• Advertisement

Борбата с науката

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Борбата с науката

Мнениеот vl » 23 Септември 2015, 01:15:44

Доволен съм, че темата е предизвикала интереса ви. Ако се наложи, ще мислим как да я преименуваме, защото май няма да се ограничи само в заглавието.

По време на пернишкото земетресение бях в Русе и не го усетих, но месец по-рано сънувах, че стената на стаята ни е изчезнала и се вижда пейзажа навън! Имал съм и други пророчески сънища, но те май не надвишават 5%. Доста е трудно да се определи кой сън е такъв и кой не е. Над 90% от сънищата са хаос от събития, както сме го учили в у-ще по анатомия.
Вярно е, че науката не е в състояние да обясни всичко и такива статии почти или съвсем няма. Но аз се спрях на нещата, които са идеално обяснени от физиката и астрономията и въпреки това се атакуват като нещо невярно! Целта е мошениците да приберат парите за нищото, които предлагат. Като чуя за добри и лоши енергии подивявам!

Колкото до истинските екстрасенси(а не мошениците), аз имах такава позната, която оправяше болките в коленете ми с трайност 6месеца, като 10минути държеше ръцете си върху тях. Но се помина от рак. След това аз случайно установих, че мога същото като нея, но с трайност 1месец. Минаха години и сега забелязвам, че и това не мога. Затова пък открих други методи за лечение. Никога не съм вярвал, че екстрасенсите ще ни излекуват от каквото и да е, но да пооправят болките-да(и то ако са способни). Тъй като нашият декан имаше интерес към такива феномени, веднъж я заведох във факултета да я изследваме. Търсихме в радиодиапазона и в СВЧ, но нищо не открихме. Обаче апаратурата е с ограничени възможности.

А освен това съм медиум и съм показвал някои неща както на декана, така и на други колеги. Той каза, че доста се чуди какви методи можем да използваме, за да научим нещо повече. Но вече близо 20г. не съм практикувал това и не съм си помислял да печеля от него. Все пак няма нищо сигурно в такива сеанси, а те могат да бъдат вредни за психиката.

Миналата година нашият декан ми каза, че вярванията за вълшебни излъчвания от камъни са доста древни. Тоест сега са се сетили да ги възкресят и да печелят от това! А какво излъчват можем да коментираме утре.

Моята жена преди години се грижеше за възрастна и болна жена в Италия. Тя определи датата 8.3. като нейно отпътуване от този свят месец или два по-рано. Точно така стана! Споменала, че Сеньората(Св.Богородица) я викала горе и тя и е казала!

Потребители благодарили на автора vl за мнението:
бонджорно'принчипеса
Рейтинг: 4%

Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот Svetul4o » 23 Септември 2015, 09:13:22

Интресно отклонение. За себе си мога да кажа, че винаги съм се интересувал какво се крие в тъмните местенца на човешкия мозък. Но това винаги е било гарнирано с доза реализъм и все търся твърди доказателства за твърденията на разни хора. Един път съм ходил при жена която уж може да говори с мъртвите. Това беше преди доста години и в него момент бях силно разстроен поради загубата на близък човек. Поглеждайки назад към "сеанса" мога да кажа, че тази жена нищо стойностно не ми каза. Аз самия бих се справил не по-зле от нея. Все пак ми поиска снимка на починалия, а от това се вижда и научава много.

От англииски "cold reading" това е метод за анализ на дребни детаили от поведението на човек, при което с поредица от водещи въпроси четящия симулира разговори с мъртви, четене на мисли и прочие... Емоционално наранени и в стресови ситуации хората са много податливи на подобни манипулации.

Сетих се преди малко, как майка ми гледаше на боб. Как учителките ми в детската градина викаха някакво същество Кики. И разни други спомени. На скоро една моя позната която също гледа на боб ме убеди да ми гледа. Силно вярваща, че боба никога не лъже, че има енергия и сила и тн.. Зададох си въпроса към боба и получих от 3те хвърляния едно трвърдо можеби :). А въпроса беше "Тоз боб предсказва ли какво ще стане или не?"

Джеимс Ранди е илюзионист и известен в разобличаването на фалшиви медиуми, екстрасенси и тн. През 1964 бива предизвикан от парапсихолог и залага 1000 долара като награда за демонстрация на способности при предварително уговорен условия гарантиращи истинността на експеримента. По-късно наградата нараства до 100 000 и до един милион долара. До ден днешен няма човек който да я е спечелил. Потърсете в Youtube. Има цял филм за него.

И все пак има някаква надежда. Чел съм за легитимни изследвания, които вървят вече близо 20 години, за влиянието което мозъка ни може да има върху компютри, генератири на числа и прочие. Макар и не впечатляващи, резутатите показват, че можем влияем и да променяме резултата на да речем един генератор на разбъркани числа. Хора които се занимават с Йога и медитация се справяли малко по-добре. Тоест от всичкия тоз бълвоч който ни залива, има нещо за което да се хванем .

Потребители благодарили на автора Svetul4o за мнението:
бонджорно'принчипеса

Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 54 пъти

Мнениеот bknf » 23 Септември 2015, 20:29:52

Не знам аз за кафе, но един път ми гледаха на карти Таро. Ето така изглеждат.
http://www.karm-krag.com/wp-content/upl ... taro-2.jpg
http://paranormal-news.ru/news/taro_pos ... 01-09-8332

Човека който го направи - уж на майтап. Безплатно. Тогава си помислих - що за странни карти и образи на тях.
Но, това което видя, едната част даже и не искаше да ми го каже. А другата част, общо взето - стана точно така.
Период от +3 до 6 месеца. Не знам как е възможно, и се правела връзка към някакви "енергии".
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 1 Октомври 2015, 15:26:40

и мен ужасно ме дразнят тези измишльотини.
Сещам се за следните примери.

Псевдифизика:
"всичко е енергия, учените са го доказали" "изпращам ти позитивна енергия" "Айнщайн потвърждава ведите, мудрите и ичинг", "чакрите са жлезите с вътрешна секреция" "мисълта е енергия и влияе на вселената, Айнщайн го е доказъл". "Гледай филма "the secret" и ще видиш, че всичко, което си помислиш, ще се бъдне.

Псевдомедицина:
Втриса ме от поредния ФАД. разните глутенови истерии. Изведнъж глутенът се оказа, че предизвиква всичко от рак до аутизъм. Палео, веганство, хомеопария, рейки.
Имаше и един български дядо, който бил лекувал рак, но фармацефтичните компании не искали да се разбере лекарството, защото ще загубят печалба.

Псевдоархеология:
Майка ми се скъсва да гледа документални филми "Забранена археология". Според тези учени всички по-значими постройки са от извънземни, и официалната наука го крие това, защото е корумпирана и не иска човечеството да разбере, че ТЕ отдавна са сред НАС. Тя много искрено им вярва. Ето пример, ако на някой му е интересно https://www.youtube.com/watch?v=6oGqPc6poS4

Псевдоисторията: всяка нация доказва, че е с арийски произход. Да добавя и "хронологията" на Фоменко :mrgreen: . Версиите за кирилицата на руски учени, които твърдят, че тя е древнославянско писмо. Румънец ми каза, че цар Калоян бил мит. Македонците си съчиниха многовековна история.

Разните chemtrails, лизард хора, и прочее няма даже да ги включвам, че те клонят към пълен идиотизъм.

Науката е трудна за разбиране, а псевдонауката е достъпна за всеки, от там нататък и много по-популярна.
(Признавам, че понякога ползвам и чинг :mrgreen: , но не му вярвам)

Все се сещам неща, които да добавя. Но ето нещо немско (и бая чудато). В Германия има много смешни училища, все им забравям името. Мой приятел е завършил такова училище, за мен абсолютно сектантска институция. Основани са на идеите на Антропософията. Карат децата да си танцуват името, разпределят ги по темпераменти. Изобщо с танц изразяват чувства или енергия, забравих. Самите антропософи ползват хомеопатия в градинарството и имат други странни вярвания и практики. И други неща ми е разказвал, но съм позабравила. Този мой приятел категорично отказва да си изтанцува името пред мен. :mrgreen:
Последна промяна бонджорно'принчипеса на 1 Октомври 2015, 16:11:37, променена общо 4 пъти

Потребители благодарили на автора бонджорно'принчипеса за мнението:
vl

бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот bknf » 1 Октомври 2015, 15:28:57

А какво е чинг..?))
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 1 Октомври 2015, 15:31:43

bknf написа:А какво е чинг..?))

и чинг, бе!!!! нищо не разбираш! https://en.wikipedia.org/wiki/I_Ching :mrgreen:

Кърт Вонегът има много хубаво (сатирично естествено) есе по темата за псевдонауката, не мога да го намеря цялото сега, иначе бих го постнала, но ето един цитат от там:
“About astrology and palmistry: They are good because they make people feel vivid and full of possibilities. They are communism at its best. Everybody has a birthday and almost everybody has a palm.”
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bknf » 1 Октомври 2015, 16:13:21

Аха))
книга на промените.. за пръв път чувам.
Имало някакви хексаграми..

Конфуций бил казал следното - "ако мога да си удължа живота, то бих дал 50 години, за да изуча книгата на промените - тогава не бих бил правил грешки".. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B5%D0%BD

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
бонджорно'принчипеса

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 1 Октомври 2015, 17:15:33

bknf написа:Аха))
книга на промените.. за пръв път чувам.
Имало някакви хексаграми..

Конфуций бил казал следното - "ако мога да си удължа живота, то бих дал 50 години, за да изуча книгата на промените - тогава не бих бил правил грешки".. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B5%D0%BD

да, де ама аз понеже не ща да давам 50 години, си гледам в интернет и после питам по разни форуми тия, които са загубили въпросните 50, да помагат. :mrgreen:
Обикновено интерпретациите хич не са еднозначни, и заради това няма как да разбереш дали ти е познал "и чингът" или не. :cheers: Тоест, ако не ти е познал, то ти просто не си го разбрал. :mrgreen:
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bknf » 1 Октомври 2015, 21:22:18

То той Конфуций може и да го е казал туй, но по-добре е човек дори и да прави грешки, да си продължава по пътя.
Пък станалото - станало.. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот vl » 16 Март 2019, 01:19:24

https://topnovini.bg/mneniya/803076-pol ... sXKVK44tig

(Полит)коректна наука

Става все по-трудно и опасно да се занимаваш с наука по време на политическа коректност. Хората, които доскоро издигаха абстрактната идея за наука като тотем на своето превъзходство над ретроградните и безпросветни проли, сега заличават реални и значими учени, уличени в престъпмисъл. Колеги от академичните среди минават в режим на канибализъм, за да защитят партийната линия. Те хвърлят телата на своите прегрешили братя по професия и призвание на гневната тълпа, за да докажат пред света, че са правилните представители на просветата.

Няколко скорошни публични дефенестрации на учени от висок ранг демонстрират защо това, което някои наричат прогресивизъм, всъщност повече прилича на проказа, поразяваща смисъла, фактите и свободата.

От последните дни идва заглавието за италианския професор Алесандро Струмия, който окончателно бе деперсонализиран от ЦЕРН (Eвропейският център за ядрени изследвания). Още миналата година Струмия си навлече праведния гняв на прогресивното крило в научните институции като си позволи да изкаже лично мнение за някои статистически разлики между мъжете и жените в сферата на физиката. Професорът критикува новия политически коректен подход за назначаване на дами на важни постове в името на половия паритет, а не заради реални заслуги по принципа на меритокрацията. Последва стихия в социалните медии и дигитален феминистки линч за бедния италианец. Тогава ЦЕРН прекрати сътрудничеството си с професора, а сега демонстративно скъсва всички възможни връзки с него и на практика го изличава от всичко свързано с грандиозния европейски проект.

Университетът в Пиза, където човекът преподава, също го подложи на публично мъмрене. Струмия стори непростим грях. Изтъкна „факти на омразата“. Реални и подкрепени от доказателства аргументи, които не звучат хубаво. Най-вече не звучат „инклузивно“. Физикът подчерта, че съществува все по-голяма и политически мотивирана дискриминация по полов признак в света на физиката. „Физиката е измислена и развита от мъже, в тази област не се влиза с покана“, каза той, подпечатвайки съдбата си. Думите му са истина, но истината не е приоритет на прогреса.

Същото разбра и великият биохимик и нобелов лауреат Тим Хънт. Преди няколко години големият и доказан ум беше премахнат от публичния живот заради шега. На събитие в Южна Корея ученият усмихнато разказа как в лабораториите може да станат конфузни ситуации с колежките. „Ти се влюбваш в тях, те се влюбват в теб, а когато ги критикуваш започват да плачат“, промълви Хънт без да подозира, че в ушите на медиите и феминистките това изречение звучи като призив за геноцид и робство едновременно. Той плати цената на своето „престъпление срещу прогреса“ с почетните си титли в Лондонския университетски колеж и Кралското общество по биологичните науки.

За неизброимите очернящи статии в „Гардиън“ и „Ню Йорк Таймс“ в стил „този е новият Хитлер“ вече е безсмислено да говорим.

Идентична бе съдбата и на друг носител на Нобелова награда за наука. Великият Джеймс Уотсън,- един от откривателите на двойната спирала на ДНК - бе изтрит и унизен от колеги и медии. И то на няколко пъти. Взеха му почетните титли и го обявиха за един от големите злодеи на нашето време. Уотсън беше дамгосан с модерната щампа „расист“ заради научно обосновани теории за разлики в средната интелигентност между различни популации на планетата.

Някак си, хората, които се прекланяха пред фактите и научните изследвания, изведнъж решиха, че 25-годишни журналисти с дипломи по „Колониализъм и експлоатация“ и „Теории на флуидния джендър“ са по-големи авторитети по биология и генетика от един от най-великите биолози и генетици на XX век. Толкова за тези, които са „от страната на рационалността“.

Почти е нормално да приемем политически мотивираните медийни процеси за идеологическа чистота, които мариновани в марксизъм журналисти-активисти организират срещу истински учени. Но безгръбначните прояви на други учени оставят особено горчив вкус.

Ярък пример за двойни стандарти и лицемерие в научните среди е казусът с планирания 30-метров телескоп на върха на угасналия хавайски вулкан Мауна Кеа. Мястото е едно от най-подходящите на планетата за космическа обсерватория и астрономите зад дългогодишния проект обещават още по-дълбок и богат поглед във Вселената.

Местните активисти са против и на няколко пъти блокират изграждането на телескопа, защото според техните вярвания Мауна Кеа е божество и буквално е живо същество. ОК, това са религиозни бълнувания на непросветени. Със сигурност учени, които постоянно осмиват християнството, ще бъдат безкомпромисни към абсурдните твърдения на местните сектанти? Нали? Ами, не. Ето каква позиция имаха наглостта да разпространят от научния сайт IFLScience, посветил преди това многобройни атаки и осмиващи материали за западните християни:

„Конфликтът между местното население и западните интереси е част от дългата история на колонизация и експлоатация. За нас е фрустриращо и обезсърчаващо да наблюдаваме колеги учени, които не се интересуват от връзката на тези хора с тяхната земя. Не може да подминем тази връзка просто като мит, а да сравняваме протестиращите срещу телескопа с библейските креационисти е разочароващо... Ние астрономите трябва да признаем, че нямаме права над Мауна Кеа и да потърсим друг дом за телескопа“

Това извънредно лицемерно изявление ви казва всичко, което искате да знаете за състоянието на съвременното общество, поразено от патологията на прогресивизма.

Едно е сигурно. Китай стои отстрани и се смее доволно на този цирк, предвкусвайки скорошната си доминация над една цивилизация, която даде на света модерната наука, но по някаква си причина сега реши да се парализира от вина.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Мнениеот itzo » 16 Март 2019, 07:19:03

Да бе да, гледа. Знаеш ли къде отиват китайските учени, които изразят съмнение в правотата на партийната линия, примерно?
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот bknf » 16 Март 2019, 12:08:57

..Алесандро Струмия си позволи да изкаже лично мнение за някои статистически разлики между мъжете и жените в сферата на физиката. Професорът критикува новия политически коректен подход за назначаване на дами на важни постове в името на половия паритет, а не заради реални заслуги по принципа на меритокрацията.. Физикът подчерта, че съществува все по-голяма и политически мотивирана дискриминация по полов признак в света на физиката.

.. Тим Хънт. На събитие в Южна Корея ученият усмихнато разказа как в лабораториите може да станат конфузни ситуации с колежките. „Ти се влюбваш в тях, те се влюбват в теб, а когато ги критикуваш започват да плачат“,
..очернящи статии в „Гардиън“ и „Ню Йорк Таймс“ в стил - „този е новият Хитлер“

..Джеймс Уотсън,- един от откривателите на двойната спирала на ДНК беше наречен „расист“, заради научно обосновани теории за разлики в средната интелигентност между различни популации на планетата

..хората, които се прекланяха пред фактите и научните изследвания, изведнъж решиха, че 25-годишни журналистки с дипломи по „Колониализъм и експлоатация“ и „Теории на флуидния джендър“ са по-големи авторитети по биология и генетика от един от най-великите биолози и генетици на XX век

Ето ги:
https://en.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Strumia

https://en.wikipedia.org/wiki/Tim_Hunt

https://en.wikipedia.org/wiki/James_Watson

Западната наука, под крилото на "гендерната политика" ?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот zlateto » 16 Март 2019, 12:16:25

bknf написа:... "гендерната политика" ?

Къде си учил български :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот itzo » 16 Март 2019, 12:54:09

Къде-къде-в Русия, естествено. "Гитлер", "Гендер", "Гаф-Гаф" :mrgreen:
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот bknf » 16 Март 2019, 12:59:46

zlateto написа:
bknf написа:... "гендерната политика"

Къде си учил български

По онова време, когато аз го учил - не се използваше все още, тая велика думичка. ;-)

гендерна педагогика и гендерно образование - oсновни идеи и теоретични основания
https://www.researchgate.net/publicatio ... _osnovania

Гендерни изследвания ..След развитието на женските изследвания от около средата на 80-те години. възникна друга насока - „Гендерни изследвания“. Тя е посветена на изучаването на практически всички въпроси на взаимодействието между мъжете и жените, както на ниво общество, така и в семейния и личния живот. Като интердисциплинарна образователна програма, изследванията на пола станаха широко разпространени в Западна Европа

http://bg.medicine-guidebook.com/immuno ... iss~1.html

на повечето езици опозицията между sex и gender, която противопоставя "биологическия" на "социалноконструирания" пол и която е толкова важна за англо-американския феминизъм, е непреводима. На руски се казва "гендер", в някои от южнославянските езици се употребява ту "род", ту неологизма "полност", в редица от западноевропейските езици пък решиха просто да се противопоставят на тази вносна опозиция, която теоретически се оспорва и в англо-американската феминистка литература от последните петнадесетина години..

https://www.kultura.bg/media/my_html/2162/mignik.htm

и пак
Гендерна педагогика и гендерно образование
http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp09/6.2/6.2-19-n.pdf

А ти къде и кога си го учила, българския език ? ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник