• Advertisement

Обещетение при бременност, раждане и гледане на дете

Форум за семейните българи.

Мнениеот stefche67 » 7 Септември 2008, 00:29:17

дъщеря ми имаше проблем със службата за чужденци,загубили и данните,откога е в ДЕ,водят я от 2-3 години само,затова и се забавиха плащанията,тип помощи.но таткото е от повече от 10години тук.никoй нищо не им е споменавал за години (тяхни)престой тук.само са казали,че детето може да получи и трите гражданства,а на 18 да си избере окончателно.ама,какво има за избиране...
Аватар
stefche67
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот lu_bg » 7 Септември 2008, 20:41:48

Para6ut и при нас беше така. Стефче благодаря за разяснението и аз разбрах,че в БГ са ви издали немски паспорт!
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот bluemoon » 8 Септември 2008, 17:31:33

Благодаря ти много за информацията, para6ut!
Сега и нещо, което вероятно ще ви учуди: отидох в Evangelische Kirsche и там след един обстоен разговор ме отпъди отчето със заръка да отивам на работа "защото си от ЕС"(аз съм вече във края на 5-я месец и тук на работа няма да ме вземат-пробвах) като също ми каза на Kindergeld да не разчитам, нещо което службите набързо опровергаха. След това отидох и в Caritas, където пък ми казаха, че финансови помощи не отпускат - единствено разполагат с лекар и психолог в услуга на бременните. 8O Та останах без думи, защото и преди бях чула че дейността и отношението и на двете институции са маалко по-различни!
Четейки темата ми възникна въпрос - тези 300Eu, които споменавате че се получават, разновидност на Elterngeld ли са или еднократна помощ? И ако е второто, то какво е тяхното наименование? Още веднъж споменавам, че аз в ДЕ не съм работила, и съпругът ми също няма немско гражданство.
Аватар
bluemoon
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lu_bg » 8 Септември 2008, 18:19:59

bluemoon много ме изненадваш, аз бях също на бератунг в Мюнхен, но не към църквата или към Каритас, ами държавно такова. Отпуснаха ни Baby-Erstausstattung- 900 € (това е еднократна помощ), след това има Elterngeld и в Bayern Erziehungsgeld (за родени след 2007, зависи от това колко получавате- и се получава 6 месеца за първо дете и 12 месеца за второ).
Със сигурност имате право на тези помощи.
Отиди тук:
http://www.schwangerschaftsberatung-koe ... tsamt.html и попитай точно за Vergabe der Bundesstiftungsmittel "Mutter und Kind - Schutz des ungeborenen Lebens"
Обясни как стоят нещата, с мен в Мюнхен бяха много мили и наистина ме подкрепяха до раждането.
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот para6ut » 8 Септември 2008, 22:08:09

Здравей отново.
И аз съм много изненадана от това което ни разказваш за евангелистката и католическата църква 8O От никой не съм чула така да са се държали,още повече,че наистина имаш право на тези пари за Baby-Erstausstattung към Bundesstiftung "Mutter und Kind - Schutz des ungeborenen Lebens" .Наистина ,в такъв случай иди направо в този schwangerschaftsberatungstelle да ти отпуснат този минимум.От църквата иначе можеше да получиш допълнително,те имат специална каса за такива цели и според това колко е пълна,толкова помощи отпускат.Но определено не се отказвай,опитай пак.

Elterngeld има и тук .12 месеца ги взимаш ,щом не си работила то ще взимаш минимума от 300 евро.Според мен дори да не си работила имаш право на тях,щом в момента живееш постоянно тук.Но иди да се осведомиш.Ето тук намерих за Кьолн адреса и подробности
http://www.stadt-koeln.de/bol/kind/artikel/10908/index.html

АКо има още нещо да питаш,питай...
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bluemoon » 10 Септември 2008, 10:36:05

Благодаря ви много!!
Линковете бяха полезни! Свзрзах се и ми казаха, че независимо дали си работил, получаваш Elterngeld, стига да имаш Steuernummer. Тъй че, ще получаваме! :) Не само в църквите е така, бях при един адвокат към университета преди време и той също ме убеждаваше, че от Германия нищо нямам право да получа. Може би подобни аномалии са концентрирани в този Кьолн - странни хора със странно отношение :) Но нека не прескачам в друга тема. Още веднъж - Благодаря!
Аватар
bluemoon
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nurito » 26 Октомври 2008, 13:06:26

здравейте бремена съм в 4 мес в Бг съм осигурена бих искала да знам в Германия ше имам ли някакви права ако родя там на детски майченски или колко струва едно раждане там - благодаря предварително
Аватар
nurito
Нов потребител
Нов потребител

Re: Обещетение при бременност, раждане и гледане на дете

Мнениеот SuNnY21 » 6 Декември 2008, 12:09:45

Здравейте,и аз искам да се вклу4а към темата.Имам позната от България,6те ражда тука,но не е работила,мисля,4е мъжа и само работи.Та въпроса ми е къде трябва да отиде на това Beratungsstelle?И за да полу4ава,доколкото знам Kindergeld и трябва Steurnummer,а тя такъв няма.Може ли о6те да си го извади или е късно ве4е?
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lu_bg » 6 Декември 2008, 17:15:52

В зависимост в кой град е там да отиде на Beratungsstelle , има ги във всеки град. За детски не си спомням да са ми искали Steuernummer!!!
Аватар
lu_bg
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 6 Декември 2008, 18:23:56

SuNnY21 написа:Здравейте,и аз искам да се вклу4а към темата.Имам позната от България,6те ражда тука,но не е работила,мисля,4е мъжа и само работи.Та въпроса ми е къде трябва да отиде на това Beratungsstelle?И за да полу4ава,доколкото знам Kindergeld и трябва Steurnummer,а тя такъв няма.Може ли о6те да си го извади или е късно ве4е?

SuNnY21,
щом единият от партньорите работи, то би трябвало да има и Steurnummer, който е достатъчен и за двамата. По новата система обаче, всеки получава Steurnummer.
Не е задължително тя, да получава Kindergeld - може и съпруга.

Familie regional
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Re:

Мнениеот SuNnY21 » 8 Февруари 2009, 14:21:08

nurito написа:здравейте бремена съм в 4 мес в Бг съм осигурена бих искала да знам в Германия ше имам ли някакви права ако родя там на детски майченски или колко струва едно раждане там - благодаря предварително

И мен ме интересува,ако си осигурен в България дали пла6та6 тъка в Германия за раждане?
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Раждане в Германия

Мнениеот Vall » 7 Май 2009, 10:16:25

Здраейте, българка съм , имам здравни осигуровки внасяни само в България. Искам да родя в Германия какво трябва да направя. Ако някой е минал вече по този път нека пише. Благодаря
Vall
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот divanence » 23 Юли 2009, 08:01:11

Здравейте.
Ето моя случай.Аз съм от юни месец на трудов договор назначена наа 450 евро заплата.Бременна съм и термина ми е на 15.10.2009. Ще ходя началото на август на преглед и трябва да поискам от гинеколожката ми бележка,която да изпратя на здравната ми каса за да мога да получавам Мutterschutz. Тъй като сме от скоро в ДЕ и сме все още зле с езика и доста сме неорентирани,искам да ви задам няколко въпроса.
1.Имам ли право на Mutterschutz след като съмева от юни с трудов договор?
2.Как се казва бележката която трябва да поискам от гинеколожката ми.

Много благодаря за отговорите предварително.
divanence
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dobrinm » 20 Декември 2009, 17:48:41

divanence написа:Здравейте.
Ето моя случай.Аз съм от юни месец на трудов договор назначена наа 450 евро заплата.Бременна съм и термина ми е на 15.10.2009. Ще ходя началото на август на преглед и трябва да поискам от гинеколожката ми бележка,която да изпратя на здравната ми каса за да мога да получавам Мutterschutz. Тъй като сме от скоро в ДЕ и сме все още зле с езика и доста сме неорентирани,искам да ви задам няколко въпроса.
1.Имам ли право на Mutterschutz след като съмева от юни с трудов договор?
2.Как се казва бележката която трябва да поискам от гинеколожката ми.

Много благодаря за отговорите предварително.

Е,какво е? момиче или момче?
Интересно ми е какво се е случило по твоя въпрос който зададе а никой не ти отговори тук
Интересувам се защото скоро и ние ще се сблъскаме с този проблем
ако ти остане време между кърмене спане памперси и т.н. драсни някой ред
здраве на бебето и на нама и на тати :flower:
Аватар
dobrinm
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 20 Декември 2009, 22:11:39

dobrinm написа:Интересно ми е какво се е случило по твоя въпрос който зададе а никой не ти отговори тук
Интересувам се защото скоро и ние ще се сблъскаме с този проблем

Добре дошла/дошъл при нас!
Как и защо да се отговори на въпроси, които вече са отговорени? Достатъчно е да се прочете Темата, както и други такива в "Семейство", "Новобранец" и "Документи". Болшинството тук, избягва да пише/отговаря на неща, които са обсъждани и то с пълно право- според мен.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Семейство