• Advertisement

Компулсивно презапасяване

Форум за семейните българи.

Компулсивно презапасяване

Мнениеот онеоправдана » 27 Май 2016, 12:25:44

Здравейте уважаеми читатели

Кажете какво да правя с родител, който от години събира вехтории без никаква стойност в едно от семейните жилища, които са собственост на двамата родители. На всичкото отгоре е въоръжен.

Заради този проблем втория родител се принуди да се изнесе в друго жилище и да живее самостоятелно. Не потърси правата си за този психически тормоз, който продължава откакто аз се помня.

Не живея в България, не знам как да постъпя.
Къде да се жалвам, като този тормоз се стоварва върху моята глава?
Предложете как да постъпя.

P.S. За справка този вид поведение се нарича compulsive hoarding
онеоправдана
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Компулсивно презапасяване

Мнениеот bknf » 27 Май 2016, 13:10:26

Предполагам че това е бащата. Какво друго може да се направи, освен да се приказва с него..
Някои хора "откачват" - в това време, в което живеем. Има и лично бойно оръжие (пистолет)?

Ако е бил военен или полицай, то може да се говори с него по тия въпроси, които го интересуват или са го засегнали.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот онеоправдана » 27 Май 2016, 17:18:29

Благодаря за отговора.

Говорено е през годините и проблема не е решен. Да говориш с него е, все едно говоря на онази стена ей там. Ще те слуша за момента и след това ще продължи с проблемното поведение.

Най-голямото ми притеснение е, че от хигиенна гледна точка е зле, защото създава предпоставки за развъждане на гризачи и паразити.

Мога ли да пратя инспектор от ХЕИ да му сложат глоба?

Иначе погледнато това си е форма да домашно насилие, при което единия от съпрузите е подложен на системен тормоз.

Лично аз, ако бях в развита страна и ако това беше моя съпруг, досега да бях извикала полиция по случая. Социалните служби обикновено се занимават с тези случаи, не знам как са уредени тези въпроси в България понастоящем.

Очаквам мнения и предложения.
онеоправдана
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Any » 27 Май 2016, 21:57:09

Човекът има нужда от професионална помощ. Трябва да се консултирате с психолог.
Any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 66 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот bknf » 27 Май 2016, 22:50:03

събира вехтории без никаква стойност в едно от семейните жилища

И в "нормалните страни" има такива случаи.

Мога ли да пратя инспектор от ХЕИ да му сложат глоба?

Не знам. А глоба за какво? На някакво съдебно решение? Полицията като дойде - на какво основание? Че те циганите как си живеят, и нищо..
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот онеоправдана » 28 Май 2016, 12:17:43

Глоба за излагане здравето на другите членове на семейството на риск от болести и зарази.

Сега ще ви кажа на какво основание: ДОМАШНО НАСИЛИЕ.

Консултирали сме се с психолог, нищо не може да прави психолога, той при психолога казва:"ти кой си да ми се бъркаш?"

Една жалба до прокурора считам ще свърши работа, преди това съвет от адвокат.

При циганите е различно, там се саморазправят. Те не желаят да се образоват, затова при тях саморазправата е решение. Единиците от тях, които са с образование търсят изход навън.
Да давам ли примери с дъщерята на Иван Костов, която е в Италия?
Професор Чирков?
онеоправдана
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 28 Май 2016, 14:20:03

другите членове на семейството на риск от болести и зарази и домашно насилие

А не е ли необходимо първо някакво съдебно решение по въпроса?
Насилие срещу кого - аз така разбрах, че човека живее сам?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Any » 28 Май 2016, 16:09:17

Обсесивно-компулсивното разстройство е умствено страдание и намесата на полиция, прокуратура и др. няма да помогнат за решаването на проблема, освен, ако не става дума за вехтошар. Към тези хора трябва да се подхожда с търпение и много внимателно.
Ако психолога не може да направи нищо, или е некадърен, или изобщо няма представа за какво става дума.
Any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 66 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот онеоправдана » 28 Май 2016, 17:58:42

Насилието е срещу съпругата, която не знае как да се справи с този проблем.

Вижте, на него полицията са му дали разрешение да притежава оръжие, значи не го считат за "пациент". Това съвсем не означава, че му е позволено да издевателства с поведението си.
Вехтошар е, според мен, ако това изобщо променя каквото и да било.

Какво да правим, ако се съмняваме, че е криминално спрямо останалите членове на семейството. Те от своя страна също страдат.

Да се върна за известно време, като започна от съдебната медицина. Вадя медицинско и после жалба. Става ли така?
онеоправдана
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 28 Май 2016, 18:37:27

Меси-синдром и вехтошар са две различни неща. Първото е психично разcтройство, съпроведено с депресии или отключено от такива. Меситата са често социално изолирани. Барикадират се с ненужни вещи с цел защита; pазвиват силно чувство на привързаност към тях. Психотерапии, антидепресивни медикаменти са някои от начините на лечение.

Пускането на жалба до прокуратурата води до проверка, която да установи дали е опасен за себе си и околните. Ако това се потвърди, може да бъде принудително настанен за лечение до 30 дни (мах 3 месеца).

Чл. 63. (1) Полицейските органи могат да задържат лице:

3. което показва тежки психични отклонения и с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност;

ЗАКОН ЗА ЗДРАВЕТО

Чл. 146. (1) Лица с психични разстройства, нуждаещи се от специални здравни грижи, са:

1. психичноболни с установено сериозно нарушение на психичните функции (психоза или тежко личностно разстройство) или с изразена трайна психична увреда в резултат на психично заболяване;

2. лица с умерена, тежка или дълбока умствена изостаналост или съдова и сенилна деменция;

3. лица с други нарушения на психичните функции, затруднения в обучението и трудности в адаптацията, изискващи медицинска помощ, грижи и подкрепа, за да живеят пълноценно в семейството и социалната среда.

Чл. 147. (1) Никой не може да бъде подложен на медицински дейности за установяване или лечение на психично разстройство освен при условия и по ред, определени със закон.

(2) Оценката за наличие на психично разстройство не може да се основава на семейни, професионални или други конфликти, както и на данни за прекарано в миналото психично разстройство.

Раздел II.
Задължително настаняване и лечение

Чл. 155. На задължително настаняване и лечение подлежат лицата по чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2, които поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно здравето им.

Чл. 156. (1) Задължителното настаняване и лечение на лицата по чл. 155 се постановява с решение от районния съд по настоящия адрес на лицето, а в случаите по чл. 154 - от районния съд по местонахождението на лечебното заведение.

(2) Задължителното лечение се осъществява в лечебни заведения за стационарна психиатрична помощ и психиатрични диспансери, в психиатрични отделения или клиники на многопрофилните болници и в лечебни заведения за специализирана психиатрична извънболнична помощ.

Така ли изглежда жилището?

Изображение

Изображение
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот онеоправдана » 29 Май 2016, 16:11:48

Злате,

Това очаквах, някой да каже точно кои са съответните членове и какво се прави в такива случаи.
Искрено съм благодарна.

Колкото за снимките, да, има нещо такова по отношение на състоянието, в което се намира жилището.
При все че това е собственост и на двамата съпрузи, нали се сещате съпругата какъв кошмар живее като гледа дългогодишния ѝ труд в това състояние.
Всичко си има граници, и щом тя нищо не прави по въпроса, и на мен се оплаква, аз ще действам.

Ще чакам също да пишете тука, ако се сещате за нещо, което сме пропуснали.
онеоправдана
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Семейство