• Advertisement

Извинение и прошка

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Извинение и прошка

Мнениеот vl » 12 Декември 2017, 13:30:42

Уважаеми, съфорумци!

Отдавна смятам тази тема за актуална, но напоследък някои включвания в този форум засилиха още повече актуалността и.

Още, когато бях петгодишен, в къщи ме учеха, че когато сгреша, трябва задължително да се извиня. Това продължи и през ранните ученически години. Доброто възпитание включва извинението като нещо особено важно. Същото се отнася и до прошката. Щом някой е сгрешил и се извини, би следвало да му простим. Ако не го сторим, може да се предполага, че ни липсва фундаментално възпитание, тоест първите седем и дори вторите седем години. Известно ми е, че някои съвсем не държат нито на възпитанието, нито на уважителното отношение към околните. С болка и тъга забелязвам, че през годините техният брой расте.

Това не е всичко, което имам да напиша по темата, но засега спирам дотук. Ако тя ви вълнува, изразете мнението си и дайте примери от живота.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 449 пъти
Благодарено: 188 пъти

Re: Извинение и прошка

Мнениеот ysmivka » 13 Декември 2017, 10:59:51

onufriy написа:Ти, другарю vl, си паразитно образувание, създаваш само карамоли. Ако успееш да ми изровиш десет мнения, в кото ти да си помогнал на някого, аз лично ще ти се извиня.

Вярно е, че пише предимно в своите теми (не съм го следила, може да е писал и в някоя друга), но никога не обижда, не си е позволявал да използва езика, които ползваш ти в момента. Това че не отговаря, нищо не означава, може да не знае отговорите на въпросите. Извинението и прошката са важни, далеч не всеки може да се извини или да прости.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението (общо 3):
vlbaconsutanMony60
Рейтинг: 13%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот ysmivka » 13 Декември 2017, 15:13:10

ivo75 написа:Е, тук не мога да си замълча, иска ми се, но не мога. Никога не обижда? Сигурно се шегуваш? Или епитетите и етикетите, които лепи на опонентите си при липса на аргументи са комплименти?

Трябва да съм ги пропуснала, извади някой.
Ох, че дума! "Интересни неща" не звучи ли по-добре?

Много обиден епитето-етикет :)
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
vl
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот baconsutan » 13 Декември 2017, 20:43:17

onufriy написа:Сега сериозно за другаря комсомолец vl: ... Ти, другарю vl, си паразитно образувание, създаваш само карамоли...Не десет благодарности, десет мнения в които ти си помогнал на някого, 1% от помията, която изливаш...

Господин onufriy е от "А" - окръжна група, "ВИП" - съфорумник, който може да си позволи всякакъв език спрямо другите. От висотата на своята одухотвореност, непогрешимост и звезден статус си мисли, че не дължи никому извинение.
Господин Vl e с ясно изразена и последователна позиция по неговите теми. Лично аз уважавам правото му да ги аргументира и поства във форума, това само е провокирало размисъл у мен към написанато.
Във връзка с наближаващите светли Коледни празници искам извинение от всички които волно или неволно съм засегнал досега. Не това е била целта ми.

Потребители благодарили на автора baconsutan за мнението:
vl

baconsutan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 128 пъти
Благодарено: 125 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 14 Декември 2017, 09:48:26

Извинение и от мен, със сигурност съм оплесквал и администрацията и модерацията през годината. Но е било в опит да изпъкне позитивната и градивна емоция сред нас. Още веднъж искам прошка и се старая да уча от грешките си.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
vl

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот zlateto » 14 Декември 2017, 12:04:17

Аз искам да се извиня на Ицо. Похвалих го, че става рано и тoвa доведе до нарицателното „ранобудното Ице “ ...

Иначе на форумно ниво блестя с безгрешност :mrgreen: ;-)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот rikiking » 14 Декември 2017, 12:27:03

zlateto написа:Аз искам да се извиня на Ицо. Похвалих го, че става рано и тoвa доведе до нарицателното „ранобудното Ице “ ...

Иначе на форумно ниво блестя с безгрешност :mrgreen: ;-)

Аз пък искам да се извиня на Goldie, че едно време я наричах "Кака Злата"... :angel9:

Иначе на никой, за нищо не смятам да се извинявам,нито търся извинения от някого. Само xxx и xxxxx му е майката, иначе то се е видяло, че някой хора тук от друго не разбират ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот itzo » 14 Декември 2017, 14:46:05

zlateto написа:Аз искам да се извиня на Ицо. Похвалих го, че става рано и тoвa доведе до нарицателното „ранобудното Ице ...

Как беше там...простено да ти е, прости и ти:) Пък и честно ако се засягах от квалификациите на всеки форумен перко щях да посетя съответния медицински кабинет, за да ми предпишат правилното лечение. Но ще поискам прошка от всички, които четат нашите с Негово Височество (и някои други индивиди)пререкания. Единственото ми оправдание е, че се водя стриктно от библейския принцип "На зла круша-зъл прът"
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот bknf » 16 Декември 2017, 10:53:31

А кой би трябвало според вас, да поиска (пред избирателите; любовницата, жената; мъжът и т.н.) - извинение и прошка?

Oт Меркел (към тия, които са я избрали), едва ли може да се очаква такова нещо ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот vl » 19 Декември 2017, 00:54:12

Идват светли празници и сега е момент да се извиним и простим на ближния, а не само да таим злоба и омраза към него.

Във всяка католическа литургия има момент на помирението. Всеки подава ръка на околните и с този жест прощава всичко на всички.

Имахме един забележителен свещеник о.Франц, който от олтара обясняваше, че злобата, омразата и завистта също могат да бъдат причина за болести. Тоест освен на околните, те вредят и на нас самите. Народната власт го беше "наградила" с цели 10г. затвор през 1952г., когато е осъдила незаслужено куп свещеници и дори е убила 4-ма от тях. Въпреки това о.Франц не изпитваше злоба към никого. Той още приживе беше светец.....

Засега спирам дотук въпреки, че имам още много за казване по темата. И по-значителната част от него не е свързана с църквата.....
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 19 Декември 2017, 09:39:33

vl написа: Още, когато бях петгодишен, в къщи ме учеха, че когато сгреша, трябва задължително да се извиня. Това продължи и през ранните ученически години. Доброто възпитание включва извинението като нещо особено важно. Същото се отнася и до прошката. Щом някой е сгрешил и се извини, би следвало да му простим. Ако не го сторим, може да се предполага, че ни липсва фундаментално възпитание, тоест първите седем и дори вторите седем години.

И в какво точно си сгрешил вл, тука на тоя форум ? Защото едно е да кажеш че съжаляваш и се извиняваш - но това върви само с конкретното обяснение. За какво трябва да ти прощаваме, тука четящите?

vl написа:Идват светли празници и сега е момент да се извиним и простим на ближния, а не само да таим злоба и омраза към него. Във всяка католическа литургия има момент на помирението. Всеки подава ръка на околните и с този жест прощава всичко на всички. Имахме един забележителен свещеник о.Франц, който от олтара обясняваше, че злобата, омразата и завистта също могат да бъдат причина за болести. Тоест освен на околните, те вредят и на нас самите. Народната власт го беше "наградила" с цели 10г. затвор през 1952г., когато е осъдила незаслужено куп свещеници и дори е убила 4-ма от тях. Въпреки това о. Франц не изпитваше злоба към никого. Той още приживе беше светец. Засега спирам дотук въпреки, че имам още много за казване по темата. И по-значителната част от него не е свързана с църквата....

Ами кажи си, защо да не си кажеш?

И да, жалко за светия човек. Не съм чувал за тоя католически свещеник. Но и времето е било такова едно, сложно. Както и няма вече значение, колко хора са били разстреляни от Царската власт преди 9-ти. Пък и сега, не е по-лесно. Всяко време си има своите особености.

Oтрицателните емоции, за които вл пише, че са вредни - но завоалирано съобщава, че се гордее с тях, което си и проличава от досегашните му съобщения в започнатите от него теми - то да, те наистина не са полезни. И не е необходимо, да ги държим у себе си.

Не знам, дали 1952 г. вл е слушал лично отец Франк, на неговите проповеди. Щото поне така се разбира от написаното.
Но що се отнася до Народната власт, към която вл явно не таи никакви положителни емоции - за което вл трябва постоянно да ни информира - то и единия дядо ми, е бил арестуван по онова време, без да има реално обвинение и реална присъда. Но, после бива освободен с извинение. И аз като съм живял покрай него, пак по времето на НРБ, той и дума не е казал за онова време. Въпреки че е имало какво да разкаже.

Та така ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот itzo » 19 Декември 2017, 10:26:06

bknf написа:...И в какво точно си сгрешил вл, тука на тоя форум ? Защото едно е да кажеш че съжаляваш и се извиняваш - но това върви само с конкретното обяснение. За какво трябва да ти прощаваме, тука четящите?...

ОбъркАл си се нещо. В мненията му няма ни-най малък намек за съжаление или извинение. По-скоро обратното ;-)
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот vl » 19 Декември 2017, 17:17:21

Съжалявам, че пуснах тази тема, защото тя ви дава възможност да ме атакувате незаслужено. Нямам за какво да се извинявам в този форум. А на теб, бкнф бях обещал да ти отговарям само и единствено така ".......", но шефът се сърди, защото подобен отговор навежда на мисълта за изтрито мнение. Но аз не трия нищо от моите писания.....

Колкото до о.ФранЦ, а не ФранК, неговите проповеди ги слушах от 1989 до 1992г. и после от 1997 до 2001г. През февруари 2001г. се помина....."Времето било такова"-безобразно клише, което престъпниците употребяват! Добри Джуров беше първия през 1990г....Къде отиде темата.....Жалко.....

Толкова от мен и май вече няма да се включвам в тази тема благодарение на вас! Моето време не е за боклука!
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Mr.Bombastic » 19 Декември 2017, 18:59:15

Всеки решава дали да иска прошка и дали му е важно някой да е съгласен с него. Мисля, че хората които не ги засяга темата просто могат да не се занимават с нея. А тези които искат такава, да си я поискат. За много хора това е начинът, така че иво и останалите, на които не им е важно да пишат по другите теми.

Никой не е търсил тема за или против. На мен не ми е проблем, че по друг начин гледате на нещата. Хайде да не се дърляме предколедно :)

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението (общо 2):
vlМитака ФУ
Рейтинг: 8%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот Митака ФУ » 19 Декември 2017, 19:04:48

Точно така, Boss!

За всички които искат предколедно да се дърлят: Ego te absolvo a peccatis tuis in nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti!
И весели празници :mrgreen: Амен!

Потребители благодарили на автора Митака ФУ за мнението:
vl

Аватар
Митака ФУ
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 107 пъти
Благодарено: 46 пъти

Следваща