• Advertisement

Инцидент с колело

Was Sie schon immer über Bulgarien wissen wollten - Land und Leute...

Инцидент с колело

Мнениеот Dad » 25 Май 2018, 09:37:58

Преди два дена на връщане от училище дъщеря ми (11г.) претърпяла инцидент с колело. Карала по тясна права пътека, когато от пресечка изслочило друго, по голямо дете с колело. Моето не успяло навреме да натисне спирачките и се ударили. И двете паднали от колелетата, но слава богу се оттървали без никакви рани и натъртвания. По голямото дете накарало нашето да даде домашният си адрес, в случай , че има щети по колелото му, каквито дъщеря ми не видяла. По нашето колело няма никакви щети. Снимки на място не са правени, свидетели няма, не е викана полиция...
Вчера на входната ни врата в наше с жена ми отсъствие се появява майката на въпросното момиче. Любезно разговаря с дъщеря ми- радвала се, че няма пострадали, но заявява, тъй като дъщеря ми е виновна трябва да заплатим щетите по колелото, което е в момента на ремонт. Щяла да ни изпрати сметката след ремонта.... Малката беше доста разстроена☹️.
Та какво да правя:
1. Като дойде с рехнунга вдигам скандал, събирам махалата...
2. Трая си....без съд не може да ми иска пари...
3. Консултирам се с адвокат...и двамата с жена ми сме много заети...нямаме време да се занимаваме с глупости...
4. Плащам като поп да ми се маха от главата...

Моля, ако някой има нужните юридически познания или опит в подобни ситуации за съвет.

Благодаря предварително!
Dad
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Инцидент с колело

Мнениеот bknf » 25 Май 2018, 10:48:46

Та какво да правя:
1. Като дойде с рехнунга вдигам скандал, събирам махалата...
2. Трая си....без съд не може да ми иска пари...
3. Консултирам се с адвокат...и двамата с жена ми сме много заети...нямаме време да се занимаваме с глупости...
4. Плащам като поп да ми се маха от главата...

от 1) няма смисъл
за 2) да без съд няма как да иска пари
освен това дъщерята няма 18 г,
иначе, свидетели няма, и полиция не е викана = Аussage gegen Aussage
4) не е решение

Значи най-добре е да питаш някой адвокат по Vehrkehrsrecht. Mоже да изкара и другата страна виновна - те да ви платят- на вас.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот bknf » 25 Май 2018, 11:34:11

ivo75 написа:Deine Haftpflichtversicherung sollte es zahlen..., wenn überhaupt

А защо той трябва да плаща за нещо (неговата застраховка) - когато не е ясно кой е виновен, или дали той (в случая дъщеря му) - е виновна? Ако да, то до колко % ? Или другата страна е виновна - на 100% ?
Карала по тясна права пътека, когато от пресечка изскочило друго, по-голямо дете с колело. Моето не успяло навреме да натисне спирачките и се ударили.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 25 Май 2018, 12:13:53

ivo75 написа:Къде прочете, че той трябва да плаща?

Ти сам го казваш.
ivo75 написа:Deine Haftpflichtversicherung sollte es zahlen..., wenn überhaupt

"Tвойта застраховка трябва да плати, ако въобще"

А ако няма застраховка, тогава какво?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Mony60 » 25 Май 2018, 14:07:12

@Dad, а вие имате ли адреса на въпросното семейство?
Факта, че е застанала на вратата ви да ви обясни, че вие сте виновни и ще последва сметка, говори за дебелоочие, което при германците за съжаление не е рядкост. Лошото е, че детето ви е било само в къщи и го е стресирала. Както описвате случая, „вината“ на вашето дете е 0%, защото то си е карало по правия път, а другото дете е пресякло пътя му.
Нямам юридически познания, но на ваше място не бих платила никаква сметка. Даже ако още веднъж се явят на вратата ми, бих им казала, че вашето дете се е наранило при този сблъсък и ще ги съдите за Körperverletzung. И тогава съдът да решава кой крив, кой прав. Ще видите как ще се изпарят набързо и повече нищо няма да чуете от тях.
И детето май да не отваря вече вратата, като е само!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот Stojan » 25 Май 2018, 22:19:20

За да се подава в съд за Körperverletzung предполагаемият обвиняем трябва да бъде най-малко на 14 години. Казва се strafmündig. А за такова ПТП няма да се намери прокурор да обвини, а и съд да се занимае с подобна глупост.
За Körperverletzung-a също e трябвало да се отиде същия ден на лекар или най-малкото да се направят снимки с телефона.
А и внимателно с falsche Verdächrigung (§ 164 StGB) - наказанието е от парична глоба до 5 години лишаване от свобода.
---
Добре, че дойдохме в Германия да видим дебелооки. Защото там, откъдето идваме, всички са едни тънкооки.
---
Какви доказателства и какви свидетели са нужни? То си е казало детето, че не е могло да спре. От друга страна би било добре детето да мине едни курсове за участник в уличното движение. Има такива за деца. Пък чак тогава бих надувал свирката. Защото тия деца, на дебелооките, карат колелета от ония, без педалите, от 3 годишна възраст и на 13 години имат стаж от 10 години на пътя и знаят правилника по-добре от някои български шофьори.
---
С блага дума всичко се оправя. А и понякога децата струват непредвидени пари.
Апропо, има застраховка ГО именно за деца. Защото сега ПТП-то е с друго дете, но другия път може да не може да спре пред витрина, която струва 2-3 хиляди. Или врата на кола, пак за толкова или незначително по-малко.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 5):
onufriyjuventusMr.Bombasticbknfivo75
Рейтинг: 21%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот bknf » 26 Май 2018, 10:16:13

А и внимателно с falsche Verdächtigung (§ 164 StGB) - наказанието е от парична глоба до 5 години лишаване от свобода.

Ето за § 164 StGB. https://www.lecturio.de/magazin/falsche ... 7164-stgb/
Die falsche Verdächtigung ist Teil des §164 StGB. Sie umfasst Tatbestände, unter welchen der Angeklagte gegenüber einer Behörde einen Dritten verdächtigt, eine strafrelevante Tat begangen zu haben.

Не виждам тука каква "strafrelevante Tat" е направена (би могла да бъде).
Der subjektive Tatbestand des § 164 StGB ist etwas komplexer als bei einem „normalen“ Delikt. Er verlangt, dass der Täter Wider besseres Wissen und mit einer bestimmten Absicht verdächtigt. Wider besseres Wissen handelt derjenige, der die Unrichtigkeit der behaupteten Verdachtstatsache im Tatzeitpunkt als sicher erkannt hat. Darüber hinaus muss der Täter die Absicht gehabt haben, ein behördliches Verfahren herbeizuführen.

А тука имаме и възраст от 11 г..
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот ysmivka » 26 Май 2018, 13:32:45

Mony60 написа:@Dad, а вие имате ли адреса на въпросното семейство?

Мога да ти отговоря вместо него, не, нямат го, не знаят дори името на детето, също не са виждали и щетите по колелото. За мен това е класически случай на тормоз, вменяване на вина и начин да измъкнат някое и друго евро. Сега очаквам въпросният Дад да се появи и да ми обясни колко съм несправедлива към немците [-X .
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Mony60 » 27 Май 2018, 10:09:55

ysmivka написа:За мен това е класически случай на тормоз, вменяване на вина и начин да измъкнат някое и друго евро.

Това се опитай да го обясниш на юридически компетентните съфорумци, който за всяко едно нарушение изваждат правилния параграф от немския Наказателен кодекс.
ysmivka написа:Сега очаквам въпросният Дад да се появи и да ми обясни колко съм несправедлива към немците .

Няма да го стори, защото в случая е засегнат. Но Стоян твърде добре ни обясни, добре че сме дошли в Германия, та да видим дебелооки, защото там откъдето сме дошли са едни тънкооки....Може пък и да е прав и да съм забравила как са там хората, откъдето идвам, че то при мене вече станаха почти четири десетилетия.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот itzo » 27 Май 2018, 11:28:35

Mony60 написа:
ysmivka написа:За мен това е класически случай на тормоз, вменяване на вина и начин да измъкнат някое и друго евро.

Това се опитай да го обясниш на юридически компетентните съфорумци, който за всяко едно нарушение изваждат правилния параграф от немския Наказателен кодекс...

Не е необходимо да си юридически компетентен, а просто да си зададеш въпроса по правилния начин на правилното място (жокер-не във форума) и да получиш правно обоснован отговор. Колкото до конкретния случай, ние тук просто не знаем достатъчно, за да вадим изводи, още повече да даваме съвети някому. Още повече когато въпросният някой също не е наясно със случката- той самият няма как да е сигурен нито дали е имало свидетели, нито дали има запис/снимки , нито има ли виновен/респ. кой точно.
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 227 пъти

Мнениеот bknf » 27 Май 2018, 12:35:29

Абсолютно. Но това се прави не от лоши помисли - а със желанието да се изкрънка някое евро. Ако мине.
Иначе госпожата ако е била толкова уверена (в правотата си) - е щяла да се обърне директно към съда. Но не е.
И затова се е опитала с лично въздействие.

- Mony60 написа: Това се опитай да го обясниш на юридически компетентните съфорумци, който за всяко едно нарушение изваждат правилния параграф от немския Наказателен кодекс.
- ysmivka написа:Сега очаквам въпросният Дад да се появи и да ми обясни колко съм несправедлива към немците
- Mony60 написа: Няма да го стори, защото в случая е засегнат

Dad написа: Вчера на входната ни врата в наше с жена ми отсъствие се появява майката на въпросното момиче. Любезно разговаря с дъщеря ми - радвала се, че няма пострадали, но заявява, тъй като дъщеря ми е виновна трябва да заплатим щетите по колелото, което е в момента на ремонт. Щяла да ни изпрати сметката след ремонта....

Майката на въпросното момиче - не може да заявява нещо, сякаш е последна инстанция. Но го е направила. ;-)
За да иска пари - трябва да се обърне към съд. Там се взима решение, на базата на предoставената информация.
Точно това, едно 11 годишно дете няма как да знае. И не е можело да обясни на така любезната майка.

В случая не знам, защо Дад да е "засегнат" - не са му харесали отговорите на поставения въпрос?

И понеже детето е 11 годишно, и дори жената да е била много мила - то може и да се отнесе към Nötigung.
Защото тя му е въздействала по някакъв начин. Е, не съвсем де..(не го е заплашвала).
§ 240 StGB, Nötigung.
(1) Wer einen Menschen rechtswidrig mit Gewalt oder durch Drohung mit einem empfindlichen Übel zu einer Handlung, Duldung oder Unterlassung nötigt, wird mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe bestraft.
(2) Rechtswidrig ist die Tat, wenn die Anwendung der Gewalt oder die Androhung des Übels zu dem angestrebten Zweck als verwerflich anzusehen ist.
(3) Der Versuch ist strafbar.

https://dejure.org/gesetze/StGB/240.html

Пак по един такъв случай, и пак произшествие с колело в немско. Паркирам аз на едно място (до магазин), в същия момент пада едно колело на земята. Аз си заключвам моето, след което вдигам падналото и тръгвам към магазина.
В същия момент отнякъде се появява един човек, и казва че нямам право да напусна местопроизшествието, иначе съм бил виновен според параграф § 142 StGB (Unerlaubtes Entfernen vom Unfallort). https://dejure.org/gesetze/StGB/142.html
и си извади полицейската карта - за да му дам име и адресни данни. Бил полицай човека.-)

После ми показа разни щети, на колелото му - за които съм бил уж виновен. Направих му забележка, че счупеното място, което ми показва - е вече ръждясало - която ръжда не може да се е появила за 2 минути. И други такива - които няма как да са възникнали на тоя ден. Иначе е щяло да има следи по тротоара, както и паднали части. Както и му казах, че той с неговия начин на "паркиране, е блокирал тротоара - и че някой behindert не може да мине. Съответно - да се обадим в полицията и да напишем рапорт. И че за неговото искане ще се видим в съда.;-)

След което, той се вдигна и се изнесе. Не викнахме полиция, а случая беше забравен.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 27 Май 2018, 15:21:49

bknf написа:...Майката на въпросното момиче - не може да заявява нещо, сякаш е последна инстанция. Но го е направила. ;-)
За да иска пари - трябва да се обърне към съд. Там се взима решение, на базата на предoставената информация...

Да, ама не. За да се обърне към съд, трябва да е отказано доброволно плащане. В масовия случай пращат сметката по пощата и ако в срока на плащане нЕма кинти се минава на етап Mahnung, чак после идва тежката артилерия. Ако отсрещната страна има юридическа застраховка, т.е. всичките тези глупости и излизат безплатни, тогава става тегава работа...
Люди холопского звания — сущие псы иногда; чем тяжелей наказание — тем им милей господа.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ysmivka » 27 Май 2018, 19:48:36

Mony60 написа:защото там откъдето сме дошли са едни тънкооки....Може пък и да е прав и да съм забравила как са там хората, откъдето идвам

Хората на демокрацията определено са различни. Но да планираш едно дете да блъсне друго с цел лична изгода, толкова дебелооки не сме.
bknf написа:Абсолютно. Но това се прави не от лоши помисли - а със желанието да се изкрънка някое евро.

Не от лоши помисли, просто защото са беднички горките. Слет това не от лоши помисли ще се ползва случая да се тормозят психически както детето така и родителите, пак не от лоши помисли.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот bknf » 27 Май 2018, 21:04:05

itzo написа: Да, ама не. За да се обърне към съд, трябва да е отказано доброволно плащане. В масовия случай пращат сметката по пощата и ако в срока на плащане нЕма кинти се минава на етап Mahnung, чак после идва тежката артилерия. Ако отсрещната страна има юридическа застраховка, т.е. всичките тези глупости и излизат безплатни, тогава става тегава работа

https://de.wikipedia.org/wiki/Mahnverfahren
Das Mahnverfahren wird durch einen Antrag des Gläubigers beim zuständigen Zentralen Mahngericht eingeleitet. Dieser Antrag kann jederzeit gestellt werden. In der Praxis ist eine Antragstellung jedoch erst sinnvoll, wenn ein Schuldner in Verzug geraten ist oder die Verjährung noch kurz vor Ablauf der Verjährungsfrist gehemmt werden soll.

Кой е Gläubiger в момента, кой е Schuldner - и защо ?

А aз мога ли да пусна една Мahnung срещу Ицо, за счупено колело ;-) ? Когато няма още съдебно решение по въпроса?

Тука не става дума за отношениe клиент- фирма, където клиента не си е платил с няколко месеца сметките за телефона.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот itzo » 27 Май 2018, 21:46:36

bknf написа:...А aз мога ли да пусна една Мahnung срещу Ицо, за счупено колело ;-) ? Когато няма още съдебно решение по въпроса?...

Че кой ти пречи? В Германия е обичайна практика, по нея причина обикновено се прави и застраховка Гражданска Отговорност на дете, както беше написал Стоян по- назад.
itzo
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Da werden Sie geholfen