• Advertisement

Имате ли деца и как говорят те?

Форум за семейните българи.

Мнениеот Liska » 5 Юни 2007, 19:44:55

Ines, мнооого благодаря, че ни отрезви главите. Ние четем книги, изучаваме теории, чудим се какво да си правим с децата, че да им усложним живота..., а то било толкова лесно! С други думи - надявам се да нямаш деца. Всъщност прочете ли изобщо за какво става въпрос в изказванията над твоите поучителни думи? Аз без статистическо-подкрепени изследвания не мога. Ти откъде черпиш толкова категорична информация? От личен дългогодишен опит или от някое влашко село, в което български знае само кметът?

П.П. лелееее, Вел, не ме ругай, че се заяждам пак
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Avigea » 5 Юни 2007, 20:39:03

Абсолютно съм съгласна,че детето трябва да може да говори и на майчиния си език.Преди време гостувах на моя близка,която от над 25 години живее тук в Германия.Женена е за грък, а дъщерите й са вече големи и задомени.За съжаление нито една от тях не говори български език.Знаят перфектно и немски и гръцки, но на български и "здравей" не могат да кажат.И това е заради това ,че баща им е разрешавал да се говори на български само,когато спори за нещо с майка им.Стана ми много мъчно за тях.Едната дъщеря ми поиска ако имам някакъв немско-български речник , за да може поне елементарни думи да знае.
А! И още нещо! Знаенето на немски не е гаранция,че детето ти ще успее да се реализира.Пример за това е пак една от тези дъщери.Тя все си търси работа и все нещо не успява да пробие.
Дано малките имат по-добър шанс и успех!
Аватар
Avigea
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Babetka » 5 Юни 2007, 21:53:25

IRIS, не ми е много ясно как можеш да пишеш такива глyпости. Ти сигyрно нещо имаш проблем с реализацията и затова не ти е ясно,че дори и с акцент , ако говориш правилно немски ,проблем няма. малко сте се отклоня от темата, за да кажа,че като ходиш на интервиy за работа , ако имаш добри аргумент и си по-добра от другите, акцента няма никакво значение за реализация.
българските деца тук така или иначе учат немския език в училисте,а българския е проблем. моята братовчедка в canada е от много време там и децaта и знаят бг език,но отказват да говорят. даже там има българско неделно училисте и двете деца го завършиха. един човек колкото повече езици знае,толкова е по-богат, защото тези знания никoй не може да му ги отнеме,а пък като майчин език това просто е важно,за да може децата да разберат света на родителите. един свят изпълнен c радост ,тъгa , весели и трyдни моменти,които са преживяли и преживяват.
клиyчовата дyма е БЪЛГАРИЯ !!!!
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lu_bg » 6 Юни 2007, 14:11:53

И аз се включвам в темата, моят дребосък е още на три месеца само, аз съм българка, мъжът ми е от Нигерия (официялен английски език) и живеем в Германия. От сега се чудя и чета книги относно възпитаване на три езика, дори се допитах в университета ми до една професорка, която също е възпитавала децата си така. За мен лично е изключително важно синът ми да говори български език и да се чувства част от БГ. Учудвам се как някои хора могат да забравят от къде са тръгнали!

Ако има и други във форума, възпитали вече деца, говорещи три езика ще се радвам на информация! Благодаря!
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Ines » 17 Юни 2007, 20:01:30

Лиска благодаря за пожеланието ти-цитирам :"дано да нямаш деца"! Просто нямам думи!

И не знам аз ли съм от някое влашко село или ти!
Аз съм си дала мнението по един въпрос-мислех че тук се води дискусия- но явно дискусия няма а само обиди на някакви си !
Като не можеш да ми опровергаеш тезата по добре си мълчи вместо да пишеш обиди!
Личи си на кой колко му е капацитета!

Благодаря и на Бабетка за многоцначителните думи!Не знам кой има проблем с реализацията-но аз не съм . Работя за една от най големите фирми за недвижими имоти в германия и провеждам разговорите със студенти които искат да правят практикум при нас. На много българи, родени тук в германияи, сме отказвали , защото говорят лосч немски. на базата на този факт си бях написала мненито.
Така че Бабетка аз не знам ти в кое село на какви интервюта за работа ходисч и те взимат с акцент, но при стабилните фирми в град като мüнчен нямасч никакъв шанс!
Вместо да ме нападъсч и да ме обиждасч, защо не ми опроверга мнението!

Просто нямам думи за възчето относчение!

Дискусия или форум се водят за това различни хора да си казват мнението. Моето мнение ´беше различно от на повечето тук и вместо да ме обедите с факти че може и да е погрешно-прочетох само някакви безсмислени обиди и глупави коментари!

И на двете ви пожелавам всичко хубаво и дано се научите как се говори нормално с други хора без да ги обиждате!

превел: vel..
Прочети Правила и условия
Аватар
Ines
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 17 Юни 2007, 21:05:26

Инес, малко е трудно да се създаде ясна представа защо останалите доста весели и приятни съфорумци реагираха доста остро на твоето изказване. Защо ли? Ами защото онова мнение, срещу които всички скочиха вече го няма - променила си си го сама. Защо? И на този въпрос не мога да отговоря.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот Ines » 18 Юни 2007, 13:39:28

Mr.Bombastic: Систематичното писане на латиница не се толерира!
Аватар
Ines
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Zuniga » 18 Юни 2007, 14:12:00

lu_bg написа:И аз се включвам в темата, моят дребосък е още на три месеца само, аз съм българка, мъжът ми е от Нигерия (официялен английски език) и живеем в Германия. От сега се чудя и чета книги относно възпитаване на три езика, дори се допитах в университета ми до една професорка, която също е възпитавала децата си така. За мен лично е изключително важно синът ми да говори български език и да се чувства част от БГ. Учудвам се как някои хора могат да забравят от къде са тръгнали!

Ако има и други във форума, възпитали вече деца, говорещи три езика ще се радвам на информация! Благодаря!

Аз като дете имах период от живота си, в който говорех три езика и мисля, че никога не съм била толкова объркана като тогава. Беше доста трудно, особено с българския. Знаех перфектно шведски и испански, но в момента, в който ми се включи българския настъпи пълна каша, която продължи около година, две, когато шведския премина на заден план и научих по-добре български. Което не значи, че говорех граматически перфектно, на който и да е от трите езика ..Кашата се пооправи като станах на 12-13 години, тогава спряха проблемите с превключването на друг език, може би, защото шведския го зарязах и на тази възраст само го разбирах - не можех вече да говоря... Така че в крайна сметка останах само с два езика, шведкия може би някой ден ще успея да го възстановя, но за сега, като че ли нямам интерес.
Не е невъзможно да се говорят три езика докато си дете, това че аз не успях го свързвам със стреса от местенето от една страна в друга и от това, че имаше моменти, в които забравях български напълно, тъй като нямаше с кого да го говоря, после в БГ, трябваше наново да го уча, и това, като че ли беше вече достъчен стрес. ...

Така че успех с трите езика! Мисля, че това е напълно възможно, само не трябва се взима винаги много насериозно, т.е. без много стрес. :) :wink:
"Nowadays, I do not make bread
Neither does he make wine
A desolate vineyard now wept
Forgotten on a lonely incline."
Аватар
Zuniga
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: Имате ли деца и как говорят те?

Мнениеот estira » 15 Октомври 2009, 22:37:12

Сетих се за тази тема, като разглеждах стари снимки. Както говорят, така и пишат :)

Изображение
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот paragraf56 » 24 Октомври 2009, 13:49:13

Наистина интересна тема.
При мене не е толкова трудно, понеже ние с мажа ми сме съчетание БГ-БГ - у дома се говори на български и точка. Дъщеря ни е родена тук, но още от родилния дом и говорих на български и немски - буквално вяка една дума, всяко едно изречение, всеки ден и така до към 5. тата и година. Не, не е уморително, бързо свикнахме и имаше ефект. В детската градина детето си знаеше и двата езика и не е правило проблеми на учителите. С писането стана от само себе си. По време на опуските в БГ се уморих да и превеждам надписи, табели и т.н. Един ден някде във втори клас отказах да преведа менюто в ресторанта. И тогава тя сама прояви итерес. Купихме буквар и за една седмица научи буквите. Сега е на 13 години. Ходи в гимназия, учи три езика едновременно. Чудя се дали да я натоварвам с граматика и на български. За тези, които го удрят на родолюбие - моля, аз си обичам българския език и самата сам завършила българска филология. Но тук вече се отклоняваме в една безкрайна тема - как да предадем на децата ни, които са родени тук любовта към България. Та за езика.
Нагледала сам се на българи (БГ-БГ), които като дойдат тук и отказват да говорят на български, в къщи се говори само на немски.
Българки, които са омажени за немци и немците забраняват децата да учат български.
Българи, които са омажени за немкини и предават цялото възпитание в ръцете на майките.
Дано да няма засегнати. Темата е голяма и всейки си знае хала. Място за осъждане няма. Упреците са не само неуместни, но и безмислени.
Това, което искам да кажа е, че всеки един език е прозорец към света. Времената се менят бързо. Кой знае - може пак децата ни родени тук някой ден да си намерят щастието в БГ. Най-малкото, което можем да им дадем е езика.
Аватар
paragraf56
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Re:

Мнениеот dobrinm » 20 Декември 2009, 21:52:18

Mr.Bombastic написа:Инес, малко е трудно да се създаде ясна представа защо останалите доста весели и приятни съфорумци реагираха доста остро на твоето изказване. Защо ли? Ами защото онова мнение, срещу които всички скочиха вече го няма - променила си си го сама. Защо? И на този въпрос не мога да отговоря.

.....и в крайна сметка какво е писала въпросната дама?аз не можах да разбра :-k ,дали поради незнание или неумения да се оправя тук добре в форума щот съм нов...... ](*,)
Аватар
dobrinm
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Babetka » 4 Септември 2010, 20:54:18

Здравейте,

отдавна не е писано по темата. Ние станахме на 19 месеца,но още не говориме нищо,нито на БГ нито на ДЕ. Само по цял ден някви бебешки обяснения,които явно са между двата езика,но никoй още не разбира. Аз говоря с детето на Бг ,а мъжа ми на немски и в яслата по цял ден на немски.
Някой да има опит с подобна ситуация и наистина ли децата с два езика малко по-късно проговарят? :-k
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 4 Септември 2010, 21:27:06

Babetka,
ако е възможно, продължавай да говориш с детето само на български. Не се тревожи,че няма да проговори. Напротив, ще проговори и двата, но се иска постоянство и разбиране от двете страни. Някога, при моят син (по-скоро в моят живот) се появи ситуация, която ме принуди да говоря с него само на немски. Определено бе нЕпавилно, но наистина нямаше друга възможност. Днес, на 13 и половина години той (синът ми), така усилено и бързо усвоява български език,че самият аз съм се втрещил.
Има и семейства, които са дошли тук с българо-говорящи деца, но поради обстановката, те- децата избягват да го говорят. Има всякакви ситуации и случаи, та затова няма универсална "програма" за съвет, но не се отказвай и продължавай.

п.п. писал съм го и пак ще повторя: не са само деца с български родители- или поне единият от тях, които имат подобен проблем. Време е да надживеем уж патриотизЪма.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Babetka » 4 Септември 2010, 21:42:37

Велинград,

аз му говоря винаги и само на български,дори и мъжът ми да е с нас и да не разбира всичко.Ако трябва допревеждам на немски за мъжа ми,но към детето се обръщам пак на български.Да видим какво ще се получи.За сега нещо много усилено ни обяснява,но нито на БГ нито на немски. Обаче той по цял ден в яслата е с децата и слуша немски,така че българския май няма да му е лесно да научи.аз му говоря сутрин и после следобяда като го взема чак.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот seli » 5 Септември 2010, 21:17:13

Babetka,

ние сме дори по-сложни. При нас се въртят 3 езика около ушите на дъщеря ни. Тя е на две и половина и още почти не говори, но повтаря всичко като папагалче.

Тя се роди в Истанбул. Аз бях много притеснен, че няма да научи български, и за това на втория третия месец след раждането и се снабдих с Бг телевизия БулСат.
Бях притеснен понеже само с жена ми в къщи понякога говорехме на български.
Някъде към 11-12 ия месец откликваше на българска реч и се пънеше да отговаря дори.
След това се наложи да я оставим под опеката на родителите ми за около 4 месеца, когато с жена ми правехме първите стъпки в емиграцията ни в Швеция.
Та прибрахме си я ние в Стокхолм след около 4 месеца и открихме с изненада, че турският е преминал на преден план и започнала да използва няколко думи, а българският се е подтиснал напълно.
Започнахме отново да си я обработваме на български... Детето разбираше всичко и на двата езика, но почти не говореше. Ние вкъщи на български, а родителите ни почти всяка вечер по скайп на турски.
Изтърколиха се още един-два месеца и започна ясла тук, а детето се омълча още повече...

Сега, когато е на две и половина мога да кажа, шведският при нея е на преден план - разбира много, използва думи и повтаря песничките по анимационите филмчета на шведската телевизия. Българския го разбира и повтаря след нас като говориме. Турският е на най-заден план - разбира го, откликва, но не използва думички. Абсолютна каша.

И въпреки всичко отчитам изоставане от връстниците, все пак 3 езика, и на две и половина да използва по десет думи на кръст не е добре.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство