• Advertisement

Македония

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Македония

Мнениеот bknf » 15 Май 2020, 15:24:28

Та, какво ви е мнението? Македонците българи ли са, или ca нещо друго? За мен преди бяха все едно варналии, или старозагорци - но в друга държава. Преди беше Югославия. А самия македонски.. си е диалект, с тук- там сръбски думи.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 279 пъти
Благодарено: 434 пъти

Re: Македония

Мнениеот onufriy » 15 Май 2020, 16:25:51

Македонците са като елзасците във Франция или галисийците в Испания: може да са немци и португалци, но имат малко причини да обичат собственото си племе. Те българи нема как да станат, нямаме едно положително нещо, с което да ги привлечем. И ако давате за аргумент, че се натискат за български паспорти, то на всинца ни е ясно, че не е, защото искат да са българи. Те и турците, дето избегаха по времето на последния възродителен процес, си взимат паспорти.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 170 пъти
Благодарено: 289 пъти

Мнениеот VaskoLeon » 15 Май 2020, 18:19:50

bknf написа: А самия македонски.. си е диалект, с тук- там сръбски думи.

Бил съм в Скопие, говорят пернишки диалект, дори по едно време взех да ги питам дъл не са българи. Не, беше отговорът, ние тук така си говорим.

Друго нещо е "книжовният" им език, пълен е с сърбизми, направено е със задната мисъл да не ги мислим за българи!
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот itzo » 15 Май 2020, 22:29:04

onufriy написа:...Те българи нема как да станат, нямаме едно положително нещо, с което да ги привлечем...

Ние ако и да нямаме положително, то албанското (все-още) малцинство в Македония има доста много отрицателни неща, с които да ги привлекат. Към нас, искам да кажа.

П.П. И не им се смейте много на "македонския" език, един човек преди доста време, който мисля никой не е имал претенцията да е бил македонец е писал така:

...„Аз, Паисиа йеромонах и проигумен Хилендарски, съвокупих и написах, от руски речи прости обратих на български прости речи и словенски. По мало снедаше ме ревност и жалост по рода своего болгарскаго ... Аз зрех по многих книгах и историях ради болгари много известие написано; того ради въсприях труд много за две лета собирати по мало от много истории, и у Немска земля повече за то намерение ходих. Тамо обретох история Маврубирова за сербие и болгари в кратце за ц(а)ри, а за с(ве)ти никако не писал: латинин бил, не исповедует с(ве)тиих болгарски и сербски, кои просияли последи, от како се отделили латини от греци...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 230 пъти

Мнениеот onufriy » 16 Май 2020, 10:42:59

itzo написа:
onufriy написа:...Те българи нема как да станат, нямаме едно положително нещо, с което да ги привлечем...

Ние ако и да нямаме положително, то албанското (все-още) малцинство в Македония има доста много отрицателни неща, с които да ги привлекат. Към нас, искам да кажа.

П.П. И не им се смейте много на "македонския" език, един човек преди доста време, който мисля никой не е имал претенцията да е бил македонец е писал така:

...„Аз, Паисиа йеромонах и проигумен Хилендарски, съвокупих и написах, от руски речи прости обратих на български прости речи и словенски. По мало снедаше ме ревност и жалост по рода своего болгарскаго ... Аз зрех по многих книгах и историях ради болгари много известие написано; того ради въсприях труд много за две лета собирати по мало от много истории, и у Немска земля повече за то намерение ходих. Тамо обретох история Маврубирова за сербие и болгари в кратце за ц(а)ри, а за с(ве)ти никако не писал: латинин бил, не исповедует с(ве)тиих болгарски и сербски, кои просияли последи, от како се отделили латини от греци...

Двама от първите трима основатели на новобългарския са банскалии. Аз навремето го учех в училище като централнобългарски регион. Тогава...
А ние македонците от албанците можем да ги спасим, колкото можем да се спасим от турците в Делиормана... или пък сърбите могат в Косово. А, ако искате, мога да ви разкажа, какво са ми разказвали навремето старите хора за дейността на Организацията, да отворим една английска Уикипедиа, да видим колко от жертвите на Организацията са били местни (разбирай българи, македонци, власи, сърби, турци или кой както се е чувствал) и тогава да се позачудим, дали хората там искат да се идентифицират с нас, българите...
А, да, забравих поведението на българските окупационни, ай от мен да мине, освободителни, части през първата и втората световни войни
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот itzo » 16 Май 2020, 16:29:00

Хехе. Организацията с главна буква е съвсем отделна тема на разговор. Не съм много сигурен дали е дала повече убити в битки срещу гърци/турци/ сърби и прочее или в собствените си междуособици. За днешните обитатели на територията Северна Македония: има и такива, които се чувстват българи. Малцинство са. Мнозинството не обича твърде България, ако и част от него да се е сдобило с паспорти, декларирайки български произход( и снасяйки едни кинти на Шкембе воевода и компания:) Няма полза да бъдат убеждавани или каквото там, македонският инат е вЕлик поне колкото Саше Великиот:)

P.P. Лично мнение, би трябвало да ни е донякъде срам да натискаме силом тезата, че 'сичкото мАкедонци са непременно искат или не искат българи след онова, което, с извинение е из..ала българската държава през годините по въпроса. Документът по- долу е на баща ми, между другото.

Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 16 Май 2020, 20:19:56

onufriy написа:Македонците са като елзасците във Франция или галисийците в Испания: може да са немци и португалци, но имат малко причини да обичат собственото си племе. Те българи нема как да станат, нямаме едно положително нещо, с което да ги привлечем.

Бе то е ясно, че няма да се пишат граждани на днешна република България. От Молдова или Украйна - може би. И съм приказвал с македонци, израстнали там. Най-главния им въпрос беше - "ние българи ли сме, или не сме".) Моя отговор - "ми то си е ваша работа, какви сте".)

Едно време, до след войната там е имало българи, които обаче или са вече не между живите, или са избягали насам- натам. Основно към България. Както и в Солун е имало българи, които вече не са между живите.

Пък в Русия съм приказвал с разни хора на български, и са ми казвали - "тоя език е като нашия, разбира се - даже украинския е по-труден". ;-)

Та според мен, Македония за България е като Украйна за Русия. Но съответно и мащабите са различни.

Отделно, че от мойта рода са избягали от тия земи, някъде след 1700 година, поради насилствено ислямизиране.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 16 Май 2020, 22:02:37

Абе те граждани си се пишат при възможност. Самолетите до София са, или по- скоро бяха пълни с хора, които си приказват на мАкедонски или направо на албански, а на паспортен контрол вадят български лични карти. Брак по сметка. Езиците...обективно погледнато съвременният книжовен български език е избягал по- далеч от първоначалния си вид, отколкото руският, украинският или онова, което днес наричат македонски :) Някак така

...Затова ся трудя и аз сеги, денем и нощем, да изпиша няколико книги по нашему болгарскому язику. Та ако не би возможно меня да сказувам им сас уста моя да чуят от мене грешнаго някой полезное поучение, а тие да прочетут писание мое и да уползуется. И за мене, недостойнаго. Бога да молят невежество мое изправити и трудившаго ся прощение сподобити, да би получити и нам десних стояниих в ден страшнаго воздаяния. Амин!Сие ми усердно вам желаем и ви трудившему ся благонаклоненни будите. И здравствуйтя!
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 16 Май 2020, 22:56:58

itzo написа:P.P. Лично мнение, би трябвало да ни е донякъде срам да натискаме силом тезата, че 'сичкото мАкедонци са непременно искат или не искат българи след онова, което, с извинение е из..ала българската държава през годините по въпроса. Документът по- долу е на баща ми, между другото.

20171017_203142.jpg

Да, бе, и дедо така разправяше, дойдат първо - бой да се пишем македонци, после дойдат, бой, щото сме се писáли македонци. Та те така. Па на тия отатъка още си им викаме братята, щото у Дупница вече са шопи, па ние сме си македонци. Като циганите, ти калайджии от какви беха там другите можеш ли да ги различиш?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот bknf » 17 Май 2020, 08:06:55

Явно някъде, възможно да е било в Лондон, са решили да се създаде Югославия, в която да има "прозападно" влияние. Където е била включена и Македония. И след известно време това държавно образование е било решено да бъде разглобено на части. Задачите вече са се били изменили, в течение на времето.

Иначе видях някъде една такава дискусия, където "македонци" бяха на мнение, че българите всъщност са татари, дошли от Русия към днешна България. А те били наследници на Александър Македонски. ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 17 Май 2020, 14:19:02

Балканската Федерация и Македония, включваща Пиринския край е проект не на Лондон, а на Москва. За щастие магарешкият инат на друже Тито и навременният инсулт на някой си Йосеп Бесареонес дзе Джугашвили я оставят само проект. Колкото до тезисите на макетата..."татарите" на Аспарух са се претопили тук преди около хиляда години. Саше Великиот обаче е ритнал бакъра преди две хиляди и триста. Колкото днешните гърци са потомци на елините, толкоз и те на дедо Македон :)
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 17 Май 2020, 19:27:55

itzo написа:Балканската Федерация и Македония, включваща Пиринския край е проект не на Лондон, а на Москва. За щастие магарешкият инат на друже Тито и навременният инсулт на някой си Йосеп Бесареонес дзе Джугашвили я оставят само проект.

Ставаше дума за СФРЮ - Югославия. Доколко и какво е искал Сталин, не съм запознат. Че са имали различни мнения по основните въпроси - ми е известно, без да знам какво точно. Може да се провери. И че англичаните са поддържали Тито - явно да е против СССР. Tова още преди да свърши войната. Икономическото развитие на същата тая Югославия, след войната - не е била обвързана със СССР и СИВ.

Що се отнася до Аспарух и прабългарите, то там cа били 5 братя, синове на Кубрат.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1 ... 0%B0%D1%82

Днешния "татарски" език там, не виждам да има нещо общо с българския.
https://vk.com/tatarbelem?z=photo-50775 ... 7_00%2Frev

Но знамето: зелено-бяло-червено.)
http://www.psixologicheskoezerkalo.ru/p ... skij-yazyk
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 17 Май 2020, 20:04:15

bknf написа:
Днешния "татарски" език там, не виждам да има нещо общо с българския.

Няма и как да видиш. В съвременния български език са останали едва няколко десетки единични думи от езика, говорен от ПРАбългарите. Причината за това се нарича Свети Цар Борис- Михаил, който е провел много поучителна възпитателна акция, съчетана с махане на главите на онези, които са били недотам съгласни официалният държавен език да е славянският.

П.П. Кирил и Методий са създали азбуката на базата на езика, говорен в района на Солун. С малко въображение него език можеш да го наречеш македонски диалект. Аз съм приказвал с един "грък", който го усукваше, че учил български в Пловдив а пък звучеше точ в точ като баба ми, която е родена на петдесетина километра от Солун :)
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот bknf » 17 Май 2020, 20:52:27

Тоест, преди това официалния език е бил "тюркски" ?

Управлявал е от 852 до 889 година.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0 ... B8%D1%81_I

Пък на тая карта Румъния я няма съвсем. Както няма и Македония.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0 ... is_Ist.jpg
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 18 Май 2020, 08:55:08

За да видиш Македония трябва да превъртиш от това време още хиляда години назад. Връзката между тогавашните и сегашните мАкедонци се родее с хомеопатията :mrgreen: Ма то и италианците на същата база претендират да са римляни, лошо няма.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Приказвалник