• Advertisement

Българинът- европеец или ориенталец?

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Българинът- европеец или ориенталец?

Мнениеот zlateto » 28 Юли 2016, 20:49:37

Днес ми се мярна това:

Дефицитът на пари е видян, опакован и продаван като централен проблем на страната. Създава се усещането, че единственият български недостатък е кешов. "Ти само ми дай кинти и ще видиш..." е добре познатото заклинание на всеки клетник, останал извън борда на успеха. Дебатът за прогреса на България е гадно изместен в посока на стерилни статистики и празни проценти. Проблемът обаче е културен. Нашата неоспорима изостаналост е пряко свързана с колективния отказ от самоирония. Нека си го кажем по-профански - българите носим на алкохол, на бой, на лъжи и унижение, но не и на шега.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот bknf » 28 Юли 2016, 21:00:56

Кои точно са "ориенталците" - засега никой не даде определение. Но кои са - българите? Живеели са първоначално на земите където е днешна Русия (Кубратова България), а тия които са останали там - със столица днешния град Казан - след 30-те години са обявени за - "татари" ?

Волжска България
https://ba.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 1%80%D1%8B

"Бат Баян и Кавказка България"
http://samoistina.com/batbaian.htm

"Китайски източници за Бактрия/ Балхара, дават нов поглед към най-старата ни история"
http://samoistina.com/2/baktria-iztochinici.htm

"Преселението от Бактрия, и древнобългарското име на Тракия"
http://samoistina.com/3/baktrianew.htm

Кои и какви са ориенталците, къде е била едно време Ориента - някой друг път.
Прикачени файлове
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 281 пъти
Благодарено: 439 пъти

Мнениеот zlateto » 28 Юли 2016, 21:57:41

Bknf, ти пак заби в девета глуха ... :-s
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
Mony60
Рейтинг: 4%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот baconsutan » 29 Юли 2016, 08:07:22

baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 125 пъти

Мнениеот ScheissMannn » 29 Юли 2016, 10:01:03

Или пък Германеца кога ще те разочарова :-s
Аз съм само един "Приятел на Мъдростта"
Аватар
ScheissMannn
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Mony60 » 30 Юли 2016, 15:58:15

ivo75 написа:За мен българинът не може да се причисли нито към европейците( предполагам, че под това определение трябва да се разбира повече западноевропейско мислене, култура, ценности и начин на живот), още по-малко към ориента.България се намира на границата между две култури, религии и коренно противопложни в развитието си свята, и е напълно нормално българинът да възприеме или показва характерни черти и от двата полюса.

@ivo75, точно това очаквах да прочета в отговор на въпроса ми.
Виж за това, че българинът е индивидуалист, не съм се замисляла, но си прав! Аз междувпрочем също не обичам да вървя със стадото :mrgreen:
ivo75 написа:Българинът е изтъкан от комплекси, опитвайки се да ги скрие най-често с кой, аз ли бе? Сега ще видиш.

По този повод се сещам за един виц: Изкопали една яма и карали французина да скочи в нея. Той не искал. Казали му, че в ямата има жени и той скочил. Накарали руснака да скочи, но и той не искал. Казали му, че има жени, но той пак не искал. Казали му:„За Родину!“ и той скочил. Дошъл ред на Ганьо. Не искал да скача нито заради жени, нито „за Родину“. Чудили се как да го подлъжат и накрая му казали:„Ти не скачаш, понеже те е страх“, а той:„Кой, мене ли да ме е страх?“ и скочил. :mrgreen:
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот rikiking » 30 Юли 2016, 21:17:26

ivo75 написа:Би било наистина жалко, ако едно лично мнение изчерпва толкова важна тема. Какви сме ние, видени със собствените ни очи?

Иначе мнения за другите, кой, какъв, дал бог. Не се стискаме и на идеи, и на решения за "чужди" проблеми. Но нас си да обсъдим...Само, когато сме турски кенеф за другите...

Eстествено,че няма да върви темата, тъй като самото заглавие е неясно.

