цел и това да покаже на Запада, че Русия разполага с много пазари за своя природен газ.

Конкуренти или партньори?

Но зад показната близост, демонстрирана между Пекин и Москва, все по-ясно си проличава недоволството на Русия от това, че Китай постоянно изтласква руското влияние от Централна Азия. Русия гледа с недоверие и на това, че все повече китайци се установяват в слабо населения Сибир. Конфликтите по китайско-индийската граница пък обременяват отношенията между двамата азиатски гиганти. Заради недостатъчното доверие и разнопосочните икономически интереси икономистът Лангхамер смята, че "тези страни трябва по-скоро да се възприемат като конкуренти по отношение на суровини, ресурси и земя, отколкото като партньори".

Към това се добавя, че всяка една от държавите си има и собствени проблеми у дома. "Южна Африка има най-ниските показатели за растеж сред държавите от БРИКС и страда от високата младежка безработица", посочва експертът Хелмут Райзен от фондация "Wealth". Причината за това е, че младите хора на получават онова професионално образование, от което страната се нуждае, а твърде силните синдикати постоянно свикват продължителни стачки, които парализират целия икономически живот.

Благодарение на масивните държавни субисидии, които отпуска, Индия постигна голям напредък в прогресивните индустриални отрасли като разработването на нов софтуеър или генерични препарати, но това не доведе до създаването на прекалено много нови работни места. "В този смисъл положението на голяма част от населението си остана непроменено - хората тънат в голяма бедност", посочва Райзен. Друг от големите проблеми на Индия е структурният бюджетен дефицит.

Междувременно и в бразилския бюджет се отваря все по-голяма пробойна. И без това крехката средна класа сега е особено застрашена от бедност, тъй като ръстът на икономиката е минимален, казва още Райзен пред Дойче Веле.

Страхът от Китай

Русия и Китай образуват двата полюса в рамките на БРИКС. Докато за руската икономика в най-добрия случай може да се каже, че е в стагнация, китайската расте със 7 процента годишно. А силата на Китай невинаги е по вкуса на останалите партньори в групата. При планираното създаване на съвместна Банка за развитие те ще се опитат да ограничат доминантните позиции на Китай, предвиждайки всяка държава да внесе равен дял от стартовия капитал (50 милиарда долара). "При това за Южна Африка отделянето на 10 милиарда ще е много по-голям проблем, отколкото за Китай", отбелязва Хелмут Райзен. Трябва да се изчака, за да се види дали държавите от БРИКС ще успеят да разрешат споровете си по време на срещата във Форталеза и дали ще обявят създаването на банката.

За икономиста Ролф Лангхамер въпросната банка представлява по-скоро политически сигнал, адресиран към индустриалните държави: "БРИКС искат да станат независими от - както те самите казват - диктата на Международния валутен фонд или на регионалните банки за развитие, върху които определящо влияние имат индустриалните държави". Той посочва като пример доминиращата роля на Япония в Азиатската банка за развитие.

Държавите от БРИКС междувременно и сами играят доминираща роля в съответните региони. "В зависимост от това доколко тази доминация стимулира добросъседството, ще се появят и шансове БРИКС действително да привлече и други бързоразвиващи се страни", смята Лангхамер. Възможни нови членове на групата са Индонезия, Турция и Нигерия.

http://www.dw.de/%D1%81%D1%8A%D1%8E%D0% ... a-17783829
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот onufriy » 16 Юли 2014, 16:53:05

Злате, ай стига с тоя спам, моля ти се...
Ако някой иска да чете по порталите, може и сам да си натипа адреса.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 170 пъти
Благодарено: 289 пъти

Мнениеот zlateto » 16 Юли 2014, 16:57:57

Какво ми се молиш - има модератори оплачи се !
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот onufriy » 17 Юли 2014, 09:19:38

zlateto написа:Какво ми се молиш - има модератори оплачи се !

Ба, ша са оплаквам... Аз само са фаля!
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 170 пъти
Благодарено: 289 пъти

Мнениеот zlateto » 17 Юли 2014, 11:00:02

Супер ! Ако имаш проблем с мен - винаги бих те прочела на лични ;-)
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот estira » 17 Юли 2014, 23:04:09

zlateto написа:Какво ми се молиш - има модератори оплачи се !

И по-горни има :mrgreen: … Не се стърпя сърце ми спамерско :-#

Търкалета на търкалета. Дай поне една логична причина защо ще го правят.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот ScheissMann » 18 Юли 2014, 12:04:29

Още един самолет се е разбил в Украйна.

http://utroruse.com/article/208778/
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот bknf » 9 Август 2014, 07:39:02

Те обаче са забравили да допълнят, че всеки който ползва тоя вид интернет, му се прави досие в службите къде е влизал и с кой се е срещал)))
Ами война е, който не знае и не гледа по интернета.. Врагът не спи)) А по немските медии по тоя въпрос - пълна тишина, нищо че са много свободни и демократични. Що се отнася до тоя странен самолет - първо защо е летял там, където е летял, второ.. абе много странни въпроси има още, ама ще се изяснят.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 279 пъти
Благодарено: 434 пъти

Мнениеот malak_pit_bull » 10 Август 2014, 19:22:29

estira написа:

Търкалета на търкалета. Дай поне една логична причина защо ще го правят.

Estira, според мен този е един от малкото логични въпроси в тази дискусия. Аз бих добавил и друг въпрос:
Къде са РЕАЛНИТЕ доказателства кой и как точно е допринесъл за падането/свалянето на МАЛАЙЗИИСКИЯ самолет? Къде е официалното изследване и запис на черната кутия на самолета?

Досега в тази дискусия не съм видял някой да е цитирал тези доказателства. Popwill, ти често цитираш разни линкове. Защо не цитираш официални разследвания? Как да те приемам насериозно в тази дискусия като едиснтвеното, което си цитирал са някакви дискусии във интернет-форуми и голи твърдения? Примерно ако аз тук напиша, че навремето аз отрових Литвиненко с полоний ще ми повярваш ли?

В момента Русия се намира в търговска война със САЩ. Покрай тази проклета война губи Европа и може би най-много Германия (примерно фирми като Metro и Rheinmetall, по-нататък може би и други, примерно EON, Siemens, Daimler). Преди време Дирк Мюлер посочи това, а Естира го цитира ама кой да чете и да мисли по въпроса...

http://www.youtube.com/watch?v=K_YWdaQhRU4
http://www.youtube.com/watch?v=PHNrvimjPnQ

Вместо това се занимаваме с дикусии колко лош бил Путин, понеже масовите медии (също и в Германия) подклаждат дискусия на ниво детска градина - Западът (не се поменава кой точно) са добрите, а Путин (разбирай Русия) е лошият.Ако се вярва 1:1 на медиите, човек би останал с впечатлението, че Русия се състои само от Путин.

http://www.youtube.com/watch?v=e0L75NhOwbI

В подкрепа на какафонията се привеждат какви ли не врели-некипели (естествено не се споменава колко работни места зависят от икономическите връзки с Русия, може би сега германските земеделци и селскостопанската индустрия ще го покажат). Върхът в тази медийна какафония обаче беше папагалската анти-руска/анти-Путин пропаганда по време на олимпиадата и по време на Евровизия. За капак на всичко даже и ARD и ZDF пригласяха на какафонията, а Deutsche Welle обяви някакъв московски професор за идеолог на Путин (т.е. професорът е по-голям стратег от анализаторите на КГБ). По големи комедии съм чел/гледал само в Работническо дело и други такива комедийни издания по време на студената война...

Какво искам да каза с този ферман? Ами нещо много просто - нека да четем повечко исторически факти, да се поучаваме от историята и да спрем медиите да ни казват какво да мислим!!! Току виж тогава намалеят папагалите като Хилъри Клинтън, Джон Кери, Джордж Буш (1 и 2), Роналд Рейгън, Витали Кличко, Юлия Тимошенко, Сергей Станишев, Урсула вон дер Лейен, Йоахим Гаук, Борис Йелцин (и други) на политическата сцена. Току виж тогава се пръкнат и политици, които се грижат реално за интересите на гражданите си.

velingrad написа:Вставай, страна огромная... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Вай-фая по паспортам

Доступ к Wi-Fi в общественных местах будет осуществляться по паспорту

Велинград, ти хубаво си постнал, че руснаците следят интернет (аз го намирам за ужасно). Дсега обаче не съм те виждал да се възмущаваш от Patriot Act. Би ли могъл да обясниш каква е причината и каква е разликата между руската наредба и Patriot Act?

П.С.: За да няма недоразумения, аз презирам кликата около Путин, т.е. КГБ, защото тези хора са причинили изключително много трагедии на българския народ. Обаче много повече мразя, когато масовите медии се опитват да ме правят на глупак.
http://www.youtube.com/watch?v=f6WiKQ0D6sI
Даже в любимото ми "Die heute Show" излъчваха папагалски (може би поръчкови) репортажи срещу Путин и Русия.
Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот seli » 5 Септември 2014, 13:48:13

Аз го разбирам като всичко за Русия, няма я, втора... :)
Притеснявам се да не приемат българското черноморие прекалено руско, че лошо.

А от ей тези сладури какви велики презентации съм изгледал, но това вчера ме разби :mrgreen:

Който е пич ще изгледа всичките 29.50 минутки :mrgreen:
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот max » 5 Септември 2014, 15:11:32

О да сигурно класическата българска мутренска гледка сигурно би се различавала с нещо :-& [-X
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Gabinova » 5 Септември 2014, 18:59:23

Описаната по горе случка, на мен ми се вижда колкото руска, толкова и българска.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот ScheissMann » 5 Септември 2014, 20:53:44

seli написа:Аз го разбирам като всичко за Русия, няма я, втора... :)
Притеснявам се да не приемат българското черноморие прекалено руско, че лошо.

Seli Още много преди разпадането на Берлинската стена Българското черноморие е Руско а сега само си мълчим което е най добрия вариант :mrgreen:
Последна промяна daisymm на 8 Септември 2014, 11:49:55, променена общо 1 път
Причина: Корекция на таговете
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник