• Advertisement

Бебе, родено в Германия

Форум за семейните българи.

Бебе, родено в Германия

Мнениеот kukla » 8 Ноември 2005, 16:40:26

Кажете ми, форумци, бебе, родено в Германия,
zаписва ли се в паспорта на родител, българин,
ама тук, на място, беz да се налага да се пътува до БГ?
Гледах на страницата на посолството, ама не намерих
информация zа иzдаване на ЕГН и вписване в регистрите
на новоиzлюпен български гражданин.
Имате ли повече инфо или опит?
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Lumpi » 8 Ноември 2005, 17:25:05

Не. Може да да получи пасаван от БГ посолство/консулство и с него да пътува до БГ, където да се извади международен паспорт. Алтернативно може да се изпрати преведено и легализирано Geburtsurkunde (или както се казваше тукашното свидетелство за раждане) в БГ и там близък (с пълномощно!) да извади акт за раждане и след това международен паспорт, който да изпрати обратно тук. Последния вариант сме го отработвали, но трае 3-4 месеца!!
Успех!
Аватар
Lumpi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kukla » 8 Ноември 2005, 17:37:06

Т.е. искате да кажете, че тукашните представители
на българската власт иzдават само временни документи,
и няма никакъв друг начин да се спестят време и нерви
по административните дупки у нас? Правилно ли съм раzбрала?
Бебето трябва да пътува? А не може тук да се уредят нещата?
Питам, zащото граждани на други държави просто се раzхождат
до съответните посолства и zа друго не мислят, бебето се вписва в паспорта.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Lumpi » 8 Ноември 2005, 17:42:31

Бебето може да си стои тук, но не може да излиза от Германия (при варианта с роднина в БГ, който ще вади паспорт за бебето). Някой обаче трябва да търчи и да се разправя с документите - и тук, и в България. Мисля обаче, че има и начин да стане чрез нашите дипломатически мисии, но за това отивали много месеци и дори май към година!!!
Аватар
Lumpi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Liska » 18 Ноември 2005, 21:29:42

Кукла, а таткото българче ли е?

Иначе разгледай сайта на посолството и по-точно "Гражданско състояние": http://botschaft-bulgarien.de/BB/htmls/ ... oianie.htm
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот agnes » 22 Юли 2006, 14:02:18

Темата е от отдавна, обаче не виждам смисъл да пиша нова..
Чакам бебе (около коледа), студентка сам и таткото е българин с Unbefriestet. Знам че детето сте получи немски документи, обаче как стоят нещата с българския паспорт изобщо не ми е ясно..не ми е ясно и на каква помощ мога да разчитам ( парична) .Ако има някой, който е запознат да пише

:)
Аватар
agnes
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Liska » 24 Юли 2006, 09:54:49

Повечето от отговорите са вече горе - от посолството дават пасавана и с него пътувате. На сайта им пише какви документи трябват. Най-добре им се обади и попитай. Доколкото знам бебето трябва да се регистрира в БГ до 6 месеца след раждането, но ако закъснеете, никой няма да ви набие ;), а в посолството не издават никакви паспорти. Тази работа може да я свършат бабата и дядото в БГ, но ще им трябва пълномощно - пращате им заверените документи и те с тях отиват в общината, подават молба за ЕГН и паспорт (няма да коментирам колко смешно ми се струва паспорт за бебе, ама...)
Относно паричната помощ, щом сте легално пребиваващите, плащате си данъците и т.н., то имате право и на такава - виж тук повече подробности за Erziehungsgeld и тук всички документални формалности. Надявам се, че поне малко съм ти помогнала.
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот agnes » 24 Юли 2006, 15:47:47

Мерси за информацията!
Проблема е че нямаме брак и не знам в такъв случай дали имам право на Erziehungsgeld
:evil3: :)
Аватар
agnes
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Liska » 24 Юли 2006, 16:17:04

Брака няма значение. Прочети по-подробно брошурата от първия линк, там са описани всички ситуации - с брак или без, с мъж или без, с работа или без, студнети, чужденци и блабла. Важното е таткото да припознае бебето. Доколкото разбирам той е с право на работа и доход, така, че той ще получава помощите.
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

бебе родено в Германия

Мнениеот dona_52 » 26 Юни 2007, 18:59:01

Ще ви разкажа нашия случай,може да ви помогне.
Дъщеря ми,също роди в Германия,преди 5 год.В момента на раждане в Униклиниката и издадоха освен немския акт за раждане,но и международно удостовирение,с което регистрирахме детето в България,взехми му ЕГН и Български акт за раждане в който пише че е роден в Германия.На 2 месица му извади немски паспорт,на 3 месица го доведи в Б-я и там му направи и Български,и сега е с два паспорта.От служвите казаха че можи така до навършване на пълнолетие,до влизане в казармата /АКО ИМА ТАКАВА ДО ТОГАВА/тогава трябва да избира сам,в коя държава ще остане гражданин.Сега обаче,след влизането във ЕО,нещата сигурно ще се променят.Има много време до тогава.Надявам с нещо да съм ви била полезна.дона_52
Аватар
dona_52
Нов потребител
Нов потребител

Re: Бебе, родено в Германия

Мнениеот asenbg » 4 Март 2011, 21:06:27

Здравейте,

имаме бебенце което се роди тука и ако може някой да помогне с информация относно какво гражданство ще получи и какви са процедурите с документите. Регистрирано е и вече си има акта за раждане :) , за немският паспорт какво ще е необходимо? Таткото не е с българско, нито с немско гражданство.
asenbg

Мнениеот velingrad » 4 Март 2011, 22:45:51

Не съществува такава опция, за получаване на немско гражданство. Немско гражданство, само ако един от родителите е D гражданин. Детето (бебето), получава гражданството на родителите си, които трябва да направят съответните стъпки.

Бебе

Явно съществува- за подлъгващата информация се извинявам!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Tiruri » 5 Март 2011, 00:40:44

Das Geburtsortsprinzip

Ergänzend zum Abstammungsprinzip gilt in Deutschland seit dem 1. Januar 2000 auch das Geburtsortsprinzip. Danach bestimmt nicht allein die Nationalität der Eltern eines Kindes seine Staatsangehörigkeit, sondern auch der Geburtsort.

Auch wenn beide Elternteile keine deutsche Staatsangehörigkeit besitzen, gilt:
Wenn ihr Kind in Deutschland geboren wird, ist es automatisch mit der Geburt Deutsche oder Deutscher, wenn bestimmte Voraussetzungen erfüllt sind.

Liegen diese Voraussetzungen bei Vater oder Mutter vor, sind keine zusätzlichen Anträge nötig. Das Kind wird automatisch bei Geburt Deutsche oder Deutscher.

Es gilt jedoch eine Besonderheit: Das Kind wird in vielen Fällen mit der Geburt über das Abstammungsprinzip jene Staatsangehörigkeit(en) erwerben, die die Eltern als Ausländer besitzen. Das Kind besitzt dann mehrere Staatsangehörigkeiten. Nach dem Optionsmodell muss es sich aber nach Erreichen der Volljährigkeit (Vollendung des 18. Lebensjahres) entscheiden, ob es die deutsche oder die ausländische Staatsangehörigkeit behalten will.

Voraussetzungen

Zum Zeitpunkt der Geburt des Kindes muss mindestens ein Elternteil:

* sich seit mindestens acht Jahren gewöhnlich und rechtmäßig in Deutschland aufhalten und
* ein unbefristetes Aufenthaltsrecht oder eine Aufenthaltserlaubnis aufgrund des Freizügigkeitsabkommens zwischen der Europäischen Union und der Schweiz haben.

Ein unbefristetes Aufenthaltsrecht haben z.B.:

* Personen mit einer Niederlassungserlaubnis oder einer Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG,
* freizügigkeitsberechtigte Unionsbürgerinnen und Unionsbürger bzw. gleichgestellte Staatsangehörige aus Island, Liechtenstein oder Norwegen sowie deren Familienangehörige und Lebenspartner,
* türkische Arbeitnehmerinnen und Arbeitnehmer sowie deren Familienangehörige, die ein Aufenthaltsrecht aufgrund des Assoziationsrechts der Europäischen Union mit der Türkei haben.
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 5 Март 2011, 01:05:37

Und Tiruri? Много Voraussetzungen. Какво, помага това в случая на asenbg? Ausnahme-n има винаги, но за целта, трябва да се познава и конкретният случай- поне с определени подробности.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Tiruri » 5 Март 2011, 09:21:23

velingard веднъж да ме учудиш и ти. Иска инфо получава такова. Или ти си последна инстанция тук? Бератунг нито ти нито аз даваме във форума. Така че за личната му ситуация се оправя сам, но това инфо му е необходимо. Нали е за това форума да споделим информация, че като гледам доста е замръзнал напоследък.../за съжаление разбира се/. Ти винаги си бил полезен тук , а ние само питаме и питаме...Ако има малко повече активност тук би било хубаво за всички..
Аватар
Tiruri
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Семейство