• Advertisement

Бебе

Форум за семейните българи.

Re: Бебе

Мнениеот bluemoon » 10 Март 2009, 15:30:02

Здравейте мами, как сте? От мен един въпрос-не ви ли се струват много на рядко прегледите на новородените? Говоря за регламентираните такива. Ами че след 2я месец те се разреждат през 2-3 месеца, а в България са си на честичко. Вие спазвате ли указаните срокове или водите дечицата по-често на контролни прегледи?
Поздрави :flower:
Аватар
bluemoon
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Babetka » 15 Май 2009, 14:00:06

Ние за сега спазваме само дадените срокове за U3,U4 usw.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот divanence » 23 Юли 2009, 08:05:57

Здравейте.
Предстои ми раждане след 3 месеца.Искам да ви попитам колко време преди термина ми трябва да отида се регистрирам в болницата в която искам да родя? :)
Ако отда сега дали няма да е рано?
divanence
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 23 Юли 2009, 10:19:54

Колкото по-бързо, толкова по-добре. Има и болници, при които три месеца преди раждането е късно. Успех! :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот divanence » 23 Юли 2009, 14:52:18

Естира благодаря много за отговора.
Ами освен здравната карта и мутерпас-а ще ми трябва ли и нещо друго за да се регистрирам.Например направление от гинеколожката ми.Или направлението ще ми трябва само при постъпването ми за самото раждане?
divanence
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Babetka » 23 Юли 2009, 16:10:00

Да кажа при мен как беше през януари: В болницата не трябваше да се регистрирам или представям предварително,просто като настъпи момента се отива и те приемат директно.Имах направление от генеколожката ми,но при мен май това беше,защото бях вече 10 дни след термина.Явно в някои болници трябва по-рано да се ходи,а в други не.

В кой град си divanence?
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот divanence » 23 Юли 2009, 22:07:43

Аз съм в град Бинген.Това е на 30 км от Майнц.Аз не искам да раждам в болницата тук а в уни клиниката в Майнц.Там обаче трябва да се регистрирам предварително там.
divanence
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Babetka » 23 Юли 2009, 23:12:49

Тук в Кьолн нямаше нужда от предварителна регистрация.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот divanence » 24 Юли 2009, 08:07:58

Благодаря Бабетка за отговора.
Ами питах в една друга тема ама никой не ми отговори.Ако можеш да ми кажеш освен удостоверение за датата ми на раждане от гинеколожката ми,ще трябва ли друг документ да изпращам на здравната ми каса за плучаване на Mutterschaftsgeld?
Благодаря за вниманието. :flower:
divanence
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Babetka » 13 Август 2009, 10:56:08

Най-добре се обади на здравната каса,в която си застрахована или виж в интернет, какви документи изискват,защото може да е различно.Аз не помня какво точно пращах,защото имаше и документи от работата ми и вече съм позабравила,но си спомням,че ги питах по телефона конкретно.Извинявай,че пиша чак сега,но бяхме на почивка.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот estira » 13 Август 2009, 18:54:02

- vollständig ausgefüllten Antrag auf Mutterschaftsgeld
- fristgerecht ausgestellte Bescheinigung über den errechneten Entbindungstermin
- Bescheinigung vom Arbeitgeber
- eventuell eine Geburtsbescheinigung, die vom Standesamt ausgestellt ist
- falls das Baby als Frühgeburt auf die Welt kommt, die ärztliche Bescheinigung

http://www.elternforen.com/Fachinformat ... tsgeld.htm
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Re: Да си татко...

Мнениеот dobrinm » 20 Декември 2009, 20:38:28

BROMMA написа:Моят татко, когато бях на...

4 години: Моят татко може всичко. Той е най-силният и най-умният. Това, което казва е самата истина и никога не се замислям дали е така.

5 години: Моят татко знае страшно много. Няма въпрос, на който да няма отговор. Винаги има търпението да ми обясни заплетените отговори така, че аз да ги разбера.

6 години: Моят татко е по-умен от твоя. Готов съм да сбия, за да го докажа.

8 години: Моят татко май не знае съвсем всичко!

10 години: В онези древни времена, когато моят татко е бил малък, нещата са били доста по-различни. Това, което харесваме сега с приятелите ми, никак не му е ясно и понятно.

12 години: Е, естествено моят татко не разбира нищо от тези неща. Вече е твърде стар, за да си спомня детството.

14 години: Не обръщайте внимание на моя татко. Той е толкова старомоден!

21 години: Кой? Той ли? Господи, та той е такава отживелица.

25 години: Татко май доста разбира от някои неща, но това е съвсем естествено, след като е живял толкова дълго.

30 години: Може би трябва да се посъветваме с татко. В края на краищата, той е човек с опит, макар аз да съм по в час с нещата.

35 години: Нищо няма да предприема, без да съм го обсъдил с татко.

40 години: Чудя се как ли се е справял татко. Като го гледах отстрани и през ум не ми е минавало, че животът е толкова заплетен.

50 години: Всичко бих дал татко да е тук, за да обсъдя въпроса с него.

източник: Публикувана на 2009-01-18 16:00:25 от Редактор в /www.chudesa.net

Кратко, ясно , точно и ...малко тъжно

ММММ......Дааааа.....страхотно
а когато си син и татко едновременно е много интересно
абе за всичко се иска "сърце" :)
Аватар
dobrinm
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mirotony » 18 Април 2011, 17:55:39

Здравейте мамчета... новичка съм във форума и понеже виждам, че не е писано отдавна, искам да попитам сега как стоят нещата с родено бебе в Германия. :-k
Аз и таткото сме български граждани, той е тук от близо 3 години и всички документи са му изрядни.
Живеем близо до Мюнхен в курорта Тегернзее. Бебчо го чакаме живот и здраве в началото на август.
Конкретните ми въпроси са:
1.Когато детето се роди тук какъв документ ни издават от болницата?
2. От прочетеното във форума, доколкото съм разбрала с документа издаден от болницата се отива в бг посолството (Мюнхен) от където издават временни документи на бебето, за да може да пътува до БГ, така ли е?
3. Задължително до 6 месеца трябва да се изкара ЕГН и акт за раждане в БГ(след издаването на временния документ за пътуване)?
4.В БГ акт за раждане ще пише, че е родено в Германия?
5.Какви помощи за родено бебе в Германия се получават? (нямам майчинство, водя се към застраховките на таткото)
6. Какво гражданство, как и след колко години получава бебе родено в Германя?

Благодаря предварително!!! :evala:
Тони
mirotony
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zvezdichka » 7 Октомври 2011, 22:37:01

Ъпдейт на ситуацията за регистриране на бебета в Германия и България от това лято. Нашето бебе е същото като на Тони, и двамата родители сме българи.

1. След раждането болницата изпраща до гражданския регистър информация, че бебето се е родило. Нашата болница предлагаше услугата, ако до 3 работни дни след раждането подадем формулярите, които ни дадоха (как се казва бебето, кои са майката и бащата), те да ги изпратят в общината, за да получим акт за раждане. Поради празниците тогава не се вместихме и таткото отиде с попълнените формуляри в общината в рамките на 10 дни след раждането, където издадоха въпросния акт за раждане (получихме го по пощата на следващия ден, заедно с удостоверения за раждане, които да послужат за Kindergeld, Elterngeld, и пр.). Ако поне единият от родителите е живял в Германия минимум 8 години, бебето има право на немско гражданство.

2. Немският акт за раждане тряба да има апостил, за да бъде признат от българските власти. Поставя се в Regierungspräsidium, може и по пощата. Цена - 15 еур (в Баден-Вюртемберг, доколкото си спомням преди няколко години в Мюнхен беше същата цена).

3. За да пътува бебето до България, му трябва временен паспорт, който се издава от българско консулство. Трябва да присъстват двамата родители плюс бебето или единия родител с бебето и пълномощно от другия. Хубаво е да се обадите и да ги попитате какви точно документи ще ви искат. На нас ни поискаха:
i) немски акт за раждане с апостил (не е нужно да е преведен)
ii) адресна регистрация (така и не я поискаха на гишето)
iii) паспортна биометрична снимка на бебето (прави се в нормално фото, служителите в консулството не винги се справят със заснемането на бебета...)
iv) 67 евро такса (no comment)

Валидността на паспорта се определя от кефа на служителките, според мен. Питат кога ще пътувате за България и така решават. Не винаги го издават на същия ден. За взимането не е нужно отново цялото семейство да присъства, само някой с талончето за платена такса.

4. След като пристигнете в България немският акт за раждане се превежда от оторизиран преводач и се заверява в МВнР. Това агенциите го правят светкавично (за 24 ч. услуга - 50 лв.) Това може да го направите и в Германия, но излиза доста по-скъпо, на за сметка на това пък по-бавно ;)

5. С преведения акт се подава молба за пресъставянето му в общината по постоянен адрес на майката. Това се случва в, забележете, обредния дом. Там ходи само майката. Трябват около 10 дни, за да се регистрира българският акт за раждане (т.е. да влезе в "СИСТЕМАТА", която се актуализира всеки работен ден в 3 следобяд) и да получите удостоверението (розово за момиченце, синьо за момченце :) ), в който детето вече има ЕГН. Местораждането му е както е в немския акт за раждане, напр. Тегернзее, Германия. Цена - безплатно! :) Тук е важно да се отбележи, че ще ви вземат немския оригинален акт за раждане. Така че по-добре си поискайте още при стъпка 1 в немската община 2-3 оригинала, за да си имате. Препоръчвам "международния" акт за раждане, който е валиден в множество страни по света без нужда от апостил (освен България). Иначе ще останете само с български, който, за да е валиден в Германия, трябва да минете пак през стъпка 4. И ако ви трябва след 2 год. напр. преведен на френски или пък гръцки - пак.

6. С така полученото българско удостоверение за раждане, временния паспорт, удостоверение за адресна регистрация на бебето (взима се от общината, но на нас и нея не ни я поискаха), двамата родители плюс бебето, се отива в службата за издаване на задгранични паспорти. Обикновено отказват да приемат бързи поръчки (за 3 дни) когато става въпрос за първи паспорт, защото трябвало да се направи проучване дали това бебе е на тези родители, за което им трябвало близо месец. Из пресата се носят слухове, че проучването се състояло в това кварталния полицай да намине и да разпита съседите. Това не е вярно, проучването е административно. Решението на проблема е експресна поръчка (за 8 часа), която в София се подава на Мария Луиза 48 и струва 50 лв. Ако случайно ви питат защо бързате и кога ще пътувате, отговаряте, че след 3 дни. (Като че ли не могат да съобразят, че след като бебето е родено в чужбина, то родителите живеят и работят там, т.е. са излязли в отпуска, за да се приберат в БГ и да му оправят документите. А отпуските, колкото и да ни се иска на всички, не са безкрайни никъде по света.) Паспорта се взима от единия родител. Ако подадете заявлението до 10 ч. сутринта, е готов същия ден към 16 ч.

Това "накратко" са стъпките как едно свободно родено бебе да придобие документи, след като е български гражданин. Колкото и експресни услуги да ползвахме, между потеглянето ни към Мюнхен за временния паспорт до взимането на постоянния такъв от Мария Луиза 48, има 1 месец. В който се включи дори срив на цялата "система" за повече от 24 ч., т.е. не работеше целия граждански регистър, общините, паспортните служби, проверката по границите, КАТ, и какво ли още не... Е, извинени са, температурите бяха ~35 градуса :-({|=

Нямам представа дали е задължително бебето да се регистрира в БГ до 6 месеца и дали има санкции в противен случай. За брак, сключен в чужбина има същото условие, но не ни направиха проблем на 7-мия месец.

Ах, сега видях, че въпросите на Тони са от преди почти 6 месеца! (всъщност от деня, в който се роди нашето съкровище :)). Ако още не сте се справили с Kindergeld и Elterngeld, ще се радвам да помогна със скромния си опит (който се състои в изпращане по пощата на 2-та попълнени формуляра и отговор от съответните служби в рамките на същия месец).

Сетих се и още нещо! Като българска гражданка, всяка майка има право на еднократна помощ от държавата при раждане на дете. Това са си цели 270 лв!!! За малко да покрият цената на стъпка 1 до 6, без бензин/влак и пощенски разходи. НО... като ми изредиха всички документи, които трябва да представя (един от които е удостоверение от банката, че това ми е банковата сметка!!!), реших, че достатъчно се занимавах с бюрокрация за тази година. Ще пробвам догодина и ще пиша пак какъв е бил резултата :)

А на мама Тони й честитя бебчето! (естествено, сега осъзнах, че то се е родило преди цели 2 месеца, но за тази ми разсеяност всички "пресни" мами ще ме разберат :))

Потребители благодарили на автора zvezdichka за мнението (общо 3):
estirawawy4kaSvetulka82
Рейтинг: 13%

Аватар
zvezdichka
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Svetulka82 » 28 Февруари 2012, 22:18:45

Здравейте :flower: :flower: :flower:
Искам да попитам какъв е сега размера на майчински за тези които не са работили в Германия при наличие на Фамилиенферзихирунг.
Благодаря :flower:
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще...
Аватар
Svetulka82
Тукашен
Тукашен

Снимки: 5
Благодарил: 85 пъти
Благодарено: 19 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство