• Advertisement

Раждане в Германия

Форум за семейните българи.

Раждане в Германия

Мнениеот mimiss » 2 Април 2015, 12:21:33

Здравейте, имам следния проблем.В момента живея в БГ и съм бременна в 5 месец.Имам едно дете на 6г. и след месец ни предстои за заминем за Германия да живеем.Съпругът ми живее и работи там.Та въпросът ми е следния: какви документи ми трябват за раждане там и за детето, което ще запишем на училище.В момента съм болничен и трябва ли да напусна работа преди да заминем за Германия?Ще имам ли право на майчинство и колко време?А детски надбавки?Какви документи са нужни за записване в училище?
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: здравейте

Мнениеот silvimirko » 3 Април 2015, 22:22:15

mimiss написа:Здравейте, имам следния проблем.В момента живея в БГ и съм бременна в 5 месец.Имам едно дете на 6г. и след месец ни предстои за заминем за Германия да живеем.Съпругът ми живее и работи там.Та въпросът ми е следния: какви документи ми трябват за раждане там и за детето, което ще запишем на училище.В момента съм болничен и трябва ли да напусна работа преди да заминем за Германия?Ще имам ли право на майчинство и колко време?А детски надбавки?Какви документи са нужни за записване в училище?

Здр!Няма да бъда много полезна,защото в момента и аз съм в търсене на подобни отговори,тук във форумите на Германия можеш да намериш мноооого информация и нищо конкретно поне по мои впечатления.Има си отделни теми за Образование т.е. за в случая за записване на детето в училище,има още по-обширна тема за тези детски надбавки и ако почнеш да четеш може да те заболи глава и нищо да не откриеш като точни отговори....
А за напускането на работа може би ще трябва,защото живи и здрави ти ще родиш в ДЕ и в БГ няма как да бъдеш болничен или по майчинство.
За детските добавки трябват документи Е 401 и Е411,които могат да се вземат от институцията в ДЕ ,която отпуска детските,тези док.трябва да се попълнят от Социалните в БГ и да се върнат служебно на Фамилната каса-институцията в ДЕ,която писах по-горе,друг документ от СО в БГ за това получаваш ли детски,колко и периода,акт за раждане на детето-интернационален или преведен и легализиран това е от Бг после като дойдете в ДЕ ще има и други док. и всичко е да не кажа индивидуално...това е което знам до тук!Успех от мен!
silvimirko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 22 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: здравей

Мнениеот mimiss » 6 Април 2015, 16:31:11

Много благодаря за отговора.
Успех и на теб!

Потребители благодарили на автора mimiss за мнението:
silvimirko
Рейтинг: 4%

mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Re: Раждане в Германия

Мнениеот estira » 8 Април 2015, 21:59:29

Здравейтe

- Добре дошла!

имам следния проблем.В момента живея в БГ и съм бременна в 5 месец.

- от това по-голям "проблем", здраве му кажи :)

Имам едно дете на 6г. и след месец ни предстои за заминем за Германия да живеем.Съпругът ми живее и работи там.Та въпросът ми е следния: какви документи ми трябват за раждане там

- лична карта, ЕЗOК, интернационални актове за раждане и граждански брак, фамилна застраховка, ако съпругът ти е към немска здравна каса

В момента съм болничен и трябва ли да напусна работа преди да заминем за Германия?

- в никакъв случай! Ако можеш си продължи болничния до края

Ще имам ли право на майчинство и колко време?

- viewtopic.php?t=19267

А детски надбавки?

- разбира се

Какви документи са нужни за записване в училище

- viewtopic.php?f=31&t=3142&start=30
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот daisy » 9 Април 2015, 00:03:39

В никакъв случай не напускай работа в България! Разбира се, че има как детето ти да е родено в Германия и да взимаш майчинство. Е, майчинството ще е от България, но ако напуснеш, ще е по-лошо според мен.
Имам приятелка, която дори още се води на работа в България, двете й деца са родени в Германия и за първото получаваше, сега за второто получава българско майчинство. Знам, че тук взима детски, в Бг не я знам дали е подавала, но там биха й отказали и без това.
Мога да я питам утре точно кое и как.
За шестгодишното дете. То по принцип трябва да започне училище тук. Обаче без да знае езика, не е добра идея според мен. Ще трябва и език да учи, и знания да събира. Детето подлежи на записване в училището по местоживеене (кое е вашето може да се намери в нета, предполагам). Би било добра идея на място да се попита какво ще препоръчат. Поне в Берлин предучилищната подготовка се извършва в детската градина, а не в училището. Аз също имам син, който скоро ще стане на 6 и от септември ще е ученик.
За другото Естира ти е казала.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот mimiss » 9 Април 2015, 08:51:29

Много ще съм ти благодарна ако можеш да попиташ как са точно нещата? Времето ми е малко и трябва да подготвя нещата възможно най-добре. Притесняваме много напускането на работа. Ако не напусна как стоят нещата и обратно ако напусна? Искам да имам сигурни доходи поне две години? А не знам в Германия на какви доходи имам право, ако съм безработна?А с училището в Германия няма ли да може да се справим? Все пак от първи клас там не е ли по- добре?
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mimiss » 9 Април 2015, 11:50:21

estira написа:Здравейтe

- Добре дошла!

имам следния проблем.В момента живея в БГ и съм бременна в 5 месец.

- от това по-голям "проблем", здраве му кажи :)

Имам едно дете на 6г. и след месец ни предстои за заминем за Германия да живеем.Съпругът ми живее и работи там.Та въпросът ми е следния: какви документи ми трябват за раждане там

- лична карта, ЕЗOК, интернационални актове за раждане и граждански брак, фамилна застраховка, ако съпругът ти е към немска здравна каса

В момента съм болничен и трябва ли да напусна работа преди да заминем за Германия?

- в никакъв случай! Ако можеш си продължи болничния до края

Ще имам ли право на майчинство и колко време?

- viewtopic.php?t=19267

А детски надбавки?

- разбира се

Какви документи са нужни за записване в училище

- viewtopic.php?f=31&t=3142&start=30

Благодаря ти за изчерпателния отговор.Но малко не ми стана ясно ако вземам майчинство в БГ ще мога ли да вземам детските 180 EUR в Германия.И доколкото разбрах това е по-добрия начин.А ако прекратя трудовият си договор преди да заминем в Германия ще мога да вземам една година 300EUR на месец.А до навършване на двете години т.е една година още по 100EUR.И детските отделно.Относно училището ще попитаме направо там.
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 9 Април 2015, 13:08:04

Първо трябва да се отбележи разликата между майчински и обезщетението за родители. Майчинството, което е в размер на пълната заплата на работещата в Германия жена, се полага 6 седмици преди раждането и 8 след него. В твоя случай не мисля, че ще получаваш нещо от държавата Германия. Както беше посочено по-напред, можеш да се опиташ да си го изискаш директно от немските власти въз основа на това, че България е в ЕС и ти си работила и си се осигурявала там. Това дотук се казва на немски Mutterschutz и Muttergeld.
Сега за Elterngeld. Полага се до навършването на 14 месеца на детето. Минимумът е 300 евро, максимумът е 1800. Дори и да не си работила преди раждането, тази сума ти се полага. Значи това е твоят случай, ако не получаваш нищо от България.
Betreuungsgeld - Полагат се от 15-ия месец на детето (15-ти започнат, 14 навършени) до тригодишна възраст, ако детето се отглежда у дома. Сумата е 150 евро.
Детски (Kindergeld)- от първия ден на раждането на детето ти се полагат, както и за голямото дете. За първото са 186 евро, за второто - 190 евро. Условието е да работите или да живеете в Германия.

За голямото дете (с уговорката, че това е лично мое мнение, тук съм чела и други, много зависи и от района, в който сте) - поне по това, което гледам по моя син, мнението ми е, че дори едно много интелигентно дете много трудно би се справило в първи клас без да знае езика. В нашата градина много добре ги подготвят и наистина невероятно количество информация получават ежедневно. Много е възможно в училището, което сте избрали или е близо до вас (не знам на какъв принцип са, в Берлин е по местоживеене), да предлагат допълнителни часове за овладяване на езика. Друг вариант е през лятото някой да го учи на немски. Факт е, че децата учат много бързо. Но дори и шестгодишно дете има нужда от време, за да натрупа необходимия речников запас и граматика.

П.С. Звънях на моята приятелка, но не съм успяла да я намеря още. Ще пиша пак.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението (общо 2):
robbiewwwestira
Рейтинг: 8%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот estira » 9 Април 2015, 21:02:00

ако вземам майчинство в БГ ще мога ли да вземам детските 180 EUR в Германия

- да. Трябва да спреш детските за по-голямото дете, които получаваш в България и ще получаваш тук и за двете

И доколкото разбрах това е по-добрия начин

- да, така е

А ако прекратя трудовият си договор преди да заминем в Германия ще мога да вземам една година 300EUR на месец

- точно така

А до навършване на двете години т.е една година още по 100EUR

- 150 евро Betreuungsgeld, докато детето стане на 3 години (виж мнението на @daisy)

И детските отделно

- да

Отделно на това можете да вземате различни помощи - Arbeitslosengeld II, Sozialhilfe, Kinderzuschlag, също и еднократни парични помощи преди раждането от различни институции - Caritas, Diakonie, Deutsches Rotes Kreuz, Pro Familia, Donum Vitae… Примерно Job Center дават с акта за раждане на бебето 600 евро за Babyerstausstatung и 200 за майката. Към които и да се обърнеш, те ще ти помогнат с попълването на документите и ще ти кажат на какво още имаш право. Те комуницират помежду си, така че няма смисъл да попълваш документи на всички места, помощ ще получиш само от едните.

http://www.bundesstiftung-mutter-und-ki ... suche.html

Надявам се, че успях да помогна малко :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот mimiss » 18 Април 2015, 10:13:13

Здравейте, имам още няколко въпроса? Мога ли да замина за Германия без да си прекратявам трудовият договор в БГ ?Гинекологът да ми издава болнични до раждането от България,за да мога после да вземам майчинство от БГ .Трябва ли да ми даде някакъв документ ,с който да мога след ката се регистрирам в Германия да се запиша там на друг гинеколог ,които да ми следи бременността до раждането? Т.е ще се водя болничен в БГ,а да се регистрирам и да ходя на гинеколог в Германия?След раждането да вземам майчинство от БГ, а в Германия да вземам детски ?Трябва ли ми бележка от работодател за доходите за да вземам детски надбавки?Ще получа ли от Job Center с акта на раждането еднократната помощ за раждане,след като ще подам документи за майчинство в БГ,което да вземам до 2 г.
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот silvimirko » 20 Април 2015, 19:50:50

как ще ти издадат болничния за след раждането той се дава от болницата и след това другия от личния лекар на бебето до 142 ден и след това се пускат декларации,за да си по майчинство в Бг до 2годинки на детето честно незнам как може да стане,ако искаш да родиш в Де...
нека по-компетентните да дадат съвет...
silvimirko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 22 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот mimiss » 12 Май 2015, 10:24:12

Моля помогнете ми ? Реших,че искам да си запазя майчинството в България,а да сме в Германия,но не знам как точно стоят нещата. Мога ли да замина за Германия без да си прекратявам трудовият договор в БГ ?Гинекологът в България да ми издава болничните до раждането, които да ги взема друго лице от мое име чрез пълномощно и да ги носи на работодателя,за да мога после да вземам майчинство от БГ .Трябва ли да ми даде някакъв документ ,с който да мога след ката се регистрирам в Германия да се запиша там на друг гинеколог ,които да ми следи бременността до раждането? Т.е ще се водя болничен в БГ,а да се регистрирам и да ходя на гинеколог в Германия?Да родя в Германия,а чрез пълномощно друго лице от мое име да ми подаде нужните документи в България за да може да вземам майчинство от България следващите 2 години? В Германия да живеем и да вземам детски ?Трябва ли ми бележка от работодателят ми в България за доходите за да вземам детски надбавки в Германия?Ще получа ли от Job Center с акта на раждането еднократната помощ за раждане в Германия.Възможно ли е чрез пълномощно друг човек да подаде документите ми за майчинство в БГ,което да вземам до 2 г.
mimiss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 12 Май 2015, 11:36:48

Да ти има човек въпросите ;)
А ако целта на питането е дали ще можеш да взмаш пари и от двете места - не, няма да стане.

1. Мога ли да замина за Германия без да си прекратявам трудовият договор в БГ

да, oбаче ако изчезнеш ей така - работодателя и без това ще те уволни.

2. Може ли гинекологът в България да ми издава болничните до раждането, които да ги вземе друго лице, от мое име, чрез пълномощно и да ги носи на работодателя, за да мога после да вземам майчинство от БГ

Тая схема не я разбрах.

3. Трябва ли да ми даде някакъв документ, с който да мога след като се регистрирам в Германия, да се запиша там на друг гинеколог, които да ми следи бременността до раждането

Като си наемеш квартира и се регистрираш в Германия, там вече ще идеш и на гинеколог.
При немеца не ти трябва българска бележка.

4. Мога ли да се водя болничен в БГ, а да се регистрирам и да ходя на гинеколог в Германия

да

5. Мога ли да родя в Германия, а чрез пълномощно друго лице, от мое име да ми подаде нужните документи в България, за да може да вземам майчинство от България следващите 2 години?

Е нали ще живееш в Германия, какво искаш да взимаш от България?

6. Мога ли да да живея и да вземам детски в Германия

да

7. Трябва ли ми бележка от работодателят ми в България за доходите, за да вземам детски надбавки в Германия

не

8. Ще получа ли от Job Center с акта на раждането еднократната помощ за раждане в Германия

Каква е тая еднократна помощ за раждането (на немски) ?

9. Възможно ли е чрез пълномощно, друг човек да подаде документите ми за майчинство в БГ, което да вземам до 2 г.

5-ти въпрос
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 285 пъти
Благодарено: 442 пъти

Мнениеот Gabinova » 12 Май 2015, 20:45:40

В Германия няма еднократна помощ за раждане на дете, още повече , че и Джобцентър да я дава, такава има само в Бг. Скоро нямаше ли подобно питане? Ако не си работила в Германия, може да получиш социално майчинство 300 евро на месец, за 1 година или по 150 евро на месец за две години, сметни си, как ти е по изгодно, спрямо това майчинство, което би получила от Бг си работодател. Горе-долу другите отговори са ти ги написали.
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот daisy » 13 Май 2015, 21:56:30

Говорих с моята приятелка, която е тук, а си взима майчинството от България.
Според нея е най-добре да излезеш в 45-дневния болничен преди раждане и тогава да се местиш в Германия. Разбира се, трябва да упълномощиш някого да ти подава документите в НОИ (не знам там какъв е редът). Така ти тече още две или три години стаж (не знам дали последната година се брои).

Ами, това е в общи линии. Ако си се осигурявала на ниска заплата, ти си знаеш дали е по-добре да получаваш 300 евро от Германия.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Семейство