• Advertisement

Бебе

Форум за семейните българи.

Бебе

Мнениеот velingrad » 18 Септември 2006, 18:07:30

Получих ЛС с молба да отворя Тема за бебета - ето я!
Не знам защо, някои не успяват да пуснат сами Тема, но карай да върви.
Настоящи, и бъдещи майки: тук е мястото за "обмяна на опит". Надявам се да бъде в полза на всички майки (и татковци) :wink:
Последна промяна velingrad на 18 Юли 2007, 05:48:16, променена общо 1 път
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Galina » 19 Септември 2006, 08:17:49

Темата я има вече.Хубаво....
Сега остава да разберем на кого и каво му трябва по въпроса и да се опитаме да помагаме.
Предлагам помощта си- с каквото и до колкото мога: Аз съм майка с опит (1 дете-4,5години, родено и изгледано в DE ).Насреща съм. :wink:
Galina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот serdika » 19 Септември 2006, 15:48:44

струва ми се важно да попитам следното, макар че е недискретно:

какъв статут на пребиваване имаш в EU?
таткото на твоето бебе също?
имаш ли трудов стаж в EU?

имам доста питания, но се опитвам така с тези уточнявасти въпросида избегна разводняване на темата.

моят статут: ДЕ
жена ми: БГ

ако е прекалено лично предлагам да продължим на е-мейл, пак сте публикуваме тук крайния обобщен резултат
Аватар
serdika
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Liska » 20 Септември 2006, 09:09:46

И аз се включвам с подробности.
Статут:
Аз: БГ, тате: ДЕ. Чакаме попълнение на семейството всеки момент.
Допълнителни:
Нямам опит в гледането на бебе, но в бременеенето и всички съпътстващи го усложнения. От следващия месец ще започна и студнетстване. И с това нямам опит в ДЕ.
За всичко, в което имам опит - визи, документации, бременност, права и задължения - съм отворена да подавам рамо.
Към тези дето имат опит с бебета и учене - вероятно ще се обърна по някое време с въпроси. Сега все още не знам какво бих питала :)
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Jokras » 20 Септември 2006, 14:23:42

И от мен малко инфо като начало:
Аз - Бг, постоянно пребиваваща,
Таткото -Де,
2-годишна наследничка на двете култури.
Имам 2-годишен "стаж" като студентка тук.
Ако мога да отговоря на някои въпроси -
с удоволствие.
От равнодушие, Живот, спаси ме,
по-страшно наказание не знам.
Аватар
Jokras
Тукашен
Тукашен

Мнениеот kukla » 20 Септември 2006, 17:36:39

И аз се включвам в тази сладкоухаеща тема.
Каквото мога да давам, ще давам. Питайте.
Аватар
kukla
Роден писач
Роден писач

Мнениеот serdika » 21 Септември 2006, 09:41:32

от кой месец преди раждането започва така неречения
Mutterschutz и в какво се изразява той, ако мама работи на 400 ЕУР basis.

от колко големи децата могат да ходят на градина, ясла? или изобщо градини за деца

не са основно перо, но как се казват субсидиите, просто изброяване ми е достатъчно, които родителите получават от държавата

и предварително благодаря за бъдещите отговори
Аватар
serdika
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Liska » 21 Септември 2006, 12:39:19

Сердика, ето малко инфо за Mutterschutz-а.
По въпроса с градините - не мога да отговоря, но мисля, че решението си е на родителите. Освен градини има и т. нар. Tagesmutter - това е обикновено една жена, пригодила част (стая) от жилището си за няколко деца, мисля до 4, но не съм убедена. Тук вече трябва да се включат тези с опит.

Иначе субсидии, с които е добре да се запознаете са Erziehungsgeld, Kindergeld, Mutterschaftsgeld. По-подробно можеш да разгледаш
тук.
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот alap » 21 Септември 2006, 13:59:47

Знае ли някой как става регистрацията в България на родено в Германия бебе и колко струва един превод на свидетелството за раждане.
Ако ми кажете също как се регистрира в България брак сключен в Германия и колко струва превода на брачното ще ви бъда мнооого благодарна.
Надявам се всичко да си тече по служебен ред и нищо да не ми струва, ама май няма да ме огрее. :(
alap
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Jokras » 22 Септември 2006, 00:12:41

За детските градини - ако получавате Bundes-, а след навършване на 2та година
евентуално и Landeserziehungsgeld, детето официално няма право на място в
детска градина.В този случай тръгва на 2години и 9 месеца, като колко дълго ще ходи с мама и само почасово за свикване, определяте вие. Но съм чувала, че някои
деца ходят "на черно", за около 1.5евро на час, по договореност с възпитателката. В този случай обаче няма Unfallversicherung.

Регистрирането на брак, сключен в Де, както и на дете, родено тук, става в кметството по постоянен адрес в Бг.Не си спомням какви точно такси, бяха
малки.Документите обаче задължително трябва да имат оттук апостил / на мен заради него ми се наложи да ги изпращам няколко пъти насам-натам, защото от тукашното брачно ни бяха дали за 40евро някакво уж международно брачно свидетелство, което в Бг не признаха заради липсата на апостил/.
А самата регистрация и на брака, и на детето, поне при мен я направи роднина, не искаха пълномощно.Само преведените и заверени с апостил документи, и издадоха
ЕГН и удостворение за раждане, както и удостворение за новото ми семейно положение.
Преводите - в Де мисля доста различно.Шофьорската ми книжка /в която има толкова много текст!?/ я преведоха във фирма за 30евро.Няколко месеца по-късно дипломата за висше с целия хорариум, печати...мисля 4-5 страници общо, ми я преведе тукашната преподавателка по български в университета за 40евро. Трябва явно да се сравняват всички варианти .
В Бг, ако не се лъжа, преди 2-3 години вземаха около 5 лева на страница.Но сигурно и там е относително.
Аватар
Jokras
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Jokras » 22 Септември 2006, 00:15:48

Забравих да кажа, че поне теоретично /не зная доколко правят проблем/ сте задължени брак и раждането на дете да го регистрирате в рамките на 6 месеца.
След това едва ли ще ви откажат, но няма да се учудя ако събират някакви "глоби".
Нищо не тече по служебен път, това със сигурност.
Аватар
Jokras
Тукашен
Тукашен

Мнениеот alap » 22 Септември 2006, 00:41:47

Jokras, благодаря.
А детето получава ли автоматично бг гражданство, като го запиша там. Автоматично ли получава ЕГН, или аз трябва да подам молба за това.
Знаеш ли, дали като влезем в Европа децата ни ще имат право на двойно гражданство, или след 18 год. възраст, ще трябва да се освобождават от едното.
Как се казва фирмата, която е превела книжката ти, ако си спомняш де. Защото и аз ще трябва да превеждам моята, а ти си случила наистина на по скромни преводачи.
Аз чух, че нашите тук одирали кожите.
Това е много хубаво, което написа за детските градини, благодаря за съвета.

Знае ли някой как да се предпази една жена от стрии при бременността? Дали помагат някои кремове, или просто мазане с маз.
alap
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Liska » 22 Септември 2006, 09:03:10

Упс, съжалявам, че се изказах неподготвено за детските градини :(.

@ Alap, разгледай страницата на консулството (по-точно тук). Описали са какви докумети ти трябват и къде да ги представиш.
Както каза Jokras, най-важното е на всичко да има апостил. Превеждаш ДЕ документите - този за брак го носиш в ритуалната зала по адресна регистрация и те ти издават БГ удостоверение за брак. След това, ако има промяна на фамилно име, до 30 дни трябва да си смениш документите.
За бебето не мога да кажа точно как е, само съм чувала. За гражданството иначе, едва ли има еднозначен отговор за бъдещето. Важното е, че детето до навършване на 18 има двойно гражданство. ЕГН-то го получва, когато регистрирате детето в БГ - то получава БГ свидетелство за раждане и там е вписано номерчето :).
Иначе мога да ти препоръчам фирмата, в която аз си превеждах документите (в София е) - те са точно пред немско посолство - www.variante.info. Много бяха бързи, но да си призная не помня цената.

Знае ли някой как да се предпази една жена от стрии при бременността? Дали помагат някои кремове, или просто мазане с маз.

Общо взето, ако кожата е предразположена, нищо няма да ти помогне. Аз си взимам от Росман олио за бременни Babydream (Öko Test - Sehr Gut). Не понасям да се мажа с каквото и да е и често пропускам...Нямам стрии, но всякакви други грижи. Май почти всички възможни проблеми ги минах ;).
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ljuba » 22 Септември 2006, 09:37:50

За стриите съм абсолютно съгласна с Liska-мисля,че си е до кожа.Аз още с дъщеря ми забравях да се мажа,щото мразя :D и всички казваха,че ще имам много стрии,защото корема ми беше огромен.Сега пак не се мажа,щото продалжавам да мразя :D ама съм си купила същото като на Liska за успокоение на околните.Коремът ми пак е огромен,ама нямам стрии.
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот alap » 22 Септември 2006, 10:10:42

Mного ви благодаря, вие сте златни.
Аз мислех, че аз трябва да подавам молби за гражданства на детето, тук немско, там бъгарско, но както разбирам от Лиска, то си става автоматично, само с легализацията на свидетелството за раждане. Прекрасно!!!

Но тогава изниква един голям проблем. Значи детето става автоматично германче и българче, което живее постоянно в Германия при родителите си. А като иска при баба за 1 месец, не може единият от родителите да отиде и да си го вземе без пълномощно от другия, а? А тук едно такова пълномощно сигурно е много скъпо, а и в тоя задъхан живот едва ли родителите имат време да тичат всеки път при нотар. Значи, с получаването на ЕГН става така, че се ограничават правата и свободата на детето и родителите. :(
Защо тогава да го регистрирам в България? Ако не го регистрирам, остава само с немско гражданство и мога да си го водя когато поискам в Бг.
Питам се, дали има и други недостатъци регистрацията на дете в България.

Поздрави на всички майки!!!
alap
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Семейство