• Advertisement

Честит празник, Българи!

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Честит празник, Българи!

Мнениеот zlateto » 3 Март 2014, 09:38:42

Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Re: Честит празник, Българи!

Мнениеот zlateto » 3 Март 2014, 10:37:19

Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
ScheissMann
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот ScheissMann » 3 Март 2014, 11:03:12

Честит 3 март и от мене !

Потребители благодарили на автора ScheissMann за мнението (общо 2):
boyko123zlateto
Рейтинг: 8%

Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот zlateto » 3 Март 2014, 12:46:15

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот malak_pit_bull » 3 Март 2014, 21:50:33

Да ни е чести 3-ти март, българи!!!

Българската държавна администрация е определила 3-ти март като национален празник (честваме т.нар. руско-турска освободителна война и подписания договор на 3-ти март в Сан Стефано). Значи би трябвало българите да се радваме и да определяме в съзнанието си тази дата като основа във формирането ни като свободна и независима държава. Поне такива неща на мен ми преподаваха в училище... Но забележете (поне в моята) учебната програма тогава не се изучаваше задълбочено този договор. Той се преподаваше като онзи, великия договор...

Е аз след като пораснах и вече имах достъп до информация се понаучих (поне малко) da гледам по-критично на нещата и реших да го прочета онзи, великия договор, който даже и национален празник му отредихме.

Какво прочетох в договора (http://www.omda.bg/page.php?IDMenu=283&IDArticle=714)

Чл. 2. Високата порта признава окончателно независимостта на княжество Черна гора.
Чл. 3. Сърбия се признава за независима.
Чл. 5. Високата порта признава независимостта на Румъния, която ще пре­дяви своите права за едно обезщетение, което ще бъде уговорено между двете страни.
Чл. 6. България се издига в автономно, поданно княжество, с християнско правителство и народна милиция.

Е някак си понятието автономен се различава от свободен и независим... Така че от известно време доста се съмнявам в освободителния характер на тази, великата война... Между другото защо тази РУСКО-ОСМАНСКА (1877-1878) война се води освободителна, а предишните не се водят освободителни?

Та надежда е да провокирам тук аргументирна дискусия, чрез която да осъзнаем най-после значението на онзи, великия договор...

П.С.: Между другото, тъй като ще говорим за понятието автономност, бих искал да спомена, че Крим (където сега положението е напечено) е автономна област...
Аватар
malak_pit_bull
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот velingrad » 3 Март 2014, 22:26:22

Държим ("ние") да споелим, че датата не означва нищо за "нас"- ерго не я празнуваме. Нямаме и нищо против всичкото останало да я смята за свята- просто "ние" сме си "пурек" :bigsmurf:
Има много по светли и заслужили дати/събития , на които българинът да сведе очи!

Въпреки "ние"-то, си е мое мнение, а не на "Заедно", та и не като "мод-ад" :thumbleft:

p.p. Чак ме побиват тръпки, каква "обич", ще да се излее върху ми [-o<
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението (общо 2):
Esmevessy72
Рейтинг: 8%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Esme » 3 Март 2014, 23:18:27

velingrad написа:p.p. Чак ме побиват тръпки, каква "обич", ще да се излее върху ми [-o<

Златето си направило темичка, че и по Темата даже (няма как да я обвиниш, че не е изчела форума преди това), но ти - зор да се излее народната "обич" върху теб.
То и аз не съм от тия, дето "силно любят и мразят", но си трая. Ама ти си друга бира, а? :mrgreen:
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот boyko123 » 4 Март 2014, 02:24:57

А за мен трети март олицетворява (одатява ;)) края на една война, в резултат на която България се възстановява като държава. Или както казваше един герой май на Вазов, "досега беше турско, сега е българско". Че българското през доста още крив макарон е трябвало да мине докато "порасне" е друг въпрос. Създаването на държавата за мен си остава повратен момент. Каква е държавата също е отделен въпрос... но преди това я е нямало, а след това я има. Та "това" си е празник според мен.

На празнуващите честито, а на Златето и на другите поздравили ни - благодаря :)

Което не пречи да сведем очи и на другите светли дати и събития...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот itzo » 3 Март 2019, 12:01:08

Недей, моля ти се сега...дай да се ограничим до честването на малко или много националния празник и да не влизаме в дребни подробности от сорта, че "Цар Освободител" е прозвище, дадено на император Александър за освобождаването на собствените му роби, не на султанските....

Прочее...честит празник на всеки, който смята, че на днешната дата- денят на подписването на Санстефанския мирен договор сме се освободили/са ни освободили(който както го възприема) от турско робство.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот andrian99 » 4 Март 2019, 11:17:19

schachmatter написа:Чест и почитание към загиналите герои, но комунистическия 3ти март не е никакъв национален празник на България.
Истинският национален празник е 22 септември 1908 г денят на обявяването на независимостта на България и дефакто венеца на делото на героите.
Не чествайте комунистически празници! Или бъдете идиоти и ги чествайте!

Комунистически 3-ти Март ?!?!

Да не го бъркаш с международния ден на жената ?
andrian99
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот zlateto » 5 Март 2019, 10:44:22

schachmatter написа:...ланге реде курцеP син..

И що щастието ми трая толкоз кратко ...

Затварям си очите за: подчти, премигване, искачаш u.a.

П.С.: За 4-ти път трябва да го Оправиш бе чеде ;-)

П.С.2: Иначе български така си пишеш, умееш :mrgreen:
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Назад към Приказвалник