• Advertisement

Детски надбавки - Kindergeld 2014+2015

Форум за семейните българи.

Re: Детски надбавки в Германия

Мнениеот tops » 16 Юли 2015, 12:58:32

Здравейте,имам нужда от помощ.В германия съм от 01.10.2013г.Мъжът ми дойде месец по-късно,заедно със сина ни.Не успяхме да регистрираме адресно детето,защото нямахме акт за раждане.Регистрирахме го декември 2014 г.За тази една година три пъти ходихме за регистрация.Първо-нямахме акт за раждане,после-беше само преведен,а трябвало и да е легализиран,накрая с третото ходене успяхме да го регистрираме,но мина една година.Подадохме документи за детски и ни ги разрешиха,но от момента на регистрация на детето.Запитахме ,защо ги изплащат от момента на регистрацията,а не от момента в който,аз съм започнала да работя и да плащам данъци.Отговориха ,че трябва да докажем ,че детето е било в Гернания или ако не е било и ако го е гледала баба му тя да подаде документи.Баба му не го е гледала и няма,как да подаде документи,а ние не можахме да им представим друго доказателство освен,че веднъж сме го водили на лекар.Сега ни пишат,че това не е достатъчно доказателство за това,че детето е било с нас тук.Може ли някой да ни посъветва,как да се борим по-нататък за детските,които доколкото чета ни се полагат по закон?
tops
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Детски надбавки - Kindergeld 2014+2015

Мнениеот Сандилах » 18 Юли 2015, 00:28:20

Здравейте tops !
А с какво дойдоха в Германия съпругът Ви и детето - ако имате самолетен билет - приложете него . В България детски получавахте ли и до кога. Ако сте прекъснали детските когато детето е тръгнало за Германия,вземете бележка от Бг.социални - преведете я на немски и я подайте тук към пакета с документи.
Сандилах
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Сандилах » 18 Юли 2015, 00:35:26

За :
Мнение от Valentin Manchev » 17 Май 2015, 20:49:59

Здравейте,от скоро моето дете е при мен в Германия(Soltau),направихме регистрация но не знам как стоят нещата с детските.Къде трябва да отида да питам,какви документи трябва да попълня и какви са наименованията на тези документи на немски,ако някой знае моля помагайте!Също така случайно разбирам,че в някои случаи се поема наема на жилището от общината,но в кои?И също как стоят и там нещата,тук българи сигурно няма,поне аз не познавам такива,няма кого да попитам.Надявам се някой да ми помогне със съвет,живея от 2 месеца тук и съм още неориентиран.

Ако все още не сте подали документи за детски изпратете ми и-мейла си ,за да можем да кореспондираме. С каквото мога - ще Ви помогна !
Сандилах
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот emil__ » 19 Юли 2015, 21:53:08

Здравейте!
Нека споделя нашия процес накратко относно детските надбавки в Германия. В момента получаваме детски надбавки 184 евро на месец. Миналата година (някъде края на май) едни наши познати ни казаха точно какви документи се изискват за детските надбавки и ние направихме това, което ни казаха. Баща ми работи в Дортмунд и постоянно той пращаше някакви документи по пощата, ние също му пращахме документи (не си спомням точно какви бяха, но си спомням, че не приеха копието на акта ми за раждане и поискаха оригинала, който така и не ни го върнаха - писаха ни, че не може да ни го върнат - както и да е, изкарахме дубликат). След като всички документи бяха получени от ФамилиенКассе (юли месец), получихме няколко писма - питаха баща ми защо искаме да получаваме детски надбавки точно от Германия, а не от България. Също ние никога не сме получавали детски надбавки в България, защото доходът ни надвишаваше и бяхме "богати". В края на месеца баща ми се обади да пита дали всичко е наред и те ни отговориха, че остава само да чакаме. Края на септември месец той получи писмо, че детските надбавки са преведени на неговата сметка (+2 години назад) и оттогава насам всеки месец постъпват 184 евро по сметката.
Ако имате някакви въпроси, може да ги зададете :)
emil__
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот aleahim_a » 23 Юли 2015, 18:01:21

Здравейте, имам дете от първи брак и с бившият ми съпруг представяме в момента документи, включително и тези че сме разведени,за да получим помощи за детето! Детски надбавки не получаваме от България! Аз имам втори брак! Въпросът ми е този втори брак може ли да повлияе по някакъв начин за получаването на помощите за детето ми? Благодаря предварително за отговора!
aleahim_a
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tops » 27 Юли 2015, 00:45:39

Сандилах написа:Здравейте tops !
А с какво дойдоха в Германия съпругът Ви и детето - ако имате самолетен билет - приложете него . В България детски получавахте ли и до кога. Ако сте прекъснали детските когато детето е тръгнало за Германия,вземете бележка от Бг.социални - преведете я на немски и я подайте тук към пакета с документи.

Дойдоха с автомобил.Детски в БГ не съм получавала,никога.Не съм подавала и документи.Имаме печат в паспорта на детето,че е напуснало България.Той обаче не показва,че е влязло в Германия.Сега ще им изпратим служебна бележка от работодателя на майка ми,която доказва,че и тя се е намирала в Германия.....дано това да е достатъчно.
tops
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 27 Юли 2015, 10:41:13

@tops, без да познавам в детайли немската система се замислям - имате ли някаква "следа" от неуспешните опити за регистрация на детето в кметството - писмен отказ, имейл с който уговаряте час, и пр.? Също дали писмо от съседите, че детето всъщност е живяло там няма да помогне? Името на детето не е ли вписано в полицата за здравна осигуровка - в Холандия ги записват. Само идеи...
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот tops » 29 Юли 2015, 09:20:19

boyko123 написа:@tops, без да познавам в детайли немската система се замислям - имате ли някаква "следа" от неуспешните опити за регистрация на детето в кметството - писмен отказ, имейл с който уговаряте час, и пр.? Също дали писмо от съседите, че детето всъщност е живяло там няма да помогне? Името на детето не е ли вписано в полицата за здравна осигуровка - в Холандия ги записват. Само идеи...

За жалост на доста късен етап ни обясниха,че в Германия всеки отказ,за каквото и да е,трябва да го искаш в писмен вид.Нямаме нищо от службата,а относно часовете-всеки път сме ходили без час.Взимали сме си номерче и сме чакали с часове.По отношение на здравната застраховка.Името му не само,че е вписано,а и здравната му карта дойде преди моята.С какво обаче може да ни помогне това?За съседите вече питахме.Отговориха,че им трябват документи от институции.
tops
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 29 Юли 2015, 13:37:27

Мисълта ми беше ако детето е вписано в полицата откакто е фактически в Германия (а не откакто е адресно регистрирано), дали това не може да послужи за доказателство.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот tops » 29 Юли 2015, 17:52:37

boyko123 написа:Мисълта ми беше ако детето е вписано в полицата откакто е фактически в Германия (а не откакто е адресно регистрирано), дали това не може да послужи за доказателство.

Когато попълвах документите за здравната застраховка детето не беше дошло все още.Започнеш ли да работиш веднага искат да си направиш здравна застраховка.В документите някъде попълних,че ще плащам и за съпруга и за детето.На това основание им издадоха здравни карти не само преди да са адресно регистрирани,а и преди да са дошли в Германия.Замислям се,че мога да използвам,като аргумент факта,че съм плащала и за сина ми,а защо бих го правила,ако той не е тук.Но всичко,което имам са косвени доказателства,а те искат документи.Незнайно защо не им е достатъчна бележката от личния му лекар.
tops
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mishle » 29 Юли 2015, 19:53:55

tops написа:Замислям се,че мога да използвам,като аргумент факта,че съм плащала и за сина ми,а защо бих го правила,ако той не е тук.

Само че това няма да мине, понеже деца и неработещи съпруги/съпрузи са застраховани безплатно. Дори да не го беше писала, нямаше да плащаш по-малко. Мисли за адвокат.

Това дете какво е правило цяла година, не е ли ходило на детска градина, занимални, курсове, езици, спорт.. нещо?
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот estira » 29 Юли 2015, 23:55:10

Или, ако е ходило на детска градина в България, някакъв документ за отписване?
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот tops » 30 Юли 2015, 00:36:18

estira написа:Или, ако е ходило на детска градина в България, някакъв документ за отписване?

Аз съм от майките,които изпадат в паника само при мисълта,че детето ще се разболее......Това е причината моя син да не е посещавал нито детска градина,нито курс,нито дори детски рожден ден.Както в България,така и тук ние с мъжът ми си го гледаме.Явно ще търсим адвокат.Благодаря на всички,които се отзовахте и се опитахте да ни помогнете!За сега ще изпратя документи доказващи,че аз,баща му,баба му и леля му сме били в Германия през този период и ще видим,какво ще стане.
tops
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 30 Юли 2015, 07:37:50

Аз съм от майките, които изпадат в паника само при мисълта,че детето ще се разболее.
Това е причината моя син да не е посещавал нито детска градина, нито курс, нито дори детски рожден ден.
Явно ще търсим адвокат.

Много странно отношение. Нима после ще го изолирате детето и от околния свят - "за да не се разболее"..?
Ще го затворите да си седи само в къщи?

Въпроса е, че имунната система се учи и развива. Защо и как - намерете подходяща медицинска литература по въпроса.. Нима и вашите родители са се държали така с вас - "за да не се разболеете"?

От личен опит мога да кажа, че съм играл като дете навсякъде, където ми е хрумнало;)
И да, настивал съм, разболявал съм се.. Но си е минавало. Нищо страшно няма в това.

А после и на училище ли няма да го пускате да ходи?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот estira » 30 Юли 2015, 12:59:01

bknf, мнението ти няма нищо общо с темата.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство