• Advertisement

Коледа

Форум за семейните българи.

Коледа

Мнениеот estira » 12 Ноември 2006, 01:52:12

Изображение
Лекарят каза, че лекарство за моята предколедна треска няма. Щяла да прерастне в стадий 2 - коледна и 3 - новогодишна, и най-късно след Йордановден да ми мине. Била хронична. Синдроми - купуване на коледни украшения, писане на картички и целодневно висене в Ebay в търсене на подаръци! Дали има епидемия? Ако ли не се надявам да се заразите бързо. Хайде да говорим за Коледа!
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот estira » 12 Ноември 2006, 02:17:05

Като за добро начало ето къде си намирам вдъхновението:
www.weihnachtsstadt.de
www.weihnachtsideen24.de
www.weihnachtsmanndorf.de
http://briefeschreiben.deutschepost.de/1/start.php
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот ljuba » 12 Ноември 2006, 08:50:55

Estira,явно сме болни от една и съща болест :D Лошото е,че най-силно проявения симптом е пазаруването :D А още по лошо е,че мъжът ми имаше неблагоразумието да ми даде и неговата карта :D :DАма честно казано много много не ми се оздравява :lol:
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот liverbird » 12 Ноември 2006, 12:05:01

Аз на тази треска винаги съм се радвала, но в Германия съм смутена колко рано ме завладява......притеснява ме това, че още от ноември се заглеждам замечтано и целенасочено по украшенията и картичките.... Но май ще взема да се отпусна, че няма какво да се тормозя за хубави неща :)
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот velingrad » 12 Ноември 2006, 12:15:55

Като изключим продажбите на стоки за Коледа още от Август?!, съм да ваша страна :wink:
Айде и от мен:
Sterne, Herzchen, Kerzenhalter, Stempelsachen und Kugeln
nikolaus-weihnachten
weihnachten
БЪДНИ ВЕЧЕР
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Абе вие...

Мнениеот Venera » 17 Ноември 2006, 02:02:39

хехе!

Аааре. Не почвайте като немците, моля вие се- kаква е тая КОЛЕДА, бе ?
Виж, да беше Бъдни Вечер, бих го разбрала вендага!

Ама за Бъдни Вечер не трябват подаръци и кичозни украси. Нито изкуствено присaдени приоритети.

Не празнувате ли Бъдни Вечер с българи, с много приятели?
В Берлин го правим от години- и не бих го заменила с нищо. Всичко, както си му е реда. Със 7-те или 9-те постни ястия, с питката и ошафа (или сухите плодове)..с червеното вино в изобилие, то се знай, хехехехех :)
Единственото по-досадно е, че жените (или момичетата :) ) готвим около 7 часа..;), ама и мъжете дават своя принос...режат лук, борят се с питката- и най-вече опитват дали е станало добре, hahahaha :lol:

Не бих заменила българската Бъдни Вечер с каквито и да били Коледи-Моледи и прочие западни простотии.

Извинявам се, ако съм засегнала някои. :) Не ми е целта...Немската Коледа просто SUX отвсякъде!

Поздрави на всички!
Венера :)
Аватар
Venera
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот ljuba » 17 Ноември 2006, 10:13:44

Venera,аз съм от месеци само тук,но от дете сме празнували Коледа в България,ако не ти е ясно Коледата е раждането на Христос,Та не знам защо реши,че е само немски празник,ама то едно време в България тайно се празнуваше и не всички го правеха,явно вие не сте го правили :lol: Бъдни вечер си е Бъдни вечер и мисля,че на тези поне който сме писали точно по тази тема ни е ясно какво се прави на този ден,така че моля те не е нужно с такава ирония да ни осветляваш за постните манджи и всичко останало,естествено,че го празнуваме Бъдника,ама и той е подготовка за Коледа!!!
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот Liska » 17 Ноември 2006, 10:47:51

Ауууу Коледа!!! Мирис на пресно изпечени лакомства, елхички и червено вино... На мен най-голямата ми грижа е как да се спазаря да си украся всичко преди 1ви декември..., но мъж ми ме заплаши, че ще ме върже в мазето, за да ме обуздае... и сега как ме сърбят ръцете и как не ме свърта. И като капак елхата ще ни я донесат чак към 10ти!

С други думи - от същата болест и аз съм неизлечимо болна! Поне ме утешихте, че не съм сама.
Ако не знаеш накъде си тръгнал, ще стигнеш някъде другаде...
Аватар
Liska
Роден писач
Роден писач

Мнениеот stereo_girl » 17 Ноември 2006, 11:18:04

Аз пък вече започнах да купувам подараци на приятелите и роднините... Искам коледна баничкаааааа с хубави късметчета... :lol:
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот alap » 17 Ноември 2006, 11:38:59

При нас винаги е било така.
Украсата започваме от 24 ноември, но много скромно. Майка слага покривчица, свещичка, елхово клонче и пали свещичка в неделя. Елхата я носи татко в началото на декември и я сече доста голяма. Понякога и ние цялото семейство помагаме в отсичането и после пием топъл чай. Елхата обаче се украсява едва вечерта на 23.12. и то само от бащата. Ние, деца и жени се махаме, защото украсата е изненадата за нас. Или ходим до роднина, или в църква, но щом се стъмни сме у дома и се възхищаваме на украсената елха. Върхът на елхата обаче се слага в присъствието на всички като преди това бащата гътва една ракийка, звънва с камбанката за внимание и казва едно новогодишно стихотворение. После пеем всички и свирим. Татко казва, че това е задължително, за да ни чуе Дядо Коледа и донесе по големи подаръци. После слагаме трапезата на пода, с всичко което е типично за Бъдни вечер. Винаги сме само нашето семейство, защото питката с паричката е само семейна. С роднини се празнува следващите 2 дни. Дядо Коледа оставя подаръците под елхата през нощта. Цяла нощ не мога да спя от вълнение и очакване. Само баба ми дава нейния подарък още вечерта, един портокал и 5 лева, всяка година. Ех, какво ли не бих дала днес за този бабин подарък .
Затова не обичам пазаруване и голямо кичене още от началото на ноември, защото всичко ми се разводнява. Гледам с тъга масите, които купуват ли купуват, като че ли утре всичко ще се свърши, но пък се утешавам, че това е добро за икономиката на страната, значи и за мен.
alap
Тукашен
Тукашен

Мнениеот AnGeLy » 17 Ноември 2006, 16:18:32

Изхар4их си коледната заплата, преди да съм я полу4ила :(
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот pi4 » 17 Ноември 2006, 17:03:13

алап, вие християни ли сте? това не е заяждане или подобно...незнам какво повелява традицията,но това което си написал-ла?! не сьм го 4увал до сега. У нас елхата я украсява жената с децата,а трапезата е от 7-9 посни ястия, знам го з. жената едно време в Бг спе4ели един куверт за ресторант с една нейна рецепта...беше голяма изненада-за жената ,не за мен...е дано да не го про4ете това,,но все пак има няколко запазени марки на нейно име-пита като голям самун хляб, доматена супа, пьржоли сьс сос, баница, тиквеник ,мусака и пьлнени пиперки! Ах какви вкусотии, жалко 4е тук няма кисело зеле за сьрми,а и турците продават само лозови листа.
Аватар
pi4
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 19 Ноември 2006, 17:35:40

AnGeLy написа:Изхар4их си коледната заплата, преди да съм я полу4ила :(

@AnGeLy
Това е често срещан феномен :wink: Не си сама, половин Германия го прави.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот liverbird » 19 Ноември 2006, 17:41:14

Като стана въпрос за бъдни вечер доколкото знам масата не се дига(не се прибира нищо) и така се оставя до сутринта(уж за гладни неочаквани гости или нещо такова май беше) .
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот yanita » 19 Ноември 2006, 18:56:31

@stereo_girl:доколкото знам баницата с късмети се прави на 31.12. за да разбереш какво ще ти донесе новата година
Аватар
yanita
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Следваща

Назад към Семейство