• Advertisement

Имате ли деца и как говорят те?

Форум за семейните българи.

Мнениеот stereo_girl » 3 Декември 2006, 17:54:03

Според вас, чисто хипотетично, ако едно дете има баща японец, майка да речем англичанка, и те и двамата нон стоп му говорят на майчиния си език, по между си говорят да речем на френски, а живеят в Полша. (чисто хипотетично) Дали ще се справи горкото детенце-4лингвистче още от рождение?
Също така их искала да попитам родителите на децата в подобна ситуация- случвало ли им се на децата , ако мешат 2 езика, в няккава друга ситуация, като са на рожден ден на някое приятелче немче даречем, да говорят на някой на бг... несъзнателно? Или в зависимост от средата, в която са, някак си подсъзнателно се настройват да говорят на определения език?
П.С. Понякога малко неясно обястянавам, тъй че ако не разбирате, пишете и ще се опитам по-ясно да пиша... :oops: :oops: :oops:
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ppetrov » 3 Декември 2006, 18:04:20

Mottor написа:...В края на краищата по добре пловдивски отколкото сливенски. :D

Виц по темата:
Карал си един пловдивчанин колата с бясна скорост и го спира полицай. Пловдивчанинът отваря стъклото на колата, а полицаят казва:
- Вие сте пили!
- ?!? ... Аз не съм пили, аз съм лъв!
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот pi4 » 3 Декември 2006, 18:06:34

Винаги има проблеми,но не са такива каквито биха били,ако не се говори единия език например. У дома се говори на бьлгарски, в училище на немски,ама тук има едни размени, та миналата година имахме едно гостенче от УСА и тогава щеркаста беше дльжна да говори на английски / сега сьбира пари за 6месеца или 1 година за нея, и тя иска да види Америка, ние се триумим дали е разумно да се изпрати дете в друго сем-во пак и за няколко месеца,не е вьпроса 4е 6те трябва после да повтаря и годината-някой да има опит с ТОВА?!/, майка й я води на едни партита с украинци и там се говори на руски...та сега тьрсим изяви само за френския,но и това ще стане! Няма нищо невьзможно, само много воля трябва...щото БГ децата тук гени за чуждите езици си имат.
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот BFD » 6 Декември 2006, 16:43:04

stereo_girl написа:Според вас, чисто хипотетично, ако едно дете има баща японец, майка да речем англичанка, и те и двамата нон стоп му говорят на майчиния си език, по между си говорят да речем на френски, а живеят в Полша. (чисто хипотетично) Дали ще се справи горкото детенце-4лингвистче още от рождение?

Познавам такъв случай, макар че в твоя пример държавите и езиците са други! Детето е на 2.5 години и говори най-добре майчиния си език, а след това езика на държавата, в която живеят. Почти не казва думичка на бащиния си език, но пък разбира идеално. Общият език на родителите се избягва поне пред детето, пък и щом живеят (примерно) в Полша от няколко години, все трябва да знаят полски горе-долу, нали? :)
BFD
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ydy » 6 Декември 2006, 16:59:09

Казват ми приятели с опит, че такива деца проговарят по късно от останалите.
Аватар
ydy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stereo_girl » 7 Декември 2006, 10:56:54

BFD написа:
stereo_girl написа:Според вас, чисто хипотетично, ако едно дете има баща японец, майка да речем англичанка, и те и двамата нон стоп му говорят на майчиния си език, по между си говорят да речем на френски, а живеят в Полша. (чисто хипотетично) Дали ще се справи горкото детенце-4лингвистче още от рождение?

Познавам такъв случай, макар че в твоя пример държавите и езиците са други! Детето е на 2.5 години и говори най-добре майчиния си език, а след това езика на държавата, в която живеят. Почти не казва думичка на бащиния си език, но пък разбира идеално. Общият език на родителите се избягва поне пред детето, пък и щом живеят (примерно) в Полша от няколко години, все трябва да знаят полски горе-долу, нали? :)

Значи и това е възможно.... :)
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Мнениеот mart » 17 Март 2007, 09:15:12

дъ6териами знае бг колкото да ме разбере преди време има6е таржество вав у4или6те след тържеството неможа да си намери пантофките има6е идруги деца вав стаиата и аз и казах на вългарски вземи други после 6те ги върне6 лицето истана 4ервено като домат за6тото децата разбраха 4е маикаи е4ужденка стана ми толковатежко тиа обу други пантофки и излиазохме когато се прибрахме ми каза за6то ми говори6 на български какво 6те си помислиат децата за мен може би тогава не биях права но я ударих кре6теики аз не се срамувам 4е сам българка но стом ти се срамува от това нека ве4е ба6тати ходи вав у4или6те тогава много ме заболиа можеби тя бе6е малка не разбира6е но сега сас гордост заевява 4е е българка и колко е красиво там е говори български но ниама акцет на торби4ка вика торбу6ка ина баба си вика бабо каде хлиаба изка6 лутеца лябимото и ядене
Аватар
mart
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот mart » 17 Март 2007, 09:24:34

