• Advertisement

Коледа

Форум за семейните българи.

Мнениеот stereo_girl » 19 Ноември 2006, 19:30:32

yanita: ми знам но си мечтая за нея.... :oops:
Аватар
stereo_girl
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот mammamia » 19 Ноември 2006, 19:55:59

Като стана въпрос за бъдни вечер доколкото знам масата не се дига(не се прибира нищо) и така се оставя до сутринта(уж за гладни неочаквани гости или нещо такова май беше) .

Правилно,масата не се вдига до сутринта-Господ идва през ноща да яде.

Хубава тема сте по4нали,моля нека всеки разкаже как празнува в неговия край Коледа,Бъдни ве4ер и Нова година.
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот velingrad » 19 Ноември 2006, 20:19:19

mammamia написа:Като стана въпрос за бъдни вечер доколкото знам масата не се дига(не се прибира нищо) и така се оставя до сутринта(уж за гладни неочаквани гости или нещо такова май беше) .

Правилно,масата не се вдига до сутринта-Господ идва през ноща да яде.

Хубава тема сте по4нали,моля нека всеки разкаже как празнува в неговия край Коледа,Бъдни ве4ер и Нова година.

МАМЧЕ :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот estira » 19 Ноември 2006, 20:22:58

Чакай сега, то това минало - бешело - 2005!
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот velingrad » 19 Ноември 2006, 20:26:34

estira написа:Чакай сега, то това минало - бешело - 2005!

Е де откри, че се отнася само за 2005? То си е вечна Тема, както и Коледа е вечен :wink:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот mammamia » 19 Ноември 2006, 20:30:17

:oops: :oops: :oops: Оопс,то4ка 7 от правила и условия-знаех си аз, 4е ще го омажа някъде и после никакви визите от красиви модератори
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Sani » 20 Ноември 2006, 00:07:13

ОХ, и мен ме завладява полека лека празничното настроение. На първо време да ви попитам къде ще карате Нова година? И по-конкретно някъде около Франкфурт има ли интересни мероприятия? Щото направо съм се видяла в чудо какво да правя - немски не говоря и нищо не разбирам от сайтовете, които сте дали. Та моля, помагайте! :)
Аватар
Sani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Sani » 20 Ноември 2006, 00:15:05

pi4 написа:Ах какви вкусотии, жалко 4е тук няма кисело зеле за сьрми,а и турците продават само лозови листа.

Ами аз вече си сложих две зелки, да имам за Коледа, рецептата е много проста, ако искаш да изненадаш жената и себе си и да имате зелеви сърми на Коледа - купуваш две зелки - едната бяла, другата червена, слагаш ги в кофа, после смесваш на един литър вода две супени лъжици сол и така, докато се напълни кофата с вода и покрие зелките, затискаш ги с една чиния, покриваш кофата с капак или ако няма, с фолио и оставяш на студено място. Претакаш всеки ден в подължение на 10 дена и после по-рядко, като се сетиш и мисля, че още имаш време да ти стане зелето за Коледа. Не го слагай на много студено, на прохладно го сложи и ще стане по-бързо! Поздрав!
Аватар
Sani
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mammamia » 20 Ноември 2006, 00:34:03

Това ве4е за претакането го 4етох,ама какво озна4ава?Как се претаква зеле?
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот dess » 20 Ноември 2006, 11:00:23

няма ништо по-хубаво от това на коледа да бъдеш със семейството си...На вън да е отрупано със сняг и празнична украса...
Аватар
dess
Тукашен
Тукашен

Мнениеот mammamia » 20 Ноември 2006, 22:54:28

Велинград, моля те не ме нари4ай мам4е,4е притръпвам ,обърквам плетката и после цяла нощ разплитам и преплитам 4орапите. :)
.
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Sani » 21 Ноември 2006, 02:36:26

mammamia написа:Това ве4е за претакането го 4етох,ама какво озна4ава?Как се претаква зеле?

Претакване на зелето - взимаш една голяма тенджера, повдигаш капака на кофата или съответно фолиото и много внимателно изливаш водата в тенджерата, ако не е достатъчно голяма - взимаш още една, но трябва да излееш цялата вода и после я връщаш обратно в кофата. Това е!
Аз тази година бумнах и три огромни моркова, гледам, че са станали и вчера направих чудесна руска салата с половината от единия мммм, много готина стана. Претакането е важно, иначе водата започва да застоява и замирисва и хваща мухъл. Първите десет дена се претаква всеки ден, а след това може и веднъж-два пъти на седмица. Ако искаш да ти е добро зелето, важно е да избереш зелка с меки листа - характерното за добрата зелка за кисело зеле е, че е лека, въпреки, че е голяма. Тука обаче аз не намерих и взех една от тия, спластените и тежки - дано да стане.....обаче вече си мирише на зеле! А розовата зелка е необходима, за да ти стане бульона розов - нали си чувала за "бульон трезве" - значи той се прави като ти стане зелето и тогава можеш да наливаш в една купа от зелевия сок и нарязваш малко праз лук и слагаш малко олио - после го даваш на скъпия да го погълне след тежка нощ, това обикновено е Новогодишната нощ или РД или там когато се налага - ама да е добре изстуден :wink: Върши чудеса!
Аватар
Sani
Нов потребител
Нов потребител

Мерси многоо !

Мнениеот mammamia » 21 Ноември 2006, 04:12:59

Благодаря ти за подробното и добро обяснение,както и за съветите :wink:
.
Аватар
mammamia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Sani » 21 Ноември 2006, 17:17:46

Ох, най-важното щях да забравя - преди да сложиш зелето, направи два дълбоки разрези във формата на кръст в кочана - помагат да влиза водата в него и да стане цялостно готово, а не само външните листа. :)
Аватар
Sani
Нов потребител
Нов потребител

:)

Мнениеот Venera » 22 Ноември 2006, 14:17:59

alap, много ми хареса описанието на това как вие празнувате Коледа! Направо можех да докосна тоя уют у вас и да помириша гозбите:) (btw, pi4, да си чувал НЕхристияни да празнуват Коледа..? Щото аз поне не съм #-o ) Много ми харесва и как завършваш постинга си,alap .

Точно това се опитвах да кажа и аз с първия си отговор. В Германия целия Коледен Дух е сведен до тия бясно пазарауване и консумация, които са изместили всяка традиция и са изличили всеки спомен за духовност. Икономиката и индустрията са направили от Коледа (Боже, че те го правят с Великден, та с Коледа няма) една безкрайно гнусна надпревара за материални придобивки, безсрамно използваики желанието на всеки от нас да направи за Коледа хубав подарък на обичаните и близките, и да създаде незабравима атмосвера.

Само дето незабравимата атмосвера е свързана с родното място и традициите на всеки. А дори и немците са ги имали- преди свръхпродукцията да залее западния свят. И да е наложително да се продаде.

Знам че рекламите и непрекъснантата, навсякъде пропагандирана "Коледна треска" не могат да не повлияят. Нека поне не преставаме да се питаме колко и какво от тая Коледа имат все още нещо общо с християнството и Рождество Христово. И какво, в крайна сметка, оставя в нас като чувство.

Поздрави :) Венера
Аватар
Venera
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство