• Advertisement

Нужна ми е информация за покупка на Автомобил.

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Нужна ми е информация за покупка на Автомобил.

Мнениеот borislaw.koev » 27 Март 2015, 10:16:39

Здравейте, в момента живея в Норвегия но искам да се пребирам в България. Искам да си купя кола от Германия или Швеция за да мога да си пребера багажа до България, а в тези държави цените ми се струват най евтини. Та никога до сега не съм си купувал кола от чужбина и искам да ви помоля за помощ, ако има някой запознат да ми даде инфромация какви документи трябва да искам от продавача, дали е като в България голям талон, документ за платен данак и договор... също ако някой е вижал на живо талон на кола от Германия или Швеция може ли да ми каже на тях пише ли номера на двигателя на колата, защото знам че има големи проблеми ако двигателя е сменян... за жалост в Норвежките талони няма графа номер на двигател. И ако е запознат как (каде) се издават трянзитни номера и за какви срокове са?

Ако някой знае сайт за автомобили за швеция ще съм му също много благодарен,тези който намерих от гоогле са доста пусти.

И преди някой да е попитал защо не си взема кола от Норвегия да кажа че тук има мита и трябва да платя мито и в България за да я регистрирам ... се пак Норвегия не иска да е с Европейския съюз.

Благодаря предварително.

Потребители благодарили на автора borislaw.koev за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

borislaw.koev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Нужна ми е информация за покупка на Автомобил.

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 11:09:26

също ако някой е вижал на живо талон на кола от Германия или ХХХХХХХХ може ли да ми каже на тях пише ли номера на двигателя на колата, защото знам че има големи проблеми ако двигателя е сменян...

Гледах в германските документи на сегашните и предните коли - няма номер на двигател. Още повече, че на едната предна сменях двигателя с нов. Не съм ходил никъде да го пререгистрират и в сервиза (марков) не ме предупредиха да предприемам каквото и да било. Не е ставало изобщо дума за някаква пререгистрация.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението:
daisymm

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот daisymm » 27 Март 2015, 11:23:13

Stojan написа:...Гледах в германските документи на сегашните и предните коли - няма номер на двигател...

[-X

You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
borislaw.koev

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 11:41:30

какви документи трябва да искам от продавача, дали е като в България голям талон, документ за платен данак и договор...

Искаш предният собственик да ти плати данъка на колата ли? Няма да намериш такъв. На него ще му върнат надплатеното по сметка: сумата делена на 365, умножена по остатъчните дни от деня на продажбата на колата. Тук данъците за колите се плащат в деня на регистрацията на колата. Най-малкото тогава трябва да дадеш някаква банкова сметка от която данъчните да си изтеглят застраховката. Това е по-сложно, но до сега няма хора, които да не са успели да си купят кола, защото са нямали германска банкова сметка!
---
Малкия талон (част I) и големия талон (част II) ще ти ги издадат - нови - на твое име в деня на регистриране на автомобила. Застраховка ще си направиш пак там - наоколо има кантори, там където прават ламаринените номера. Става за 10 минути.
---
Колата трябва да има HU/AU... това са техническите прегледи, известни като TÜV. Което означава, че не трябва да е свалена от отчет. При ромовете колите са повече такива.
Ако я купиш от марков сервиз и платиш 100-ина евро - ще завъртиш само ключа и ще тръгнеш. Те ще ти я регистрират, приготвят и пр. (не винаги става, но е възможно)
---
Ако избереш малко градче, ще я регистрираш за половин час. Ако избереш голям град, може и половин ден да не ти стигне, защото там хората са с термѝни по интернет (и ти можеш да си вземеш, знам ли колко и какво знаеш!)
Най-добре е, ако имаш някой познат - той да дойде с тебе, да си даде банковата сметка за да изтеглят от нея данъка. Защото те го теглят чак месец след това.

borislaw.koev

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 11:44:12

Спамер, там не пише ли Fahrzeug-Identifizierungsnummer? Или само за да си се обадиш.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
borislaw.koevdaisymm
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisymm » 27 Март 2015, 12:04:22

Stojan написа:Спамер, там не пише ли Fahrzeug-Identifizierungsnummer? Или само за да си се обадиш.

Fahrzeug-Identifizierungsnummer (FIN) >>> Motornummer

Tantum possumus quantum scimus :-"
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот borislaw.koev » 27 Март 2015, 13:46:57

Stojan написа:
какви документи трябва да искам от продавача, дали е като в България голям талон, документ за платен данак и договор...

Искаш предният собственик да ти плати данъка на колата ли? Няма да намериш такъв. На него ще му върнат надплатеното по сметка: сумата делена на 365, умножена по остатъчните дни от деня на продажбата на колата. Тук данъците за колите се плащат в деня на регистрацията на колата. Най-малкото тогава трябва да дадеш някаква банкова сметка от която данъчните да си изтеглят застраховката. Това е по-сложно, но до сега няма хора, които да не са успели да си купят кола, защото са нямали германска банкова сметка!
---
Малкия талон (част I) и големия талон (част II) ще ти ги издадат - нови - на твое име в деня на регистриране на автомобила. Застраховка ще си направиш пак там - наоколо има кантори, там където прават ламаринените номера. Става за 10 минути.
---
Колата трябва да има HU/AU... това са техническите прегледи, известни като TÜV. Което означава, че не трябва да е свалена от отчет. При ромовете колите са повече такива.
Ако я купиш от марков сервиз и платиш 100-ина евро - ще завъртиш само ключа и ще тръгнеш. Те ще ти я регистрират, приготвят и пр. (не винаги става, но е възможно)
---
Ако избереш малко градче, ще я регистрираш за половин час. Ако избереш голям град, може и половин ден да не ти стигне, защото там хората са с термѝни по интернет (и ти можеш да си вземеш, знам ли колко и какво знаеш!)
Най-добре е, ако имаш някой познат - той да дойде с тебе, да си даде банковата сметка за да изтеглят от нея данъка. Защото те го теглят чак месец след това.

Ами мислех че стария собственик ще си плати данака на колата междо другото :) а данака на същото място кадето я регистрирам ли се плаща? или има отделна зграда Даначно (като в България).
------
как да намеря " марков сервиз" :) честно казано претеснявам се не съм копувал кола от чужбина (както казах) та предпочитам да платя 100Е и само да завъртя ключа :) но ме посаветваха да си купя кола от часник не от авто къща ... че редовно колите от авто къщи били по проблемни така ли е ?
и колите от авто къщи са със свалени номера и мисля че са спрени от движение. Та в тои случей как се процедира? отивам до техния Кат взимам си транзитни номера слагам ги на колата която съм купил (без номера) отивам до Кат за нов технически преглед? или има друга процедура? :)

------
а за да ми дадът "Малкия талон (част I) и големия талон (част II) " на мое име само договор от копувача ли ми трябва?
---
а не съм се спрял на конкретен район всичко зависи от цените и колите който си набележа, ако ми хареса кола от Берлин там ще ида... имам приятел в Германия кото живее около Дюселдорф но не нзма дали ще има време да се занимава с мен и предпочитам да разуча всичко предварително да мога да разчитам на себе си.
---
Прочетох че ми трябва и някакъвв сертификат Евро 1 за стоки от европа да са освободенни от мито. Пишеше че се издава от "митническите власти" но това работа на продавача ли е? или аз трябва да търся агенция митници и да си го издам сам?

Благодаря!
borislaw.koev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот borislaw.koev » 27 Март 2015, 13:50:21

Fahrzeug-Identifizierungsnummer (FIN) >>> Motornummer

не е така ...
Fahrzeug-Identifizierungsnummer (FIN) (engl. vehicle identification number, VIN)
VIN номер е номер на превозното средство като отидеш с него в завода производител и там могат да ти дадът номер на двигател, оригинален цвят на боята, номер на скоростна кутия, в кой завод е произведена на коя дата е произведена и много други .... но това не е номер на двигател за жалост :/
borislaw.koev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 14:26:16

Марковият сервиз е именно автокъща с марката на покрива или стената. Не слушай глупости. Просто в марковия сервиз колите са по-скъпи, но евтино хубаво няма.
Ако отидеш при циганите, наречени турци, ще вземеш кола като от полуциганите от Малашевци.

daisymm

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 14:46:43

Щом като имаш приятели, те ще ти кажат кое как става. Готов си.

daisymm

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 27 Март 2015, 15:38:57

а данака на същото място кадето я регистрирам ли се плаща? или има отделна зграда Даначно

Като отидеш да регистрираш колата с твой приятел, той ще даде банковата си сметка за да могат данъчните да си теглят данъка от нея (еднократно). После на тебе на адреса в България или другаде ще ти изпратят съобщение за данъка, но междувременно те ще са си го изтеглили вече. Няма нужда да се ходи никъде. И данъкът не е толкова, че да се наложи да се разваля приятелство!