туи се слу4и сас мен говоре6е се на 4езика у дома дъ6териами на 3 години си забрави 6апката вав автобуса и се удрия6е по главата за да разбера 4е и я нияма 6апката говоре6е 4 езика по 10 думи
Аватар
mart
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 17 Март 2007, 10:27:25

mart написа:дъ6териами знае бг колкото да ме разбере преди време има6е таржество вав у4или6те след тържеството неможа да си намери пантофките има6е идруги деца вав стаиата и аз и казах на вългарски вземи други после 6те ги върне6 лицето истана 4ервено като домат за6тото децата разбраха 4е маикаи е4ужденка стана ми толковатежко тиа обу други пантофки и излиазохме когато се прибрахме ми каза за6то ми говори6 на български какво 6те си помислиат децата за мен може би тогава не биях права но я ударих кре6теики аз не се срамувам 4е сам българка но стом ти се срамува от това нека ве4е ба6тати ходи вав у4или6те тогава много ме заболиа можеби тя бе6е малка не разбира6е но сега сас гордост заевява 4е е българка и колко е красиво там е говори български но ниама акцет на торби4ка вика торбу6ка ина баба си вика бабо каде хлиаба изка6 лутеца лябимото и ядене

Няма да вземам отношение по написаното, но:
@mart - слагай поне ТОЧКИ между изреченията, заболяха ме очите до го дешифрирам.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот AnGeLy » 17 Март 2007, 13:53:30

stereo_girl написа: Познавам такъв случай, макар че в твоя пример държавите и езиците са други! Детето е на 2.5 години и говори най-добре майчиния си език, а след това езика на държавата, в която живеят. Почти не казва думичка на бащиния си език, но пък разбира идеално. Общият език на родителите се избягва поне пред детето, пък и щом живеят (примерно) в Полша от няколко години, все трябва да знаят полски горе-долу, нали? Значи и това е възможно.... :)

Сетих се за една бивша моя колежка. Тя е рускиня, мъжът й е китаец и те живеят в Германия и имат дете. Не знам какъв е общият им език, но бащата не можел да говори немски, а тя се записа да следва Sinologie :wink:
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот mart » 17 Март 2007, 16:08:11

извинияаваи .велинград-но просто от скоро влиазох вав саита икомпутара ми не е на български ви6 сега пак згре6их ама като не знаиа къде е буквата - като зпратих децата на у4или6те уж 6тиах да спя .захласнах се сас туи писане сутринта и не ми остана време за спане
Аватар
mart
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Ines » 5 Юни 2007, 16:18:16

8O
blagodaria na vsi4ki za tova che me napadnaha samo za6toto imam razli4no mnenie ot vas po vaprosa-blagodaria i za ne dobrite pojelaniata i tnt.
javno niama smisal ot diskusia!
vazpitavaite si decata kakto smetnete za dobre!
Последна промяна Ines на 6 Юни 2007, 12:55:47, променена общо 2 пъти
Аватар
Ines
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Loll » 5 Юни 2007, 16:31:50

Инес , не зная от къде си добила това самочуствие да слагаш всички двуезични деца под общ знаменател!? Разбира се ,че първо ще проговарят на майният си език/ разбира се , ако бащата не е взел отпуск поради отглеждането на детето/. Аз пък не съм видяла дете да расте в немскоговоряща среда и да не говори немски. Има изключения за твърде затворените общности , но тези примери не се отнасят за този сайт!" Що не вземеш да поукротиш топката?" Не бери грижа за нашите деца. Възпитавай своите!
Аватар
Loll
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nona » 5 Юни 2007, 19:13:38

ines, ти май нямаш деца...да или имаш бебе, което даже все още неможе да говори и това ти е проблема сега, чудиш се как и какво ще проговори?!
спокойно, ще говори без акцент немски и не перфектно за сьжаление български, ТУК нашите деца ТАКА говорят! опреснямват бьлгарския при баба през ваканцията,ако не са с гаджетата някьде по света...понеже така им се иска, а и на нас!!! И ние така си живеем,както ни е кеф...и кьдето ни е кеф... пожелаваме го и на теб!
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Мнениеот liverbird » 5 Юни 2007, 19:42:33

Всяко средно интелигентно дете би трябвало да се справя еднакво добре(да не кажа перфектно) и с майчиния и с езика на средата, в която живее. Едното не би трябвало непременно да изключва другото.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство