• Advertisement

Детски надбавки - Kindergeld 2014+2015

Форум за семейните българи.

Re: Детски надбавки - Kindergeld

Мнениеот mimeto792 » 22 Април 2015, 10:43:16

Съгласна съм,но пак казвам - след като нямаме брак никой не ми изисква бележка за доходите му!Но да не разводняваме темата все пак.
Питането ми беше,каква бележка трябва евентуално да си подготвя за да докажа,че съм ги взимала аз или ще си изискат информацията по служебен път?
mimeto792
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот olga » 22 Април 2015, 10:57:02

В Германия размерът на доходите няма значение.
Те ще ти кажат каква бележка да си подготвиш.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот veni-b » 26 Април 2015, 20:24:58

Интересувам се децата трябва ли да са регистрирани в ДЕ за да получавам детски ?
veni-b
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 26 Април 2015, 23:46:35

Не.
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот keriq » 28 Април 2015, 10:11:20

Здравейте , опитах се а изчета темата , но е от доста време , а сега има много изменения и за това ще попитам направо(моля да ме извините , ако въпроса ми се повтаря)
Живея и работя от 2011год. тук в Германия. Юни месец 2013 год взех и децата ми тук и подадох молба за детски. Подадох молбата за периода от 2011 год. След дълго и мъчително чакане и искане на какви ли не документи преди 3 седмици получих отговор. Изплатиха ми детските от 2013 год юни месец(от както децата са при мен) до сега , за 2011 и 2012 получих отказ , тъй като децата са живеели в България при майка ми. Най-накрая на писмото пише , че майка ми може да подаде молба за този период. Въпросът ми е : Същата ли молба се подава , каквато аз подадох и пак ли трябва да изготвям същите документи от социални грижи в БГ или мога да представя , тези които имам?
Последна промяна keriq на 28 Април 2015, 17:35:43, променена общо 1 път
keriq
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

етски надбавки - Kindergeld

Мнениеот keriq » 28 Април 2015, 17:11:38

Моля някой да ми помогне , защото трябва много бързо да реагирам. Сега изчетох цялата тема и на 52-ра страница попаднах на същият случай като моя. Въобще не обърнах внимание на това: че само един човек може да получава надбавки за дете и се чудех от къде на къде майка ми трябва да подаде молба за периода ,през който децата са били при нея. Още с подаване на документите стана някакво объркване. Децата още не бяха при мен в Германия и служителката каза , че за този период от 2011 до 2013 год. майка ми трябва да пусне молба и ми даде един формуляр. Нямам спомен какъв беше , защото още бях зле с немския и го дадох на една позната рускиня да го попълни. И от там започна едно чакане , след това ми искаха сума ти документи : Arbeitgeberbescheinigung ,nachweis über den Wohnsitz in Deutschland ,Kopie des Mietvertrages ab Antragstellung , Lonsteuerbescheinigungen......но това ми направи впечатление , че никъде не се спомена името на майка ми. Накрая не издържах на чакането и взех адвокат. След като получихме писмото ,че ми изплащат детските ,но само за периода от когато децата са при мен , а за останалият майка трябва а подаде молба. Адвокатът ми каза , че не можем да направим възражение , защото нямам право аз да получа за този период детски , тъй като децата са живеели при майка ми , а трябва да пуснем молба от нейно име. Какво да правя сега последно. Притеснява ме ,че писмото е от 02.04.2015 , а имам 1 месец срок за възражение и той изтича. Моля помогнете!
keriq
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот xamsterdamm » 29 Април 2015, 00:34:37

Естествено че ще пуснеш от името на майка си. Дали ще възразиш е без значение, новите документи са отделен случай. По-скоро внимавай че имаш давност 4 години назад за детските.

ПП: естествено този постинг ще бъде затрит от модерасти заради чиста спортна злоба просто понеже е полезен, дано го прочетеш навреме :mrgreen:
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Мнениеот olga » 29 Април 2015, 00:46:42

И майка си ли ще подпише, xamsterdamm ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 29 Април 2015, 01:52:55

Не е нужно, майка и ще подпише вече попълнените документи.
Но в тоя случай едномесечния срок за възражение не е драма защото възражение няма, има нов пакет документи и то от друго име.
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Мнениеот keriq » 29 Април 2015, 08:27:08

Не си бях отваряла пощата вчера , но вечерта като изкарах кучето, видях че има писмо , което е за майка от фамилиенкасе. Явно навремето съм подала правилно документите. Странното е , че писмото е от 01.04.15 , а го получавам сега. Пак същите глупости , но този път има и формуляр Е411 , преди ми поискаха само Е401. Тук вече е проблема , че тези документи се подават лично , а майка ми е тук при мен , с инсулт , на легло ,даже и до Берлин не мога да я заведа да ми направи пълномощно. Не знам дали ще направят компромис в България да ги подаде някой друг. А колкото до давността , аз подадох молбата юни 2013 , чак сега получавам решението , така че мисля трябва да се вземе под внимание датата на подаване.
Но доколкото прочетох в темата има няколко случая като моя , но повече никой не е писал как са се развили нещата , дали наистина бабата трябва да подаде молба. Опитах се да пиша на лични съобщения на някой потребители да ги попитам , но системата не ми разрешава , защото съм нов потребител.
Не е нужно да се заяждате и карате тук , мисля , на всеки един от нас му е достатъчно тежко тук , далече от родината , приятели и близки и би трябвало да си помагаме с каквото можем.
keriq
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 29 Април 2015, 08:35:36

Тук вече е проблема, че тези документи се подават лично, а майка ми е тук при мен, с инсулт, на легло, даже и до Берлин не мога да я заведа да ми направи пълномощно.

Ами тогава освен да обясниш случая писмено, на тия които са ти пратили писмото.
И евентуално някакво (медицинско) доказателство - каквото успееш да намериш.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Детски надбавки - Kindergeld 2014+2015

Мнениеот марина ненкова » 5 Май 2015, 23:43:58

Здравейте и от мен.Почти 2 години се боря с тая проклета фамилиенкасе.От 2013 съм в Германия.Започнах работа седмица след като пристигнах-вече почти 2 години.Умбефристет.Когато попитах дали имам право на детски въпреки,че съм разведена и детето живее при таткото БГ ми отговориха,че няма никакви проблеми,ама разбира се,че имам право на детски и тн.И се почна ходене по мъките.Дадоха ми хората формуляри,направих ,Е-тата 401 и 411,подадох молба за отказ от детски в БГ и всичко там каквото искаха.Оказва се обаче че трябва да обяснявам защо след като съм заявила,че съм разведена-по документи адресната ми регистрация в БГ е при бившият ми съпруг?Ами щото така си искам.Както и да е.Сега ми отказаха и ми казаха ,че право на детски има таткото и трябва да подаде той документи тук във Фамилиенкасето.Е как като той не работи тук.Днес бях в едно бюро за извършване на услуги за българи в Германия.Платих 150 евро,дамата ме убеди,че ще си взема парите със задна дата,ама за да задвижи процедурата първо трябва да платя.Та сега ще подаваме документи от името на таткото,като той е съгласен парите да влизат в моята сметка.Възможно ли е,ще се получи ли,моля някой да каже!Поздрави от мен!
марина ненкова
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот MilenaSlavena » 6 Май 2015, 20:09:25

MilenaSlavena написа:
MilenaSlavena написа:Здравейте, отново, искам да попитам нещо, дано някой има представа. Изтеглих си формуляра за KG 51 на български, за да имам по-добра представа какво точно пише, но още в заглавието пише следното: "Приложението чужбина трябва да се подаде допълнително към молбата-декларация за германски детски надбавки ако......." и т.н. Това означава ли, че се подава KG1, заедно с "Приложение дете към молба-декларация за детски надбавки" и заедно с тях KG51? Ако не означава това, то какво тогава? Благодаря предварително!

Здравейте, много бих желала да уточня нещо, за да не се смеете на моя така зададен въпрос. Ето какво ме накара да стигна до извода, че може би трябва да се попълнят 3-те формуляра заедно:

1. Още в самото заглавие: " Приложението чужбина трябва да се подаде допълнително към молбата-декларация за германски детски надбавки, ако поне един от родителите, респ. едно дете живее в чужбина, респ. упражнява трудова дейност там или ако се получават чуждестранни помощи.";

2. в т.2: "Някое дете, за което сте попълнили "Приложение дете", живее ли в чужбина?" - това "Приложение дете", ако аз не бъркам, се води към KG1;

3. в KG51 никъде не се изискват данни на декларатора, данни на съпруга/та, респ. на партньора/ката на семейни начала на декларатора или информация за данни за начина на плащане.

Та тези неща ме наведоха на мисълта, че трябва да бъдат попълнени всичките, въпреки че от всички коментари дотук разбрах, че ако детето е в Германия - KG1, ако е в България - KG51.

Интересно как абсолютно никой не коментира това, което съм написала преди доста вече време, нито едно мнение, нито един положителен или отрицателен коментар, но иначе няма проблем да хабите време в безсмислени, злобни нападки...

Потребители благодарили на автора MilenaSlavena за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

MilenaSlavena
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 22 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот MilenaSlavena » 7 Май 2015, 15:41:48

****** написа:Здравей MilenaSlavena, на прав път си, но нали ще ни разкажеш в тази темна тема кое как е станало?

Здравейте,****** и всеки един, който го интересува това, което мен специално ме интересува на този етап. Оказа се, че от тази година (може би от март по-точно, съдейки по датата на качване на формулярите), ако искате да подадете документи за Kindergeld, а детето ви не е в Германия, трябва да подадете трите формуляра, а именно KG1, заедно с "Приложение дете към молба-декларация за детски надбавки" и KG51. Всичките формуляри се теглят от http://www.arbeitsagentur.de, за да сте сигурни, че имате актуалните такива. Също така всеки един от тях го има и с български текст, въпреки че попаднах на нещо странно - специално в KG51, под т. 4.1 пише "През последните пет години след подаване на молбата......", но както и да е.
Ще си позволя и само още един коментар. Аз не съм човек, който пише по форумите, даже мисля, че това е единственото място където съм писала, но смятам, че тази тема вече се е изкривила от основното си предназначение, а именно да бъде в помощ. Води се от доста дълго време, има много стара и безполезна вече информация, и прекалено много мнения и страници, за да може човек с лекота да прочете всичко и да си извади някакво систематизирано обобщение. Да не говорим, че повечето от мненията въобще не са написани на разбираем български език :).Много би било хубаво, ако някой я пречисти, така да се каже :)
Пожелавам на всички успех в начинанията си.

Потребители благодарили на автора MilenaSlavena за мнението (общо 2):
boyko123daisymm
Рейтинг: 8%

MilenaSlavena
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 22 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот donaP » 9 Май 2015, 17:09:30

Здравейте, брат ми живее в Германия, работи на трудов договор, разведен е , родителските права са присъдени на него. До 2-3 месеца иска да вземе детето при него. Какви документи ще трябва да подготви за да получава детски надбавки?
donaP
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство