• Advertisement

Помагайте!!! Проблем с дискриминация в училище!

Форум за семейните българи.

Re: Помагайте!!! Проблем с дескриминация в училище!

Мнениеот Bonitta » 13 Ноември 2011, 14:54:34

@ от bknf
Браво! Много умно изказване. Айде следващия път като ви напъне да се поопражнявате на нечий чужд гръб, първо да се осведомите за какво иде реч. Аз казах, че занимавам детето си в къщи, да колкото мога. И не смятам, че съм в огромен грях пред Германия, че съм дошла в държавата, без да зная езика. Уча го в момента. От социален педагог в училището имам препоръка да не му организирам частно училище в къщи, а само от време на време да му казвам някои ежедневни реплики на немски. Вие как си мислите, че едно 5 годишно дете приема преместването в чуждата държава, където всичко е ЧУЖДО. Той търси българското знаме по етикетите на стоките и постоянно повтаря, че иска да си ходи.
Нямам никакви болни амбиции по отношение на детето си. Не исках да учи в кварталното училище, защото тук освен руски и турски, друго няма да научи.
Bonitta
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот iniuta » 13 Ноември 2011, 16:11:58

Bonitta, след като сте пуснали запитването си във форум, би трябвало да очаквате разнородни мнения, а не само такива, припокриващи се с Вашето. В този смисъл, квалификации за кое да е мнение не са много на място ...

И по темата - някъде нагоре казвате, че синът Ви бил с характер. Може да си проявява какъвто си иска характер вкъщи пред Вас. Навън никой не е длъжен да го търпи и това се нарича ред, а не дискриминация. В общото впечатление на учителите за децата тези неща също имат значение, а не само дали вече е на "ти" с крайния словоред в немския. ( примерно).

Питам се и друго - какви са опциите, ако оставите детето в тази предучилищна и накрая на годината се окаже, че не е покрило стандартите за ниво по езика? Не Ви го пожелавам, просто е вариант, който също би трябвало да се премисли трезво и без излишни емоции, които в крайна сметка не помагат на никого, най-малко на детето.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 13 Ноември 2011, 17:24:01

Bonitta написа:Не е в първи клас! Моля ви! Написала съм го на поне 2 места...

Да, да! Това, макар и не съвсем ясно отразено, го предполагах, но знам ли до къде стига амбициозността на една майка.
В резюме това дето го прочитам измежду редовете:
От детската градина са препоръчали да отиде в Vorschule. Не знам какъв е бил резултата от Schuleingangsuntersuchung (S1), но предполагам, че не е бил задоволителен за да бъде записано веднага в първи клас. Понеже не е "бебе" (без да искам да дискриминирам останалите 3-5 годишни дечица в KiGa) е било съвсем целесъобразно (мн. обичам тези думи) да бъде насочено в предучилищна за да доразвие езиковите познания. Дали това обаче е истинският проблем?! Както, също измежду редовете разбирам младият господин, което най-вероятно е съшественият конфликт, има проблеми с дисциплината. Може би още не е достигнал нивото на съзряване, което е нужно в училище.
В това няма проблем! Не е единствен. Много от първокласниците не успяват да изтраят заниманията, бързо се изморяват, не могат да се концентрират дълготрайно и не съзнават още разликата между училищно занимание и време за игра. Всъщност целта на Vorschule е тъкмо такава, да направи плавен прехода от детските години и да подготви и заложи в младите хора условията за успешен старт в истинското училище, а не да ги научат на четмо и писмо! Ако времето, което детето ви прекарва в това училище не е достатъчно, защо на своя глава и от какъв инат сте избрали настоящето? Не се ли информирахте по-рано за раличните модели. Не помислихте ли евентуално за Ganztagsschule с Vorschule? Такива има и в Хамбург!

Така, че от дотук известното аз също не виждам никаква дискриминация от страна на училището. По скоро чета и то не без раздразнение вашите префърцунени и изпълнени с предубеждения нападки. Чак със сталински методи ги сравнихте. За севедение, хората в Хамбург са доста по-далеч и географски и ментално от др. ви Сталин, че да следват неговият почин!