Това ще ти го кажат твоите приятели. Не бой се.

daisymm

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот borislaw.koev » 27 Март 2015, 23:52:49

Stojan написа:Щом като имаш приятели, те ще ти кажат кое как става. Готов си.

да ама и те не знаят .... те ако знаех щяха да кажат и аз нямаше да пиша тук :)
borislaw.koev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Stojan » 28 Март 2015, 09:48:35

Добре де! Не се притеснявай. Като купиш една кола, после ще знаеш. Сега още веднъж.
1. Намираш кола с TÜV (HU/AU) - според парите - ако отидеш в марков сервиз, те ще имат, а ако имат някоя без TÜV, ще и направят за ден два. При тях в определени дни идват инженери за TÜV. Без TÜV няма движение на собствен ход.
2. Колата трябва да я видят в мястото за регистрация - жената излиза на паркинга, сравнява VIN и пр.
Ако е от автокъща, чиракът ще ти я докара до паркинга с червен номер и ще го свали, пък после ти ще си излезеш с твоите нови номера. Условието !!! TÜV.
3. Влизаш в чакалнята, теглиш номерче и чакаш да ти дойде редът. Като ти дойде редът, влизаш с документите+договора за покупка/продажба. Оформят ти документите. Пак излизаш да си правиш номера (табели). Наблизо има фирми, които ти правят номерата за 10-ина минути. После си правиш застраховка ГО. Наоколо има също и застрахователни кантори. Избираш си една и си готов. Със застраховката и номерата се връщаш пак в същата стая. Там ти слагат лепенките на номерата, с което същите стават документи.
Сега не помня кога точно се уреждаше данъкът, май преди това. А данъкът се урежда като дадеш една банкова сметка на приятел (обикновено я дава той самият, ако дойде с тебе). От неговата сметка ще си изтеглят сумата на данъка данъчните. Не е нещо голямо 10 - 20 евро. Ти ще знаеш колко са и можеш да му ги дадеш на ръка. Може да има и друг начин, но аз не го знам. Просто защото аз съм бил този, от чиято сметка са теглени пари за данъка на приятели.
След което си слагаш номерата и си тръгвате с приятеля с новата кола с новите номера. Вече си законен собственик.
Може нещо да не е точно така последователността другаде, но по принцип няма да има големи разлики. Една особеност - плащането става на автомат в коридора, който приема всичко - карти, монети, банкноти. Пари на ръка не се дават никъде.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
borislaw.koevdaisymm
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Rashkov1 » 28 Март 2015, 21:29:30

Дават се да ти направят номерата и застраховката се дават на ръка срещу квитанция и тая квитанция май ти я гледат при регистрирането. Към borislaw.koev , като цяло концепцията ти обаче в моите очи е погрешна, не знам информацията на твоите приятели от кога датира обаче аз съм останал с впечатлението че евтини и що годе годни коли в Германия няма. Това с частника пак е отживелица, та ако намериш евтина и добра кола в Германия моля те пиши и аз да си взема. И аз като теб все като се прибирам вземам някой чупилник да си прибера багажа и после като сметна разходите и безсънието и установявам голяма загуба, но това е защото не ми се занимава с организация. Но теб като те гледам ти се занимава та в тоя ред на мисли някъде бях чел че спедиторските фирми вземат около 200 евро на пале със стандартни размери и тегло ( мисля че няма да е по малко от това което ще натовариш в кола). Разходите с кола ще надхвърлят тия пари (само за транспорта говоря). А ти след като вече си се обадил да ти посрещнат багажа , сядаш като бял човек в удобен транспорт и се наслаждаваш на забележителности ( не ти препоръчвам самолетен транспорт , че нещо им много слаби пилотите напоследък),

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението:
boyko123

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот daisymm » 29 Март 2015, 11:53:38

3. Не се позволяват публикации... с които се цели да се увеличи активноста на даден потребител…

viewtopic.php?t=677

estira
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Приказвалник