Кое е това ние и за кого говорим всъщност - обобщено ли за около осемте милиона притежатели на български паспорти или за четирите и половина милиона българи християни и останалите три и половина милиона цигани, турци, мююсюлмани помаци, копанари,власи, куцувласи,гагаузи итн, подвизаващи се с български паспорти по света и у нас и част от които не може или не иска дори да говори на български ?

Никога няма да забравя как преди около тридесетина години,точно по времето когато заминах от BG, един катун наши мангали си бяха получили за първи път задграничните паспорти и след кацането си във Виена се бяха опитали да напалят огън на тревата пред летището и да опънат палатки. Първа новина в пресата !!!
Изтрих си ченето да обяснявам на околните тогава, че са мангали и нямат нищо общо с българите освен паспорта ..... Между другото вденаха веднага , а и пресата го изясни в последствие.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението (общо 2):
Svetul4obknf
Рейтинг: 8%

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот bknf » 31 Юли 2016, 12:27:34

ivo75 написа:c ориента го сближава голяма част от турцизмите в нашия език

За другото после, но някой може ли да ми каже - в мнението на ivo75 от 28 юли - къде има "турцизъм" ?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rikiking » 31 Юли 2016, 12:53:53

ivo75 написа:
bknf написа:
ivo75 написа:c ориента го сближава голяма част от турцизмите в нашия език

За другото после, но някой може ли да ми каже - в мнението на ivo75 от 28 юли - къде има "турцизъм" ?

@bknf дано ти си се разбираш, защото аз определено изпитвам сериозни затруднения да те разбера. Та ти си го цитирал, една думичка да не можеш да намериш, ок. Но почти цяло изречение? Ако не бъркам е изречение номер 17....

Я кажи на непросветеното стадо , коя е думичката и откъде ти хрумна че е точно ``турцизъм``? :)
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот rikiking » 31 Юли 2016, 13:37:30

ivo75 написа:
@bknf .......... Та ти си го цитирал, една думичка да не можеш да намериш, ок. Но почти цяло изречение?

Дувар е турска дума, но не виждам bknf да я цитира някъде, както твърдиш.

Фермана дето си го изписал, не мислех да го чета до края.....наложи ми се да ползвам Ctrl F,че да ти търся дуварите. :mrgreen:

А що се отнася до огледалото , по - добре разгледай стария семеен албум на дЕдо ти.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 31 Юли 2016, 14:07:44

ivo75 написа: c ориента го сближава голяма част от турцизмите в нашия език

ivo75 написа: Я, вземи се погледни в огледалото и ни сподели, какво виждаш. Но преди това специално за вас - дувар

От гугъл транслейт ми се казва, че дувар е била "македонска" дума. На български също и - стена, зидана ограда, зид.
На турски - duvar, duvari, duvardaki.

Какви други турцизми има в българския език? Сещам се за чаршаф, например. Но по същата логика, има и много думи от френския, в последно време и от английския. Но - българския език не е турски - дори и да им се иска на някои хора.

Я да видим тука..
https://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B8%D0%BA
ангария - принудителна, неплатена работа в Османската империя
башибозук - е било едно време, днес има вече друго понятие ;-)
борса - дали е турска дума?
гяур - и днес циганите я използват тая дума, към българите
ефенди - не се използва
и т.н.

И какво - тия архаични вече думи, ни сближавали с Ориент-a ? :mrgreen:

Както и "за съдбата на турцизмите в съвременния български език"
http://georgesg.info/belb/personal/chak ... rcizmi.htm
Доклад, четен на Юбилейната международна научна конференция "Българският език - история, настояще, бъдеще", София, 3-7.10.2002
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 31 Юли 2016, 14:27:52

"Дувар" значи.. и не аз съм я написал тая дума, а иво75. Ето я цялата негова дълбока мисъл:
Или се подпряла на дувара, дялка нещо и критикува - съседа, кмета, попа

Някоя жена се била подпряла на стената, и критикувала някой си. Нещо което съществива само и изключително във фантазията на иво75. Тоест, на стената на собствената си къща? И защо не е седнала пред нея, за да си говори със съседките? Или какво има да се "критикува" - попа, кмета или съседа?

Според мен - явно непознаване на българската действителност.

И понеже в българския език има и мъжки (българинът), и женски род (българката) - то тогава можем да зададем и друг един, изясняващ въпрос. Българката - ориенталка ли е? Носи ли потури, шалвари, обикаля ли забулена по улиците -или си стои само в къщи, защото няма право да излиза сама по улиците? Както и няма право разбира се, да "критикува" попа или кмета?

Тия, които се мислят за "ориенталци", то по тая логика - и вашите майки, ще да са били ориенталки? И съответно разбира се - и вие, и родителите ви, и техните родители - сте израстнали в Ориента?

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
rikiking
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот rikiking » 31 Юли 2016, 16:50:07

bknf написа:"

Тия, които се мислят за "ориенталци", то по тая логика - и вашите майки, ще да са били ориенталки? И съответно разбира се - и вие, и родителите ви, и техните родители - сте израстнали в Ориента?

Все повече се убеждавам, че някои тук, които са особено чувствителни по темата за несъвместимоста на исляма с европейската култура, явно имат дълбоки причини да го съпреживяват толкова силно и то е не само от толеращина и мултикулти.
Вероятно, майките на част от тях действително са носили провиснали шалвари и седем ката жилетки и препаски,докато татковците им са хвърчали петкратно на ден с килимчето под мишница към някоя делиорманска или кърджалийска селска джамия да не изпуснат намаза.....
Същевременно трябва да оценим, че не е лесно да израснеш от такава среда дори и до началноевропейско арбайтер-сервант ниво и тези хора заслужават и известна доза уважение за усилията си да успеят да стигнат до тук.

А че родното винаги ще си ги влече и ще се имат за ориенталци - това е повече от ясно. Но просто да бъдат така добри да не ни поставят под един знаменател заедно. Може да е пълно с българи простаци , българи дълбоки селяндури,
както и такива, на които балканскят им нрав и възпитание на челото им е изписан, но въпреки това истинският българин не е манаф и ориенталец.

Всички по-нови независими изследвания на генотипа на българина показват, че само 3 до 5 процента от българите имат тюркски гени, докато над 15 процента от турците в европейската част и истанбул имат подобен на българите генотип.
Българската нация е една от 35-те в света, които имат все още запазен характерен генотип.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот amatama » 31 Юли 2016, 22:38:47

в българския език едно mинимум 20 % от думите са с турски произход !- джезве,баир,байрак,джам,соба,калдъръм,барут,сачма,куршум,топрак,калъч,будала,чорба,балък, шкембе .тва се сещам без да се замислям а са много повече... "Българската нация е една от 35-те в света, които имат все още запазен характерен генотип"- няма такова нещо-това което в момента наричат "българи" е невероятна смес от племена,народи и езици-печенези,турци,цигани,авари,татари,кумани,гагаузи,гърци,македонци,сърби ,хуни хазари,...страх ме е да не пропусна някои-а и да да не забравяме че оригиналните българия 160 години са били роби на Тюркскиа каганат .Hо общо взето това е тестото от което е омесен "българския народ" а българката е ориенталка по дух...яде бой от Мъжа си,слyгва му,хвърля кючеци...нормално е да се kаже "на кой е тая?" се едно му принадлежи като в ориента :mrgreen: за сведени една Испания която са владели маврите 800г няма нито една арабска gума в езика и нито една джамия-положението в гърция и сърбия е същото
amatama
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 48 пъти
Благодарено: 37 пъти

Мнениеот bknf » 31 Юли 2016, 23:22:11

amatama написа:в българския език едно mинимум 20 % от думите са с турски произход. зa 15 се сещам, без да се замислям - а са много повече

Ако приемем, че в българския има поне 200 хиляди думи, то 20% ще са 40 хиляди (турски думи). Което изобщо не може да бъде. Както и има хора, които са българи - но знаят добре турски.

Пък да не говорим за думи като.. лоу кост, брифинг, визия, дестинация, импийчмънт, бекграунд, оторизиране, фиксинг, имплементиране и т.н. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

ПредишнаСледваща

Назад към Приказвалник