• Advertisement

Обещетение при бременност, раждане и гледане на дете

Форум за семейните българи.

Мнениеот Teya » 20 Февруари 2008, 14:47:19

благодаря ви момичета,при всички случаи ще отида за моя сметка, а иначе от днес съм се заела да проуча основно нещата с частните.

едно мога да твърдя със сигурност-от тази год. винаги можеш да се върнеш в държавната здравна каса. по мнение и сметки на мъжа ми обаче това връщане въобще не си струва финансово
Аватар
Teya
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот para6ut » 20 Февруари 2008, 16:02:08

аз имам позната която се върна наскоро в държавна каса.явно че правилото не важи вече :) а иначе според мен си заслужава,от към разходите които поема касата...
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Sesiliq » 1 Март 2008, 16:31:29

Здравейte и честита баба Марта!
Темата която ме интересува е дъвкана сигурно много пъти erziehungsgeld,не съм подавала документи и разбрах 4е имам право да ги взимам тук.Проблемът е 4е си взимам май4инство от България и се 4удя как стоят не6тата(в БГ се взима 2 години,а erziehungsgeld доколкото разбрах 3 год.)
Много 6те бъда благодарна ако полу4а инфо !
Аватар
Sesiliq
Тукашен
Тукашен

Мнениеот gina » 2 Март 2008, 09:54:44

Sesiliq написа:Здравейte и честита баба Марта!
Темата която ме интересува е дъвкана сигурно много пъти erziehungsgeld,не съм подавала документи и разбрах 4е имам право да ги взимам тук.Проблемът е 4е си взимам май4инство от България и се 4удя как стоят не6тата(в БГ се взима 2 години,а erziehungsgeld доколкото разбрах 3 год.)
Много 6те бъда благодарна ако полу4а инфо !

Erziehungsgeld няма вече, замени се преди около две години с Елтернгелд - получава се мах. 12 месеца от момента на раждането на детето (трябва молба, не идва автоматично) и е около 65 % от нетната заплата на единия от родителите, ако той е съгласен да гледа детето през тези 12 месеца. Всеки си прави сметката, ако единият родител е получавал добри пари и може да си позволи 1 година "майчинство", много е изгодно. Тези, които са Geringverdiener или Harz IV Еmpfänger губят в сравнение със стария Еrziehungsgeld, които беше тврдо 300 € на месец и се получаваше 24 месеца.
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот lu_bg » 2 Март 2008, 17:34:32

Eziehungsgeld за деца родени до 2007, от 01.01.2007 има Elterngeld. Не е вярно че няма вече едното или другото. Всичко си го има важно е кога е родено детето.
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот stefche67 » 3 Март 2008, 01:28:45

при нас е малко сложно,внучката ми е на месец,майката беше учаща тук,скоро ще ходя в бг.мога ли като баба да взема акта за раждане на детето да го узаконя и преведа в бг.освен това,дали дъщеря ми ще ползва някаква помощ от бг.ако,да,то сигурно с пълномощно от нея.бих била доволна от сполучливи съвети.

те така и не успяха да сключат брак.
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот lu_bg » 3 Март 2008, 11:01:02

Трябва ви пълномощно от дъщеря ви, заверено от тук. Моята баба от БГ ни извади дори бг акт за раждане и паспорт.

Относно какво може да получи от България- единствентот което аз знам е че има някаква първоначална помощ от 200лв на която и ние имам право (под ние разбирам- бг майка родила в Гемрмания). Тези пари обаче ги получава само майката там не помага пълномощно и имат годност две години.
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот gina » 3 Март 2008, 11:25:46

stefche67 написа:при нас е малко сложно,внучката ми е на месец,майката беше учаща тук,скоро ще ходя в бг.мога ли като баба да взема акта за раждане на детето да го узаконя и преведа в бг.освен това,дали дъщеря ми ще ползва някаква помощ от бг.ако,да,то сигурно с пълномощно от нея.бих била доволна от сполучливи съвети.

те така и не успяха да сключат брак.

Важно е да напишете тук, къде живее детето и с кого, т.е. кой го гледа или му е настойник. За внучката Ви, която е на 1 месец, е валиден Еlterngeld, ако дъщеря Bи или Bие (ако гледате детето) живеете тук. По принцип получаването на някаkви обезщетения се ограничава по местожителство, и ако детето не е регистрирано тук, родителят или настойникът нямаt право на тези пари, същото се отнася и за Kindergeld.

Важно е да се знае че за Киндергелд, молбата се подава във Arbeitsamt(Familienkasse), a za Elterngeld във
Versorgungsamt und Soziales (в различните провинции се казва различно...).

Zitat lu_bg
"Eziehungsgeld за деца родени до 2007, от 01.01.2007 има Elterngeld. Не е вярно че няма вече едното или другото. Всичко си го има важно е кога е родено детето"

Корекцията е напълно уместна, Elterngeld важи за деца родени от 01.01.2007. За всички родени преди това важи Еrziehungsgeld и то за 24 месеца, но само от датата на раждането на детето. Rückwirkend (със задна дата) е възможно получаването накуп мах. за 6 месеца.
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bluemoon » 30 Юни 2008, 13:14:53

И аз имам въпрос: знаете ли какво струва едно раждане в Германия, при положение че в момента съм осигурена в България.И колко би било ако съм осигурена в Германия към AOK? Какъв е най-добрият избор - раждане De или БГ от гледна точка на сигурност, административни и финансови изгоди и ...
Абе всичко ме интересува, защото това ми предстои и не съм наясно.Как стои въпросът със гражданството на детето ако таткото не е нито БГ нито DE. И двамата сме студенти от съответно 1 и 2 години там. Какви привилегии можем да ползваме в Германия с нашия статут? И на нас като на всички студенти със или без деца ще ни е тежичко и за това толкова много питам :)
Ако е от значение областта в Германия - живеем в Кьолн.
Аватар
bluemoon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот para6ut » 5 Септември 2008, 10:37:01

bluemoon,поздравления по повод очакваното бебче и лека бременност :)

От личен опит мога да кажа ,че раждането в Германия е за предпочитане от това в Бг.Освен това щом си студентка и осигурена в АОК ,касата ти поема всички разходи за раждането,което ще рече,че отиваш в Клиниката да раждаш без никакви притеснения,и си носиш само най необходимите лични вещи,а не като в бг да мъкнеш чаршафи,медикаменти,памперси и какво ли още не.В клиниката има всичко необходимо за теб и бебето ти и ти нищо не трябва да плащаш.

Та от тази гледна точка,изобщо не бих се колебала на твое място по повод къде да родиш.

Детето ти ще бъде или българче или от националността на баща си .Зависи дали ще сключите брак,ако се ожените може би и двойно ще може да има,но тук не съм сигурна ,обади се в бг посолството и питай там .

Привилегии като студенти- същите неща които важат за всички майки с деца в Германия- ще взимате детски на бебо- 154 евро и Елтернгелд ,обяснили са тук как се изчисляват те според доходите,но минимума е 300 евро.
Ако получите място в детската градина после,ще ви е безплатно ,ако имате доходи под 24 000 евро в годината.
ПОсещенията при педиатър и изобщо здравната осигуровка на малкото е безплатна,т.е. то ще е осигурено към някой от родителите.Лекарствата ако са важни и необходими в много случаи също са безплатни за децата,ваксините също.
Можете да отидете в Caritas или Evangelische Kirche ,те имат Beratungsstelle за бременни жени ,които са в затруднена финансова ситуация.Оттам сигурно ще ви отпуснат помощ с която да закупите всичко необходимо за бебенцето ,за дрехи за бременни и изобщо за всякакви други разходи ,които ще възникнат при раждането.Максимума май е около 1000 евро.

Ох,друго сега не се сещам.ако се сетя ще допиша.Ще се справите,не се притеснявай
:wink:

Потребители благодарили на автора para6ut за мнението:
uida
Рейтинг: 4%

Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот lu_bg » 5 Септември 2008, 18:16:26

Здравейте и аз подкрепям абсолютно мнението на para6ut и бих те посъветвала да намериш време и да отидеш на Beratungsstelle, аз също бях и съм много доволна. Спокойно можеш да разговаряш с тях и те биха ти дали конкретни съвети.

Относно за раждането и гражданството на нас ни казаха, че като стане детето на 18год. може да реши само какъв гражданин иска да бъде.

Иначе ти желая лека бременост и здраво бебче!
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот stefche67 » 6 Септември 2008, 00:00:26

моята внучка си ходи в БГ,издадоха и ДЕ паспорт,мисля,че е най-доброто решение при мама БГ и татко Юго.
за тая помощ от Бг няма смисъл да се борим,там бюрокрацията не е за преборване,а и не си струва.
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот lu_bg » 6 Септември 2008, 19:58:28

И как го издават този ДЕ паспорт в такъв случай? Интересувам се за сина ми, дали и той има право?
Благодаря предварително Стефче!
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот para6ut » 6 Септември 2008, 22:17:43

Нещо не ми стана и на мен ясно как така издават този ДЕ паспорт в БГ???Стефче,не съвсем точно си описала май ситуацията и затова ние се объркахме?Правилно ли съм разбрала - мама Бг,татко югославянин? и дете родено в Де получава немски паспорт в Бг?

На мен ми казаха, че на 18 години детето ми ще може да избира дали иска немско или бг гражданство.А немски паспорт щяха да му издадат ,ако в деня на раждането му ,вече съм била навършила 8 години престой в Германия.Аз не бях,затова не му издадоха.[/url]
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот stefche67 » 7 Септември 2008, 00:23:54

аз и моите дъщери сме в ДЕ от 8години,внучето си се роди тук,тук си получи и ДЕ паспорт,с които ходи в БГ и бившата Юго...
посети си прабаба и прадядовците у нас и у съседите.всичко мина много добре,дори и летенето.
дано сега сам ясна,не се сетих,че не се изразявам ясно,нали аз си знам историите :-)))
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство