• Advertisement

Имате ли деца и как говорят те?

Форум за семейните българи.

Re: Имате ли деца и как говорят те?

Мнениеот daisy » 5 Септември 2010, 22:15:55

сели, при нас ситуацията ще е горе-долу същата, та в момента съм се заела да чета книги по този въпрос. Търпение, и пак търпение. Ще проговори детето. На колежката ми синът й е на 3,5 и вече започнал да говори шведски и френски (бащата е швед, в яслата - на френски, майката е румънка). Самата тя твърди, че румънският бил по-труден от шведския и въпреки че тя му говори само на румънски, явно е, че този език е на по-заден план. Според книгите децата са напълно в състояние да овладеят до три езика в тази крехка възраст. Четири вече е трудно.
Ще докладвам, като проговори моят син, но ще отнеме още доста време (в момента е на 13 месеца). Засега баща му го гледа, така че през деня слуша немски, а аз му говоря само на български. От януари ще е на ясла и там ще е една седмица в немската група и една - във френската.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот vessy72 » 13 Април 2012, 21:42:06

С интерес четох темата тук :)

Макар и да не мога да споделя опит от "първа ръка", точно днес разказвах на приятелка за семейството на братовчед ми. Той българин, съпругата му румънка, живеят в Ирландия и имат дъщеричка на 5 г. и бебче на месец и половина. Откакто се е родила дъщеричката им, той и говори само на български, а майка и и говори само на румънски. Детенцето си ходеше на англоезичната детска градина, а вече и на училище. Имах възможност да се убедя в страхотния и български (като за 4-годишно дете), както и в неизбежно добрия и английски (пак като за дете на нейната възраст, естествено). За румънския няма как да споделя впечатление (не го владея ;)), но братовчед ми твърди, че тя го говори точно толкова добре, колкото и български и английски. Видях я когато беше на 4 г. и тя не направи нито едно объркване в езиците, на които отговаряше на разноезичните въпроси на братовчед ми (той просто ни демонстрираше лекотата, с която тя "включва" от един език на друг). Нямам представа дали има значение и фактът, че и двамата родители са усвоили езика на партньора си, но определено намирам, че колкото повече езици говори едно дете, толкова по-добра основа за широк кръгозор и съответно за богата общата култура има. Та интересно ще е да споделите новостите от 2010 г. насам.

daisy, как се развиха нещата при вас? seli, а при вас? :)
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Мнениеот estira » 13 Април 2012, 22:53:44

Няма място за паника - работата ми е свързана с деца и съм виждала прилично много на около по две, които и дума не обелват, смесени-несмесени семейства, няма значение. Понякога е виновен биберонът, понякога просто ги мързи, ама после като отворят по една уста, запушване няма! :mrgreen:
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
wawy4ka
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот malli » 14 Април 2012, 16:24:46

Здравейте,моето дете е на 6 години.До 3 години говореше само на немски.Аз от раждането му говоря само на български.Баща му на немски-той е немец.На 3 годинки го излагах,че мама(аз) е чужденка и не разбира немски и 2 дена се правих,че наистина не го разбирам,но му говоря само на бг.След 2 дена ми проговори и на български-сега говори отлично двата езика.ако това помогне на някого.
malli
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisy » 14 Април 2012, 21:30:57

Моят син вече е на почти 3 години и говори много. Доста думи са достатъчно отчетливи и ясни, за да ги разбират и външни хора. Иначе е един триезичен миш-маш. Знам, че ще ги оправи някой ден. Дори понякога ми казва нещо на български и се обръща към баща си и повтаря същото на немски, все едно му го превежда. :mrgreen:
Яслата се оказа, че е само на френски и там говорел много и му разбирали. Така твърдят учителките. Вкъщи вмъква по някоя и друга френска дума и понякога ме пита как казвам аз, после как казва баща му и накрая как казват учителките. Добре, че с баща му знаем и трите езика (кой по-добре, кой по-зле) и нямаме проблеми с разбирането.
Един бисер от децата на едни приятели, които са българи, а на детето му говорят на френски в яслата. Възраст - 2 години. Бащата седнал да пие бира и малкият му казал: C'est maman qui пие бира. :lol:
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
vessy72
Рейтинг: 4%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот vessy72 » 14 Април 2012, 21:57:12

daisy написа:C'est maman qui пие бира.

:lol: :lol: :lol:
• “On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux.” Antoine de Saint-Exupéry
Не хранете форумните тролове
Истината за Антималигноцит
Аватар
vessy72
Роден писач
Роден писач

Снимки: 61
Статии: 2
Благодарил: 467 пъти
Благодарено: 329 пъти

Предишна

Назад към Семейство