В заключение един съвет, ако още училищната психоложка не ви е заговорила по темата. Помислили ли сте да се обърнете за консултация към Ergoterapeut?
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот Bonitta » 13 Ноември 2011, 19:14:15

Благодаря на всички, за положителното отношение към един сънародник в беда. На тези, които сами отправиха квалификации, а после се обидиха на защитната ми реакция, се извинявам, като един възпитан човек. Много съм префърцунена и претенциозна така си е! :-" Но съм и достатъчно интелигентна, за да спра да си причинявам сама това след като разбрах, че тук помощ няма да получа.
Bonitta
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re:

Мнениеот bknf » 13 Ноември 2011, 19:38:52

Ами виж, според мен ти си само с едни голи претенции, а ти се цупиш. Аз не го казах това като критика, а просто неутрално констатирах даден факт. Но това няма нищо лошо, важното е да разбереш слабостите и да ги поправиш.
Пуснах ти един линк - прочете ли каkво пише в него? И това не си прочела, а почваш да ми се караш че не съм разбрал нещо си. Става дума че в Хамбург над 60 училища предлагат децата да учат заедно с родителите си немски и т.н.

Вие сте дошли заради него, но в крайна сметка ще се окаже че той нито български ще знае като хората, нито немски.
И разбира се че ще е заедно с турските деца и децата от Казахстан. Защото и там не се говори немски в къщи. Отстрани вашето семейство е на нивото на получаващите соц. помощи и на така наречените bildungsferne Schichten. Тоест хора които са далече от образованието. Не защото сте такива, а защото отстрани точно така изглежда. На 5 години малкия още не знае много добре български, а с вас не може да научи много добре и немски. Аз за това те питах - четеш ли му приказки на немски? Явно не, щом не ми отговори.

Представи си едно циганско семейство някъде из Бг. В къщи не му говорят на български, а само на цигански. Като иде в училище му се смеят, че не разбира елементарни неща, които връстниците му знаят. Е според мен точно това е вашето положение в Хамбург, погледнато през очите на местните.

Намерете някоя студентка да се занимава с него поне в къщи, ако е възможно. А ти би трябвало вече да си поне на ниво за първи клас, за да можеш да му помагаш. От само себе си той едва ли ще разбере защо са го закарали тука и са тръгнали да го мъчат някакви непознати лелки, и какво искат от него на чужд език. Просто няма как детето да е в някое "елитно" учебно заведение, както го наричаш ти. Не защото някой е тръгнал умишлено да ви дискриминира, а защото такава е реалността.

Малкия сигурно възприема тая немска реалност покрай него като враждебна, което кой знае как би се отразило на неговото по нататъшно развитие. За това за него е като че ли по-добре да си научи първо българския в Бг, пък после постепенно да му събудите интереса и за Германия. Защото тая система не е направена за такива като него.

Между другото, и аз дойдох без да познавам никой, тогава бъкел немски не разбирах, а и сам трябваше веднага да намеря начин да се финансирам. Така че поне мъничко ви разбирам положението.

Но у теб има някаква такава.. да я речем арогантност, която от една страна може би е добра - но на немците едва ли ще им хареса. И може би точно затова тая директорка на училището не се е държала кооперативно.

И извинявай, ако има нещо. Нищо лично, просто такова ми е сегашното мнение. Едва ли някой тука не би искал да ви помогне. И така..
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 279 пъти
Благодарено: 434 пъти

Мнениеот first » 13 Ноември 2011, 23:23:11

Алооо "разбирачите" я се опомнете малко....
Едно е да сте се сблъскали с подобно нещо друго е да се упражнявате на "съчинение по картинка".

В случая става въпрос за дете "извън калъпа (консервения)", и те (директор, учители) не знаят как да се справят с него. В случая проблема не е "виновно" детето че не знае добре езика а проблема е че са толкова некадърни и немислещи за да намерят решение. Това е наистина дискриминация защото подобно нещо ако се беше случило с немче което е живяло само в САЩ (да речем), и единият му родител е американец, никога нямаше да се опитват да "решат ситуацията" по този начин.

Според мен решенията са поне две: да преместите детето по най-бързия начин в по-приятелски настроено училище, където има повече чуждо говорящи деца, т.е. учителите знаят как да се справят; второто е да се свържете с Юнгенамт-а и да се оплачете (както вие си знаете) от директорката и тяхното поведение и начин-а им на решение на проблема като ви изгонят

Лично аз бих направил второто и веднага след това първото.

За да ти се обади директорката, да си го взимаш веднага - то как се случва това - или не сте се уговорили предварително, че ще остане още час или прости ти се е наложило да закъснееш с вземането? Просто такива са им правилата, всичко трябва да се изяснява, обяснявя и уточнява предварително и с бележки, черно на бяло.

Случва се, няма нужда да го обяснявам тук. И това е проблема...

Аз дотук не виждам никаква дискриминация, а само родители с големи претенции, които очакват нещо от обществото и искат някой друг да им свърши работата. Училището не може да замени това което става у дома. Не може вие у вас да си говорите само на български без никакво желание да говорите на немски, и да очаквате че като го дадете това дете някъде на "елитно" място, някой друг с вълшебна пръчка ще го научи на всичко необходимо. Ученето е процес - който започва у дома.

Може, може.... Моля не се "упражнявайте" като някой го беше написал по нагоре. Какво общество, кви пет лева ми пишете .... тук става въпрос че учители и директори НЕ ИСКАТ или НЕ ЗНАЯТ как да помогнат на детето. А ЗА ТОВА ИМ ПЛАЩАМЕ ВСИЧКИ НИЕ. Ако не искат да си вършат работата и обвиняват другите САМО в този случай, е това вече е дискриминация

И по темата - някъде нагоре казвате, че синът Ви бил с характер. Може да си проявява какъвто си иска характер вкъщи пред Вас. Навън никой не е длъжен да го търпи и това се нарича ред, а не дискриминация.

Хахахаха ако искате бъдете като "консервени кутии". Въпрос на избор. Но в този случай това е лека форма на дискриминация (според мен). А пък ако наистина се намирате в Брюксел и нямате деца в училище, може и да не пишете по тази тема.

И разбира се че ще е заедно с турските деца и децата от Казахстан. Защото и там не се говори немски в къщи.

Аз това го наричам ПРЕДИМСТВО. Надявам се да го разберете някога ...

Отстрани вашето семейство е на нивото на получаващите соц. помощи и на така наречените bildungsferne Schichten. Тоест хора които са далече от образованието. Не защото сте такива, а защото отстрани точно така изглежда. На 5 години малкия още не знае много добре български, а с вас не може да научи много добре и немски.

Хахахаха за теб ли само. И как разбра че детето не знае добре български? Хайде стига със съчиненията

Представи си едно циганско семейство някъде из Бг. В къщи не му говорят на български, а само на цигански. Като иде в училище му се смеят, че не разбира елементарни неща, които връстниците му знаят. Е според мен точно това е вашето положение в Хамбург, погледнато през очите на местните.

](*,) ](*,) ](*,) Страшно сравнение. Еййййййййй явно много сте с много богата фантазия за да го измислите точно това.

Но у теб има някаква такава.. да я речем арогантност, която от една страна може би е добра - но на немците едва ли ще им хареса. И може би точно затова тая директорка на училището не се е държала кооперативно.

Абе кво и дреме на една загрижена БГ майка какво на немците ще им хареса... Изключително рядко се намира немец който да се държи кооперативно при проблем който го засяга...

Потребители благодарили на автора first за мнението (общо 2):
daisymmkejoloboko
Рейтинг: 8%

Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот didona » 13 Ноември 2011, 23:28:50

Bonitta написа:Благодаря на всички, за положителното отношение към един сънародник в беда. На тези, които сами отправиха квалификации, а после се обидиха на защитната ми реакция, се извинявам, като един възпитан човек. Много съм префърцунена и претенциозна така си е! :-" Но съм и достатъчно интелигентна, за да спра да си причинявам сама това след като разбрах, че тук помощ няма да получа.

Е,ако и след толкова писане по темата на това се вика не дадени съвети и помощ...Значи представата за "съвети"и "помощ" е нереалистична
Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот first » 13 Ноември 2011, 23:41:00

Ох сега видях тази меко казана "глупост":
В заключение един съвет, ако още училищната психоложка не ви е заговорила по темата. Помислили ли сте да се обърнете за консултация към Ergoterapeut?

:-# :-# :-#

Психолог и Ergoterapeut за това че детето е ново в ДЕ и естествено не знае езика??!?!?!!?!?! ](*,) ](*,) ](*,)

Ergoterapeut - They work with individuals who have conditions that are mentally, physically, developmentally, socially or emotionally disabling.

Потребители благодарили на автора first за мнението (общо 2):
daisymmkejoloboko
Рейтинг: 8%

Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот velingrad » 14 Ноември 2011, 00:03:40

first написа:Алооо "разбирачите" я се опомнете малко....
...

Ако не е тайна, от къде накъде, ти си по-разбирач от "разбирачите"?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот iniuta » 14 Ноември 2011, 00:12:01

first написа:
И по темата - някъде нагоре казвате, че синът Ви бил с характер. Може да си проявява какъвто си иска характер вкъщи пред Вас. Навън никой не е длъжен да го търпи и това се нарича ред, а не дискриминация.

Хахахаха ако искате бъдете като "консервени кутии". Въпрос на избор. Но в този случай това е лека форма на дискриминация (според мен). А пък ако наистина се намирате в Брюксел и нямате деца в училище, може и да не пишете по тази тема.

first, бъди така любезен/а да не ми казваш къде да пиша.

Предният ми пост беше продиктуван от това:
bonitta написа:Просто е "характер" и когато види насреща си по-слаб противник, особено възрастен си прави каквото ще.

Та не говорим тук за излизане от калъп, немски стериотипи, "консервни кутии" и прочие ...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Re:

Мнениеот bknf » 14 Ноември 2011, 08:53:24

first, аз затова попитах в кой квартал са, защото има такива училища (май и ти не си чел линка;), и не само те са единствените с такъв проблем. Знам за едни японци например, където положението е абсолютно същото.

Освен това, ако не знаеш, квартала в който живееш е критерия за училището, където можеш да пратиш детето си.
Aко живееш в квартал, където има много турци и немци от Казакстан, то и в училището ще е така.

И разбира се че не е виновно детето, никой не е казвал такива работи.

"Обществото" - не че го възвеличавам с нещо си, а защото ти не можеш да искаш да си оставяш детето някъде си, и да очакваш някой друг да прави всичко (нещо) вместо теб.
как разбра че детето не знае добре български

Просто защото 5 години не са = на 10, 15 или 25, когато човек вече по-добре знае български.

Познавам турци, при които е било същото. В къщи не се е говорело на немски, защото родителите не са знаели (70-те години). И за никакви елитни училища не е ставало и дума. Но в последствие те (тогавашните деца на турски с турски родители) се амбиционират и сега това вече не е никакъв проблем.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот bknf » 14 Ноември 2011, 11:41:03

first, ами дай тогава да се въведе българския като официален език в немските училища ;-)
Примера ти с английския не е много ясен, понеже той се говори от голямата част от немските учителки.
Да речем ти си тръгнал януари на поход в Родопите. Зима, половин метър сняг и -10 градуса.
Ти обаче нямаш (не си си взел) зимни дрехи, и само летни обувки. Да речем че са скъпи и маркови.
Планината ли ще ти е виновна или ти самия, че не си се информирал предварително какво ще е времето?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Franken » 14 Ноември 2011, 16:45:10

Bonitta, аз поне при подобни проблеми винаги търся причината първо в мен и след това при другите - а не съм вече в първа младост. Но моите деца се родиха в Германия, завършиха тук училище и вече следват. И веднага искам да Ви кажа, че научиха българския "от въздуха", както Вие го наричате. Имахме абсолютно същият проблем с майката на жена ми, преподавателка по английски, която винаги твърдеше, че едно дете, за да научи чужд език трябвало да взима уроци. Е, като си помисля какви "уроци" взимаха, след като говорят българския и без акцент.

Просто забравяте, че Вие сте дошли тук без някой да Ви докара насила. И Вие сте тази, които трябва да се съобразява с тукашните условия, а не немците с Вас. Първото нещо за едно дете, което ще трябва да ходи на училище е да знае езика. Иначе не става, не е училището институцията, която да се грижи за това. И в случая не става дума за дискриминация, както мислят first и Маклер, а за елементарни неща. Поставете се на мястото на учителите и ще разберете за какво става дума.

Имайте също предвид, че тук учителите при проблеми с учениците търсят по-тесен контакт с родителите - не е както беше в БГ, поне по мое време.И те, родителите, би трябвало да решават по-дейно проблемите с децата си, а не да мислят, че учителите трябва да правят всичко.

Мисля, че всичко ще свърши добре.
Franken
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 106 пъти

Мнениеот VY » 16 Ноември 2011, 16:59:10

Здравейте,

не искам да повтарям останалите, които вече са ви писали и са ви дали много ценни мнения и съвети, въпреки, че вие не ги оценявате като подкрепа, а по-скоро като нападки срещу себе си. Повярвайте, хората са опитали да ви ориентират и обяснят защо ви се случва всичко това, но като всяка майка, вие сте се концентрирали само върху "несправедливостта" на света към вашето дете и, да ме прощавате, разгорещеността ви пречи да оцените трезво ситуацията и да си направите съответните изводи. Ще кажа веднага, че ви разбирам, и аз съм майка, и аз съм реагирала като вас. Но, това само е правило ситуцията още по- "Scheisse".

Какво бих ви посъветвала аз самата - идете на сайта на bg mamma. Влезте там, където пишат майките от чужбина, намерете темите на майчетата, живеещи в Германия и ги прочетете сериозно. Ако не ви се чете, понеже темите са много, прочетете поне само последната, дори и там се говори много за проблемите, с които се сблъсква нашата култура и манталитет при срещата с немските такива. Споделете проблема си, но моля ви не с този тон на настървена да кълве на кръв орлица. Повечето момичета са завършили висшето си образование тук, имат деца на възрастта на вашето дете и ще са ви полезни по същество, докато ние в този форум говорим най-вече по принцип. Бих ви посъветвала да вникнете в мненията там. Можете и да се свържете с някоя от майките, те са много добронамерени и мисля, че няма да ви откажат помощ. Но, предупреждавам ви, за да не се почувствате и там "несправедливо обидена" - моля, не си позволявайте да квалифицирате хората като недружелюбни само защото са ви казали открито мнението си. Иначе няма смисъл да търсите съвет и мнение.

Ето ви линк към последната "немска" тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=617232.0

По стечение на обстоятелствата съм гледала почасово доста немски деца и имам и много лични наблюдения. Факт е, че тук възпитават децата си другояче и това се вижда в детската градина и училище. Мен лично би че притеснило, ако детето ми, както вие сама казахте, си прави каквото си иска когато види някой възрастен, "по-слаб" от него. Би трябвало и вас да ви притеснява, а не усетих да е така.

Не знам дали сте запознати, но тук за децата се водят досиета, където всеки месец педагозите/психолозите попълват едни специални доклади за развитието на всяко дете, тези доклади го придружават от градината до завършването на образованието му. Веднъж като впишат за сина ви, че е конфликтен, асоциален и каквото там още преценят, може да сте сигурни, че това ще го придружава навсякъде и навсякъде ще си имат едно наум, където и да го преместите. Ще ви трябват неописуемо търпение и нерви, за да въздействате на сина си така, че да настъпят положителни промени в досието му. Някъде по-горе вече ви го казаха - тука немците са си у дома и те определят правилата. Прави, криви, у тях са си. И колкото по-бързо научите правилата на домакините, толкова по-добре за вас и детето ви.

Ето един коментар от майка с дете на същата възраст за оценяването на децата:

"При нас наблюдението покрива широк спектър наблюдения върху детето - фина, груба моторика, отзивчивост, реакция в определени ситуации, поведение спрямо външни хора, по-малки деца или по-големи деца, положение в социалната структура на групата, инициативност, креативност, при предучилищните деца - как се оправя със задачите по предучилищна подготовка, речник и дикция, дали може да говори пред публика, физическо развитие, наизустяване на песнички и стихотворения и пр. Бая панагерник е...
...Освен изпълняването на команди и дисциплина- прослувутата немска дисциплина - се държи и на следното:
Детето трябва да играе само.
Детето трябва да играе в група.
Ако играе само - е концентрирано.
Въпреки ,че има деца които играят с родителите си на игри по 1 час, което говори за добра концентрация, но не обичат да играят сами, защото им е скучно.
Ако не играе в група, значи е асоциално.
Наблюдава се каква роля играе в група , с кого , от колко човека се съостои групата и т.н.
За тях е най-важното детето да изпълнява команди. Те го наричат задачи..."

Мисля, че сега ви е станало по-ясно защо учителите и директорката са реагирали така. Не само незнаенето на немски език ви е проблема.
VY
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот ljuba » 16 Ноември 2011, 20:28:19

Здравейте и от мен,
мисля,че няма смисъл от нападки и кои какво и как.Детето няма никаква вина-то си е дете и разбира се,че реагира на стреса и всичко останало.Аз лично ви препоръчвам да запишете детето в нормално Грундшуле-там учителите са свикнали с чужденчета и според мен се отнасят с голямо разбиране и търпение.Когато ние дойдохме в Германия дъщеря ни беше на 6 години и половина без да знае немски,аз съшо не знаех езика,а мъжът ми беше по цял ден на работа,така че особена помощ не можеше да получи относно езика в къщи.На първия учебен ден говорихме с учителката й и казахме,че детето не знае езка и че освен това е доста срамежливо,за нея това не беше никакъв проблем,каза,че е имала много такива деца и че детето за половин година ще го проговори.Нямаше абсолютно никакъв натиск от страна на учителите,не искаха от нея някакви постижения или каквото и да било.Детето наистина проговори немски и то след по-малко от половин година.Да,наистина в класа имаше много турчета,арабчета и русначета,но имаше и германчета.Сега вече е в гимназия и смея да твърдя в една от 3 най-добри в Хановер и за да ви успокоя ще ви кажа,че половината й клас са пак чужденци,е няма нито едно турче,но иранчета,русначета,няколко французойчета и едно индийче за разкош :)има и други националности,но да не ги изброявам сега.Пак повтарям-моят съвет е да преместите детето в нормално училище,ако не ви харесва това,което ви е по квартал можете да отидете в съседен квартал.Желая ви успех и без притеснения-децата наистина учат от въздуха,когато са в правилната атмосфера.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
kejoloboko
Рейтинг: 4%

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство