накратко ни се случи следната "случка".
Мъж с двойно гражданство (немско и българско) и жена с българско гражданство сключват брак в българско консулство в Германия. Преди сключването на брака фактът, че мъжът има двойно гражданство е коментиран със служители на консулството неколкократно. Те обаче по една или друга причина забравят тази подробност.
При опит след време да се регистрира брака пред немските власти на двойката е казано, че този брак от немска гледна точна е невалиден именно заради немското гражданство на мъжа. Т.е. той на територията на Германия не може да сключи брак в представителства на чужди държави въпреки че е техен гражданин, защото се намира в немското юридическо пространство и трябва да се движи само по немските закони.
Според изказвания на прависти е мит, че териториите на дипломатически представителства са късче земя от държавата и първенство имат законите на държавата където се намират тези представителства. Въпреки, че след като го чухме ни звучи логично на женихът не му хрумна преди това за съжаление, а и не сме предполагали че може да съществува такъв проблем.
Бракът на практика е валиден в целия свят освен Германия.
Консулството предлага помощ, но единственото предложение като изход от ситуацията е прекратяване на брака в България и повторно сключване там, като така не би представлявало проблем след това да се признае в Германия.
От немска страна разбира се не ни вярват, че сме казали за немското гражданство и за тях ние сме виновни, а консулството е "действало правилно" при положение, че мъжът е и български гражданин.
Немските власти изискват "повторение" на брака (ако двойката иска юридически да е женена на територията на Германия, разбира се), защото той за тях не съществува. Процедурата обаче се усложнява от факта, че от жената като чужд гражданин се изисква документ за гражданско състояние, който разбира се би показал "омъжена", което я прави "негодна" за повторен брак.
Със това се отключва съдебна процедура, която трябва да й разреши да не представя този документ и всичко би продължило месеци и би струвало стотици евро. Освен това изобщо не се знае дали съдът би разрешил това.
Самите ние понякога не можем да повярваме, че това нещо може реално да се случи, но е факт - въпреки, че прилича малко на филм и напомня Параграф 22.
](./images/smilies/eusa_wall.gif)
Въпросът ми е някой от вас сблъсквал ли се е с подобен случай и чувал ли е за някакъв друг изход от ситуация като тази (може би с помощта на Европейското право) без да се включват разводи или повторения на брака.
Благодаря предварително!
П.П. бих искал да постна темата и в още един-два форума, за да могат да го видят повече хора, защото от консулството ни казаха, че подобни случаи е имало и във Франция, но не знам дали не противоречи на правилата на форумите. Благодаря за разбирането!