• Advertisement

Душата на войника - спомени от казармата

Интересна информация, статии ... . Тук може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Душата на войника - спомени от казармата

Мнениеот Mr.Bombastic » 17 Ноември 2004, 12:22:34

Е направо се попиках от смях.

Всеки мъж, който е служил войник, седне ли на чашка с колеги или приятели, неминуемо стига до темата казарма. И се зареждат спомените. Неизменна част от които са бисерите на старшините. Някои от тях са съвсем истински, други - силно преувеличени. Едно е сигурно, те предизвикват експлозия от смях.

Бомбите падат не само по сушата, но и по островите.

©©©

На ти боя и четка. И така си прецени времето, че да ти остане от боята.

©©©

Или всички с шинели, или никой без шинел.

©©©

Всички команди се изпълняват наляво, с изключение на тези, които се изпълняват надясно.

©©©

Ще се движите по квадрат с четири страни така, че да се образува кръг!

©©©

Изкуството на полета се състои в това, да се хвърлиш към земята и да се разминеш с нeя.

©©©

Какво е това нещо, бе? Как може копчето ти да виси на конец от тел?

©©©

Ставането е сутрин, точно в пет, независимо колко е часът!

©©©

Построили сте се под формата на буквата... на буквата... Абе нема такава буква!

©©©

Не ме правете на луд, аз да не падам за първи път от Марс!

©©©

Танкът, това е силно противотанково средство..

©©©

Тук да не ти е Англия - копай по-дълбоко..

©©©

Главата на войника е да мисли, а мозъкът да съобразява.

©©©

След приключване на стрелбата бойните и учебните патрони трябва да се приведат в изходно състояние.

©©©

Кубинките се лъскат вечер, а на сутринта се обуват на свежа глава...

©©©

Гората се счита за непроходима за танкове, ако дебелината на дърветата е три пъти по-голяма от теглото на танка...

©©©

Военното възпитание съществува и в други държави, в това число и чуждестранни.

©©©

Всички по окопите, а останалите след мен...

©©©

Какво?! Къде си бил? В тоалетната? Абе вие още малко и на театър ще почнете да ходите...

©©©

Майорът никога не бяга, защото в мирно време ще предизвиква смях, а във военно - паника...

©©©

Пристрелката на автомат Калашников се извършва по мишени, представляващи картонен квадрат от черна хартия с размери 20 на 30 сантиметра...

©©©

Моята фамилия е майор Иванов.

©©©

Сега зяпате през прозорците на класната стая, обаче ще ви питам аз, като трябва да зяпате през прозорците на поверения ви танк...

©©©

Аз, когато бях студент и исках да почета, ставах половин час след лягане, взимах си книгата и отивах в тоалетната...

©©©

Не насочвай оръжието към хора, дори и ако е заредено!

©©©

Не мога да разбера кое привлича повече вниманието ви: това, което ви говоря, или умрелият гълъб, който лети над столовата...

©©©

Автоматът работи така: едно, две, три - и вас ви няма..

©©©

Лицето на снимката трябва да бъде квадратно..

©©©

За да сте готови за вдигане под тревога, трябва да си слагате панталоните, сгънати върху нощното шкафче с дюкяна, насочен към вратата...

©©©

Курсант, не правете умни физиономии, не забравяйте, че сте бъдещ офицер...

©©©

И запомнете, командирът на батальона не ходи пеш, той взима със себе си ГАЗ-66 или заместник-командира.

©©©

Живеете като прасета в бърлога...

©©©

Противогазът действа в радиус 30 минути.

©©©

Вчера проверих под креватите ви. Направо не ми е ясно как живеете там.

©©©

Кой е онзи с червения нос като краставица...

©©©

Редник Петров! Доложете ми устройството на дизеловия двигател.

©©©

Този отровен газ предизвиква главоболие в ставите и костите...

©©©

Във формированието не се зачисляват подрастващи, по-малки от 16 и по-стари от 60 години...

©©©

Не е необходимо да се мият коридорите ежедневно. Достатъчно е всяка сутрин.

©©©

Мините биват танкови и противотанкови.

©©©

И така колеги, не се притеснявайте да работите с източници на радиация. Това е напълно безопасно. Ето например някои офицери от флота седят по 3-4 години на атомните подводници, а в това време жените им раждат съвършено здрави деца.

©©©

Военната тайна не е в това, което изучавате вие, а в това, че го изучавате именно вие...

©©©

Бързо ринете снега, докато не се е разтопил..

©©©

Ти може да не блестиш с ум, но обувките ти задължително трябва да блестят..

©©©

По време на поход на войниците се полагат по 20 грама масло. 15 грама сутрин и 15 - вечер.

©©©

Разузнавателната машина се изпраща напред на разстояние една зрителна памет...

©©©

Защо си такъв брадат, бе? Като малък не са ли те учили да се бръснеш?

©©©

Не ме принуждавайте да лишавам вашите бъдещи деца от баща...

©©©

Пътуването с войскови камион става само по един начин: В камиона не се пуши, не се накланя през каросерията, не се подсвирква на минаващи девойки - само се седи и се пътува с камион.

Фатмака:
-Няма ти я иглата а? Колко пъти ще ви казвам да си надписвате вещите?

Офицер диктува задача: Летят 200 изтребителя и 100 бомбардировача - всичко 400 самолета!
- Ама г-н офицер... не излизат!
- Е... аз така.. на око!

Изчезнал ми е единия ботуш, и ако утре видя някой с три ботуша да му мисли!

Варосайте бордюрите в черно!

Бомбите падат под прав ъгъл 60-70°!

Манерките трябва да са винаги пълни с вода. Ако хвана някой с празна манерка, ще му я изсипя във врата!

Аз не съм казал, но пак ще повторя!

С левия крак ще стъпвате на левия ритъм на барабана!

Край поста се чуват стъпки. Протича следният диалог:
- Стой! Кой идва?
- Снежанка и седемте джуджета. (Разводача и смяната)
- Снежанка при мен, джуджетата на място. (Разводача при мен, останалите на място)
В този момент от храстите излиза дежурният и казва:
- На Снежанка 7 дена, на джуджетата по 5 дена арест.

Който няма химикалка да даде на другаря до себеси.

По време на развод бъдещия дежурен "офицер":
"Първата редица 1 крачка, втората редица 2 крачки, третата редица 3 краччки. Ходом-марш!"
естествно става яко блъскане след което бъдещия дежурен "офицер" побеснява и нарежда:
"!!!&#@*& Кръ-гом! Първата редица 5 крачки, втората редица 10 крачки, третата редица 15 крачки! Ходом-марш!" оттук вече се вижда че плаца не е бил чак толкова голям...

Някой не пее в строя но аз го чувам!

:lol: :D :lol:

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот Onlooker » 18 Ноември 2004, 22:50:55

Е, Добре още един>
Бегом марш - от мен до другото дърво!
:lol:
Аватар
Onlooker
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Re: Душата на войника - спомени от казармата

Мнениеот daisymm » 17 Юли 2014, 09:46:36

Ето че наборната служба вече я няма. Остават само спомените на няколко поколения мъже, но и те постепенно избледняват.

Записвам се в темата с препоръчителния списък от вещи, които трябваше да си набавя. Сега той предизвиква у мен смях, но в същото време и тъга. Ето го:

Е, какви са вашите спомени?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Franken » 17 Юли 2014, 11:30:29

Старшината на редника:
- Не ебаваш старшината, а?
Редника отговаря:
- А, ебавам го, ебавам го!

(действителен случай)
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот ScheissMann » 17 Юли 2014, 13:09:26

Еххх ....Спомени ....Преди да вляза в казармата много ме плашеха хората които вече бяха минали .Въпреки всичко ми беше интересно и любопитно.Старите си мислеха и искаха да ме гонят много но аз не бях на това мнение (постоянно мислехме различно ) . Най интересната ми случка беше когато се връщах от отпуска :mrgreen: На портала старшината ми вика дай да видя багажa #-o Когато погледна.... 3 бутилки ракия гледа в сака :) Дай едната и влизаш .Аз не не става му викам . [-X След дълги преговори ... Накрая ми взе и 3-те бутилки ракия и ме вкара за една вечер в ареста :-# А в ареста старите бяха от приятел до по добър приятел .Твърде рано станах по онова време стар не са ме гонили само се опитваха и пробваха . И аз не съм гонил новобранци .Ако можех да е повторя с удоволствие бих го направил :mrgreen:
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот daisymm » 18 Юли 2014, 09:43:57

Сетих се за още две:

След някаква издънка в поделението сме строени на плаца, поне 300 човека офицери и войници. Никой не смее да мръдне, докато командирът на поделението обяснява разпалено нещо. В един момент командирът заковава поглед към един от нас (но не е ясно точно към кого, защото е отдалечен поне на 30 м.) и казва "Редник, поправи се бе!". Не следва реакция, а той продължава "На теб говоря бе! Ти бе, ти, дето ме гледаш!". Последното ми прозвуча доста тъпо и едва успях да сдържа смеха си, защото точно в този момент 100% от състава гледаше точно в командира :-" .

Обяснение от офицер на занятие по изграждане на понтонен мост: "Мостът се изгражда напречно на реката".
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот boyko123 » 19 Юли 2014, 16:19:51

Учебни стрелби на противовъздушния полигон край Шабла. Над сушата прелитат изтребители, нашите радари (РПК) трябва да ги засекат, координатите се трансформират "огледално" и противосамолетните оръдия стрелят към морето.

По едно време докладва "радарджията": "Прихванах целта..." , после "Следвам целта, тя завива надясно..." и след малко "Целта спря!". Изскачаме ние навън да видим спрял във въздуха самолет, ама не би... "Целта" се оказа един комбайн дето кротко си жънел на баира насреща...

Подобна ситуация, но този път е прихванат истински самолет. Командирът на батареята командва "огън" и в същото време от всички високоговорители "СТОП" от командващия учението. Модулът за огледално обръщане на координатите на радара бил изключен... #-o

И последен спомен от Шабленската серия. Изпращат един екип (разчет) с гаубица (голямо оръдие) на един съседен нос. Гаубицата стреля с трасиращ снаряд и снаряда се използва за цел - пускат срещу него зенитни ракети. Моя милост е придаден към екипа на гаубицата този ден като свързочник. Стреляхме, стреляхме, свърши занятието, разпаднахме връзката с командния пункт и чакаме камиона да дойде да ни прибере барабар с гаубицата. Сега камион, после камион, няма. И връзка няма. Ловихме раци, пекохме ги, кому рак кому крак, пак няма камион. Към 23ч пристига камиона със свистене на гуми и един сконфузен (и леко подпийнал) сержант за "началник", "леле пичове забравихме ви, да му ...", и пр. Както и да е, оръдейците закачиха набързо гаубицата за камиона, аз мятам радиостанцията на гръб и всички в каросерията. Спускаме платнището отзад и газ към поделението. На КПП-то дежурния пита - ама вие не трябваше ли да докарате и гаубицата. "Кьорав ли си бе, старши" вика сержанта. Ама старшната не бил кьорав, гаубицата изпаднала по пътя ](*,) . Аз тогава се измъкнах "по терлици", все пак не съм оръдеец, но после бяха намерили гаубицата край пътя и май съдиха някого.

Да се смееш ли, да плачеш ли...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот daisymm » 29 Септември 2014, 15:47:19

А помните ли все още нещо от войнишкия жаргон? Макар и да беше специфичен за отделните родове войски, все пак има и доста "понятия", които бяха повсеместно поразпространени.

Ето една кратка извадка:
кемаф = танкист
кашик = пехотинец (мотострелковак)
фатмак = старшина
фазан = старшина-школник
бацил = санитар или друго медицинско лице
туба = шофьор
въшкарник = зимната бойна униформа до към края на 90-те
двуцевки = долни гащи с дълъг крачол, без тях не е препоръчително да носиш въшкарника
сбогом-младос'ки = същото като двуцевки

Ако някой се сети, нека добави нещо. Само моля да спестите по-големите простотии, доколкото ви е възможно.

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
boyko123velingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот max » 29 Септември 2014, 15:53:01

Ба--ти ужасът дето е бил, добре че не ме взеха в казармата. :thumbleft:
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот boyko123 » 29 Септември 2014, 20:57:08

В добавка към "речника" на daysimm

мех = механик-водач (на бронирана машина)
кестен = софиянец (особено новобранец)
шашове = офицери
стойка = да стоиш на пост (караул)
градска = градска отпуска
презоградска = по тъмно през оградата - и на кръчма
ОСН = "огън, служба не остана" - универсално съкращение, изразяващо желание за уволнение ;) - помните ли го?
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
daisymmvelingrad
Рейтинг: 8%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот max » 29 Септември 2014, 23:02:47

Абе май по долни гащи ни разхождаха по кабинетите на военната комисия и наистина беше в училище. Не беше чак чисто голи, само на огледа/опипването опред-отзад ни накараха да си ги свалим. Общо взето гадно беше и не беше вече социализъм, а беше 1992 г. Помня, че имах дупка на един зъб и знаех, че зъбът ми е развален, а на прегледа ми казаха, че нямам зъби за правене, което беше абсурд, понеже дупката си я имаше. Некадърници. ](*,)
Накрая ми откриха шум в сърцето и искаха да ме вземат лека служба, пощальон или нещо такова, но баща ми се противопостави и ме изпратиха на подробна военна комисия в София, където установиха същия шум и на ехографа пролапс на митралната клапа и ме освободиха, така се отървах. Не съм се лекувал с нищо, преди 2 години в Германия ми правиха пълни кардиологични изследвания, пак ехограф и прочие и ми казаха "сърцето ти е напълно здраво, нямаш дори пролапс, те едновремешните уреди са засичали фалшиви дефекти на сърцето, но съвременните не хващат нищо подобно, не можеш да получиш инфаркт, здраво ти е сърцето като на бик". :mrgreen: O:) Да са живи и здрави старите уреди от преди 20 години, които са давали мними сърдечни дефекти, ако ги нямаше тези уреди щяха да са ме тикнали в казармата. ;-)
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот onufriy » 30 Септември 2014, 19:27:17

max написа: O:) Да са живи и здрави старите уреди от преди 20 години, които са давали мними сърдечни дефекти, ако ги нямаше тези уреди щяха да са ме тикнали в казармата. ;-)

Бе точно на тебе щеше да ти е полезно да послужиш малко, ама нейсе...

Може да имаш диплома колкото вратата, тук командва старшината!
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 295 пъти

Мнениеот daisymm » 24 Февруари 2015, 00:18:26

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Назад към Приказвалник